Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć, zacząłem zastanawiać nad sensownością upgrade'u mojego aktualnego zestawu. 

 

Aktualnie:

-i5 11600k, podkręcony do 4,9GHz

-MSI Z490-A Pro
-XFX RX6750XT Quick 319 

-DDR4 32 GB 3200 MHz 16CL

-Corsair RM650 Gold+

-Fractal Core 3300

-be Quiet Pure Rock Slim

-dyski 1xNVMe m2, 4x sata

-3 monitory - boczny Full HD, boczny Full HD 144Hz, główny 1440p 27' 165 Hz

Kompa używam do pracy (dużo okien, RDP, SSH, dashboardy monitorujące) oraz do gier (głównie EA FC/FIFA, CS2, Battlefield/COD). Aktualnie ciężko mi uzyskać 160FPS w Fifie i raczej obwiniałbym procesor, bo karta rzadko dochodzi do 60% użycia, a zmiana rozdziałki niewiele zmienia. CS2 natomiast jest skopany pod względem optymalizacji, przy 200-250FPS ta gra wygląda jakbym w 60Hz grał. 

 

Myślałem nad zostawieniem karty (mam ją od niedawna) i wymianie CPU, mobo i pamięci. Upgrade karty zostawiłbym sobie na przyszły rok. 

 

W oko wpadł mi procek Ryzen 7 7800X3D. W pracy raczej nie korzystam z wielowątkowości (nie pracuję przy renderze), więc opcja z prockiem typowo pod gry wydaje się sensowna. Do tego jakieś mobo na AM5 (koniecznie ATX zamiast mATX, bo karta to ogromne bydle, a pod spodem mam jeszcze dźwiękówkę z SoundBlastera) i min. 32 GB ramu. Jeden z bocznych monitorów (ten gorszy) jest podpięty pod integrę, żeby nie marnować zasobów dedykowanego GPU, więc dobrze jakby płyta miała DP/HDMI, reszta ficzerów typu 50xUSB-C, lampki itp. nie jest mi potrzebna. 

Jeżeli uważacie, że taki zestaw ma sens, to w jakie mobo i ramy celować? 

Link to post
Share on other sites

Ja się przesiadłem z 12700k na 7800X3D, gram głownie w CS2 i poza yeeeebanymi cheaterami jest zacnie. RTX 4070 stopkowy się raczej nudzi. Do tego MSI B650 Tomahawk i najtańszy ram 6000 CL30 jaki znajdziesz. Zwróć uwagę, że za 4 tygodnie premiera sklepowa Ryzen 9000 co MOŻE spowodować lekką obniżkę 7800X3D (aczkolwiek zostało już potwierdzone przez samo AMD, że 7800X3D nadal pozostanie szybszy w grach...... natomiast za rogiem czai się już 9800X3D). 

 

Ceny są w tej chwili tragiczne, bo najtańszy nie-goły B650 ATX kosztuje ok 700 PLN, co czyni dopłatę ~130 PLN do Tomahawka zdecydowanie wartą rozważenia.

Płyty serii 800 (nie pytaj co się stało z serią 700) mają się pojawić dopiero w październiku / listopadzie i tańsze na bank nie będą, za to niekoniecznie będą w czymkolwiek lepsze (rzekomo mają obsługiwać szybszy RAM, ale tyle to i robią obecne serii 600 na najnowszych biosach). 

 

Tu masz ramki:

https://www.ceneo.pl/Pamieci_RAM/Pojemnosc:32GB/Typ_pamieci:DDR5;szukaj-ddr5+6000+cl30;0112-0.htm

 

Jakikolwiek upgrade CPU na LGA 1200 nie ma absolutnie żadnego sensu, bo nawet takim 11900k po OC Rysiu 7800X3D wyciera podłągę w grach...

 

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Dzięki za rozwianie wątpliwości, zwłaszcza z tym CSem. Nie wiem o co chodzi z tą grą, bo jakkolwiek nie ustawiłbym detali, to gra chodzi okropnie. Próbowałem zmieniać stery, kombinować z ustawieniami AMD, nawet system przeinstalowałem. Mało tego, gram w 1024x7XX, więc to powinno śmigać tip top. Na inferno mam 200-240FPS, ale już na Ancientcie zdarzają się dropy do 120FPS, przez co praktycznie w każdej akcji jestem w niekorzystnej sytuacji.

Godzinę temu, Rebelmind napisał:

Zwróć uwagę, że za 4 tygodnie premiera sklepowa Ryzen 9000 co MOŻE spowodować lekką obniżkę 7800X3D (aczkolwiek zostało już potwierdzone przez samo AMD, że 7800X3D nadal pozostanie szybszy w grach...... natomiast za rogiem czai się już 9800X3D). 

Niby mi się nie pali do zmiany, ale wydaje mi się, że nowe cepy będą na tyle niekorzystnie wycenione, że 7800X3D nadal będzie bardzo opłacalny i wiele nie spadnie.

 

Coś się forum psuje, bo nie wysłać posta z drugim cytatem. 

Ceny są w tej chwili tragiczne, bo najtańszy nie-goły B650 ATX kosztuje ok 700 PLN, co czyni dopłatę ~130 PLN do Tomahawka zdecydowanie wartą rozważenia.

Płyty serii 800 (nie pytaj co się stało z serią 700) mają się pojawić dopiero w październiku / listopadzie i tańsze na bank nie będą, za to niekoniecznie będą w czymkolwiek lepsze (rzekomo mają obsługiwać szybszy RAM, ale tyle to i robią obecne serii 600 na najnowszych biosach). 


Prawdopodobnie zrobię tak jak z moją aktualną płytą - będę czekał na fajną promocję albo uda się wyrwać jakiś outlet (tak było z moim MSI, towar po zwrocie z fabrycznymi foliami, a byłem 250zł do przodu  ).

 

Mam jeszcze problem z oceną chłodzenia - ten be Quiet! nie jest najwybitniejszy pod względem temperatur, a na internecie nie potrafię znaleźć info o kompatybilności z AM5. Na stronie producenta jest info tylko do AM4, ale nie wiem czy brak AM5 wynika z niekompatybilności, czy z nieaktualnej strony. Jak nie będzie kompatybilny, to dokupię Ferę/Fortisa za ~150zł. 

Edytowane przez wszystkienickizajete123
Link to post
Share on other sites
17 minut temu, wszystkienickizajete123 napisał:

Mam jeszcze problem z oceną chłodzenia - ten be Quiet! nie jest najwybitniejszy pod względem temperatur, a na internecie nie potrafię znaleźć info o kompatybilności z AM5.

 

Przy czym ja bym jednak kupil lepsze chodzenie, bo 7800X3D z racji konstrukcji jest dosyc cieply. 

 

Ceny Ryzen 9000 na start maja byc nizsze niz wczesniej. Jesli rozpatrujesz Outlet to zobacz to:

https://allegro.pl/oferta/plyta-glowna-atx-msi-mag-b650-tomahawk-wifi-15946596756

 

Na kanale Bq jest filmik nt Twojego chlodzenia (wpisz "Installation: Dark Rock Slim (AMD AM5 / AM4, Intel LGA 1700) | be quiet!"): https://www.youtube.com/@bequietofficial

 


 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
24 minuty temu, Rebelmind napisał:

Na kanale Bq jest filmik nt Twojego chlodzenia (wpisz "Installation: Dark Rock Slim (AMD AM5 / AM4, Intel LGA 1700) | be quiet!"): https://www.youtube.com/@bequietofficial

 

Tu akurat problem się rozwiązał, bo w międzyczasie szukałem pudełka. Znalazłem, ale bez mocowania pod AMD w środku :'( 

Link to post
Share on other sites

Kup AiO porządne do 7800X3D. Niby pobiera w pełnym obciążeniu zaledwie okolice 90W, ale temperatury potrafi osiągać wysokie. Im wyższa temperatura tym na niższym zegarze będzie pracował. Widać to szczególnie w np. TLOU pat 1. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

@Rebelmind

 

Dzięki za info, ale po przejrzeniu testów wydaje mi się, że Pure Rock Slim tego nie uciągnie. 

 

@joker5513

Jw, po przejrzeniu testów i opinii wydaje mi się, że będę chciał zrobić lekki undervolting + chłodzenie typu Thermalright Peerless Assassin 120 / AK620. 

 

Zakładając sprzedaż starych części, to upgrade wyszedłby mnie ~1000-1200zł. Chyba nienajgorzej

Edytowane przez wszystkienickizajete123
Link to post
Share on other sites

Jak za przesiadkę z 3 gen do tyłu CPU ze średniego segmentu na praktycznie najnowszego zwijacza asfaltu to przyzwoicie. Ludzie zapominają w takich sytuacjach, że to nie jest "aż" / "tylko" 1000 PLN dopłaty ale także wymiana startego sprzętu dawno po gw na nowy z gw. Gdyby Ci teraz nie daj boziu padł ten Rocket Lake to wymians kosztowała by 3x tyle. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, Rebelmind napisał:

wymiana startego sprzętu dawno po gw na nowy z gw.

Cenna uwaga. Procek jeszcze nigdy nie mi nie padł, ale jedna płyta (bodajże LGA1150) dokonała żywota krótko po gwarancji. Zestaw zamówiony, wziąłem Tomahawka z Twojego linku. Dzięki kilku promocjom i outletom wyszło łącznie ~2650zł brutto za:

-Adata 6000MHz, 30CL, 32 GB

-MSI B650 Tomahawk

-Ryzen 7 7800X3D

-AK620 

 

Za poprzedni zestaw dostanę 1300-1600zł, więc nie ma źle.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, joker5513 napisał:

Zawiedziony nie będziesz. Rozważ jeszcze tylko proszę jeszcze raz zakup AIO - zobaczysz będziesz później żałował XD Mi na AIO 420mm 7800X3D potrafi pokazać 85C 

 

Czy Twój 4090 dmucha i podgrzewa tego LF 2 420? Czyli prawdopodobnie masz go na topie. Przy takich konfiguracjach to Ja tam wolę przestawić wentylatorki na aio by zaciągały zimne powietrze :-)

 

Link to post
Share on other sites

Jest jak piszesz XD

 

Wolę jednak tak bo w przeciwnym razie GPU ma wyższe temperatury + 3x więcej kurzu w budzie.

 

Generalnie powinno być ok na powietrzu, jednak może być jak na filmiku poniżej. Tam gość ma właśnie powietrzną noctue i proc cały czas leci na limicie 85 C a zegar spada znacząco. U mnie trzyma 4850 i wyżej mając przy tym koło 75C z krótkotrwałymi pikami w górę. Niestety uroki 3d czapki. A najbardziej się grzeje przy kompilowania shaderow w tej grze (po pierwszym uruchomieniu lub po zmianie driverow) wtedy leci na 86 cały czas. Co ciekawe przy cinebenchach nie przekracza 79.

 

 

https://youtu.be/X67Pi0IiHM0?si=o5eQOnjBBPr3F3nE

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

89 to limit temperaturowy dla 7800x3d. Włacz PBO i daj Curve optimizer na powiedzmy -25 dla wszystkich rdzeni. Jak nie będzie stabilnie to -24 i tak dalej. Mój dopiero przy -23 pracuje stabilnie ale są sztuki co -30 biorą na klatę. Wtedy praktycznie cały czas jedzie na 5050mhz.

 

Mówiłem że będą problemy ze schłodzeniem na powietrzu...

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, joker5513 napisał:

89 to limit temperaturowy dla 7800x3d. Włacz PBO i daj Curve optimizer na powiedzmy -25 dla wszystkich rdzeni. Jak nie będzie stabilnie to -24 i tak dalej. Mój dopiero przy -23 pracuje stabilnie ale są sztuki co -30 biorą na klatę. Wtedy praktycznie cały czas jedzie na 5050mhz.

 

Mówiłem że będą problemy ze schłodzeniem na powietrzu...

Ciekawe, myślałem że trothling zaczyna się od 95'C. Ustawiłem -23, OCCT w trybie linpack utrzymuje 4,9GHz przy 85'C, w grach powyżej 70'C nie widziałem. 

 

Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, tj. po zbootowaniu procek w pulpicie utrzymuje 55-60'C przez ~5 min, po czym spada do 40-45'C i utrzymuje się w tych widełkach. Użycie procesora wg menadżera zadań nie wskazuje na żadne anomalie, jedynie te temperatury. Na redditach widziałem podobne przypadki, ale z reguły odpowiedzi brzmiały "ten typ tak ma". 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, wszystkienickizajete123 napisał:

Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, tj. po zbootowaniu procek w pulpicie utrzymuje 55-60'C przez ~5 min, po czym spada do 40-45'C i utrzymuje się w tych widełkach.

Ten typ tak ma XD

 

1 godzinę temu, wszystkienickizajete123 napisał:

Ciekawe, myślałem że trothling zaczyna się od 95'C. Ustawiłem -23, OCCT w trybie linpack utrzymuje 4,9GHz przy 85'C, w grach powyżej 70'C nie widziałem. 

Noi gitara

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...