Skocz do zawartości

Pytanie o alternatywne komponenty do polecanego zestawu


Recommended Posts

Cześć wszystkim,

 

po 7 latach od zakupu mojego aktualnego PC przyszedł czas na wymianę. Wtedy też po rade przyszedłem tutaj (dzięki wielkie @kajtek.), więc i teraz wracam po rady do specjalistów.

 

  • Zastosowanie komputera: głównie gry
  • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor? Czy masz zamiar go zmienić? Jaki to model?: LG Ultragear 27GP850 NanoIPS HDR -2560 x 1440 (WQHD)
  • Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera?: Dyski

 

 

Tym razem do tematu podejdę trochę w innej formie bo jako podstawę biorę gotowy zestaw Marcowy za 8000zł i chciałbym się zapytać dlaczego został wybrany dany model a nie inny i czy podoła to na wyżej podanej rozdzielczości:

 

 

Komputer do gier za 8000 zł

 

Procesor: Intel Core i5-14600KF - Zdecydowanie zależy mi na Intelu, jednak chciałbym zachować zintegrowaną grafikę. Czy wtedy wersja 14600K była by docelowa? Są tutaj jakieś gorsze/lepsze alternatywy? 13600K? 14700K? - tutaj jednak chyba już spora przebitka cenowa. Proszę o rady. Zakładam, że procek przeznaczę jakieś 1300-2000zł

Chłodzenie: Arctic Freezer 36 A-RGB Black - Tutaj pytanie czy chłodzenia wodne/AiO mają jakikolwiek sens? Nigdy takowego nie miałem jednak jakieś tam dobre opinie się o tym słyszało. Sam osobiście korzystam z Endorfy i nigdy nie miałem z tym żadnego problemu - temperatury zawsze w normie. Czy w aktualnych generacjach wodne chłodzenie jest must have? Jeżeli tak to co wtedy wybrać?
Wracając jednak do chłodzenia powietrznego, wyrosłem już raczej ze światełek i nie zależy mi na RGB, więc czy pomijając to podane chłodzenie jest dobre/wystarczające? Endorfy było by gorsze/lepsze w stosunku do podanego modelu?

Płyta główna: Gigabyte B760 GAMING X DDR5 - Gigabyte, ASRock, MSI - Tych 3 producentów tylko widzę na horyzoncie i chciałbym zapytać co tutaj ma największe znaczenie w wyborze po za ceną? Na co zwracać uwagę? Dodatkowo widzę, że sporo płyt jest teraz sprzedawana w zestawie z modułem wifi/BT ale czy to są wbudowane moduły? Nie zależy mi na wifi ale z BT czasami korzystam więc jeżeli jest to wbudowane i nie zabierze mi żadnego slotu na płycie to może warto z tego skorzystać by mieć jeden port USB więcej wolny (aktualnie korzystam z BT na USB). Jak nie warto to taki BT na USB wystarczy.

Karta graficzna: Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti SUPER WINDFORCE OC 16GB - Tutaj bez dwóch zdań zależy mi na 4070 Ti Super. Windforce od Gigabyte wydaje się oczywistym wyborem ale żeby mieć pełen obraz czy jakieś karty (4070 TI Super) od Nvidii są jeszcze dla tej karty konkurencyjne? Gigabyte RTX 4070 Ti SUPER Gaming OC? A może MSI GeForce RTX 4070 Ti SUPER Gaming X Slim? Czym się różnią? Na czym się traci, na czym się zyskuje?

Pamięci: Lexar ARES RGB DDR5 32GB (2x16GB) 6800MHz CL34 - Tak jak wcześniej pisałem, nie zależy mi na kolorkach. Czy biorąc to pod uwagę Lexar'y nadal są wyborem 1 wśród kości RAM? Jakie są ewentualne alternatywne marki? Kingston Fury? Corsair? W jakie taktowanie i opóźnienie CL powinno się tutaj celować najlepiej?

Obudowa: Phanteks XT Pro Ultra - kompletnie nie zależy mi na obudowie z oknem ale chyba doszliśmy do takiego etapu gdzie obudowy z oknem są tańsze niż te bez okna, więc niech będzie i tak. Czy mógłbym tutaj również prosić o jakieś alternatywy? Chyba, że tutaj skupiamy się tylko na wyglądzie i byle by ATX było to coś wybiorę.

Zasilacz: Seasonic FOCUS GX-750 ATX 3.0 80Plus Gold 750W - Jak duży zapas będzie miał zasilacz 750W przy danym zestawie? 850W to będzie overkill czy może jednak warto zainwestować w coś "wiekszego"? Dodatkowo, na co przy ewentualnej zmianie modelu powinno się zwracać uwagę, żeby nie było problemu przy montażu? Na pewno standard ATX 3.0 musi być ale czy coś jeszcze, jak np. średnica wentylatora? Są tutaj różne wymiary samego zasilacza?
 
Pozdrawiam i jeżeli ktoś to przeczyta jeszcze przed świętami to wesołych świąt :).
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, kajtek. napisał:

To co masz dobrane jest spoko. 

Nie będę ukrywał, że troche innej odpowiedzi się spodziewałem :P. Zestaw musi być spoko bo był tworzony przez Ciebie :D, ale nie do końca o to w tym temacie chodziło. Mógłbym Cię prosić o odpowiedzi na moje bazgroły? W szczególności zależy mi na opinie w temacie chłodzenia, płyty głównej i procesora.

Link to post
Share on other sites

Prochu strzelniczego tu nie wymyślisz... Osobiście po moich doświadczeniach (na przestrzeni zeszłego roku miałem starego i9 9900K ->13600K->13700K-> Ryzen 7 7800X3D) wolałbym za podobne pieniądze, ewentualnie dołożyc kilka stówek) złożyc cos na AM5 - 7800X3D :) Oczywiście jeżeli zestaw tylko do grania.

 

9900K juz niedomagał (3090ti to już dla niego za dużo było), 13600K był OK ale bez szału, od biedy obecną 4090 by ogarnął, po oc 180W prądu siorbał. 13700K dla gracza absolutna pomyłka - gorący piec nie wnoszący nic względem 13600k dla gracza. Natomiast Ryzenek rewelacja - cisza, max 90W w stresstestach, wydajność top w grach porównywalna/lepsza od dwukrotnie droższego 14900K. Do tego w perspektywie jeszcze dwie generacje procków posadzisz na obecnych płytach z AM5 (na Intelu obecna 14 generacja jest ostatnią na s1200). Także ja poleciłbym lekko dołożyć do 7800X3D, płyty z B650 i 32GB DDR5 6000 cl30 lub 6400 cl 34. 

Link to post
Share on other sites

Chłodzenie Freezer 36 do gier spoko dobra opcja

Pod mocniejsze obciążenia - kłania się AiO 240, chociązby Liquid III 240 

 

Jak chcesz mobo z WIFI to weź wersję AX. Trzymałbym się Gigabyte bo tam pewną możliwość nałożenia offsetu (undervolting) i5 14600K

 

4070 Ti Super nie ma jakoś szczególnych wymagań jeżeli chodzi o chłodzenie. Nie masz też co szaleć i dopłacać do najdroższych modeli - pomijając fakt że na tańszych modelach robisz sobie UV w MSI Afterburner - i masz to samo albo nawet lepiej niż na stocku droższych kart. Możesz dobić sobie do Gaminga jak chcesz.

 

Pamięci - nic lepszego w tej cenie nie znajdziesz ale niewiele drożej masz też chyba jeszcze wyżej taktowane Lexary

 

XT Ultra spoko opcja, mały minus to brak takiego dodatkowego filtra na przodzie, ale cena to wybacza.

Zobacz sobie też na Focus od Fractala, dodaj tam wentyl na tył Arctic P12 PWM PST i masz dobrą opcję bez okna

 

Zasilacz - nic dodać, nic ująć. 

 

 

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, kajtek. napisał:

4070 Ti Super nie ma jakoś szczególnych wymagań jeżeli chodzi o chłodzenie.

Dyskutowałbym ,to jest 300 wat,bedzie niemiło dla ucha a dla niektórych moze juz być nie miało jako ciepło

Link to post
Share on other sites

Poczytałem wasze opinie, poczytałem trochę w necie i aktualnie złożyłem taki zestaw: https://proline.pl/koszyk/6ee1dab0

 

Trochę się pozmieniało, więc kilka drobnych pytań

Chłodzenie - AiO jest jakieś 300zł droższe więc jeżeli nie ma takiej potrzeby to wolałbym nie przepłacać. Te da rade?

Zasilacz - 750W wystarczy czy wziąć 850W?

Obudowa - Bardzo fajna obudowa ale jak już pozostałe komponenty mają RGB to może niech się wszystko świeci i wziąć https://www.morele.net/obudowa-fractal-design-meshify-2-compact-rgb-czarna-fd-c-mes2c-06-11813636/? (nie mogłem znaleźc na Proline) Ta będzie pasowała? Ew. Jakbym mógł prosić o propozycję innej obudowy trochę tańszej.

Płyta Główna - Wziąłem Gaming X AX zamiast Eagle AX bo Gaming ma BT a na tym mi zależy. Martwi mnie natomiast, że wszędzie jest info o tym, że max częstotliwość pracy pamięci to 6400 MHz. To może być problemem?

Karta graficzna - Czy tak naprawdę warto jest dobijać do Gaming OC z WindForce'a?

 

No i przede wszystkim, czy wszystko razem będzie ze sobą działało czy może jest gdzieś jakiś błąd popełniony?

Link to post
Share on other sites
30 minut temu, Feron napisał:

Czy tak naprawdę warto jest dobijać do Gaming OC

Oczywiscie.Rpm w budzie jest duze.90 procent tych testów to na test bench.To jak z otwarta buda

Śledz nigdy dobrze nie schłodzi zachowujac kulture pracy

Co do chłodzenia cpu moze wez coś na 6 rurkach i 2 wentylatorach.

Cpu niby 60 wat ale ma problem z oddawaniem ciepła.Troche małe

https://proline.pl/chlodzenie-cpu-deepcool-ag620-black-r-ag620-bknnmn-g-1-p8118028

coś w ten deseń albo podobne

Eentualnie i fortis 5.Po prostu by nie byłe przymałe

https://proline.pl/chlodzenie-procesora-thermalright-macho-rev-c-new-am4-ready-p6715409

albo macho zamiast fortisa

Link to post
Share on other sites

Do gier ten Freezer Ci wystarczy. AiO jednak by się przydało. 

https://www.youtube.com/watch?v=qQit77oglyY - zobacz sobie różnice powietrze vs woda w grach 

 

Zasilacz 750W spokojnie wystarczy

Zostań na Eagle AX i dołóż do chłodzenia lepiej. Eagle też ma przecież BLUETOOTH 5.3

Pamięci na AM5 i tak raczej będziesz trzymał maks 6000 albo 6400 MHz. Więcej po prostu nie działa najczęściej ale płyty obsługują nawet do 7200 MHz

Gaming będzie miał zdecydowanie lepsze chłodzenie, jak zależy Ci na kulturze pracy, niższych temperaturach, nie chcesz robić UV, to bierz Gaminga.

Jakbyś zrobił UV, to możesz brać tańszy model jak gdzieś szukasz oszczędności. 

Buda z ARGB ok. 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...