Skocz do zawartości

GTX1050TI/Lenovo Y520 15IKBN - Błędy pamięci - problem z VRAM?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez mkmck,

Recommended Posts

Cześć wszystkim.

 

Od niedawna borykam się z problemem "braku pamięci". Objawy to komunikaty z różnych programów lub gier o braku pamięci w różnej formie. Photoshop nie zapisuje projektów informując o niedostatecznej ilości pamięci, zawiesza się; Davinci wyświetlił komunikat o pełnej pamięci GPU; granie w ACC po długim czasie (nie zawsze) kończy się zwiechą i komunikatem o braku pamięci do wyrenderowania pikseli. Gra do tego czasu działa normalnie. Testowałem wszystkie komponenty, robiłem stres testy, wykonałem diagnostykę RAMu, 30 minut stres testu VRAM i żadne nie spowodowały problemu. Wywołanie zwiechy w trakcie stres testu VRAM w OCCT (włączyłem Photoshopa) też nie dało błędu. tylko program scrashowało. W konfiguracji nie zmieniałem nic. Problem pojawił się nagle. Do tej pory, pracując przy projekcie graficznym do gry miałem odpaloną samą grę, blendera i Photoshopa jednocześnie i nie miałem problemów. Teraz wystarczy parenaście minut pracy w Photoshopie lub jednoczesne włączenie PS i LR.

 

Próbowałem reinstalacji sterowników nvidia - bez rezultatu. Praca na zintegrowanym chipie Intel HD630 nie daje podobnych błędów.

GPUz.gif

OCCT-24211-113756.png

occt.png

Przykład wywołanego błędu: Włączone jednocześnie Photoshop i gra ACC

 

Błąd gry ACC: Out of memory trying to allocate  a texture!

Photoshop nie eksportuje grafik, nie włącza filtrów, łapie zwiechę

 

Tym czasem menedżer zadań pokazuje około połowę wolnej pamięci GPU i ledwie ruszoną współdzieloną pamięć RAM.

Link to post
Share on other sites

Jeśli masz punkty przywracania systemu, można go przywrócić do stanu przed problemem. Jeśli oczywiście jesteś w stanie podać czas kiedy było dobrze. Skanowałeś jakimś antywirusem, innym niż posiadasz?

Link to post
Share on other sites
13 godzin temu, mkmck napisał:

Tym czasem menedżer zadań pokazuje około połowę wolnej pamięci GPU i ledwie ruszoną współdzieloną pamięć RAM.

Ja tu widzę całe 4GB dedykowanego VRAM zapchane. Jeśli problem pojawił się niedawno to można spróbować starszej wersji sterowników.

Link to post
Share on other sites

Downgrade sterowników nic nie dał. Na przykładzie, który mnie spotkał wczoraj podczas grania w Assetto Corsa Competizione - Granie w pojedynkę lub z 2-3 osobami odbywa się bez większych utrudnień, natomiast wraz z powiększającą się ilością graczy na serwerze zaczęły się dziać opisywane wcześniej sytuacje. Najpierw dropy FPSów, potem lag i crash gry, a przy 30 graczach już nawet nie wszedłem na serwer przed crashem. 

 

Dzisiaj będę robił format systemu, natomiast pytanie laika - czy to możliwe, by GPU lub któryś komponent - bez dawania objawów "na papierze" w postaci cyferek (w GPUZ etc) - stracił swoją pierwotną moc obliczeniową? Np. od wysokich temperatur i choćby wieku? Komp już kilka lat ma. Temperatury podczas grania na GPU 80-90 st. 

Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, mkmck napisał:

postaci cyferek (w GPUZ etc) - stracił swoją pierwotną moc obliczeniową?

tak jeśli nvidia chce

7 godzin temu, mkmck napisał:

Temperatury podczas grania na GPU 80-90 st. 

to za wysoko

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Niezmiernie mi miło poinformować, że (prawdopodobnie) poradziłem sobie samodzielnie z problemem

Przy okazji rozebrałem i zrobiłem SPA, zmieniłem pasty na grafie i procku. Tempy spadły na grafie do 66 st na maks obciążeniu. Proc do 70 maks.

 

Natomiast rozwiązaniem okazało się zarządzanie pamięcią wirtualną. Jak się okazało windows (samodzielnie? Nie wiem) wyłączył korzystanie z pamięci wirtualnej (opcja stronicowania). Ustawiłem na Automat i problem zniknął. Przynajmniej podczas 10 minutowego benchmarka, jaki zadałem komputerowi. Skatowałem go tak, że dawno by się scrashował, ale nic takiego się nie wydarzyło.

 

Dziękuję.

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)
33 minuty temu, janek20 napisał:

max Est

czyli co?

53 minuty temu, PaulG napisał:

Dla pewności, że karta graficzna jest sprawna, zerżnij ją Furmarkiem

Zerżnąłem. Nic się nie wydarzyło, natomiast ten benchmark praktycznie nie rusza pamięci grafy.

Edytowane przez mkmck
Link to post
Share on other sites
Teraz, mkmck napisał:

czyli co?

gra siedzaca na gpu,w maksymalnych detalach np wiedzmin 3

3 minuty temu, mkmck napisał:

ten benchmark praktycznie nie rusza pamięci grafy.

nie przypominam sobie.sprawdz inne stery

Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, mkmck napisał:

czyli co?

Zerżnąłem. Nic się nie wydarzyło, natomiast ten benchmark praktycznie nie rusza pamięci grafy.

No to dobrze, gpu sprawne, teraz tym programikiem możesz sprawdzić VRAM

37 minut temu, janek20 napisał:

Akurat dla sprawdzenia GPU lepiej sprawdzić max Est niż zegar 3d

Do sprawdzenia samego GPU Furmark według mnie jest bardzo dobry. Pamiętam jak kiedyś nie grami, a właśnie furmarkiem zarżnąłem dwie karty graficzne:  Geforce 8800GT 512MB i 8800GTS 512 MB - obie na wadliwym czipie G92.

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Odpaliłem Assetto Corsa Competizione - gram na co dzień i ostatnio też się sypała. Odpaliłem serwer z 25 playerami, full detale i rozdzielczość. Maks pamięć wykorzystana. W międzyczasie odpaliłem jednocześnie grę i Photoshopa, a na koniec wyrenderowałem film i nic się nie wydarzyło. Laptop działa jak wcześniej. Chyba "czas na CSa"

 

Trapi mnie jednak, co mogło zmienić ustawienia pamięci wirtualnej

Edytowane przez mkmck
Link to post
Share on other sites
6 minut temu, mkmck napisał:

Trapi mnie jednak, co mogło zmienić ustawienia pamięci wirtualnej

K-lite codec pack - aktualizacja. Instalowana 10 dni temu, czyli mniej więcej wtedy, kiedy zaczęły się kwiaty. Czy taki program może zmienić tego typu ustawienia? Może jakiś wirus? pytam jako laik.

Link to post
Share on other sites

Sam korzystam z K-Lite Codec Pack i u mnie żadnych kwiatków ze źle pracującym komputerem nie ma, czyli  nie to. Co do aktualizacji, to u siebie miałem niedawno problem z aplikacjami z Microsoft Store na komputerach z procesorami bez obsługi instrukcji SSE 4.2 - nie działały Windowsowskie programy UWP np. Zdjęcia czy nawet taki głupi Kalkulator - po kilku czy też kilkunastu dniach wyszła aktualizacja naprawiająca ten problem i teraz wszystko działa tak jak należy.  

21 minut temu, janek20 napisał:

8000 to jeszcze turbo nie mialo takiego jak dzisiajesz karty.Kilka stanow na gpu i z 2 na pamieci gdzie dzisiaaj jest z kilkaset kombinacji

max est to jedyne co sie sprawdza

https://spidersweb.pl/2020/09/rtx-3080-wiesza-sie.html

ta karta przejdzie frmarka ale gre z maksymalnym gpu load nie

Na tym filmiku Furmark "powala" RTX3080 od EVGA.

Z tymi stanami to kiedyś było dobrze i komu to przeszkadzało?  

Ps. W tym artykule piszą o firmach, które to montowały bieda-komponenty, po czym to stabilność pracy kart pod obciążeniem była/jest tak krucha, jak kruchy jest pokój na Bliskim Wschodzie. 

Co najlepsze, to jest na stronce napisane też o Zotacu - moje obydwa Geforce 8800 też były z tej samej firmy. :wariat:

Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, PaulG napisał:

Na tym filmiku Furmark "powala" RTX3080 od EVGA.

na necie to znajdziesz uszkodzonego 3080 pasjans i co z tego

 

5 minut temu, PaulG napisał:

Z tymi stanami to kiedyś było dobrze i komu to przeszkadzało?  

absotutnie nikomu.Ja sobie zrobilem 2 stany gpu i 2 vram

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Mi chodziło o to, że czy to obciążysz kartę programem czy też grą to nie różnica - ważne jest to, by kartę docisnąć tak, by "jęczała" z obciążenia. 

Co do tematu to jak komputer działa prawilnie, to fajrant, pora na cs'a. 

Link to post
Share on other sites

No wlasnie jest roznica czy ten rtx bedzie mieć 1300 czy 2000mhz przy gpu load 100%.

W wysokim zegarem zawsze prędzej ukaze sie niestabilność,za wyjatkiem gdyby producent ustawił w biosie za male V w jakimś stanie pośrednim

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...