Skocz do zawartości

Błąd przy starcie PC, pół roku po OC. -Athlon II X3


Recommended Posts

Witam, w marcu tego roku zdecydowałem się zwiększyć wydajność swojego PC. Na płycie Gigabyte GA-MA785GT-UD3H udało mi się odblokować pamięć L3 w procesorze Athlon II X3 435. Gdy wszystko było ok zdecydowałem się na podkręcanie.

W BIOSie zmieniłem

cpu host control włączyłem manual i ustawiłem szynę na 250

zmniejszyłem memory clock z x 6.66 na 5.33 (pamięć to zwykły good ram 1333mhz)

cpu northbridge freq zmieniłem z 10 na 8

system voltage control z auto na manual

napięcie procesora to było około 1,44v

Oczywiście C`n`Q i CPU C1E State były wyłączone

Kiedyś podjąłem jeszcze próbę odblokowania 4 rdzenia ale windows nie ładował się. Zaktualizowałem wtedy BIOS i gdy to nic nie dało powróciłem do 3 rdzeni i dodatkowej pamięci podręcznej.

 

Takie były wartości ostateczne, z nimi komputer działał sprawnie przez wiele miesięcy użytkowania. Temperatury były ok.

Mój zasilacz to Corsair 450W, procek chłodzi SilentiumPC Fortis a całość zamknięta jest w Antec Three Hundred. Zintegrowana karta graf została wyłączona gdy w slot PCI-e włożyłem GTXa 460

 

Dziś przywitał mnie błąd:

The system has experienced boot failures because of overclocking.

 

Last settings in BIOS setup may not coinside with current N/W states.

 

Current CPU Speed : 14,5 x 200MHz

Current Memory Speed : 1333MHz

Current HT Speed : 2000MHz

 

Please <DEL> key to enter the BIOS Setup or press any rest of keys to continue...

 

Wciskam DEL, w BIOSie chyba wszystkie ustawienia fabryczne, dla pewności wczytuję "Optimized", zapisuję i resetuję.

 

Co to był za komunikat, czy w tym przypadku powrót do OC jest zalecany, czy lepiej sobie odpuścić?

Link to post
Share on other sites

Czasami tak się zdarza, jak dzieje się to sporadycznie (np. raz na miesiąc) to nie powinieneś się tym przejmować.

 

Nie wiem tylko jak ma się Twoje 1.44V do zalecanych napięć na tym procku, może zwyczajnie go katujesz i proc już ma dość z stąd ten bunt podczas startu.

 

Możesz ale nie jest konieczne delikatne podniesienie napięcia (skoro wcześniej przez pól roku chodził stabilnie to powinien dalej tak chodzić).

Link to post
Share on other sites

To napięcie jest raczej niezbyt wysokie- Gierek pisał w poradniku, że bezpieczne są jeszcze 1,45-1,5 dla tych procesorów. Jak będę potrzebował zwiększonej wydajności to podkręcę go jeszcze raz, aktualnie myślę bardziej żeby go sprzedać i kupić coś mobilnego- na studia.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...