Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich w moim pierwszym poście!


 

Mam trochę naiwne pytanie. :) Czy da się jeszcze kupić trwałego laptopa, który przetrwa w stanie normalnej używalności ok. 10 lat? Jako przykład podam mojego starego zabytkowego laptopa: Samsung NP350E7C (Intel i5-3210M 2.5GHz x 2, 6GB RAM), który po wymianie dysku na SSD i przejściu na Linuxa Mint otrzymał 2., a następnie 3. życie. :D I normalnie można przeglądać Internet, a nawet napisać coś i skompilować np. w Android Studio. Czy można na to liczyć, kupując obecnie laptopa za równowartość tamtej kasy, czyli teraz ok. 5000-6000zł?


 

Przechodząc do konkretów, szukam laptopa:

1. Budżet: 5000 - 6000 zł.

2. Laptop nowy.

3. 15-17 cali (fajnie by było jednak 17...).

4. Główne zastosowanie: Internet, oglądanie streamingów live w dobrej jakości, amatorskie programowanie/ może kiedyś zawodowe, obróbka zdjęć i montaż rodzinnych filmów 4K, ewentualnie gra typu Fifa.

5. Miejsce użytkowania: dom.

6. Wymagania specjalne: trwała obudowa, coś jak mój stary Samsung, który się nie ugina pod palcami, gdy to piszę. Poza tym ekran, na którym ładnie będzie widać zdjęcia oraz dużo RAMu.

7. System operacyjny: Windows 11 Home.

8. Własna propozycja:

- ASUS TUF Gaming A15 R7-7735HS/32GB/512/Win11 RTX4060 144Hz

- MSI Katana 15 i5-12450H/32GB/512/Win11X RTX4060 144Hz

- Lenovo LOQ 15 i5-12450H/32GB/512/Win11X RTX4060 144Hz


 

Może moje wymagania są za duże w porównaniu do budżetu, dlatego proszę o pomoc. :) Będę wdzięczny za każdą podpowiedź.

 

Link to post
Share on other sites

Cześć,

jeśli chodzi o wykonanie to wydaje mi sie, że MSI bedzie najgorzej wykonane z tych opcji, które przedstawiłeś. Dodatkowo 512GB to już moim zdaniem trochę mało i 1TB to raczej opcja w którą ja bym osobiście celował.

Moja propozycja poniżej:

RG4060-15PL39 i7-13620H/RTX4060/16GB/1TB/WIN11 5949 w budżecie dostajesz wydajniejszego laptopa z nowszym i lepszym procesorem i7. Do tego karta graficzna o wysokiej mocy TGP 130W. 16GB RAM z możliwością rozszerzenia samemu i dyskiem 1TB i Windowsem. Moim zdaniem najlepsza propozycja. Jakość wykonania też na dobrym poziomie, co prawda tworzywo sztuczne, ale posiadam modele od DM i plastik jest naprawdę twardy, a klawiatura mega wygodna do pisania. Matryca również bardzo fajna 165Hz Matowa.

Link to post
Share on other sites

Dzięki! W ogóle tego DM nie brałem pod uwagę, ale naprawdę fajna propozycja. Dobrze wygląda ten procesor i w sumie racja z tym dyskiem, chociaż mam jeszcze zewnętrzny na magazynowanie, ale tego nigdy za wiele. Jedynie 16 GB RAM mnie trochę martwi, bo to pewnie byłby dodatkowy koszt za jakiś czas. Nie miałem jak na razie do czynienia z DM, ale ja nie jestem przywiązany do żadnej marki i jak mówisz, że wszystko jest w porządku, to wierzę.

 

Widzę, że często się pojawiają w ofertach procesory AMD. Co myślisz o odpowiednikach z teoretycznie tej samej półki? Np. Intel i7 i AMD Razen 7 bez wchodzenia w szczegóły. Dlaczego AMD często są tańsze? Tu chodzi o jakąś awaryjność, trwałość, wydajność czy jeszcze coś innego?

No i już byłem zdecydowany na RTX 4060 aż gdzieś usłyszałem, że starszy RTX 3070 jest lepszy... A ceny latopów podobne. Tylko dla mnie jako laika, który się stara dużo czytać, nie jest do końca jasne w czym lepszy. W grach więcej FPS (takie widzę porównania na YT) czy może szybciej zmontuje mi się filmik 4K w Shotcut? Bo na tym drugim bardziej mi zależy.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...