Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam bardzo dziwny i zarazem irytujący problem z komputerem.

Ów problem polega na tym że po kilku godzinach pracy na moim komputerze, gdy wyłączam komputer z poziomu systemu komputer się wyłącza w dziwny sposób, system się zamyka prawidłowo, monitor wyłącza się prawidłowo ale wentylatory w komputerze oraz podświetlenie RBG nadal działają oraz świeci się dioda od zasilania na obudowie.

Pomaga tylko przytrzymanie przycisku Power na 10 sekund.

Brak kliknięcia wyłączenia komputera w zasilaczu.

 

Na początku myślałem że mam uszkodzoną płytę główną, postanowiłem wymienić płytę na inny model, ale problem występował nadal, podmieniłem procesor, pamięci ram, dyski oraz zasilacz i nadal problem występuje.

 

Testowałem na różnych systemach operacyjnych: Windows 11, Fedora, Arch Linux, Debian, Ubuntu

Cały sprzęt zawsze posiada aktualne oprogramowanie oraz systemy są zawsze aktualny.

 

Pomału wyczerpują Mi się pomysły co jest nie tak z moim systemem.

 

Komputer został złożony w 2021 roku i pracował normalnie do końca 2023r, od prawie pół roku walczę z problemem i nie wiem co jest grane.

 

Konfiguracja pierwotna:

ASUS ROG STRIX B460-G GAMING

be quiet! Straight Power 11 650W 80 Plus Gold
SilentiumPC Fortis 3 140mm

HyperX 16GB (4x8GB) 2666MHz CL16 Fury

 

Intel Core i5-10400F

Kingston SSD M2 512GB

 

 

Obecna konfiguracja:

Gigabyte Z490m Gaming X

be quiet! Straight Power 11 650W 80 Plus Gold (był też do sprawdzenia MSI MPG A850G 850W 80 Plus Gold)

Intel Core i9-11900K (był też i7-10700KF)

G.SKILL TRIDENTZ RGB DDR4 2X16GB 3600MHZ (obecnie sprawdzam na pamięciach KINGSTON Fury Beast 32GB 3200MHz)

Chłodzenie wodne VALKYRIE Jarn 240 ARGB (obecnie sprawdzam na chłodzeniu ENDORFY FORTIS 5 DUAL FAN)

Dyski SSD 

Samsung 980 PRO 1TB

Samsung 970 EVO 512GB

KINGSTON NV2 1TB

 

Dodam że komputer wyłącza się normalnie po godzinie, dwóch lub trzech ale w przedziale od 6 godzin w wzwyż już nie.

Coś blokuje prawidłowe wyłączanie mojego komputera.

Została mi tylko do wymiany obudowa, słuchawki, ruter 

 

Proszę o pomoc.  

 

 

Link to post
Share on other sites

A długo czekałeś od wyłączenia się monitora itd, aby sprawdzić czy sam komputer się wyłączy? Ja ostatnio tak mam (mniej więcej od 2 tygodni) jak wyłączam PC (Windows 11), 7800x3D, RTX3060ti, 32gb Lexar ARES 6400MH/z i 1tb Goodram PX600 to ekran gaśnie, klawiatura gaśnie, a komputer po kilkudziesięciu sekundach wyłącza się. Nie drążyłem ani nie szukałem, dla mnie to żaden powód do niepokoju. 

Link to post
Share on other sites

U mnie też ekran gaśnie, klawiatura gaśnie ale wentylatory pracują nadal i komputer nie wyłącza się do końca nawet przez kilka minut muszę go wyłączyć przytrzymując  przycisk Power.

 

Odłączyłem dzisiaj komputer od sieci LAN, działam na Wi-Fi zobaczę czy się wyłączy prawidłowo. 

Link to post
Share on other sites

A wentylatory i RGB jak masz podłączone?

 

Prawdopodobnie jest to funkcja zasilacza, który podtrzymuje zasilanie wentylatorów, aby schłodzić wnętrze obudowy i siebie samego. Napisałeś, że "problem" występuje po dłuższym użytkowaniu komputera - Jest wtedy cieplejszy i zasilacz zapewnia chłodzenie jeszcze przez pewien czas. Proponuję sprawdzić, czy wentylatory wyłączą się samodzielnie po kilkunastu minutach...

 

Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, Skaza napisał:

A wentylatory i RGB jak masz podłączone?

 

Prawdopodobnie jest to funkcja zasilacza, który podtrzymuje zasilanie wentylatorów, aby schłodzić wnętrze obudowy i siebie samego. Napisałeś, że "problem" występuje po dłuższym użytkowaniu komputera - Jest wtedy cieplejszy i zasilacz zapewnia chłodzenie jeszcze przez pewien czas. Proponuję sprawdzić, czy wentylatory wyłączą się samodzielnie po kilkunastu minutach...

 

RGB ma wyłączone oraz pozbyłem się wentylatorów w RGB, sprawdzę ustawienia wentylatorów w BIOSie.

Wczoraj zostawiłem włączony komputer na noc i rano wyłączyłem, komputer oczywiście nie wyłączył się prawidłowo, wentylatory pracowały i świeciła się dioda Power na obudowie.

Wyłączyłem komputer przytrzymując przycisk wyłącz przez 10 sekund  i wtedy zasilacz wyłączył się klikiem. 

12 godzin temu, jarrino napisał:

Sprawdź ustawienia w biosie (uefi), może tam jest przyczyna...

Problem występuje na dwóch różnych płytach głównych, Bios zawsze aktualny i wielokrotnie resetowany do ustawień fabrycznych, komputer nie wyłącza się do końca (brak kliknięcia na zasilaczu), wentylatory pracują nadal, system zamknięty oraz monitor wyłączony.

Komputer wisi w takim stanie dopóki nie wymuszę przytrzymanie przycisku Power przez 10 sekund wtedy dopiero zasilacz się wyłącza klikiem gaśnie dioda Power oraz wentylatory stają.

  

Link to post
Share on other sites

Zrobiłem test:

Wymontowałem cały komputer z obudowy i zmontowałem poza obudową, testuję od 24 godzin i wyłączam go co 6 godzin.

Komputer wyłącza się prawidłowo, działa prawidłowo.

 

Obudowa  Cooler Master MasterCase Pro 3 oraz pięć wentylatorów  ENDORFY Fluctus (wentylatory są nowe od marca tego roku)

 

Pytanie: czy obudowa może prowadzić do w/w problemu z wyłączaniem komputera.

Moja radość była przedwczesna, komputer o 8 godzinach nie wyłączył się prawidłowo, czyli wracam do punku wyjścia.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...