Skocz do zawartości

Nagłe restarty komputera (Asrock FM2A88XPro+ AMD A6 NVIDIA GT-730)


Recommended Posts

Nagłe restarty komputera.
Witam. Zaktualizowałem niedawno Windows 7 do Windows 10 (czysta instalacja) i od tego czasu mój komputer stał się nie do użytku.


Resetuje się w najmniej sprzyjających okolicznościach: gdy nagrywam płytę,  gdy wchodzę na stronę banku, gdy przegrywam zdjęcia na dysk, gdy napiszę dłuższy tekst w notatniku i zapomnę zapisać plik...

Co ciekawe gdy gram w gry lub uruchamiam jakiś benchmark (np. dwugodzinny test OCCT CPU+GPU) to nic się nie dzieje.
Czasami mu przechodzi na kilka dni, a czasami resetuje się kilka razy w przeciągu godziny.

Kilkukrotnie zdarzyły się tuż po wybudzeniu z uśpienia (hibernacja wyłączona, fast-boot wyłączony)

 

Mój sprzęt:
Płyta Asrock FM2A88X+
Procesor AMD A6-6400K
karta: NVIDIA Geforce GT-730

system: Windows 10 21H2 LTSC

8GB RAM

 

Są to nagłe restarty, żadnego BSOD-u,  żadnego pliku minidump więc nie wiem co mogło spowodować. Czy Windows zapisuje jeszcze gdzieś coś ciekawego?

 

Dostaję tylko błędy w dzienniku zdarzeń:

KernelPower 41 (63) System został uruchomiony ponownie bez uprzedniego czystego zamknięcia. Możliwe przyczyny błędu: system przestał odpowiadać lub uległ awarii albo nastąpiła nieoczekiwana utrata zasilania.
EventLog 6008 Poprzednie zamknięcie systemu było nieoczekiwane.

 

Sterowniki Chipsetu obie wersje które proponuje  Windows Update - to samo.
Próbowałem też starsze wersje sterowników zalecane na stronie producenta płyty, to samo.

 

Temperatury mam przeważnie około 50-70'C.

 

BIOS był kilka lat temu aktualizowany  do najnowszej (ostatniej) wersji.
Po aktualizacji BIOS-u komputer się nie włączał - zadziałał dopiero po odpięciu od płyty czytnika kart pamięci.

 

Oprócz tego nie mam obrazu z karty NVIDIA przez HDMI podczas bootowania.
Żeby wejść do BIOS-u muszę przełączyć na kabel VGA.

Ten problem pojawił się pół roku temu po wymianie monitora na zapasowy ze strychu. który ma niestety uszkodzoną matrycę (pionowa kreska).

 

Inna sprawa że na Windowsie 7 zawsze miałem konflikt sterowników Realtek-NVIDIA (ciągłe BSOD-y).
Więc zostawiam stery dźwięku Microsoft + NVIDIA HD dla HDMI.
Niestety dzięki temu nie działa mi mikrofon ( nie korzystam i tak)

 

Czy przyczyną może być to, że wgrałem Windowsa 10 w trybie UEFI? Windows 7 miałem zawsze w trybie BIOS.

Włączyłem też IOMMU bo potrzebne podobno do maszyn wirtualnych.

 

Przywróciłem też page-file do wartości domyślnych (wcześniej ustawiłem na 400MB), bo przypuszczałem że to problem z brakiem wolnego RAM-u

Ale niestety godzinę później znów się zresetował.

 

Podobno takie błędy może powodować wszystko (zasilacz, pamięć, karta, sterowniki...), więc zanim zacznę ruszać cokolwiek ze sprzętem chciałbym sprawdzić czy to nie jakiś błąd sterownika itp.


Są jakieś metody na sprawdzenie tego grata programowo?


Bo na sprzęcie to cała moja wiedza kończy się na podłączaniu, odłączaniu kabelków.

Tym bardziej że jak wspomnę jeszcze w grudniu miałem Win7 i tego  problemów nie było. Zaczęły się dzień po wgraniu Windows 10.

 

Pozdrawiam.

 

P.S. Dlaczego nigdy ani na Win7 ani na Win10 nie mogę wgrać nowszych sterów do karty NVIDIA GT-730?
Ostatnia wersja która mi działa to Nvidia 391.35 mimo że na stronie podają że  430.86

 

 

 

hwmonitor.jpg

Edytowane przez SmerfMaruda
Link to post
Share on other sites
  • SmerfMaruda zmienił tytuł na Nagłe restarty komputera (Asrock FM2A88XPro+ AMD A6 NVIDIA GT-730)
Napisano (edytowane)

Da się to jakimś programem sprawdzić? Bo teraz to jest za ciemno żebym rozkręcał obudowę. Lub sprawdzę jutro z rana.

35 minut temu, janek20 napisał:

Jaki zasilacz?

 

Jeden ze stanów moze niestabilny.To ustaw na sztywno jakiś zegar np 3ghz i dostosuj napiecie

Mam takie opcje w BIOSie

Nie wiem za bardzo co mam zrobić, bo się nigdy tą zakładką nie bawiłem :-)

2016340337_1po-reset-do-domylnych.thumb.JPG.59c0f245c6ccd269632c3ca61255f5f4.JPG1838857565_2zakadka-ez-oc-mode2.thumb.JPG.2e7349774255de483c8b579b80b715ce.JPG815425638_3zakadka-ez-oc-mode.thumb.JPG.65ae8564fac51ea7eb95bcb57a3e2b1c.JPG2098972838_4wartoci.thumb.JPG.adbbd9ebdd4a258f5b2ba25adf558810.JPG2016340337_1po-reset-do-domylnych.thumb.JPG.59c0f245c6ccd269632c3ca61255f5f4.JPG1838857565_2zakadka-ez-oc-mode2.thumb.JPG.2e7349774255de483c8b579b80b715ce.JPG815425638_3zakadka-ez-oc-mode.thumb.JPG.65ae8564fac51ea7eb95bcb57a3e2b1c.JPG2098972838_4wartoci.thumb.JPG.adbbd9ebdd4a258f5b2ba25adf558810.JPG815425638_3zakadka-ez-oc-mode.thumb.JPG.65ae8564fac51ea7eb95bcb57a3e2b1c.JPG1838857565_2zakadka-ez-oc-mode2.thumb.JPG.2e7349774255de483c8b579b80b715ce.JPG2016340337_1po-reset-do-domylnych.thumb.JPG.59c0f245c6ccd269632c3ca61255f5f4.JPG2098972838_4wartoci.thumb.JPG.adbbd9ebdd4a258f5b2ba25adf558810.JPG

Edytowane przez SmerfMaruda
Link to post
Share on other sites

@SmerfMaruda

Do sprawdzenia jaki ma się zasilacz jest program wzrok.exe, który zainstalowanym w maszynie człowiek. :wariat: Za ciemno? Światła w pokoju nie masz? Rozkręć obudowę oraz napisz jaki masz zasilacz.

Cytat

system: Windows 10 21H2 LTSC

Dlaczego masz zainstalowaną starą wersję Windowsa 10 - najnowsza i ostateczna to 22H2.

Cytat

Ostatnia wersja która mi działa to Nvidia 391.35 mimo że na stronie podają że  430.86

Najnowsza wersja sterownika, którą oferuje nVidia dla GT 730 to 474.64

 

Link to post
Share on other sites

Zasilacz: Silentium PC Vero L1

 

10 godzin temu, PaulG napisał:

Dlaczego masz zainstalowaną starą wersję Windowsa 10 - najnowsza i ostateczna to 22H2.

Bo to LTSC czyli stabilna wersja, nie beta. Bez wszystkich śmieci. Żadnego Microsoft Store.  Nawet ma normalny kalkulator :)

Ostatnia LTSC to 21H1. Na drugim komputerze (nowszym) działa bez żadnych problemów. 

10 godzin temu, PaulG napisał:

Najnowsza wersja sterownika, którą oferuje nVidia dla GT 730 to 474.64

 Jak wgrywam którykolwiek powyżej 391 to dostaję taki oto error :

nvidia.jpg.3514a737c734c1afafd9a50ff89d8626.jpg

Windows Update z kolei proponuje mi dwa: 388 lub 391

 

14 godzin temu, janek20 napisał:

7 screen cpu freguency multipler daj mnoznik x30

f10 ,yes

Zmieniłem i teraz jest tak:

hwmonitor2.thumb.jpg.840ed210b507c0cb9c39ad68a5ab11f0.jpg

Jeszcze zrobiłem diagnostykę pamięci za pomocą mdsched.exe i w dzienniku zdarzeń otrzymałem "detected no errors"

 

Zrobiłem właśnie scf /scannow

znalazł i naprawił jakieś błędy

 

To mi przypomniało że wyłączałem usługi systemu. m. in od diagnostyki (zapisuję sobie wszystko co wyłączam)

 

Po przywróceniu usług na domyślne otrzymuje takie komunikaty w zdarzeniach:

Kernel-Processor-Power Identyfikator 35 kategoria 2

Funkcje zarządzania energią w stanie wydajności procesora 0 w grupie 0 są wyłączone z powodu problemu z oprogramowaniem układowym. Skontaktuj się z producentem komputera w celu uzyskania aktualizacji oprogramowania układowego.

oraz

Funkcje zarządzania energią w stanie wydajności procesora 1 w grupie 0 są wyłączone z powodu problemu z oprogramowaniem układowym. Skontaktuj się z producentem komputera w celu uzyskania aktualizacji oprogramowania układowego.

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Zaktualizuj bios do najnowszej wersji.

Później zainstaluj normalnego Windowsa 10 Pro x64, a nie tak jak teraz prawdopodobnie jedziesz na Enterprise - po co Ci to.

Z resztą, by sprawdzić, jaką masz  dokładnie wersję dziesiątki wpisz w menu start:

Cytat

winver

i uruchom program.

image-22.png

Po tym wyskoczy Ci okienko i wtedy będzie wiadomo co masz zainstalowane:

winver.png

 

Link to post
Share on other sites

Jest wgrana najnowsza wersja BIOS-u 3.40

https://www.asrock.com/mb/AMD/FM2A88X Pro+/index.pl.asp#BIOS

 

Pomyłka 21H2 nie 22H1

Co do systemu jeżeli wgram wersję Pro to zaraz ją popsuję bo będę wywalał Cortanę, Microsoft Store, różne podejrzane Aplikacje, a tutaj tego wszystkiego nie ma.

To powinna być jedyna wersja systemu. Oprócz tych restartów to wszystko działa płynnie i szybko

 

winver.jpg.3ef1f6886c47239a967b3d9e2cc6691d.jpg

Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, SmerfMaruda napisał:

Co do systemu jeżeli wgram wersję Pro to zaraz ją popsuję bo będę wywalał Cortanę, Microsoft Store, różne podejrzane Aplikacje, a tutaj tego wszystkiego nie ma.

Cortanę możesz odinstalować bo w Polsce ona nie działa, ale resztę - po co - co Ci w aplikacjach Microsoftu jest podejrzanego?

Zainstaluj cywilną wersję Windowsa 10 czyli Pro, a nie biznesową, korporacyjną Enterprise. 

Link to post
Share on other sites
W dniu 6.02.2024 o 23:57, janek20 napisał:

7 screen cpu freguency multipler daj mnoznik x30

f10 ,yes

Po tej zmianie na razie drugi dzień nie mam nagłego resetu. Zobaczę jak będzie dalej.

Co mam robić w razie gdyby było w porządku? Zostawić  czy zwiększyć tę wartość?

(domyślnie miałem 3.9 GHz a teraz tylko 3 Ghz czyli tracę na wydajności)

 

W dniu 6.02.2024 o 23:15, SmerfMaruda napisał:

Jeden ze stanów moze niestabilny.To ustaw na sztywno jakiś zegar np 3ghz i dostosuj napiecie

Można spytać która wartość w HWMonitor oznaczała że niestabilne. Na które wartości mam patrzeć?

 

I jeszcze chyba dysk systemowy mam jeszcze w miarę?

ssd.thumb.jpg.79a16240f17c15c0ab64db1e4c654878.jpg

 

59 minut temu, PaulG napisał:

co Ci w aplikacjach Microsoftu jest podejrzanego?

Są strasznie powolne, łączą się z siecią bez potrzeby, ciężko je wywalić, wywalone wracają w nieoczekiwanych momentach, wymuszają użycie aplikacji zdjęcia zamiast IrfanView, wyświetliły mi raz gębę Kaczyńskiego na pasku zadań i parę innych niechcianych rzeczy.

Link to post
Share on other sites

Standardowy mnożnik ma być 39, w turbo 41.

Ps. 

1 godzinę temu, SmerfMaruda napisał:

Są strasznie powolne, łączą się z siecią bez potrzeby, ciężko je wywalić, wywalone wracają w nieoczekiwanych momentach, wymuszają użycie aplikacji zdjęcia zamiast IrfanView, wyświetliły mi raz gębę Kaczyńskiego na pasku zadań i parę innych niechcianych rzeczy.

No jak masz dwurdzeniowy procesor to możesz mieć takie odczucie. 

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Włączyłem na 3.9Ghz z wyłączonym Turbo. Było dobrze przez kilka dni. I niestety dzisiaj włączyłem na chwilę komputer żeby coś sprawdzić i od razu nagły reset. Ustawiłem z powrotem na 3.0 Ghz. Po uruchomieniu systemu włączyłem Podgląd Zdarzeń i poszedłem do łazienki. Po powrocie niespodzianka! Czekał na zrestartowany pulpit... niestety. Czy jest coś jeszcze co mogę sprawdzić sam za nim udam się do serwisu?

Edytowane przez SmerfMaruda
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...