Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć

Chciałbym złożyć komputer, głównie do pracy ( programowanie, docker, apki mobilne, czasem gry). Ogólnie to mam pomysł żeby mieć 1 dysk m2(1tb) na systemy linux i windows oraz jakiś dysk HDD na dane - (ewentualnie ssd na gierki, programy i dane  - tu się zastanawiam jak to ograć, ssd pewnie 512gb, jeżeli chodzi o hdd 1tb). Zależy mi na mocnym procesorze i dużej ilości RAM, karta graficzna jest drugorzędna( myślałem nad RTX 4060ti)

Proponowany zestaw:
Dyski: M2 Kingston KC3000 1TB M.2 + 1tb WD RED ( nie wiem jaki dysk ssd - możecie polecić jakąś alternatywe)
Procesor: i7-14700

Karta graficzna: RTX 4060ti
zasilacz:  - poprosiłbym o propozycje

Płyta główna:? - Tutaj zależy mi na usb 3.2, wifi, bluetooth i inne bajery -  poprosiłbym o propozycje
Ram: - poprosiłbym o propozycje, min 32gb
obudowa: ENDORFY Signum 300 ARGB ? -  poprosiłbym o propozycje

Pytanie co do chłodzenia - czy jest sens dokupywać?

Jeżeli jest opcja na lekkie przekroczenie budżetu 500- 1000 to nie ma problemu - zależy mi na jak najbardziej wydajnych parametrach, zestaw kupuje z myślą o przyszłości

Edytowane przez marcin_s
Link to post
Share on other sites

Dziękuje za odpowiedź.

Jednak mam pare pytań.

Czemu zaproponowałeś dyski lexara - z tego co czytałem Kingston KC3000 1TB M.2 jest lepszy pod kątem prędkości oraz wytrzymałości co wydaje mi się przekłada się na cenę.

Co do chłodzenia wodnego raczej bym z niego zrezygnował - chyba że wiązałoby się to z gorszym chłodzeniem ale w takim razie wolałbym wymienić elementy które bardzej się grzeją na inne.



Zastanawiam się nad obniżeniem procesora na i5-14500 - kupowanie i7 którą wcześniej zaproponowałem byłby przerostem formy nad treścią.

Link to post
Share on other sites

Na prędkościach nie odczujesz żadnej różnicy. Jak chcesz dopłać do Kingstona, ma wyższe MTBF oraz TBW i DRAM

Powietrze pod i7 bez limitów mocy za bardzo nie ma sensu - ten CPU podczas pełnego obciążenia bierze nawet 300W. Ale w Twoim przypadku raczej ciężko będzie też o takie obciążenie. i5-14500 z 20 wątkami też wg mnie dla Ciebie spokojnie wystarczy i wtedy możesz brać powietrze. 

Wtedy nawet w niższy budżet masz https://proline.pl/koszyk/c75509c1

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Super dzięki za pomoc - i wytłumaczenie

Przeanalizuje sobie jeszcze poszczególne elementy, ale uważam że temat zakończony :)

EDIT:
Zmieniłem tylko zasilacz na ten: https://proline.pl/zasilacz-seasonic-a12-80plus-600w-p6714534 -> zapronowany przez Ciebie wydawał mi się zbyt duży jak na zapotrzebowanie, z kalkulatora zapotrzebowania wynika że 600w spokojnie wystarczy

Link to post
Share on other sites
W dniu 2.03.2024 o 14:33, marcin_s napisał:

Zmieniłem tylko zasilacz na ten: https://proline.pl/zasilacz-seasonic-a12-80plus-600w-p6714534 -> zapronowany przez Ciebie wydawał mi się zbyt duży jak na zapotrzebowanie, z kalkulatora zapotrzebowania wynika że 600w spokojnie wystarczy

Nie, nie bierz tego A12 jak praktycznie w tej cenie masz G12 GC 750 80Plus Gold. 

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Zamówione niestety :<

A tak z ciekawości jest jakaś wada tego zasilacza który zamówiłem, czy odradzasz go dlatego że za nie wiele więcej mam lepszy zasilacz?

nie chciałem go brać też z racji znacznie większej mocy niż potrzebuje, nie mam zamiaru robić upgrade sprzętu.

Edytowane przez marcin_s
Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, marcin_s napisał:

A tak z ciekawości jest jakaś wada tego zasilacza który zamówiłem, czy odradzasz go dlatego że za nie wiele więcej mam lepszy zasilacz?

Ten G12 jest o 2-3 półki wyżej, lepszy środek, zdecydowanie lepsza kultura pracy, 80Plus Gold, dłuższa gwarancja a cena praktycznie taka sama

8 godzin temu, marcin_s napisał:

nie chciałem go brać też z racji znacznie większej mocy niż potrzebuje, nie mam zamiaru robić upgrade sprzętu.

Ale to nie ważne ile zasilacz ma mocy, jak dasz mocniejszy to nie znaczy że komputer będzie pobierał więc energii - komputer na każdym zasilaczu będzie pobierał po prostu tyle, ile będzie musiał w danej chwili. Patrząc jednak na lepszą sprawność G12-GC 750W z 80+Gold, to on będzie pobierał mniej niż A12 700W 80Plus. 

 

Podmień koniecznie ten zasilacz, bo robisz sobie pod górkę i to bardzo. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...