Skocz do zawartości

Chłodzenie Athlon 955


Recommended Posts

Witam.

Tak jak w temacie potrzebuje chłodzenia do Athlona 955 3.2Ghz.(socket AM3)

Moja płyta główna to Gigabyte 970A-UD3.

Chciałbym żeby chłodzenie plasowało się w przybliżonym przedziale 100-150zł bo to boxowe mnie dobija. Jak włączę jakąś grę temperatura skacze do 54-56 stopni i mam wrażenie jak by mi na podwórku helikopter wylądował. Zagłusza moje myśli.

Nie mówię że nowe musi być bezgłośne. Jak trochę wiatrak poszumi to ok ale bez przesady. Zależy mi że by montaż był w miarę prosty i żebym nie musiał budować jakiejś konstrukcji wokół niego co by nie wyrwał płyty głównej :) Obudowy nie mam jakiejś wielkiej ale może trochę wystawać i tak jej nie zamykam nigdy.

Nie wykluczam że będę próbował OC więc lepiej się zabezpieczyć na przyszłość :)

I dodatkowo mam pytanie. Czy mogę kupić obojętnie jakie chłodzenie pod mój socket i będzie pasowało czy jest możliwe że np pamięć RAM która jest dość blisko może uniemożliwić montaż chłodzenia.

 

Proszę o doradę :)

Link to post
Share on other sites

Miałem oba coolery i pod względem łatwości i szybkości montażu Arctic jest kilka lat świetlnych przed Mugenem. Montaż trwa kilkanaście sekund i polega na przykręceniu dwóch śrubek. Z Mugenem miałem taki problem że zasłaniał mi otwór do śrubki trzymającej mobo przez co musiałem do montować wewnątrz obudowy co było dość kłopotliwe. A temperatury mam nawet niższe niż na wentylatorze Scythe.

Link to post
Share on other sites

Więc Mugen odpada. Bardzo prosty (i wbrew pozorom stabilny) montaż ma Arctic Freezer 13 PRO - nie trzeba nawet wyjmować płyty głównej.

Eeee, Ty chyba raczysz żartować? :P Przecież do montażu Freezera 13 / 13 Pro potrzeba dwóch różnych wkrętaków (jeden do zdjęcia wentylatora* przez montażem a drugi do wkręcania śrubek) więc montaż nie jest tutaj ani prostu ani intuicyjny :P

 

* jaki producent montuje wentylator na coolerze CPU skoro i tak trzeba go zdemontować przed montażem? :lol:

Link to post
Share on other sites

Ja 14 latek wymieniałem u kolego boxa AMD na fortisa i nie było problemów, a więc Ty na pewno sobie poradzisz. Może kup mugena II i oddaj kompa do jakiegoś sklepu to Ci na pewno wymienią ;).

Link to post
Share on other sites

Nie no bez przesady jeśli mówicie że nie jest to jakoś bardzo skomplikowane to ok. Złożyłem już w życiu nie jeden komputer wiec to problem nie jest. Pracowałem pewien czas na serwisie komputerowym. Chodziło mi po prostu o to żeby nie było to coś bardzo porąbanego. Spotykałem w przeszłości chłodzenia w których naprawdę pewne elementy do siebie nie pasowały i trzeba było wyginać jakiś blaszki ręcznie (to w przypadku AMD) albo rozstaw zaczepów był nieprecyzyjny przez co po złożeniu chodzenia płyta się wyginała (to w przypadku intela). Może źle się wyraziłem :) Wymiany się absolutnie nie boje.

 

Narazie chyba większość poleca Mugena II.

 

P.S. i sorry za pomyłkę athlona z phenomem. To z pośpiechu :) Przyzwyczaiłem się do gadania o moim starym 64 X2 :)

Edytowane przez SP1DER987
Reg. 2j
Link to post
Share on other sites

Eeee, Ty chyba raczysz żartować? Przecież do montażu Freezera 13 / 13 Pro potrzeba dwóch różnych wkrętaków

 

Teraz mam tego Frezera 13 pro i niewiem za bardzo o co ci chodzi.

Mugen też będzie dobry jeśli lubisz trochę się pobawić przy montażu ;)

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

potrzebuje chłodzenia do Athlona 955 3.2Ghz.(socket AM3)

Moja płyta główna to Gigabyte 970A-UD3.

A więc...

Temat sugeruje, ze problem jest z Athlonem 950 MHz (Thunderbird) z 2000r :)

 

Ale... jeśli masz Phenoma II X4 955 - 3,2 Ghz a nie Athlona to mam taki sam sprzęt jak Ty (patrz sygnatura). Kupiłem Phenoma z BOXem bo nie kręcę. Ale też temp. do 52*c skakała a wentyl 5.000-6.000 RPM i na słuchawkach dziada słyszałem czy na korytarzu mimo zamkniętych drzwi. Zresztą do Athlona AM3 na tej samej płycie też wszystko będzie pasowało :)

 

Polecam

Też założyłem temat odnoście tego i doradzono mi chłodzenie Zalman CNPS10X Performa. Zamówiłem w Yooki.pl. Wyszło 127 PLN z a Performę + KW + koszta przelewu. Ale to było na początku czerwca jakoś.

 

Montaż

Montaż nieco trudny. Płytę główną trzeba koniecznie wyjąć, bo trzeba backplate z tyłu zamontować/zmienić i potem przykręcić to dziadostwo (radiator) czterema śrubami. Wentyl też się słabo zakłada... na jakieś zapinki. Ale efekty są konkretne i warto się wysilić. Ja już nie będę wydajnego procka z BOXem używał :) Wszystko pasuje. Nic nie koliduje z elementami płyty ani z pamięciami (mam obsadzone wszystkie sloty). Tak więc luz. ja musiałem rodzaj zasilania do coolera CPU zmienić w BIOSie na PWR czy jakoś tak, bo się nie uruchamiał przy domyślnym ustawieniu. Ale to masz w instrukcji na jaki zmienić. Wszystko doczytasz sobie. Do chłodziwa masz w zestawie pastę Zalman STG-2. Mi nawet trochę zostało jej:) W obudowie Cooler Master 690 II Advanced się zmieścił bez problemów. Chłodznie jest dość uniwersalne. Można montować na platformie AMD jak i Intela na kilu rodzajach podstawek.

 

Efekty

Wentylator na tym kręci się max 1.300 czy 1.400 RPM Standardowo 1.200 RPM. Przy pełnej prędkości jest słabo słyszalny szum. Przy 1.200 RPM w zasadzie prawie nie słyszalny. Olbrzymia różnica na plus.

 

Temperatury spadły pod maksymalnym obciążenie z 50-52*c do 43-46*c. Bez obciążenia mam 28-31*c Te 31*c to jak sobie film oglądam. Często w grach, które nie wymagają bóg wie czego temperatury w okolicach 34-40*c. Ale uwaga... ja mam włączony Vsync więc często w grach mam 60fps max i procek nie przemęcza się przez to ograniczenie. W grach, w których fps średni jest niższy niż 60fps, temperatury są większe ale je podałem nieco wcześniej jako te maksymalne. Temperatury dla ciepłych miesięcy czerwiec-sierpień podawałem. Mnie to zadowala. Ja tego nie podkręcałem. Wydajność mi starcza. Kupiłem aby mieć lepszy komfort. Procek też chyba chodzi teraz w bardziej komfortowych warunkach :)

 

Generalnie jestem happy :)

Edytowane przez krolik_beny
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

witam , dołożę swoje pięć groszy , montaż mugena jest o dziwo banalnie prosty ... fakt trzeba wyciągnąć płytę ale co to za problem??? wtyczki są opisane jak i wejścia na płycie , pomylić się jest naprawdę wielkim wyczynem... , przy okazji jest okazja się nauczyć no i można porządnie wyczyścić budę... , jeśli chodzi o sam montaż mugena to jak wspomniałem jest banalnie prosty , jeśli się nie obrazicie ,, starzy wyjadacze,, opiszę jak ja sobie z nim radzę :) , stawiam mugena do góry nogami ,, oczywista oczywistość :P ,, i wykorzystuję jeszcze opakowanie od niego ,,idealnie pasuje,, , ustawiam obok i kładę płytę, tak jak pisałem idealnie równo płytka leży , no i skręcam , tu też nie ma żadnej filozofii bo skręcamy do ,,końca ,, gwintu śrubek i po strachu ... ,naprawdę niema się czego bać :) .

 

Pisz zgodnie z zasadami pisowni.

Edytowane przez SP1DER987
Reg. 2h
Link to post
Share on other sites

Teraz mam tego Frezera 13 pro i niewiem za bardzo o co ci chodzi.

Mugen też będzie dobry jeśli lubisz trochę się pobawić przy montażu ;)

A montowałeś go przy użyciu ilu narzędzi? ;) Już wiesz o co mi chodzi? :P
Link to post
Share on other sites

Powiem szczerze że napaliłem się trochę na tego Mugena 2 Rev. B i już miałem zamawiać ale przeczytałem jeszcze jedną rzecz w teście coolerów na ben. Takie zdanie

 

"Niestety na minus należy policzyć również fakt, że po założeniu wentylatora w orientacji użytej w teście pożegnamy się z dwoma slotami pamięci RAM. Niemożnością będzie włożenie do nich pamięci, zwłaszcza tych wyposażonych w radiatory."

tutaj

 

Czyli tak jak by można się było pożegnać z dual channel. Podobno Mugen 3 rozwiązał trochę ten problem bo zmniejszyli radiator a zwiększyli obroty wentylatora ale jak się to przekłada na temperatury w porównaniu do 2...

Sam już nie wiem. A szkoda by było tyle kasy wywalić i być niezadowolonym...

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...