Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. Posiadam aktualnie kartę graficzną RX 6600, dysk M2, 32 GB ramu lexar 3200MHz potrzebuje dobrać do tego zestawu możliwie najbardziej wydajny procesor pod kątem gier. 

 

Gry będę odpalał max w Full HD i starczy mi 60 FPS. 

 

Myślałem nad i3 12100f co proponujecie ?

 

 

Link to post
Share on other sites

Jeśli chcesz to załatwić budżetowo tak aby zostawić obecne pamięci to ja widzę dwie opcje


Intel:
12400F ~620zł + mobo B660 pod DDR4 ~400zł (z tym, że będą to typowe golasy)


AMD:
R5 5600 ~550zł + mobo B550 ~400zł.(tutaj w okolicy 400-450zł można trochę powybrzydzać). 


Tak czy inaczej jak widzisz operacja w okolicy tysiaka i w obu opcjach w większości przypadków to ten twój RX6600 będzie niedomagał pierwszy.


A która lepsza? to już popatrz sobie po testach na tytułach w które grasz, bo domyślam się, że zastosowanie to rozrywka.

 

12100F raczej bym sobie darował, z czasem kiedy zmienisz kiedyś GPU różnice wydajności do 5600/12400F mogą być tylko większe.

Ponadto na tą B550 można zapakować kiedyś używkę jakiegoś X3D i posiedzieć jeszcze na tej platformie.

 

W sumie to ten Asrock którego podlinkowałeś: 

https://www.electro.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/plyty-glowne/plyta-glowna-asrock-b660m-pro-rs?utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&utm_content=461028&utm_campaign=2024-02&utm_term=Plyty-glowne&ceneo_spo=false&ceneo_cid=fc4e85ea-ff6e-b0fe-5c75-45070d34dbb8

 

+

https://www.sferis.pl/procesor-intel-core-i5-12400f-18m-cache-to-4-40ghz-i293509?utm_campaign=przejscia_ceneo&utm_source=ceneo&utm_medium=referral&ceneo_cid=8c47e03d-f3ec-0d95-672a-6429ddd2d578

 

też poniżej 1100zł wychodzi

 

Nie wiem w co tam grasz ale w ogólnym rozrachunku 12400F wypada nieco lepiej jak 5600 stock.

 

 

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

Zastanawiam się jeszcze nad takim połączeniem

 

ASUS PRIME B660-PLUS DDR4 +

i3 12100f

 

Procesor narazie byłby wystarczający, a płyta obsługuje też intele 13 generacji. Więc w przyszłości jeśli będę zmieniał kartę graficzna, mógłbym też nabyć coś używanego z 13 gen

 

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, xardas228 napisał:

Musisz tylko pamiętać że tanie asusy Prime ograniczają Cię do procesorów xx100 oraz xx400 ponieważ na wyższych modelach gotuje się sekcja zasilania.

Musisz jeszcze pamiętać, że droższe 13/14xxxk/kf ograniczają Cię do UV ponieważ na nowszych modelach gotuje się IHS, niezależnie od klasy i ceny płyty (jeśli mówimy o obciążeniach w takich ^^ testach). 

 

Dwa komputery zbudowane na tej samej płycie (Asus B660M-A), na jednym 12600k, na drugim 13600k. Oba po symbolicznym UV offsetem, na obu AC średniej klasy (Fera 5, Fortis 3) i na żadnym z nich nie gotuje się VRM, a temperatury w grach nie przekraczają 60°C na CPU. Wspominanie o temperaturach sekcji po godzinie wypalania CB R23, gdzie autor zakładam w życiu nie odpali żadnego syntetyka, jest faktycznie bardzo pomocne ;)

 

3 godziny temu, AndrzejWxx napisał:

Coś takiego było by lepszym wyborem ?

Andrzejku, dwie sprawy: jestem na 99% pewien, że jak teraz kupisz 12100f i za rok-półtora będziesz chciał zrobić upgrade CPU to bardziej Ci się będzie opłacało sprzedać płytę + i3 i kupić nową platformę niż pchać się 13/14 gen. Zaufaj, bo nie Ty pierwszy i nie ostatni idziesz w tę ślepą uliczkę. Lga1700 to nie AM5. I sprawa druga: jeśli stać Cię na B760 + 12100f teraz, to stać Cię na proponowanego przeze mnie B660m + 12400f. Nie muszę chyba pisać co jest lepszym wyborem ALE jak zawsze - wybór należy do Ciebie. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zasadniczo to kolega Rebel podsumował wszystko wyżej.

 

4 godziny temu, AndrzejWxx napisał:

 

Jeśli faktycznie zależy Ci na długim okresie użytkowania platformy to zamiast teraz pchać prawie 7stów w mobasa pod DDR4 sprzedaj pamięci które masz, dołóż trochę grosza i złóż sobie set B650+R5 7500F. Będziesz miał jeszcze większy bottleneck ze strony GPU, ale przynajmniej platformę o której można powiedzieć, że posłuży Ci na dłużej. W przeciwnym wypadku i w budżecie który wcześniej podałeś pchałbym tam najtańszego mobasa (Rebel dał Ci link) z 12400F i traktował to na zasadzie > jak zacznie kuleć to się zmieni całość. 

Link to post
Share on other sites

Płyta praktycznie o podobnej spec (minus Wifi, nie pisałeś że potrzeba), 250 PLN taniej 

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-b650m-hdv-m-2-12804932/

 

Szybsze pamięci, 25 PLN taniej, przy czym ja bym brał viper venom 5600/40 bo kręcą się bez problemu na 6000/38 

https://www.krsystem.pl/kingston_ddr5_fury_beast_16gb116gb5600__cl36_biala-item-71136.html

 

Na plus za to nowsze PCIe więc 6600 zyska te 5% na samym złączy tylko. 

Link to post
Share on other sites

Też myślałem nad tym Asrockiem ale jakoś od dawna jestem związany z MSI plus właśnie wifi gdzie sam odbiornik dobry kosztuje 150+ a wifi potrzebuje. 

 

Tego 6600 to myślę że zmienię na coś innego w ciągu pół roku wtedy też dołożę jeszcze 16GB ramu.

 

Ze względu że procesor bez chłodzenia to Ryzenowi się jeszcze dostanie chłodzenie wodne :)

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Aio od coolermastera, ma dobre opinie cena nie wygórowana to się skusiłem :

 

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/chlodzenia-procesorow/chlodzenie-wodne-cooler-master-masterliquid-lite-ml120l-rgb-v2?gad_source=1&gclid=CjwKCAiA_tuuBhAUEiwAvxkgTtD3P_Uir6F_K4RKX5s-lnGRqtaQDw0nlo3q9--4Lp9VN8hYHiDk3xoCTLgQAvD_BwE

 

Przy okazji pytanie bo ten ryżem obsługuje pamięci do 5200MHz czy jest jakiś sens kręcenia ich do np 5800? Czy wtedy procesor moze stracić stabilność jak to wygląda ?

Edytowane przez AndrzejWxx
Link to post
Share on other sites

CPU, zarówno od AMD jak i INTELA, oficjalnie wyszły z kontrolerem pamięci obsługującym niższe taktowania. W zwyszku z tym obie firmy użycie szybszych pamięci traktują jako OC, chociaż w praktyce ogranicza się to do wczytania profilu EXPO / Xmp. Do tej pory Ryzen serii 7000 najlepiej odnajdywał się z ramem o taktowaniu w okolicach 6000 MHz i możliwie niskim opóźnieniu (zazwyczaj 30 lub 32) w trybie synchronicznym. Jednakże oststnie testy na PurePC pokazały, że Ram 7400+ w trybie ASYNC wypada w grach podobnie (różnice na poziomie błędu pomiaru). W związku z tym 6000/30 Sync to nadal na chwilę obecną najsensowniejszy wybór z racji ceny, ale kolejne aktualizacja AGESA mogą uzasadnić ewentualne dopłaty do droższych modułów. 

 

Jeśli zaś chodzi o różnice względem Twoich kości 5200 MHz to zakładając, że uruchomisz je w trybie synchronicznym ORAZ porównasz do modułów pracujących tak samo, o tym samym CL ale z zegarem 6000/6200 to mowa o ok 8% strat w grach w miejscach procesorowych. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...