Skocz do zawartości

Gigabyte B650 Eagle AX ustawienia bios


Recommended Posts

Witam wszystkich. 

Mam pytanie odnośnie ustawień bios w płycie z tytułu. Będę się przesiadał na tę płytę przy weekendzie z AM4. Słyszałem, że płyty AM5 długo prostują i ogólnie uruchamiają się dłużej niż starsze, szczególnie pierwszy raz. Czy w przypadku Gigabyte są jakieś opcje, które warto włączyć/wyłączyć żeby uniknąć zbyt długiego uruchamiania? Pytam, bo w MSI chyba można wyłączyć np. testowanie pamięci. Mam też zamiar zrobić jakieś UV ale to popatrzę jeszcze poradniki. 

PS mam dysk m2 ale to raczej nie PCIe 4.0 (ADATA xpg sx8200) i pytanko czy ważne jest w które gniazdo go o sądzę na tej płycie? 

Z góry dziękuję za odpowiedź. 

 

Link to post
Share on other sites

Witam ponownie. Płyta przyszła i niestety nie mogę jej uruchomić. Na początku świeciła dioda led vga. Po kilku resetach bios udało się wejść do ekranu z 1 screena, udało się wejść do bios zresetowałem bios do fabrycznych, komp się włączył na starym systemie. System jest po czyszczeniu ale będę stawiał od nowa. Niestety późną pora się zrobiła i zostawiłem resztę do ogarnięcia dzisiaj. A dziś niespodzianka - znowu dioda vga... Teraz nie wiem czy znowu się bawić w kilkukrotne resetowanie bios i zacząć od wgrania jego najnowszej wersji? Ta jest chyba jeszcze z tamtego roku, czy oddawać płytę, kupowana przez internet więc może iść na zwrot. Co myślicie? 

 

Compress_20240607_231622_2764.jpg

Link to post
Share on other sites

Przy AM5 to częściej jest problem z prockiem niż MOBO, a nawet jeżeli tutaj winna jest płyta, to dla pewności odesłałbym oba. Miałem nie tak dawno temu przygodę z R9 7950X + ASUS TUF X670E TUF WiFi, gdzie przy 2x32 GB RAM nie chciało mi stabilnie startować powyżej 4800 M/T. Parodia. Można siedzieć dniami i nocami by to idealnie wyregulować i wycisnąć co się da, sprawdzić czy na pewno to płyta czy procek ... itd, albo nie marnować czasu i odesłać obie rzeczy, zamówić kolejne i mieć spokój : ) 

Link to post
Share on other sites

Ale zamówić kolejne takie same? Czy coś nowego? Znaczy proc to taki sam model a płyta? Ostatnia szansa z tym biosem jeszcze bo i tak weekend6

Teraz sytuacja jest taka, że po każdym wyłączeniu muszę resetować bios żeby komp ruszył. System mam stary z poprzedniej płyty głównej ale nie idzie i tak wgrać biosu bo nie widzi pendrive. Chyba się poddaje i odsyłam.

Przy chwili czasu jeszcze spróbuje wgrać bios bez procesora bo jest taka opcja. Niestety brany w mediaexpert bo dobra cena na płytę główną była i procesor też znośnie. A że miał być cashback od Gigabyte to tym bardziej wziąłem na jeden paragon. I oni chyba obcinają coś przy oddawaniu niby używanych części. Ktoś o tym słyszał? Na stronie nawet mają tak napisane. 

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, fabiancol napisał:

nie idzie i tak wgrać biosu bo nie widzi pendrive.

Pendrive sformatuj jako Fat32, skopiuj na niego plik z biosem a potem podłącz do portu USB2.0 (kolor czarny) no chyba, że Twoja płyta ma dedykowany port USB do flashowania.

 

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, fabiancol napisał:

. I oni chyba obcinają coś przy oddawaniu niby używanych części. Ktoś o tym słyszał? Na stronie nawet mają tak napisane. 

Daj linka do strony. Ja zwracałem towar w EuroRTVAGD, X-kom i proline, nigdy mi nic nie obcinali. Zawsze dostałem pełną kwotę za zwracany towar.

 

8 godzin temu, fabiancol napisał:

System mam stary z poprzedniej płyty głównej ale nie idzie i tak wgrać biosu bo nie widzi pendrive.

Rada jak wyżej + 
Tak, tamta płyta ma dedykowany USB do flashowania. Konieczne też jest odpowiednie nazwanie pliku z biosem i musi on być w katalogu głównym. No i czasem jest problem z pendrive jak ma za dużo miejsca, ja miałem taki 32 GB jak flashowałem. Btw, do tego nie musisz wyciągać procka, ten może być w gnieździe : ) .

 

 

8 godzin temu, fabiancol napisał:

Ale zamówić kolejne takie same? Czy coś nowego? Znaczy proc to taki sam model a płyta?

Jeżeli ta ma wszystko co potrzebujesz a bios jest dla Ciebie zrozumiały, to zamówiłbym taką samą. Niestety ale każdy sprzęt, niezależnie od klasy jakościowej może czasem nie wyjść i działać słabo. Topowe płyty czasem też przychodzą z defektami, które ciężko zidentyfikować. 

Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, fabiancol napisał:

I oni chyba obcinają coś przy oddawaniu niby używanych części. Ktoś o tym słyszał? Na stronie nawet mają tak napisane.

Media Expert nigdy mi nic nie obcięło przy odsyłaniu towaru na zwrot. 

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Dzięki za rady. Ci do sposobu wgrywania biosu to wiem co i jak - bios mam zgrany na pendrive, po prostu system go nie widział ale nagrałem u szwagra na lapku. Będę działał dalej. 

Niestet update nic nie dał chociaż dopiero mnie tknęło i podłączyłem jeszcze kompa pod zintegrowana grafikę i wystartował 2 razy pod rząd... Więc może coś z PCIe? Sam nie wiem. Chyba leci zwrot jednak bo już nie mam siły. Oddawać i płytę i ram tak? 

A i jeszcze zrzut ekranu odnośnie obcinania za zwrot. 

IMG_20240609_080640.jpg

Edytowane przez fabiancol
Link to post
Share on other sites

Update: podmieniłem płytę główną na Asrock PG Riptide b650e i to samo-na zintegrowanej grafice działa, na rtx tylko za pierwszym razem poszło 

Po aktualizacji biosu również to samo... Ramy pracują normalnie czy na stock czy na EXPO. Oddaje jeszcze procesor i zamówię drugi i zobaczę czy coś pomoże bo ten sam problem na dwóch płytach głównych. 

Link to post
Share on other sites

Wiem, że mówiłeś ale nie chciałem czekać za długo na zwrot hajsu i stwierdziłem że na allegro wezmę na allegro Pay i zwrócę po zwrocie tego zestawu. Rtx działał bez problemu do tej pory na starym zestawie plus po resecie biosu też działa... Jak wyłączę kompa i włączę to nie rusza... 

Link to post
Share on other sites

Zmiana procka pomogła. Finalnie został już ten asrock. Dziękuję bardzo za pomoc. 

PS mediaexpert oddali całą kasę. 

Zmiana procka pomogła. Finalnie został już ten asrock. Dziękuję bardzo za pomoc. 

PS mediaexpert oddali całą kasę. 

Pomocy dalej lipa... Po postawieniu systemu przestało działać... Po resecie znowu to samo.... Tylko teraz nawet na zintegrowanej nie rusza... Świeci dioda vga oraz boot. Ekran jak poniżej... Znowu wymieniać i proc i płytę? 

 

Compress_20240618_201154_4374.jpg

Link to post
Share on other sites

Zasilacz zamawiam nowy najwyżej oddam... Obawiam się tylko tego, że na integrze teraz nawet nie chce wstać. Obecnie mam seasonic focus plus gold 550w zamawiam gx 850 ale już niestety na raty i boję się że nie przyjdzie zbyt szybko a płytę mogę zwrócić do wtorku chyba.... Średnio mam jak GPU sprawdzić niestety... Tylko ze ona działała, komputer też działał po zmianie CPU tylko po postawieniu windy na nowo i resecie nie wstał... Wcześniej kilka resetow i było ok... Wydaje się że z tym zasilaczem może coś być... Albo gdzieś coś nie łączy? Przy podmianie zasiłki połączenia sprawdzę jeszcze raz... 

Link to post
Share on other sites

Wyjmij bateryjkę z płyty głównej na 2h. Jak to nic nie da wyjmij jedną kość ram. Może to wina pamięci, jakie tam w ogóle masz? Miej świadomość że na AM5 jeżeli nie włączysz opcji w bios "memory context restore" to komputer myśli 1,5 minuty nie wiadomo o czym i trenuje pamięci. Może wystarczy poczekać kilka minut na tym ekranie od asrocka i w końcu wstanie?

 

A na przyszłość zamiast kupować X płyt wątpliwej jakości od gigabełta i dupokamienia pomyślec o czymś sprawdzonym typu MSI B650 Tomahawk. 

Edytowane przez joker5513
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, jarkko napisał:

Ja bym jeszcze spróbował dla testu rozmontować tego kompa i złożyć poza obudową na np. pudełku od płyty głównej

Spróbuj, może wyjdzie, że to twoja obudową robi krecią robotę

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...