Skocz do zawartości

O.C. E 8400 @ 4,01 GHz


Recommended Posts

Witam, posiadam HD 6950 i by w grach było jako tako zrobiłem O.C. swojego E 8400 rewersja C0 do 4,0 GHz z chłodzenie NH-U12P w stresie podczas grania np: w METRO 2033 jest ~60-62 stopnie, na płycie Gigabyte GA-EX 38-DQ6 z najnowszym BIOS-em mam FSB 446 MHz, RAM Kingstone 4 GB 535 MHz @ 1070MHz na napięciach 2,25 V , timingi ustawione są na AUTO, zasilacz 500 W Tagan TG500-U33 sprawdzany pod obciążeniem i w IDLE napięcia mierzone miernikiem są w normie, dodatkowo wyłączone są wszystkie bajery typu EIST, Enhancelt Halt, do tego dodałem po + 0,100 V dla GMCH i FSB i 101 MHz dla Pci Ex..

Gdy zaczynałem O.C. miałem napięcie dla CPU 1,35V przy3,8 GHz , potem zaczęły się restarty, teraz zacząłem wyciskać więcej i po pół roku mam przy 4,0 GHz już 1,43 V i potrafi w IDLE robić BSOD.

Czy te restarty to z winy za dużego napięcia, bo przy niższych napięciach mam to samo. :cry:

Link to post
Share on other sites

1.43v dla procesora wykonanego w 45nm procesie to bardzo dużo. Trochę zbyt wiele. Chociaż nie wiem czy akurat to jest winą Twoich problemów ze stabilnością. Bardzo możliwe że przekręciłeś pamięć RAM. Są kości 1066MHz które nie są w stanie pracować z zegarem nawet odrobinę wyższym mimo wysokiego napięcia. Sprawdź czy tak samo niestabilnie zachowuje się system po zmniejszeniu taktowania procesora o 100MHz. Wiele na wydajności nie stracisz a może zyskasz stabilność.

 

I nie katuj tego procesora takim napięciem. 1.4v to dla tych procesorów to dużo. Każda wartość większa bardzo niekorzystnie na niego działa. Sam mam C2D i wolałem zostaić 3.7GHz-3.8Ghz przy napięciu poniżej 1.4v niż katować procesor dla marnych 100MHz. Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

@Szymon331Widzę że kolega znalazł słaby element w moim zestawie(RAM :roll: ), bo miałem z nim sporo kłopotów z timingami, przed O.C.próbowałem różnych ustawień i to trochę pracowało, a potem restarty po których znów ustawiałem czasy dostępu do RAM na AUTO. Napięcie 2,2 V jest ich nominalnym przy pracy na 533 MHz (efektywne 1066 MHz)

Co do O.C. dlatego tak spore bo po prostu mogę sobie pozwolić gdyż jeszcze mi temperatury pozwalały. 8)

Tak więc zbiję taktowania do 1066 MHz dla RAM. Trochę szkoda bo chyba przy takiej karcie graficznej jak Radeon HD 6950 każde megaherce się liczą, bo to tylko dwurdzeniowy procesor. %-)

@Sony156 Właśnie zrobiłem reset i wprowadziłem zmiany w BIOS-ie :

1. Zmiana czasów dostępu z AUTO, na domyślne dla tych pamięci czyli :

5,5,5,18, 3, 3, 6, 42, 3, 7, 0, 2T

2. Zmiana napięcia 2,2 V dla RAM

3.Zmiana napięcia dla CPU na 1,39375V

Procesor teraz działa na 3,99 GHz.

Teraz pozostało "trochę" przetestować stabilność całości.

Więc za jakiś czas się odezwę jak to działa.

Edytowane przez MESSER
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Witam, jak obiecywałem wypowiedzieć się w mojej sprawie:

Panowie:

Podbij napięcia na mostkach a nie tylko RAM i proc.

Dokładnie, wielu osobom się wydaje że jak poda papu na cepa i ustawi RAM to już będzie full stabil OC. Mostki a zwłaszcza jeden bywa w tej kwestii kluczowy. <pozdro>

Przecież w moim pierwszym poście tego tematu piszę:

"do tego dodałem po + 0,100 V dla GMCH i FSB i 101 MHz dla Pci Ex.."

Wracając do meritum zrobiłem tak najpierw przekładałem te RAM-y Kingston-a miejscami w slotach ,i znowu były restarty ,potem zacząłem zbijać taktowanie na 3.99GHz i 1066 MHz dla pamięcii to nie dało rezultaty , więc wypier%#* teramy i wsadziłem inne Geil PC 8500 Ultra Plus.

Nowe pamięci najwyraźniej polubiły się z moja płyta główną, i teraz nawet postanowiłem bardziej zaszaleć i wykręciłem procesor na 4.10 GHz przy napięciach 1.39V FSB 456 MHz RAM 547 MHz( efekt. 1094 MHz) z nominalnym napięciem 2.2 V i timingami 5.5.5.15

Po kilkudniowych testach wszystko działa jak należy, stare Kingston-y trafiły do brata i tam z O.C E Pentium Dual Core E 6300 na 3,0 GHz działają na 380 MHz(efekt. 760 MHz) bez problemowo.

Więc temat do zamknięcia .

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi i pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Na BOXie dużo nie zdziałasz. Może uda się dobić do 3,5 GHz. Kontroluj temperatury i zwiększaj taktowanie o 100 MHz. Napięcie na procu daj 1,25V i jeśli będzie niestabilny to podnoś o jedno oczko aż do skutku :) PCIE ustaw na 100 MHz. Koryguj dzielnik RAMu żeby jego częstotliwość była zbliżona do standardowej. Reszty nie musisz ruszać :)

Edytowane przez matej
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...