Skocz do zawartości

Kabel ethernet do nowego routera czy inaczej?


Recommended Posts

Witam, otóż mamy podłączony najwyższy pakiet 1GB/s światłowodowy internet do routera (to jest jakiś bodajże Huawei za około 100 zł który dają do umowy).

Internet jest bardzo dobry, nie można narzekać. :D

 

Router znajduje się na półpiętrze u narzeczonej w domu i korzystany jest głównie do telewizji.

Robimy sobie remont góry domu na której chcemy mieć bardzo dobry internet (gry, konsola, TV, sprzęt muzyczny pod który chce mieć podłączony kabel ethernet), bo ten router który jest na półpiętrze jest około 15-20 metrów od salonu , gdzie wifi jest słabe, a do tego jak wiadomo ethernet też odpada bo za daleko od półpiętra.

 

Teraz moje pytanie... jak to najlepiej ugryźć żeby mieć dobry internet na górze?

 

Czy poprowadzić 15m ethernetu ( Reagle za 99zł , cat.8 ) od tego routera który jest na półpiętrze, bo akurat 15m starczy nawet trochę zostanie z półpiętra do salonu i tam w salonie kupić nowy router (do 400-500 zł) i podłączyć się do niego tym ethernetem?

 

Czy jakoś inaczej to rozegrać? Szef mi dał taki pomysł żeby właśnie połączyć się ethernetem do nowego routera z tego półpiętra i będzie na górze osobny, dobry internet. :)

Czy to będzie w 100% poprawne i nie będzie żadnych spadków wydajności internetu? :)

 

Jakie macie na to zdanie? Chętnie wysłucham, bo mamy remonty akurat więc można podziałać. :)

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam. :)

Edytowane przez drabek9
Link to post
Share on other sites

Jak robicie remont góry to do każdego pomieszczenia minimum jeden przewód ethernet ( a tam gdzie będzie TV/kino domowe ze 2-3 kable) z miejsca gdzie stoi obecnie router od dostawcy (lub gdzie planujecie że będzie stał).

 

Co do kabla to CAT.6A w zupełności wystarczy ale polecam kupić z metra i ciągnąć do gniazdek LAN i zarobić samemu. 

 

Nie wiem jaki jest układ pomieszczeń i ile będzie ogólnie gniazdek LAN ale to raczej nie problem bo dacie switch obok routera. 

 

Co to dokładnie za model routera od dostawcy?

Ile metrów kwadratowych ma piętro (to jest w kwadracie czy prostokącie)? Jak możesz to zrób prosty rzut z góry z układem pomieszczeń oraz gdzie można postawić router/AP.

 

Co do wifii to wszystko zależy ile przeszkód po drodze i jak grube są ściany oraz czy są jakieś zakłócenia od innych sieci wifii. Dobrze by było żeby router/AP na piętrze był w miarę centralnie. Prędkość po wifii zależy w dużej mierze jakie standardy obsługują wasze urządzenia ale pełnego gigabita będzie ciężko wycisnąć (może jak router i komputer/telefon będzie w tym samym pomieszczeniu).

 

Pytanie jaki jest budżet na ten rozprowadzenie internetu na piętrze?

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Dziękuję za odpowiedź. Jeśli chodzi o internet po kablu to głównie chodzi nam żeby był w salonie, na resztę pokojów nie potrzeba (ważne żeby wi-fi było). Stąd był pomysł z nowym routerem w salonie i połączenie go z tym na półpiętrze kablem ethernet 15m, który własnie zakupiłem.

 

Router to : Huawei DG8245V i przejściówka do światłowodu: Nokia G-010G-T

 

Czy pomysł z nowym routerem w salonie i podpięcie się do niego z tego routera z półpiętra to zły pomysł? ;)

Generalnie nie chcemy przemieszczać tego routera z półpiętra, a kupić nowy, podpiąć się do niego w salonie i oddzielić to, że nowy internet z routera na górze, a stary na dole (dla teściów).

Tylko czy to będzie w 100% wydajne, bo ten stary router nie jest katowany, służy tylko do "okazyjnego" wifi przez teściów i TV jak są w domu :D a router nowy chce tak do 300-350-400 zł kupić. Tylko czy ma to sens? Słyszałem, że tak ale wolę opinie jeszcze innych usłyszeć :D 

Edytowane przez drabek9
Link to post
Share on other sites

Jako rozwiązanie krótko okresowe to zakup nowego routera i podpięcie go po lanie do starego jest ok.

 

Ale w momencie kiedy będziesz miał problemy z wifii w innych pomieszczeniach (lub chciał skorzystać z szybkiego internetu) to tylko kabel a jak masz remont to lepiej te kable jednak położyć.

 

Dlatego pytałem o plan/powierzchnie piętra i grubość ścian bo czasami to nawet. 

 

Jak możesz to kup już teraz ten router, postaw w miejscu docelowym i sprawdź czy wiffi w pomieszczeniach ma zadowalającą Cię prędkość.

 

PS.

Polecam Ci kabel ze swojego doświadczenia. U mnie w domu zdecydowano kilka lat temu że nie będzie kabli tylko wifii. Teraz jak na telewizorze chce oglądać netflixa to często wifii zrywa połączenie. Testowałem inny router ale nie zmieniło to nic. 

Link to post
Share on other sites

Ok dziękuję bardzo za odpowiedź. Rozumiem, że do starego routera wpinam pod LAN a w nowym pod WAN? :)

Dom nie jest aż tak duży, dlatego wyszedłem z taką inicjatywą nowego routera, bo jak będzie nowy w salonie na górze to złapie wszystko + jak będą 4 porty LAN w nowym routerze to też wszystko obsłużę i więcej nie potrzeba, a gdyby co to mogę switcha dokupić, bo tak naprawdę tylko streamer, konsola i TV. :)

 

Rozumiem, że prędkość na nowym routerze i wszystko inne będzie niezmienne ani nie jakoś mniej wydajne? :)

Link to post
Share on other sites

Jak chcesz żeby urządzenia podłączone do huawei "widziały" urządzenia podłączone do nowego routera to podłączasz kabel pod lan i wyłączasz serwer dhcp na nowym routerze.

 

Jeśli tego nie chcesz to podłączasz kabel pod wan i konfigurujesz serwer dhcp na nowym routerze (zazwyczaj stary i nowy router będą nadawały te same adresy i będzie konflikt).

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, marcin2468 napisał:

Jak chcesz żeby urządzenia podłączone do huawei "widziały" urządzenia podłączone do nowego routera to podłączasz kabel pod lan i wyłączasz serwer dhcp na nowym routerze.

 

Jeśli tego nie chcesz to podłączasz kabel pod wan i konfigurujesz serwer dhcp na nowym routerze (zazwyczaj stary i nowy router będą nadawały te same adresy i będzie konflikt).

Co mam rozumieć pod słowem "konflikt"  ? :D Coś będzie źle działać czy jak? Nie ma innego wyjścia na to?

Wolałbym tą drugą opcję.

Link to post
Share on other sites

Na drugim routerze nie będzie internetu wtedy. 

 

Po podpięciu drugiego routera musisz się zalogować do jego panelu administracyjnego i zmienić w serwerze dhcp adresy. 

 

Na razie zaloguj się do tego huawiea i sprawdź jakie przydziela adresy IP. 

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź.

 

O kurczę, ja totalnie nie znam się na takich rzeczach ale dobrze, że piszesz :)

 

Myślałem, że to będzie na zasadzie - podłączę nowy pod WAN, skonfiguruje nowy router i pójdzie. :D Ale to jakbym tak zrobił to wtedy na starym routerze nie będzie internetu?

I co dalej na tym Huawei zrobić? jak sprawdzę jakie przydziela adresy IP? Bo totalnie nie rozumiem, jestem laikiem - wybacz :D

Link to post
Share on other sites

Jak tylko podłączysz nowy router bez zmian DHCP to na nowym routerze nie będziesz miał internetu 

 

Na huawei sprawdź jakie przydziela adresy. Pewnie będzie tam adres 192.168.0.1 lub coś podobnego ze zmienionymi cyframi

Teoretycznie coś takiego powinieneś znaleźć w huawei

 

Use DG8245V-10 for wifi

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Chcę mieć tak, że stary router na półpietrze ten huawei będą łączyć się do niego teściowie, a my na górze do nowego routera i żebyśmy mieli w tym samym czasie wszyscy internet :D

 

Oki, i co dalej jeśli to znajdę? :)

 

To najpierw co mam zrobić, bo już pogmatwane mam wszystko hahaha :D

Kupuję nowy router i co najpierw po kolei?

Ustawienia czy włączyć go?

Proszę wybaczyć ale jeśli chodzi o sprawy typu routery, internety to ojejuuu, można się śmiać ze mnie :D

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Najpierw zaplanuj położenie kabli i gniazdek Lan w ścianach. Jak robicie remont to od razu połóżcie kable z głównego punktu dystrybucyjnego na każde piętro pod APka. Może teraz nie ma potrzeby, ale będzie na przyszłość. Zwykły kabel cat6 spokojnie wystarczy. Szkoda kasy na jakieś Cat8. Nawet nie wiadomo czy to w ogóle standard spełnia, czy po prostu ktoś sprzedaje kable lan z naklejką cat8. Kup np TP-linka AX23 i podepnij go pod Nokię G-010G-T. Na wasze piętro też można kupić jakiś router AX obsługujący system mesh, np taki sam AX23 lub jakieś APki w standardzie mesh. Zaleta routera to to, że ma parę portów LAN - można potem kablami podpiąć TV, konsolę czy PC. Jeśli macie do waszego pokoju za daleko, to musicie mieć naprawdę ogromną hacjendę. Kabel ethernetowy można położyć na dystansie 100 metrów. Nie wyobrażam sobie, że możecie mieć za daleko.

 

Nie ma co dziadować i kombinować z dokupowaniem czegokolwiek do huaweia. Kładź kablel gdzie się  da, poróbcie od razu gniazdka Lan i kup parę urządzeń (2-3 wedle potrzeby) pod spójną sieć mesh. Tak jak pisałęm mogą być 2 routery AX23 lub router i APki mesh. takie np DECO M4 Mesh WiFi (1200Mb/s a/b/g/n/ac) 2xAP 2 sztuki 330 PLn kosztują. Chociaż dziś ja bym uderzał w sieć WiFi6/AX a nie WiFi5/AC. W głównym punkcie dystrybucyjnym warto nawet dać małą szaflę na modem Nokii i na jakiś panel do krosowania kabli. Można też pomyśleć o switchu POE i o APkach zasilanych po ethernecie. Najważniejsze to położyć poprawnie sieć lan i porobić gniazdka w pokojach gdzie mają być APki. Zaplanuj sieć tak, żeby od AP była jedna sciana do każdego pomieszczenia, gdzie ma być net. Wtedy wszystko będzie działało jak trzeba. Jak będą dwie, to może będzie działać a może nie będzie. Tylko, że jak mamusia odbierze remont, to już potem nikt nie pozwoli, żeby znów w ścianach grzebać.

Edytowane przez daniel55
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Dziękuję za tę odpowiedź.

Raczej nie chcę się aż tak bawić, że skupiać się aż tak na ethernecie i na każdy pokój podpinać.

Chciałem skromnie mieć po prostu nowy router na górze i podpiąć się pod tamtego Huaweia i od nowego routera już w salonie na górze sobie zagospodarować wyjścia LAN tymi co chcę tymi 3-4 slotami z nowego routera.

 

Światłowód pod Huaweiem => 15 m ethernet podpięty pod to => podpięcie WAN pod nowy router w salonie

 

Bardziej mi chodzi czy to będzie w porządku, bo aż tak w ścianach nie grzebiemy. Dla mnie najwazniejsze czy takie połączenie będzie w pełni funkcjonalne i dobre. :) 

Jedynie co to można pobawić się w przeciągnięcie kabla 15m do salonu od półpiętra (od swiatlowodu huaweia) i tam podłączyć nowy router, który by nam wystarczył. To nie jest nie wiadomo jak wielka hala :D a 3-4 sloty w nowym routerze lan mi wystarczą. 

Edytowane przez drabek9
Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, marcin2468 napisał:

do każdego pomieszczenia minimum jeden przewód ethernet ( a tam gdzie będzie TV/kino domowe ze 2-3 kable)

Bezsensowne rozwiązanie. Od tego są switche, żeby w danym pomieszczeniu podłączyć więcej urządzeń.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
14 minut temu, drabek9 napisał:

Dziękuję za tę odpowiedź.

Raczej nie chcę się aż tak bawić, że skupiać się aż tak na ethernecie i na każdy pokój podpinać.

Chciałem skromnie mieć po prostu nowy router na górze i podpiąć się pod tamtego Huaweia i od nowego routera już w salonie na górze sobie zagospodarować wyjścia LAN tymi co chcę tymi 3-4 slotami z nowego routera.

 

Światłowód pod Huaweiem => 15 m ethernet podpięty pod to => podpięcie WAN pod nowy router w salonie

 

Bardziej mi chodzi czy to będzie w porządku, bo aż tak w ścianach nie grzebiemy. Dla mnie najwazniejsze czy takie połączenie będzie w pełni funkcjonalne i dobre. :) 

Jedynie co to można pobawić się w przeciągnięcie kabla 15m do salonu od półpiętra (od swiatlowodu huaweia) i tam podłączyć nowy router, który by nam wystarczył. To nie jest nie wiadomo jak wielka hala :D a 3-4 sloty w nowym routerze lan mi wystarczą. 

@wodego Co sądzisz o tym rozwiązaniu? ;) 

Link to post
Share on other sites
40 minut temu, wodego napisał:

Bezsensowne rozwiązanie. Od tego są switche, żeby w danym pomieszczeniu podłączyć więcej urządzeń.

Bezsensowne rozwiązanie to jest niepotrzebne kaskadowa nie switchy. Zgodnie z zasadami powinny być dwa kable na jeden punkt. Rozumiem że w domu można to odpuścić ale kaskadowanie to nie jest dobre rozwiązanie. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
35 minut temu, drabek9 napisał:

@wodego Co sądzisz o tym rozwiązaniu? ;) 

No właśnie nie będzie. Podepniesz się pod Wifi a górze. Zejdziesz na dół, telefon ciągle będzie podpięty pod router na górze przez strop i parę ścian. Połączenie będzie kijowe. Po to są systemy typu mesh, które płynnie przełączają klienta pod najbardziej optymalny punkt dostępowy. Zamiast tego kabla za stówkę i routera za 300-400 kup 2 AX23 za 438 razem. Zrobisz sieć mesh i będziesz miał spokój na lata. poza tym jest fajna apka na telefon. Od razu widać kto gdzie jest wpięty. Wszystko można sobie zdiagnozować telefonem co nie działa i dlaczego.

 

39 minut temu, wodego napisał:

Bezsensowne rozwiązanie. Od tego są switche, żeby w danym pomieszczeniu podłączyć więcej urządzeń.

Bez sensu dawać w kaskadach po pierdylion switchy. Masa niepotrzebnych kabli, zasilaczy, makaronu poupychanego za szafkami czy w kątach. Właśnie po to prowadzi się wszystkie kable do centralnego punktu dystrybucyjnego. A poprowadzenie po dwa kable na pokój to nie fanaberia. Parę metrów kabla grosze kosztuje, a potem w razie co jak ktoś się przewierci, albo myszy przegryzą, albo będzie potrzeba podpięcia czegoś będzie jak znalazł. Skoro robią remont to chyba nie ma z tym problemu. 

Link to post
Share on other sites

Sprawdzasz w starym routerze jakie są adresy . Nowy router podpinasz do kompa , logujesz się do niego i zmieniasz mu adres z domyślnego np: z 192.168.1.1   na 192.168.1.125 i wyłączasz dhcp . Zapisujesz ustawienia i restart . I  łączysz 2 routery i wszystko działa

Link to post
Share on other sites
18 minut temu, cooger napisał:

Do autora: podłączając LAN do wan będziesz miał podwójny NAT. Bylebyśmy miał różne adresacje po obu stronach i działać to będzie ale to nie jest dobre rozwiązanie.

Dlaczego nie jest to dobre rozwiązanie? mój sąsiad tak ma i bardzo sobie to chwalą :D

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze routery muszą być połączone portami LAN. Autor jest tak rozgarnięty, że nie zdziwię się jak ten na piętrze podepnie poprzez port Wan.  Po drugie trzeba sprawdzić jaka jest pula adresów IP przyznawana przez DHCP na głównym roztworze.  Ten router na piętrze musi mieć wyłączone DHCP i adres IP ustawiony poza zakresem DHCP z pierwszego routera. 

niech ustawi IP po stronie LAN na masterze na 192.168.1.1, DHCP od 192.168.1.10 do 192.168.1.100

IP na drugim routerze 192.168.1.2, DHCP na Off

 

Niech położy najpierw kabel, a najlepiej dwa i zamontuje gniazdka. Spierdzieli coś z okablowaniem i potem będzie się pytał o wzmacniacze wifi i inne nic nie dające wynalazki. Albo kupi APki i je po WiFi w sieć mesh zepnie i będzie biadolenie, że to dalej nie działa.

Link to post
Share on other sites
13 minut temu, jozek23 napisał:

Sprawdzasz w starym routerze jakie są adresy . Nowy router podpinasz do kompa , logujesz się do niego i zmieniasz mu adres z domyślnego np: z 192.168.1.1   na 192.168.1.125 i wyłączasz dhcp . Zapisujesz ustawienia i restart . I  łączysz 2 routery i wszystko działa

Oki bardzo dziękuję! :) ten drugi numer który mu nadam to obojętnie czy musi być 192.168.1.125 ? 

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, drabek9 napisał:

Dlaczego nie jest to dobre rozwiązanie? mój sąsiad tak ma i bardzo sobie to chwalą :D

Bo to jest złe rozwiązanie. jalby wyłączył podwójny NAT to by jeszcze bardziej sobie chwalił. poproś sąsiada, żeby sobie coś pingnął za 1 natem a potem za drugim, albo speedtesty zapodał to się przekona, czemu to jest złe rozwiązanie. 

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, daniel55 napisał:

Po pierwsze routery muszą być połączone portami LAN. Autor jest tak rozgarnięty, że nie zdziwię się jak ten na piętrze podepnie poprzez port Wan.  Po drugie trzeba sprawdzić jaka jest pula adresów IP przyznawana przez DHCP na głównym roztworze.  Ten router na piętrze musi mieć wyłączone DHCP i adres IP ustawiony poza zakresem DHCP z pierwszego routera. 

niech ustawi IP po stronie LAN na masterze na 192.168.1.1, DHCP od 192.168.1.10 do 192.168.1.100

IP na drugim routerze 192.168.1.2, DHCP na Off

 

Niech położy najpierw kabel, a najlepiej dwa i zamontuje gniazdka. Spierdzieli coś z okablowaniem i potem będzie się pytał o wzmacniacze wifi i inne nic nie dające wynalazki. Albo kupi APki i je po WiFi w sieć mesh zepnie i będzie biadolenie, że to dalej nie działa.

Wypraszam sobie ;) nie każdy jest alfą i omegą, stąd piszę na forum ;) a przez takie właśnie komentarze odechciewa się wszystkiego, typowa polska mentalność - najlepiej wygarnąć że ktoś jest nieogarnięty, bo Ty jesteś alfa ;) porażka, no ale co ja oczekiwałem na forum.

4 minuty temu, daniel55 napisał:

Po pierwsze routery muszą być połączone portami LAN. Autor jest tak rozgarnięty, że nie zdziwię się jak ten na piętrze podepnie poprzez port Wan.  Po drugie trzeba sprawdzić jaka jest pula adresów IP przyznawana przez DHCP na głównym roztworze.  Ten router na piętrze musi mieć wyłączone DHCP i adres IP ustawiony poza zakresem DHCP z pierwszego routera. 

niech ustawi IP po stronie LAN na masterze na 192.168.1.1, DHCP od 192.168.1.10 do 192.168.1.100

IP na drugim routerze 192.168.1.2, DHCP na Off

 

Niech położy najpierw kabel, a najlepiej dwa i zamontuje gniazdka. Spierdzieli coś z okablowaniem i potem będzie się pytał o wzmacniacze wifi i inne nic nie dające wynalazki. Albo kupi APki i je po WiFi w sieć mesh zepnie i będzie biadolenie, że to dalej nie działa.

To raz słyszę żeby podłączyć nowy router pod WAN a teraz czytam że pod LAN? :D już totalnie nie wiem.

28 minut temu, daniel55 napisał:

No właśnie nie będzie. Podepniesz się pod Wifi a górze. Zejdziesz na dół, telefon ciągle będzie podpięty pod router na górze przez strop i parę ścian. Połączenie będzie kijowe. Po to są systemy typu mesh, które płynnie przełączają klienta pod najbardziej optymalny punkt dostępowy. Zamiast tego kabla za stówkę i routera za 300-400 kup 2 AX23 za 438 razem. Zrobisz sieć mesh i będziesz miał spokój na lata. poza tym jest fajna apka na telefon. Od razu widać kto gdzie jest wpięty. Wszystko można sobie zdiagnozować telefonem co nie działa i dlaczego.

 

Bez sensu dawać w kaskadach po pierdylion switchy. Masa niepotrzebnych kabli, zasilaczy, makaronu poupychanego za szafkami czy w kątach. Właśnie po to prowadzi się wszystkie kable do centralnego punktu dystrybucyjnego. A poprowadzenie po dwa kable na pokój to nie fanaberia. Parę metrów kabla grosze kosztuje, a potem w razie co jak ktoś się przewierci, albo myszy przegryzą, albo będzie potrzeba podpięcia czegoś będzie jak znalazł. Skoro robią remont to chyba nie ma z tym problemu. 

No dobra a jakbym kupił faktycznie te dwa routery AX23. Jeden wepnę zamiast starego huaweia, a drugi na górze tak? i złączę je ethernetem? dobrze rozumiem?

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, drabek9 napisał:

Dlaczego nie jest to dobre rozwiązanie? mój sąsiad tak ma i bardzo sobie to chwalą :D

Co jest w tym takiego dobrego że się tym chwali? Podwójny NAT to problem z nawiązywaniem połączenia z komputerami będącymi za tym natem. Formalnie będą to dwie sieci LAN więc nawiązanie połączenia z komputera po stronie wan do komputera stronie LAN wymaga przekierowania portów.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...