Skocz do zawartości

Recommended Posts

Z tym chłodny bym nie przesadzał choć na tle dysków pcie 5.0 to wręcz mrożonka.

Ciężko powiedzieć jak sprawują się wersje na BiCS5 HDR choć powinno być dość ok (zmieniono na przełomie roku konfigurację) ale wątpię byś kupił za 350. Raczej za 400. Taniej widziałem całkiem ok Kioxie Excerie Pro (też E18 i BiCS5 jak w KC3000 po podmiance, chyba że znowu coś zmienili w KC albo trafisz na potencjalnie ciut lepsze B47R).

Link to post
Share on other sites

Bo KC3000 bardzo agresywnie throttluje powyżej 70 st, a i tak rozkręca się do 78 st. (2TB bez radiatora, przynajmniej u mnie),  gdzie NM790 dopiero zaczyna throttlować (oczywiście z czujników cholera wie na czym).

BTW pomiar hotspota i porównanie nie ma sensu - przypatrz się, że w Lexarze świeci się tylko kontroler, a w Kingstonie dosłownie wszystko (choć na twoich fotkach trochę inna kalibracja jest dla obu). Ilość oddawanej energii  jest większa, szczególnie w 2TB gdzie kostek więcej w KC3000 (co jest problemem - do laprtopów musiałem kupować jednostronne 980 Pro, P5 Plus, SN850X i P41, ostatni grzeje się kontroler ale nie throttluje). To oznacza, że jednak większą grzałką trudniejszą do schłodzenia jest KC3000. Takie życie (i fizyka)

Edytowane przez anemus
Link to post
Share on other sites

Co rozumiesz przez "sporo cieplejszy"? Mierzyłeś temperaturę na dysku i w jego okolicy czy bazujesz na czujnikach?

Nie miałem NM790 poza montowaniem komuś i testami. KC3000 przewinęła się masa tak jak innych dysków. Jeszcze mam 2xKC3000 w użyciu i z 3 w magicznej szufladzie. Ten dysk bardzo throttluje bez radiatora (MC1 Pro załatwia sprawę tak jak radiator z płyty) i mocno "podgrzewa atmosferę", przynajmniej w wersji 2TB (1TB używana była tylko w laptopie na pcie 3.0 więc była zimna). Ogólnie jeśli chodzi o grzanie otoczenia jako całość, a nie temp. w hotpsocie pod maksymalnym obciążeniem przez wersje 2TB to KC3000~Furry Renegate>SN850X>P5 Plus>P41 Platinium.

Te porównywałem w tych samych warunkach na tym samym czujniku w obudowie.

Edytowane przez anemus
Link to post
Share on other sites

Tylko WD i Micron (Crucial) produkują własne chipy (pierwszy kontrolery, a kostki z Kioxią, drugi wszystko). Reszta to zlepki. KC3000 to tajwański/chiński Phision i kostki Microna lub Kioxi, a P41 to całość koreańska. NM790 to chiński Maxio MAP1602A i X3-9070 od YMTC.

Ile ciepła dysk wytwarza jako całość, a przez to jak łatwo go schłodzić określa maksymalna moc rozpraszana, a nie temperatura hotpsotu. NM790 2TB wg pomiarów techpowerup to max 3,9W, a KC3000 2TB to max 9W. Potwierdza to moje doświadczenia z chłodzeniem dwóch takich jegomości, jak również szybszych braci spod szyldu Fury Renegate. Wysoki punkt throttlingu jest ustawiany jak producent wie, że układ łatwo schłodzić i nic mu się nie stanie. Niski punkt throttlingu jest ustawiany jak tempo rozpraszania energii jest większe niż standardowe metody jej odprowadzania z dysku i producent obawia się uszkodzenia przy akumulacji energii w układzie.

Potwierdzają to też pomiary techpowerup. KC3000 throttluje agresywnie zwalniając niemal do zera, a NM790 do 3000MB/s i raczej stabilnie ciągnie delikatnie spadając od czasu do czasu ale nigdy poniżej 2000MB/s

 

 

KC3000.png

nm790.png

BTW. Na deser mój ulubieniec P41 Platinium, który hula w laptopie z cieniutką aluminiową blaszką robiącą za radiator i nigdy nie przekracza 69 st.

 

 

p41.png

Wg techpowerup rozprasza 6,1W i ma w hotspocie 93,7 st

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...
W dniu 28.07.2024 o 23:58, anemus napisał:

Raczej za 400. Taniej widziałem całkiem ok Kioxie Excerie Pro (też E18 i BiCS5 jak w KC3000 po podmiance,

Sprawdzalem ze znajomym dwie sztuki 1 i 2TB z xkom I oba na Micronach 176l, z morele 2TB również Micron, później 1TB z xkom też Micron więc tym bym się specjalnie nie sugerował https://www.techpowerup.com/ssd-specs/kingston-kc3000-1-tb.d259

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...