Skocz do zawartości

SSD jeden 120 czy 2x60 - co lepsze?


Recommended Posts

Jak w temacie - zastanawiam się czy nie będzie bardziej się opłacało wziąć 2 dyski SSD 60GB i połączyć je w raid niż jeden 120GB. Gdzie wydajność powinna być większa? Dysk chciał bym używać pod system i może pod Fife i Battlefield 3 jak wyjdzie.

 

Nie znam się na dyskach więc za każdą rade będę wdzięczny :)

Link to post
Share on other sites

Lepiej jeden SSD. Wydajność dwóch SSD w RAID nie daje żadnego kopa, a na dodatek nie działa TRIM (w większości wypadków, chyba że zrobili odpowiedni sterownik).

 

Policz dokładnie ile byłoby Ci potrzebne, myślę, że na jeden SSD wejdzie system+soft+2/3 gry. Ewentualnie popatrz za Kingstonem 96GB za 400 parę złotych.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi :). Po przeliczeniu 2 dyski wychodzą drożej niż jeden większy więc definitywnie odpada jak nie ma różnicy. Mam jeszcze jedno pytanie co do SSD - gdzieś słyszałem że "część" z dysku można przeznaczyć na coś w stylu pamięci RAM, żeby odciążyć kości RAM. Jest w ogóle coś takiego możliwe? Jako iż mam 4gb ram to ciągle myślę czy nie dokupić kolejnych 4gb (słyszałem, że komputer chodzi szybciej w pracy na wielu programach i nie muli np. przy kombinacji alt+tab jak ma się otwartą gre), a takie rozwiązanie z dyskiem było by mi bardzo na rękę :).

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Wiem że uprawiam lekką archeologię, ale chcę wyjaśnić koledze o co chodzi z tą pamięcią. Pamięć RAM wykorzystuje na dysku twardym część wolnej przestrzeni na tzw. plik stronicowania danych System Windows korzysta z takowego np. gdy przetwarzane informacje nie mieszczą się w pamięci fizycznej tudzież gdy chce zwolnić pamięć RAM. Logicznym staje się więc fakt, że im szybciej działa dysk, tym szybciej te procesy mogą się odbywać.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...