Skocz do zawartości

Kabel ethernet do nowego routera czy inaczej?


Recommended Posts

6 minut temu, cooger napisał:

Co jest w tym takiego dobrego że się tym chwali? Podwójny NAT to problem z nawiązywaniem połączenia z komputerami będącymi za tym natem. Formalnie będą to dwie sieci LAN więc nawiązanie połączenia z komputera po stronie wan do komputera stronie LAN wymaga przekierowania portów.

Tak mi tylko pisał, że ma router od dostawcy bez wifi połączony lanem do nowego routera asusa pod WAN i jego dzieciaki używają asusa do gier a on tylko po kablu tego starego i chwalą sobie to :D zielony jestem w tym temacie. Ja chcę po prostu mieć w nowym routerze swoją sieć poprowadzoną po tym ethernecie od huaweia swiatlowodu z półpiętra tylko już teraz nie wiem czy to będzie dobrze działać jak czytam komentarze.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, cooger napisał:

Bezsensowne rozwiązanie to jest niepotrzebne kaskadowa nie switchy

Miałem na myśli jeden switch w jednym pomieszczeniu, w którym będzie kilka urządzeń po kablu, bo tylko o takim czymś pisał autor.

 

2 godziny temu, drabek9 napisał:

Co sądzisz o tym rozwiązaniu? ;) 

Bez rysunku, schematu, to nie chce mi się rozgryzać łamigłówki. Z podwójnym NATem jak wyżej pisali, nie jest to fachowo, a amatorsko. Sąsiad podłączył, zadziałało, to jest zadowolony, bo ma małe potrzeby.

Link to post
Share on other sites
Teraz, wodego napisał:

Miałem na myśli jeden switch w jednym pomieszczeniu, w którym będzie kilka urządzeń po kablu, bo tylko o takim czymś pisał autor.

 

Bez rysunku, schematu, to nie chce mi się rozgryzać łamigłówki. Z podwójnym NATem jak wyżej pisali, nie jest to fachowo, a amatorsko. Sąsiad podłączył, zadziałało, to jest zadowolony, bo ma małe potrzeby.

o co chodzi z tym NATem? kompletnie nie rozumiem :D ja wymagający aż nie jestem, chcę tylko żeby mieć kablowe połączenie z nowego routera i pełną prędkość na kablu do konsoli i streamera muzycznego i wifi na górze , a jakieś między routerowe sprawy nie są dla mnie ważne. :D

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, drabek9 napisał:

 

No dobra a jakbym kupił faktycznie te dwa routery AX23. Jeden wepnę zamiast starego huaweia, a drugi na górze tak? i złączę je ethernetem? dobrze rozumiem?

Polecam te tp-linki bo obsługują sieć WiFi6 i mesh i są w miarę tanie i w sumie będzie 8 portów LAN do wykorzystania.  Nie wiem czy da się taniej.

Router "master"  przy Nokii łączysz niebieskim portem Wan z Nokią a drugi router na piętrze łączysz żółtym portem LAN z żółtym portem LAN w masterze. DHCP tylko na "Masterze". Router na piętrze de facto będzie robił tylko z a AP i na dodatek będziesz miał 3 porty Lan do których możesz podpiąć po kablu jakieś urządzenia. Portu WAN w routerze na piętrze nie używasz. Najlepiej go se taśmą zaklej żeby ktoś kiedyś niczego nie podpiął.  TP-Link ma dedykowane APki do sieci mesh, ale one mają po 2 porty. Jak chcesz na piętrze podpiąć więcej urządzeń to właśnie dlatego proponuję router z 4 portami LAN.

W przyszłości jak będzie trzeba dołożyć APka, to można potem kolejny router dodać lub kupić jeden czy dwa APki Deco.

 

Spytaj się swojego dostawcy internetowego czy możesz tego huaweia wyrzucić. Nie wiem czy oni nie blokują czegoś...... przeważnie się da ale różnie bywa...

47 minut temu, drabek9 napisał:

o co chodzi z tym NATem? kompletnie nie rozumiem :D ja wymagający aż nie jestem, chcę tylko żeby mieć kablowe połączenie z nowego routera i pełną prędkość na kablu do konsoli i streamera muzycznego i wifi na górze , a jakieś między routerowe sprawy nie są dla mnie ważne. :D

No właśnie podwójny NAT i pełna prędkość w parze nie idą. Weż na tikataku zobacz co to ten NAT. Podwójny Nat to jakby sieć lokalna w sieci lokalnej: opóźnienia, niepotrzebna komplikacja, brak komunikacji między wszystkimi komputerami w sieci, problemy z diagnozą jgdy coś nie będzie hulało. Jak kupisz te dwa AX23 i podepniesz jak wyżej opisałem, to będziesz miał jedną spójną sieć bez podwójnego NATu. Jeśli router na piętrze podepniesz portem WAN z portem Lan na dole to to właśnie jest podwójny NAT. 

59 minut temu, wodego napisał:

Miałem na myśli jeden switch w jednym pomieszczeniu, w którym będzie kilka urządzeń po kablu, bo tylko o takim czymś pisał autor.

 

Ale w mieszkaniu nie ma samych urządzeń po kablu. Są telefony, tablety, TV, drukarki po wifi, oczyszczacze powietrza. Lepiej dać router na dole i drugi na górze i oba w sieć mesh spiąć. A co się da wpiąć kablami do tego routera na górze. 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, drabek9 napisał:

o co chodzi z tym NATem? kompletnie nie rozumiem :D ja wymagający aż nie jestem, chcę tylko żeby mieć kablowe połączenie z nowego routera i pełną prędkość na kablu do konsoli i streamera muzycznego i wifi na górze , a jakieś między routerowe sprawy nie są dla mnie ważne. :D

A weź trochę może poczytaj co :)

Link to post
Share on other sites

@daniel55ok bardzo dziękuję za odpowiedź, już prawie skumałem wsio. :)

 

Jeszcze tylko pytanie, czy nowy router wystarczy że będzie podpięty tylko pod LAN? nie musi być nic podpięte pod WAN? będzie działać? bo LAN to jakby wyjście a WAN wejście?

Czy jak operator nie zezwoli mi na wymianę tego Huaweia na AX23 to wtedy wystarczy, że kupię jeden AX23 na górę i złączę portami LAN LAN z Huaweiem?

 

Link to post
Share on other sites
48 minut temu, drabek9 napisał:

@daniel55ok bardzo dziękuję za odpowiedź, już prawie skumałem wsio. :)

 

Jeszcze tylko pytanie, czy nowy router wystarczy że będzie podpięty tylko pod LAN? nie musi być nic podpięte pod WAN? będzie działać? bo LAN to jakby wyjście a WAN wejście?

Czy jak operator nie zezwoli mi na wymianę tego Huaweia na AX23 to wtedy wystarczy, że kupię jeden AX23 na górę i złączę portami LAN LAN z Huaweiem?

 

 

W tym dziale masz opisane jak użyć routera jako AP: 

 

Jeśli chodzi o hujaweja to jesli to ONT to na 99% go nie wymienisz bo to element infrastrutury ISP z którą współpracuje (jest zdalnie konfigurowany automatycznie).

 

P.S. Internet to nie telewizja - tu nie ma żadnego wejścia i wyjścia, transmisja jest dwukierunkowa.

Link to post
Share on other sites

No ok, a jakbym kupił router za 3500 zł (oczywiście nie kupię takiego) i podłączył się nim pod LAN-LAN (jak wyżej pisałeś rozumiem to sposób access point) z huaweiem to czy zasięg wi-fi na górze od tego nowego, drogiego routera byłby taki sam jak w routerze za 200 zł połączonego tym samym sposobem?

Link to post
Share on other sites
17 minut temu, drabek9 napisał:

No ok, a jakbym kupił router za 3500 zł (oczywiście nie kupię takiego) i podłączył się nim pod LAN-LAN (jak wyżej pisałeś rozumiem to sposób access point) z huaweiem to czy zasięg wi-fi na górze od tego nowego, drogiego routera byłby taki sam jak w routerze za 200 zł połączonego tym samym sposobem?

 

Wszystkie radia w routerach WLAN czy AP muszą spełniać normy dotyczące maksymalnej mocy więc pewien poziom jest nie do przeskoczenia. Cena tu ma mało do gadania.

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

No nic więc w takim razie najlepiej zrobię, że kupię ten nowy router AX23 na górę, połączę się LAN-LAN z Huaweiem z półpiętra. Nie będę cudował z WAN.

Wtedy to będzie jako Access Point tak? LAN-LAN? Chyba faktycznie lepiej tak, wymagający aż tak nie jestem, chcę po prostu sprawny internet kablowo i w miarę ok wi-fi. Nie zależy mi na prędkości wifi ( choć na Huawei 5Ghz daje jakoś 550 mb/s więc nie wiem czy na nowym routerze to się zwiększy)

Dzwoniłem na operatora, mogę bez problemu zmienić router Huawei'a na inny który chcę , dadzą mi login i hasło i wtedy nie będzie problemu a Huawei'a mogę mieć jako zapasowy schowany w szafie :D

Dało mi to wiele do namysłu czy teraz faktycznie nie zabawić się w tryb mesh dwoma AX23 :)

Mówił mi jeszcze, że tego huaweia może ustawić w tryb "bridge" i ustawić mój router jako główny ale nie wiem na czym to miałoby polegać.

Dodatkowo mi powiedział, że jakbym nie chciał zmieniać to w nowy router podpiąć pod wan. Mówiąc o podwójnym nat itp. facet trochę wysiadł :D

Edytowane przez drabek9
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, drabek9 napisał:

No ok, a jakbym kupił router za 3500 zł (oczywiście nie kupię takiego) i podłączył się nim pod LAN-LAN (jak wyżej pisałeś rozumiem to sposób access point) z huaweiem to czy zasięg wi-fi na górze od tego nowego, drogiego routera byłby taki sam jak w routerze za 200 zł połączonego tym samym sposobem?

A czy operatorzy GSM stawiają jedną wielką wieżę w centrum Polski czy tzw komórki co kilka km? Natężenie fali (jakiejkolwiek) maleje z kwadratem odległości. Jeden router nie ogarnie całego mieszkania. Od tego są systemy mesh. Poza tym moc nadajnika Wifi jest ustalona na 100mW. Nie ważne czy w drogim routerze czy w tanim . Więcej nie można, bo raka dostaniesz.

4 godziny temu, drabek9 napisał:

@daniel55ok bardzo dziękuję za odpowiedź, już prawie skumałem wsio. :)

 

Jeszcze tylko pytanie, czy nowy router wystarczy że będzie podpięty tylko pod LAN? nie musi być nic podpięte pod WAN? będzie działać? bo LAN to jakby wyjście a WAN wejście?

Czy jak operator nie zezwoli mi na wymianę tego Huaweia na AX23 to wtedy wystarczy, że kupię jeden AX23 na górę i złączę portami LAN LAN z Huaweiem?

 

Nie wystarcy. Musi być podpięty pod LAN i musi być na nim AX23 wyłączone DHCP.

 

Z tym wyjściem to ja bym polemizował. Jak wysyłasz maila, to WAN jest wyjściem, a jak oglądasz film to WAN jest wejściem, a jeśli otwierasz stronę WWW to najpierw wysyłasz zapytanie do serwera DNS, więc WAN jest wyjściem, a potem jak strona odsyła treść, to WAN jest wejściem. A jak kopiujesz plik z jednego komputera na drugi w sieci lokalnej to jednocześnie jeden port Lan jest wyjściem a drugi wejściem. Powiem więcej. WAN może być jednocześnie wejściem i wyjściem: oglądasz film na TV a w tym samym czasie telefon podpięty przez WiFi wrzuca fotki na chmurę.................

 

Jak operator nie pozwoli to wystarczy jeden AX23. Jak będziesz miał problemy z Wifi, to wyłącz potem Wifi na huaweiu i dokup kolejny AP lub  router i zepnij w jedną sieć mesh. Jak ma być dla teściów to jakiś tani accesspoint AC nawet wystarczy. Nie muszą być takie same urządzenia. Ważne, żeby mesh obsługiwały.

 

 

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

@daniel55Tak właśnie zapytałem o te routery bo totalnie się nie znam i są te za 3500 zł z takimi antenami że masakra :D

 

Operator zezwolił na zmianę Huawei'a :) mam tylko zadzwonić kiedy będę zmieniał to podadzą mi dane logowania czy coś.

To co, biorę chyba AX23 dwie sztuki i robię mesh tak jak mi napisałeś wyżej? :) Jakoś mam teraz do tego większe przekonanie.

Myślę, że się w ustawieniach nie zamotam, bo jeszcze będę musiał na nowo podpiąć teściów telewizory, bo mnie uduszą :D

Odnośnie AX23 " Ten model nie ma (przynajmniej do niedawna nie miał) wsparcia 802.11k,v,r dla połączenia przewodowego. Działa tylko jako repeater, a to nie ma sensu. " no to teraz nie wiem nic już.

Edytowane przez drabek9
Link to post
Share on other sites

Zamiast tej Nokii i routera Huawei  bym dał Tp-Linka XC2200G3v. Jest to router do którego można wpiąć światłowód. A na piętro AX23. Oba pracują w systemie mesh, więc miałbyś jedną spójną sieć no i pozbywając się Nokii i Huaweia masz mniej kabli, cenowo to to samo co 2 sztuki AX23.

 

Tylko dopytaj sie operatora, czy i tą Nokię możesz zamienić na coś innego.

 

Link to post
Share on other sites
8 minut temu, daniel55 napisał:

Zamiast tej Nokii i routera Huawei  bym dał Tp-Linka XC2200G3v. Jest to router do którego można wpiąć światłowód. A na piętro AX23. Oba pracują w systemie mesh, więc miałbyś jedną spójną sieć no i pozbywając się Nokii i Huaweia masz mniej kabli, cenowo to to samo co 2 sztuki AX23.

 

Tylko dopytaj sie operatora, czy i tą Nokię możesz zamienić na coś innego.

 

Wymiana Nokii odpada :/ Tylko te właśnie AX23 "Ten model nie ma (przynajmniej do niedawna nie miał) wsparcia 802.11k,v,r dla połączenia przewodowego. Działa tylko jako repeater".

 

Póki co po prostu kupię trochę lepszy router AX53. Połączę to tym ethernetem 15 m LAN LAN i zrobię z tego AX53 z salonu Access Point. Zobaczymy jak to zadziała. :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...