Skocz do zawartości

Samsung S23A550H vs. S27A550H


Recommended Posts

Witam wszystkich! :)

Zastanawiam się nad kupnem jednego z tych dwóch monitorów i mam pewien dylemat.

Pierwszy z nich to rozdzielczość obrazu i wielkość plamki. Oba monitory oferują taką samą rozdzielczość 1920x1080 i chciałbym się dowiedzieć jak na jakość obrazu wpływa wielkość plamki. Czy 0,31125 mm dla dużego monitora i 0,2655 mm dla małego monitora będzie miało duży wpływ na jakość wyświetlanego obrazu? Czy w ogóle warto się pchać w monitor 27 cali z taką rozdzielczością? Drugi dylemat to oczywiście cena na niekorzyść tego większego. 1250 zł za większy, a 800 zł za mniejszy daje do myślenia, dlatego nie wiem czy warto dopłacić tą różnicę. Wiadomo jeden monitor przeżyje kilka komputerów, więc nie chciałbym żałować ;)

Bardzo byłbym wdzięczny za opinie Benchmarkowców, którzy posiadają jeden z ww. modeli lub monitory o podobnych parametrach (rozdziałka i plamka).

Za wszelką pomoc rozdam pochwały :)

Edytowane przez MatiQ
Link to post
Share on other sites

Rozdzielczość fullhd to sama w sobie jest po prostu słaba przynajmniej dla mnie (widziałem m.in. w różnych sklepach jak to wygląda ). Jak już kupować monitorek to z niższej półki (dziwnie to zabrzmi niższa półka ale tak jest jednak dla tzw. użytku domowe wystarczą takie tańsze) np coś takiego http://www.ceneo.pl/3263491 albo http://www.ceneo.pl/2142544 .

Osobiście zamierzam zakupić ten pierwszy ale znając życie jak będę miał na niego fundusze to odłoże na EIZO :)

 

A mógłbyś podać do czego będzie służył monitor?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Do grania i oglądania filmów oraz do pracy. Spokojnie by mi pewnie wystarczył 23-24 calowy ekran ale bardzo kusi mnie większa powierzchnia pracy. "Niestety" mam też takie upodobanie, że lubię rzeczy ładne i stąd też zainteresowanie tym monitorem.

Link to post
Share on other sites

Powierzchnia pracy jest określana przez rozdzielczość. Na większym monitorze będziesz miał tą różnice, że wszystko będzie... większe. Wygodne jak masz słabszy wzrok, lubisz siedzieć bardziej oddalony od monitora i do filmów. Jeśli siedzisz bliżej to większy monitor może wręcz drażnić, bo będziesz musiał kręcić głową z jednego końca na drugi :D

Jeśli chcesz większą powierzchnie pracy to trzeba patrzeć na rozdzielczość 1920x1200, choć to jest nieznacznie większa, a później już są 2560x1440 i 2560x1600, ale to już całkiem inna półka cenowa.

Edytowane przez tintirintin
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Osobiście wolałbym monitor o wymiarach matrycy 16:10, bo wydaje mi się on bardziej komfortowy jednak teraz ciężko już takie znaleźć, bo wszystko co nowe leci na 16:9.. Tak się składa, że przy okazji kupna monitora zmieniam też biurko na dużo większe, prawie 170 cm szerokości, dlatego myślę, że nie powinno być problemu z odległością od monitora. Wzrok mam bardzo dobry, a powód wymiany to oczy bolące od CRT :/

Rano zamówiłem już ten większy, mam nadzieję, że się nie zawiodę. Jutro powinien dotrzeć do mnie do domu, więc dam znać jak moje odczucia :)

 

Trochę testów monitorowi już zrobiłem i na szczęście nie znalazłem badpixeli :)

Wielkość monitora jak najbardziej mi odpowiada i warto było zainwestować w większy.

Co mi się podoba to bardzo ładne kolory, niestety za wyjątkiem czarnego i tego się najbardziej obawiałem (chyba że to moje odczucie zaraz po przesiadce z CRT). Udało mi się trochę to poprawić regulując parametry na monitorze i w sterownikach grafiki, ale Samsung mógłby się bardziej postarać za taką kasę.. Podświetlenie matrycy jest równomierne, na czarnym tle w oczy rzuca się tylko jeden punkt na szczęście nieznacznie i nie widać tego w normalnym użytkowaniu. Obraz jest jasny i nawet przy mocnym słońcu dobrze widoczny (w końcu! :D). Tryb dopasowania jasności w stosunku do oświetlenia zewnętrznego też zdaje egzamin, ale za to czujnik ruchu zmniejszający jasność jest mało praktyczny, bo szybciej zadziała wyłączenie ekranu :P

Czas reakcji matrycy super, input lag nieodczuwalny :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...