Skocz do zawartości

Wysokie temperatury i7-13700k


Recommended Posts

Cześć, mam problem, otóż procek łapie dość duże temperatury przy stosunkowo niewielkiem zużyciu. Moim zdaniem cały czas chodzi w trybie boost -4,2Ghz (nie wiem dlaczego tak) Napięcie również wydaję się prawdopodobnie zbyt duże(zdjęcia poniżej). Co robić? Pasta nakładana była równomiernie na całym procesorze, gdyby ktoś pytał folii również nie ma :)

 

Procesor: i7-13700k
Płyta główna: ASUS TUF GAMING B660-PLUS WIFI DDR4

Chłodzenie: Lian Li Galahad 360 ARGB V2 3x120mm (wiatraki na aio ustawione 65%-1300RPM)

Pasta: Kryonaut thermal grizzly

Temperatura w pokoju ok. 22°  

 

image2.png

image.png

Edytowane przez Bern
Link to post
Share on other sites

Ustaw mu napięcia, na screenie masz 1.439 vcore to jest za duzo, zrób mu UV na początek na 1.25vcore i schodź powoli w dół myślę ze spokojnie dojdziesz do 1.17.

Zdejmij tez bok obudowy zobacz wtedy jak będzie, może trzeba by popracować nad krzywą wentylatorów. Jak ogarniesz UV i wentylatory to tyle stopni to nie zobaczysz nawet w benchmarkach i to przy niższym rpm wentylatorów.

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, r1023 napisał:

Ustaw mu napięcia, na screenie masz 1.439 vcore to jest za duzo, zrób mu UV na początek na 1.25vcore i schodź powoli w dół myślę ze spokojnie dojdziesz do 1.17.

 

Nie ma szans na 1.17 

Łapie zwiechy.

1.20 to takie minimum 

5 godzin temu, Bern napisał:

Tak mam ustawione chłodzenie na aio stałe 65% i nadal ma dość spore temperatury

image3.png

Zrób mu defalut Biosu albo jakiś konkretny reset i tylko Vcore w dół na manuał resztę na auto .

 

Możesz mieć pasty za dużo i temu sie grzeje. Sprawdzałeś to ?

 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Lord_Krecitsqa napisał:

Nie ma szans na 1.17 

 

1.20 to takie minimum 

 

 

 

loteria, czasem działa innym razem moze nie zadziałać, dlatego poleciłem schodzenie od 1.25 vcore w dół.

Link to post
Share on other sites

Nie masz szans na takie napięcia. Jak wy osiągacie ponad 5GHz na 1.25v? U siebie nie jestem w stanie osiągnąć więcej niż 4.8 na najniższym rdzeniu, Core E mam na 4GHz i cache też 4.0 ale nie idzie nic niżej niż 1.35v...

Link to post
Share on other sites

Ten kartoflany 13600kf, co to był u mnie tydzień i kręcił się tragiczne miał dosyć spory zapas napięcia. 1.175V i robił 2% niższy wynik w wypalarkach, w CSku najsłabszy rdzeń boostował BZ. 

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, Joymaxx napisał:

Nie masz szans na takie napięcia. Jak wy osiągacie ponad 5GHz na 1.25v? U siebie nie jestem w stanie osiągnąć więcej niż 4.8 na najniższym rdzeniu, Core E mam na 4GHz i cache też 4.0 ale nie idzie nic niżej niż 1.35v...

 

Procesora nie podkręcam bo uzysk znikomy czyli ma ustawienia stock jeżeli chodzi o zegary. Mój 12700k lata w zasadzie od premiery ( czyli będzie juz chyba ze 3 lata ? )  na 1.15v bez problemu i stabilnie bez straty na wydajności. Ostatnio pomagałem znajomemu okiełznać 13700k bo komp gorący i wyjący, ustawienie 1.18v (dalej nie próbowaliśmy bo brak czasu), cisza spokój i znajmy zadowolony.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
22 godziny temu, Bern napisał:

Jakie według was powinien osiągać temperatury procesor 13700k, na zużyciu ok. 20-35% ? Wentylatory na aio skręcone na 1200rpm

 

zrób ten undervolting bez tego będziesz sie bujał z głosnym i gorącym komputerem.

Link to post
Share on other sites
W dniu 5.02.2024 o 07:26, joker5513 napisał:

60-70C

 

 

W dniu 5.02.2024 o 04:57, Lord_Krecitsqa napisał:

80° u mnie

Przy zużyciu 70% również 

Jakie macie u siebie płyty główne?

Link to post
Share on other sites
27 minut temu, joker5513 napisał:

Ja już Intela nie mam. Do niedawna miałem Aorusa Z790 Elite AX. Tylko wiedza o płytach głównych u innych niewiele pomoże jak nie ustawisz tego napięcia :D

 

 

Spokojnie to wymaga czasu i wybadanie terenu, finalnie wejdzie biosu i kliknie te 3 razy :D

 

 

 

Edytowane przez r1023
  • Haha 3
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...