Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć, od tygodnia mam nowy komputer z Ryzenem 7 7800x3d i do niego chłodzenie wodne Endorfy Navis F280. Mój problem polega na tym, że są momenty gdzie na pulpicie np. podczas otwierania przeglądarki internetowej - wentylatory zaczynają na moment bardzo głośno chodzić. Ma ktoś podobny zestaw i doradziłby co może być przyczyną? Myślałem nad zmianą ustawień tych wentylatorów w biosie ale nie wiem jak się do tego zabrać. 

Edytowane przez gmuru
Link to post
Share on other sites

Mam dwie złe wiadomości, właściwie 2,5 i 1 dobrą. 

złe

1. 7800X3D tak działa, na customowym wodnym chłodzeniu dobija do 85c czasem. Undervolting trochę poprawia sytuację co paradoksalnie poprawia też osiągi CPU

2. No, navis nie jest mistrzem AiO

2.5 Wentylatory też nie są mistrzami w kategorii kultura pracy/wydajność.

 

dobra

1. Właściwie niewiele możesz zrobić poza UV, nawet najpotężniejsze chłodzenie wodne będzie czasem wyć z 7800X3D bo problemem jest w transferze ciepła z rdzenia przez IHS na stopkę chłodzenia a nie wydajności chłodzenie w transferze ciepła do otoczenia 

 

Co spróbować

1. Zmienić krzywą wentylatorów, bardziej na płasko żeby zobaczyć czy bez podbijania obrotów temperatura cpu wraca do normy (dziwne skoki napięcia AMD)

2. Spróbować zmienić wentylatory np. na Arrctic P14 PWM PST (albo bez PST)

 

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, ernorator napisał:

Mam dwie złe wiadomości, właściwie 2,5 i 1 dobrą. 

złe

1. 7800X3D tak działa, na customowym wodnym chłodzeniu dobija do 85c czasem. Undervolting trochę poprawia sytuację co paradoksalnie poprawia też osiągi CPU

2. No, navis nie jest mistrzem AiO

2.5 Wentylatory też nie są mistrzami w kategorii kultura pracy/wydajność.

 

dobra

1. Właściwie niewiele możesz zrobić poza UV, nawet najpotężniejsze chłodzenie wodne będzie czasem wyć z 7800X3D bo problemem jest w transferze ciepła z rdzenia przez IHS na stopkę chłodzenia a nie wydajności chłodzenie w transferze ciepła do otoczenia 

 

Co spróbować

1. Zmienić krzywą wentylatorów, bardziej na płasko żeby zobaczyć czy bez podbijania obrotów temperatura cpu wraca do normy (dziwne skoki napięcia AMD)

2. Spróbować zmienić wentylatory np. na Arrctic P14 PWM PST (albo bez PST)

 

Tylko problem jest taki, że te wentylatory tak chodzą a ja mam po 50stopni na procesorze w tym momencie więc to nie jest kwestia temperatury tylko te krzywe muszą być jakoś źle ustawione. One jakby bez powodu zaczynają działać na 70-100% 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...