Skocz do zawartości

Komputer do programowania i gier - cichy


Recommended Posts

WItam,

 

Chciałbym złożyć komputer do programowania oraz gier. Przy czym zależy mi na tym, aby był w miarę możliwości jak najbardziej cichy. Najlepiej jakby była jakaś dobrze wyciszona obudowa. Zależy mi również na jak najmniej energożernych komponentach. Po krótkim researchu zorientowałem się, że w przypadku CPU bardzo dobrze jeśli chodzi o energooszczędność wypada AMD Ryzen 7 7800X3D AM5. Z tego co widziałem do tych średnich przedziałów cenowych polecacie tu bardziej AMD Ryzen 7 7700 AM5 OEM, ale że chciałbym, żeby ten komputer był do programowania, to wolałbym tą lepszą wersję. Poza tym lubię też grać w gry typu Europa Universalis, a tam raczej bardziej przydaje się mocniejszy procesor niż karta graficzna.

Jeśli chodzi o kartę graficzną to waham się pomiędzy Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti SUPER WINDFORCE OC 16GB  a  ASRock Radeon RX 7900 XT Phantom Gaming 20GB. Tylko mam zagwozdkę, bo na różnych testach w necie widzę, że Radeon wypada lepiej, a mimo to w tych droższych zestawach polecacie tu bardziej GeForce i zastanawiam się czemu? Która z tych 2 jest lepsza? A jeśli są w miarę podobne, to która jest bardziej energooszczędna?

Zależy mi na tej energooszczędności bo komputer chodzi u mnie przez dużą część dnia (praca plus po pracy), dlatego wolę na początku więcej troszkę dołożyć i zyskać na zużytym prądzie.

Chciałbym też mieć na wszelki wypadek jakiś prosty dysk HDD.

 

 

Poniżej moja propozycja:

 

Procesor: AMD Ryzen 7 7800X3D AM5
Chłodzenie: ???
Płyta główna: ???
Karta graficzna: Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti SUPER WINDFORCE OC 16GB

                          lub ASRock Radeon RX 7900 XT Phantom Gaming 20GB
Pamięci: Lexar ARES RGB DDR5 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30
Dysk SSD: Lexar SSD NM790 1TB M.2 PCIe NVMe Gen4

Dysk HDD: ??
Obudowa: ???
Zasilacz: Seasonic FOCUS GX-750 ATX 3.0 80Plus Gold 750W

 

 

Pozdrawiam.

PS. Jeśli chodzi o płytę główną to co myślicie o MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI DDR5 AM5  do tego zestawu? Jest troszkę droższa od Gigabyte B650 EAGLE AX AM5, która jest tu polecana, ale podobno ma lepsze audio.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź!

 

mam 1 kwestie:

 

1) ten RAM już jest niedostępny -  Pamięć GoodRam IRDM PRO 2x16GB DDR5 6000 CL30 Black IR-6000D564L30S/32GDC 

 

2) Nie jestem do końca przekonany do wodnego chłodzenia. Nigdy takiego nie miałem i nie wiem jak to wygląda z utrzymaniem tego w dobrym stanie. Czy tą ciecz trzeba co jakiś czas wymieniać, czy ta pompa się po jakimś czasie nie psuje itp. Jak jest zwykłe chłodzenie powietrzem to wiem, że po powiedzmy 8 latach, jak wymieniam kompa, tego starego oddaję komuś z rodziny i nie muszę sprawdzać przy chłodzeniu. Ma ktoś z was jakieś długoletnie doświadczenie z tego typu chłodzeniem?

 

PS. Jaka jest różnica pomiędzy Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti SUPER WINDFORCE OC 16GB a Asus RTX 4070 Ti SUPER TUF GAMING OC 16GB ?

Bo jest znaczna różnica w cenie.

Link to post
Share on other sites
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, janek20 napisał:

Hmm, niestety nie mogę znaleźć recenzji tej karty. Znalazłem jedynie tą PNY w wersji bez Super. Rozumiem, że jeśli chodzi o chłodzenie i cichość jest lepsza od Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti SUPER WINDFORCE OC 16GB  ale gorsza niż ten ASUS?

2 godziny temu, 3ndurek napisał:

 

Dzięki za polecenie chłodzenia i pamięci.

 

Z tą kartą graficzną mam największą zagwozdkę.. Przy procesorze nie miałem takiego problemu. Za dużo jest tu opcji przy tej grafice  

 

Mówisz, że przy niewielkiej dopłacie można by wtedy kupić 4080 Super, ale to pewnie jakąś najuboższą wersję, co by się wiązało pewnie z gorszym chłodzeniem i większym hałasem..

Link to post
Share on other sites

 

8 minut temu, 3ndurek napisał:

 

Ale jest dostępny w sklepie stacjonarnym obok mnie.

 

Dzięki wielkie za podpowiedź odnośnie dysku SSD!

 

EDIT:

Czy monitor pod taki zestaw powinien mieć HDMI 2.1 żeby wykorzystać w pełni tę kartę graficzną? Czy DisplayPort 1.4 wystarczy? 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...