Skocz do zawartości

Laptop Dell Latitude nie włącza się po zmianie opcji w biosie


Recommended Posts

Problem dotyczy Della Latitude 5490. Zmieniłem w ustawieniach bios Sata Operation z "AHCI" na "Raid ON". Po tej zmianie laptop nie chciał wystartować. Próbował się włączyć, wyłączał się, włączał na nowo i tak w kółko. Nie dało się już nawet wejść w żaden sposób do biosu. Żadne F2, F12 itp. nie działa. Wyjąłem dysk, wyjąłem baterię bios, odpiąłem baterię. Odczekałem godzinę. Spróbowałem włączyć i niestety laptop startuje, świecą się wszystkie kontrolki, świeci się klawiatura, ale nie ma obrazu. Po prostu cały czas czarny ekran i nie da się nic zrobić. Wiem, że zarówno ekran jak i zintegrowana grafika są w pełni sprawne, ponieważ jeśli przy włączaniu przycisnę przycisk "D" na klawiaturze to załącza się szybki test matrycy (normalnie wyświetla obraz i kolory).

 

Macie jakieś pomysły co mogę zrobić, żeby dało się tego laptopa normalnie włączyć, albo chociaż mieć możliwość wejścia do biosu? 

Edytowane przez scisorhands
Link to post
Share on other sites
52 minuty temu, janek20 napisał:

Na zewnętrznym monitorze sprawdzaleś?

sprawdz też ram

Na zewnętrznym monitorze też nie ma żadnego obrazu. Sprawdzałem ram (wyjmowałem obie kości, zostawiałem jedną w slocie A, potem w slocie B itp.) ale to nie ram jest tutaj problemem, tylko to cholerne przełączenie trybu AHCI na RAID. Kiedyś miałem identyczny problem z Dellem E7440 tylko że tam w końcu jakimś cudem udało się wejść do biosu, a tu próbowałem już większości sposób znalezionych w internecie i nic nie pomaga. 

Link to post
Share on other sites

@scisorhands Spróbuj tego: odłącz zasilacz, baterię i po tym przytrzymaj przycisk włączania przez 30 sekund. Następnie podłącz wszystko i zobacz wtedy - komputer powinien włączyć się normalnie.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, janek20 napisał:

ten laptop ma jakiś system odzyskiwania biosu?

Tego nie wiem. Na stronie della jest to napisane w jakiś pokrętny sposób. Próbowałem kombinacji CTRL+ESC przy włączaniu laptopa, co miało niby na celu wywołanie opcji bios-recovery ale nic to nie daje. 

10 godzin temu, PaulG napisał:

@scisorhands Spróbuj tego: odłącz zasilacz, baterię i po tym przytrzymaj przycisk włączania przez 30 sekund. Następnie podłącz wszystko i zobacz wtedy - komputer powinien włączyć się normalnie.

Tego próbowałem już prawie na samym początku, ale bez skutku. Mało tego - odłączyłem nawet baterię laptopa i baterię podtrzymującą bios na całą noc i też nic to nie dało. Po takiej operacji laptop po podpięciu go do zasilania automatycznie włącza się, następnie występuje 3 krotny restart i potem nic. Świeci się jedynie dioda przycisku power, która świadczy o tym, że laptop jest po prostu włączony, ale ekran jest czarny. 

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Jeszcze tylko dodam, że próbując wejść w tryb awaryjny biosu naciskając i trzymając kombinację klawiszy CTRL+ESC w momencie włączania laptopa, dioda LED:

miga 3 razy na kolor pomarańczony

chwila przerwy

miga 3 razy na kolor biały 

i tak w kółko.

Co ponoć oznacza że nie odnaleziono obrazu do odzyskiwania. Pytanie czy da się w jakiś sposób nagrać na zwykłego pendrive sam BIOS, żeby dało się go zainstalować ponownie? 

Edytowane przez scisorhands
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Czyli niestety chyba skończy się na wysłaniu laptopa do jakiegoś serwisu... W instrukcji nic pomocnego nie przeczytałem. Wszystkie rady, które tam opisują dotyczą przypadków, jeśli w laptopie da się wejść do biosu, albo chociaż cokolwiek wyświetla się na ekranie. Nawet proces bios-recovery albo bios-update nie uwzględnia tam czegoś takiego jak cały czas czarny ekran, brak biosu i brak nawet loga dell przy starcie. 

Aż nie mogę uwierzyć, że głupie przestawienie opcji bootowania z AHCI na Raid ON uwaliło laptopa. 

Na stronie della znalazłem nawet identyczny problem:

https://www.dell.com/community/en/conversations/inspiron/switched-sata-settings-from-raid-to-ahci-broke-computer/647f7dccf4ccf8a8dec39412

tyle że oczywiście bez rozwiązania.

Edytowane przez scisorhands
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Działa! :banan:

Wieczorem zrobię edit i napiszę dokładnie co sprawiło, że wreszcie się udało. Może komuś na przyszłość się przyda.

 

No i dzięki wszystkim za rady w tym wątku. 

Gdyby ktoś miał ten sam problem:

 

1. Wyjąłem baterię z laptopa, odpiąłem bateryjkę podtrzymującą bios, kości ram i dysk.

2. Przytrzymałem przycisk włączania przez około 30 sekund, żeby napięcie całkowicie zeszło

3. Podłączyłem laptopa do zasilacza.

4. Laptop sam się włączył i 3 krotnie samoczynnie restartował, potem sygnalizował diodą led brak pamięci ram.

5. Ściągnąłem ze strony Della najnowszą wersję biosu

6. Zmieniłem nazwę ściągniętego pliku na BIOS_IMG i jego rozszerzenie z .exe na .rcv (ostateczna nazwa to: BIOS_IMG.rcv)

7. Skopiowałem ten plik na czystego pendrive sformatowanego do systemu plików FAT32

8. Włożyłem pamięć ram do laptopa (nie wkładałem dysku, ani nie podłączałem baterii)

9. Włożyłem pendrive z nagranym biosem w złącze USB, nacisnąłem na klawiaturze skrót klawiszowy CTRL+ESC i trzymające te klawisze podłączyłem laptopa do zasilacza.

10. Laptop sam się włączył i sam wykrył pendrive z nowym biosem jako źródło bios-recovery.

11. Bios został przywrócony. Po tym wszystkim podpiąłem już normalnie swój dysk i baterię od biosu. 

 

 

Edytowane przez scisorhands
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...