Skocz do zawartości

Prawo jazdy kategoria A1


Recommended Posts

Cześć!

 

Ostatnio mam nurty myśli... Jak wiecie posiadam zabytkowy motocykl ze świdnika :) tyle w tym szczęśćia, że jest to 125 ccm i ma 7,5 KM. Podobno już w wieku 16 lat można zrobić prawo jazdy kat. A1. Inni mówili mi, że się nie opłaca, ale na razie mnie nie stać na lepszy motocykl w dodatku nie pragnę dzisiejszego "czterosuwa" Jeżeli coś dojdzie do kolekcji to TS 350, no ale trzeba będzie zrobić kat. A.

 

Nie chce mi się czekać, a chcę na legalu jeździć motocyklem po Wrocławiu. Z tego co czytałem to brak rejestracji i prawka może grozić nawet karą do 5 tys zł. Dlatego chcę zrobić prawko, bo nie mam zamiaru miec problemów.

 

Chcę usłyszeć wasze zdanie na ten temat.

 

Pozdrawiam, Gadget :)

Link to post
Share on other sites

Nie wiem po co założyłeś ten temat. (może by się czymś chwalić)

 

Ale tak. Można zdawać A1 od 16 lat. To czy ci się opłaca to zależy od tego ile masz lat. Były plany przesunięcia prawa jazdy kategorii A na 24 rok życia, nie wiem czy to już weszło w życie czy nie.

Link to post
Share on other sites

Raczej nie bo dalej dzieci w wieku 18 lat zapisują się na kursy prawa jazdy a potem zdawają po naście razy marnując pieniądze rodziców... Ale z jednym się zgadzam jeżeli jesteś w wieku 16 lat to raczej się opłaca zrobić to A1(kurs 1000zł) wydaje mi się ze jak potem będziesz startował na B to moze być taniej z racji tego ze przepisy juz znasz a nie różnią się one od tych potzrebnych na samochody:) Ale to nikt nie moze mieszać w przepisach a jak wiemy w Polsce jest to loteria takze jest to nieco ryzykowne posunięcie.A jak bliżej Ci do 18 to już odpuść sobie A i zdawaj B :)

Link to post
Share on other sites

U mnie w mieście po zdaniu na A1 w tej samej firmie możesz zdawać mając 18 lat A za pół ceny i z połową godzin. Jak chcesz jeździć WSK'ą to może być problem z zarejestrowaniem bo pewnie została już "zezłomowana". Znajdź jakieś papiery i spróbuj zrobić przegląd :)

Link to post
Share on other sites

Co do rejestracji:

 

- Mam oświadczenie pisemne z radzyńskiego WK, że pojazd był zarejestrowany i wyrejestrowany w x roku.

- Muszę pójść do notariusza z aktem zgonu ojca(to motor po nim), notariusz wypisuje dokument, na który wpisują się na niego matka i siostra(nie chcą motocykla)

- Idę do WK we Wrocławiu i czekam na blachy.

 

Pytałem jak z waszego punktu widzenia, bo czasem jestem niezdecydowany i nie wiem co zrobić. Mam pracę dorywczą u kolegi w firmie więc jak się zepnę to przed feriami będzie egzamin.

Edytowane przez Gadget
Link to post
Share on other sites

Od nowego roku będzie tak, że jeśli nie masz skończonych 24 lat a chcesz kat. A to trzeba robić po kolei. Na poczatek do 125cm3, potem do 250cm3... Dalej nie pamiętam. Wiem, że pełne A bez ograniczeń jest po 4-5 szczeblu.

 

Teraz nie wiem czy zrobisz bo sezon się kończy a w zimę przecież nie będziesz miał jazd ani egzaminu :)

Edytowane przez matej
Link to post
Share on other sites

To zrobię w nast. roku. Żaden problem dla mnie. Na razie mam tylko 125 ccm. Zresztą mam sentyment do pamiątki po bliskiej mi osobie i w dodatku do historii Polskiej motoryzacji. Takie rzeczy nie powinny ginąć w ogniu hutniczym. Każda odrestaurowana sztuka = pełna satysfakcja i kupa pieniędzy wydana na remont. Inni zaraz powiedzą, żeby kupić sobie takie Suzuki jak danielosław to zrobił.

 

Sorry, not my buisness.

 

WSK będzie do szpanu na rynku :) Żartowałem, ale niedzielna przejażdżka będzie cudna.

Edytowane przez Gadget
Link to post
Share on other sites

Mi się wydaje że to chodzi o rocznik osoby zdającej, jeżeli jesteś osobą urodzoną przed 95' możesz zdawać kat. A od 18. jeżeli po 95' to musisz czekać do 20 iluś tam. Osobiście bał bym się jeździć tak na partyzanta ^^, wiem że jeśli złapią Cię bez prawka to odbierają Ci dowód rejestracyjny, ale widzę że u Ciebie nie ma czego odbierać :D

 

Ja sobie jeszcze od czasu to czasu na 72cm, ale to słabe jest a nie chce jeździć na partyzanta na czymś większym.

Link to post
Share on other sites

wiem że jeśli złapią Cię bez prawka to odbierają Ci dowód rejestracyjny

To źle wiesz. Teraz gdy złapią Cię bez prawka to płacisz 500 pln mandatu i jedziesz dalej. Gdy jesteś pod wpływem alkoholu to Cię odraczają. Gdy wykonasz jakieś szkody płacisz dodatkowo karę.

Link to post
Share on other sites

To źle wiesz. Teraz gdy złapią Cię bez prawka to płacisz 500 pln mandatu i jedziesz dalej. Gdy jesteś pod wpływem alkoholu to Cię odraczają. Gdy wykonasz jakieś szkody płacisz dodatkowo karę.

aa to nie wiedziałem ;), ostatnio mnie złapali bez prawka (czyt. karty motorowerowej :D) bo zgubiłem ;/ to mnie tylko spisali, na szczęście.

Link to post
Share on other sites

Sam sie tym swego czasu interesowałem. Zaleznie ile masz kasy. Jezeli wydanie tych 2k (1 prawko+1 strój) dla Cb to nie problem-rób. Pamiętaj że te wszystkie wizyty u notariusza kosztują. Ja poczekałem 2 lata i nie żałuje,popracujesz, dozbierasz na coś lepszego. Polecam.

Link to post
Share on other sites

To źle wiesz. Teraz gdy złapią Cię bez prawka to płacisz 500 pln mandatu i jedziesz dalej. Gdy jesteś pod wpływem alkoholu to Cię odraczają. Gdy wykonasz jakieś szkody płacisz dodatkowo karę.

Musi Cie niestety ktos odwiezc :)

 

Nie mozesz przeciez pojechac dalej bez zadnych uprawnien do kierowania pojazdem :P

Link to post
Share on other sites

Dokładnie. Poczytałem na ten temat. Od 24 lat. dla mnie jest pełna kat. A. Przed tym wiekiem mam szczebelki do zdania zaczynając od A1 125 ccm, itd. 250 ccm, 350 ccm...

 

Mam 125ccm jak napisałem. Oczywiście po wsiach można nim się tłuc bez obaw, bo Policja jest tam udomowiona. Jednak chcę pojeździć troche po normalnej drodze.Dzięki znajomościom mam kurs za 800zł. Już mam 50zł odłożone :P, wiem że to bardzo dużo xD zostało 750. Prawdopodobnie prawko będzie robione na wiosnę, teraz sezon się kończy, gotówki ni ma.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...