Skocz do zawartości

Szukam karty graficznej - zasilacz 600W, max 1500zł


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Rebelmind,

Recommended Posts

Witam!

 

Chciałbym wymienić moją obecną leciwą kartę z 2006r. model MSI RX 470 GAMING X 8GB na inną - może być używka.

Budżet ok. 1300zł - max 1500zł.

Grać już za bardzo nie gram, ale często używam sprzętu do obróbki wideo.

 

Moja konfiguracja sprzętowa:

 

Procek:       Ryzen 5 5600

Mobo:         ASUS ROG STRIX B550-A GAMING

RAM:           Corsair Vengeance LPX, DDR4, 32GB (2x16), 3600MHz, CL16

Zasilacz:     be quiet! Pure Power 11 600W CM

Obudowa:   MODECOM Oberon Pro Silent

Monitor:      Acer Nitro VG270UP

 

Ograniczeniem poza budżetem jest moc zasilacza i raczej nie chciałbym go obecnie wymieniać...

Link to post
Share on other sites

Do 1440p w górny budżet może się trafić jakiś RX6700XT, nówki ostatnio chodziły po 1400-1500zł (fighter, challenger, pulse), tylko w sklepach coś ich nie widać za dużo ostatnio.

W morelach jest RX 6750XT MECH za 1399zł:

https://www.morele.net/karta-graficzna-msi-radeon-rx-6750-xt-mech-2x-12gb-gddr6-12887427/

minus jest taki, że to najsłabszy model, trzeba mu zdecydowanie zrobić UV(w adrenaline zmniejszyć napięcie i obniżyć zegary) i ustawić krzywą wentylatorów żeby było chłodniej i ciszej.

 

Poza budżet i jak lubisz się pobawić trochę to jest RX 6800 w mediaexpert za 1799zł, cenę jeszcze zbijasz o 120zł biorąc w ratach z 2 ratami gratis(płaci media, czekasz aż zapłacą dwie pierwsze, a potem możesz spłacić resztę) więc wychodzi 1680zł finalnie:

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/karty-graficzne/karta-graficzna-xfx-radeon-rx-6800-core-speedster-swft319-16gb

 

Jak nie masz ciśnienia to wypatruj na promocjach czy się coś pojawi w założonym budżecie. Ostatnio 4060Ti na prmokach się zdarzały po 1800zł, może spadnie jeszcze niżej jak się nic niespodziewanego na świecie nie wydarzy.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 29.12.2023 o 15:07, bmi86 napisał:

Jak nie masz ciśnienia to wypatruj na promocjach czy się coś pojawi w założonym budżecie.

Na obecną chwilę nie mam ciśnienia, że karta potrzebna jest na teraz. Dobrze wiedzieć za czym się rozglądać.

 

Zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia przy wyborze karty na "lata", bo jak widać nie zmieniam ich często.

Czy 8GB VRAM nie będzie za mało na pokładzie i rozglądać się za jakąś z 10-16GB VRAM?

Chciałbym znaleźć balans pomiędzy ceną a wydajnością w tym budżecie.

 

Wkradł się błąd, bo ostatni upgrade karty zrobiłem w 2017 roku, a nie 2006 jak wyżej napisałem.

Edytowane przez mks73
Link to post
Share on other sites
W dniu 29.12.2023 o 15:07, bmi86 napisał:

Do 1440p w górny budżet może się trafić jakiś RX6700XT.

 

Kolega pisał, że używa komputera częściej do obróbki wideo niż grania - a RDNA2 nie obsługuje AV1.

 

2 godziny temu, mks73 napisał:

Czy 8GB VRAM nie będzie za mało na pokładzie i rozglądać się za jakąś z 10-16GB VRAM?

 

W kwestii karty "na lata", faktycznie lepiej szukać czegoś >8 GB VRAM. Ale w tym budżecie ciężko będzie znaleźć coś ciekawego. Jest GeForce 3060 12GB, ale ta karta jest na tyle słaba, że pewnie się tych 12GB nie wykorzysta, a z AMD jest 6700 albo 6700 XT, ale one nie wspierają AV1.

Edytowane przez radosuaf
Link to post
Share on other sites
18 minut temu, radosuaf napisał:

W kwestii karty "na lata", faktycznie lepiej szukać czegoś >8 GB VRAM. Ale w tym budżecie ciężko będzie znaleźć coś ciekawego. Jest GeForce 3060 12GB, ale ta karta jest na tyle słaba, że pewnie się tych 12GB nie wykorzysta, a z AMD jest 6700 albo 6700 XT, ale one nie wspierają AV1.

Czysto teoretycznie. Z jakim realnym budżetem jestem w stanie pogodzić moje wymagania w kwestii VRAM powyżej 8GB i tym wsparciem AV1 (gdybym się na niego uparł) np. z rynku używek? Które karty wspierają AV1?

W dniu 29.12.2023 o 10:04, radosuaf napisał:

Intel Arc A770

Z tego co wyczytałem to karty z układem graficznym Intel Arc wspierają kodek AV1.

 

Obecnie w zasięgu mojego budżetu jest ASRock Intel Arc A770 Challenger 16GB OC.

 
Link to post
Share on other sites

Sam sobie odpowiedziałeś default_smile.png.

Masz Arc, którego podałeś, RDNA3 (7700 XT jest najtańszy, jakieś 2000 obecnie) albo GeForce serii 3000 i 4000 (tu do sprawdzenia ceny i dostępność 3000, 4000 to 4060 Ti i jest grubo powyżej budżetu).

Wysłane z mojego Pixel 4a przy użyciu Tapatalka



  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Czytam na temat tych kart z układem graficznym od Intela A770 i nie obyło się bez problemów.

Czy w każdym modelu są podobnego typu problemy? :co:

 

https://www.pcworld.pl/news/Niby-czlowiek-wiedzial-ale-sie-ludzil-dwa-oblicza-Intel-Arc-A770-16-GB,442560.html

Opisywany model - Intel Arc 770 Limited Edition 16 GB 

 

(...) Na pierwsze problemy natrafiłem zaraz po instalacji karty w systemie. Zwykle przy zmianie GPU “czyszczę” system z pozostałości sterowników innych producentów programem DDU i tak samo postąpiłem i tym razem. Niestety - po instalacji sterowników Arc natrafiłem na dwa problemy. Pierwszym był zacięty interfejs sterujący i monitorujący pracę karty Intela. Nie mogłem nic zmienić ani ustawić. Tutaj problem rozwiązał się sam po którymś resecie komputera.


Drugi problem był bardziej dokuczliwy i dotyczył braku dźwięku po HDMI. Karta jakby nie rozpoznawała, że monitor posiada wbudowane głośniki. Zapewne wielu z was zastanawia się, czemu się tym przejmuję? Cóż - a co w sytuacji gdybyśmy chcieli skorzystać z Arc’a, podpinając komputer pod telewizor? Dodatkowo dźwięk jest mi potrzebny, gdyż zgrywam całe swoje testy kartą do przechwytywania obrazu. Taka procedura pozwala mi na późniejsze wyeliminowanie błędów wynikających z źle wpisanych wyników czy wykorzystanie materiału wideo w treściach przygotowywanych na naszą stronę czy na Youtube. Rozwiązanie znalazłem na Reddicie. Okazuje się, że sterowniki Arc “potrafią” odinstalować te od dźwięku, czy od płyty głównej. Cóż - problem ponoć nie występuje, gdy przeprowadzamy czystą Instalację systemu, jednak czy kiedykolwiek przy wymianie karty graficznej instalowaliście Windowsa na nowo?

 

https://www.techradar.com/computing/gpu/intel-arc-a770

Opisywany model -Intel Arc 770 Limited Edition 16 GB (model referencyjny Intela, który nie jest już produkowany) 

 

(..) Słabo radzi sobie ze starszymi tytułami gier z DirectX 9 i DirectX 10.

(Intel wyjaśnił, że obsługa obecnych i nadchodzących gier DirectX 12 była priorytetem przy tworzeniu sterowników kart graficznych).

 

(...) Na obecnym etapie Intel Arc A770 rozwiązuje wiele problemów, które znalazłem podczas przeglądu A750, ale niektóre problemy nadal nieco powstrzymują tę kartę. Na początek, jeśli nie włączysz opcji "Resizable BAR" w ustawieniach systemu BIOS, nie oczekuj, że ta karta w ogóle będzie działać dobrze. Jest to dość łatwa poprawka, ale taka, która prawdopodobnie zostanie przeoczona, więc ważne jest, aby wiedzieć, że wchodzi.

 

Link to post
Share on other sites

Ogólnie Intel miał wybitnie słaby start, za to całkiem nieźle nadrabia zaległości, dlatego nie sugeruj się recenzjami z 2022 roku. Obejrzyj sobie to:

 

 

 

Dodam jeszcze, że za miesiąc ma być premiera 7600 XT, która przy Twoich założeniach byłaby optymalnym wyborem:

https://www.purepc.pl/amd-radeon-rx-7600-xt-dostrzezony-z-16-gb-pamieci-ram-taki-uklad-moglby-zdominowac-konkurencje

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
15 godzin temu, radosuaf napisał:

Ogólnie Intel miał wybitnie słaby start, za to całkiem nieźle nadrabia zaległości, dlatego nie sugeruj się recenzjami z 2022 roku. Obejrzyj sobie to: (...)

Wygląda to lepiej niż na początku. Wybierając teraz kartę z układem graficznym od Intela A770 nadal wiąże się to z oczekiwaniami niż czymś konkretnym jak w przypadku amd czy nvidii. Nie wiem czy chciałbym zaryzykować wybierając tą kartę na dłuższy czas. Może kiedyś?...

 

15 godzin temu, radosuaf napisał:

Dodam jeszcze, że za miesiąc ma być premiera 7600 XT, która przy Twoich założeniach byłaby optymalnym wyborem:

https://www.purepc.pl/amd-radeon-rx-7600-xt-dostrzezony-z-16-gb-pamieci-ram-taki-uklad-moglby-zdominowac-konkurencje

Warto rozważyć ten model, jednak szyna 128bit z 16GB VRAM ma swoje ograniczania. Chyba lepiej rozejrzeć się za kartą z większą przepustowością 192-256bit.

Link to post
Share on other sites
57 minut temu, mks73 napisał:

szyna 128bit z 16GB VRAM ma swoje ograniczania

 

Tego do końca nie wiadomo:

https://videocardz.com/newz/gigabyte-leak-lists-unreleased-amd-radeon-rx-7600-xt-with-16gb-of-memory

 

Może być 160, 192 albo 256 bit. Trzeba poczekać :).

 

46 minut temu, janek20 napisał:

Do peceta nie poleca sie intela.Ja rozumiem do minipc gdzie jest mały wybór i ceny kosmiczne ale tu jest wybór na lepsze,pewniejsze ,stabilniejsze np rtx 4060

 

Kolega napisał, że "Grać już za bardzo nie gram, ale często używam sprzętu do obróbki wideo." - a AV1 w wykonaniu Intela wypada podobno lepiej niż AMD. Oczywiście, 4060 też jest dobrą, bezpieczną opcją, ale 8 GB VRAM wygląda ciut słabo.

 

Edytowane przez radosuaf
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, radosuaf napisał:

Może być 160, 192 albo 256 bit. Trzeba poczekać :).

To prawda. Na razie to "wróżenie z fusów" - lepiej, żeby to nie była szyna 128bit.

5 godzin temu, radosuaf napisał:

Oczywiście, 4060 też jest dobrą, bezpieczną opcją, ale 8 GB VRAM wygląda ciut słabo.

 

Dokładnie. Uważam, 8GB VRAM to ciut za mało na "dłuższy czas". Kompromisem byłoby chociaż 12GB. Być może będę musiał zweryfikować swój budżet w tej kwestii. Nie upieram się na nówkę sztukę. Patrząc realnie - 16GB VRAM z 4060 to koszt ok. 2k i więcej.

 

 

Przeglądam tematy przepustowości szyny

- im szersza szyna danych, tym szybciej dane mogą być transportowane między gpu a vram

- ważniejsze są: architektura karty, taktowanie rdzenia i pamięci, liczba jednostek cieniujących i teksturujących, do pewnego stopnia ilość vram

 

 

szybsza pamięć z węższą szyną może dorównać wolniejszej na szerokiej szynie i na odwrót

 

 

W ogólnym rozrachunku końcowe wyniki mogą wiele powiedzieć na temat karty :)

7 godzin temu, janek20 napisał:

Ogólnie obróka video to wlaśnie cuda nvidii plus procesor intela z igpu

Tzn., że w tej konfiguracji osiągniemy najlepsze efekty?

 

A jak to ma się do procesorów od amd?   :co:

Nie ukrywam, że podszedłem do swojej konfiguracji sprzętowej "budżetowo", a obróbka wideo w moim przypadku to raczej zajęcie amatorskie.

Link to post
Share on other sites
6 minut temu, janek20 napisał:

youtube.com/watch?v=Y2aHo01ft1M&t=408s

No, ten tandem ma sens. 

8 godzin temu, janek20 napisał:

av1 to av1,intel ma tylko przewage w quick sync a tu jest procesor amd.

Czyli w mojej konfiguracji najlepszym rozwiązaniem byłby wybór karty z układem od intela?  :co:

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...
Napisano (edytowane)

Witam, po dłuższej przewie (w oczekiwaniu na premierę RX 7600 z 16GB VRAM) wracam do tematu.

 

Małe podsumowanie progresu sterowników Intela Arc + opłacalność zakupu w zależności od modelu i ilości VRAM'u biorąc pod uwagę stosunek ceny do wydajności.   Czy INTEL dba o STEROWNIKI kart graficznych?     9:29 Omówienie wyników

 

Poza tym przemyślałem temat budżetu i podbijam kwotę do ok. 2000 zł.

Zastanawiam się nad zakupem RTX 4060 16GB. Obecnie w x-kom jest promocja z kodem "komponenty".

 

Dlaczego karta nVidii?

Biorąc pod uwagę renerowanie wideo to zrobiłem falstart z zakupem platformy AMD. Może kiedyś to zmienię i przeskoczę na platformę Intela, a wtedy duet z RTX będzie miał większy sens. Na razie byłaby to tylko połowa sukcesu.

 

Doczytałem, że AMD czy nVidia ma programy, w których zastosowana technologia ma przewagę jedna nad drugą.

Jaki komputer do montażu filmów?

RX z VCE (Video Coding Engine) dla VEGAS Pro
RTX z NVENC do Adobe Premiere Pro lub DaVinci Resolve.

Poza tym nVidia posiada dedykowane sterowniki "NVIDIA Studio" zaoptymalizowane pod kątem działania w programach profesjonlanych.

Edytowane przez mks73
Link to post
Share on other sites

Mam dla Ciebie inna sugestie, @mks73: idealną kartą pod Twoje wymagania byłby RTX 4070. 12GB VRam, niski pobór mocy, brak problemów ze sterownikami no i kodek, którego potrzebujesz - jedyny problem to cena, ~2400 w tej chwili, a Ty już i tak naciągnąłeś budżet. W związku z tym na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad słabszą (w sensie bez fabrycznego OC) używką RTX 3080 w wersji 12GB jeśli trafisz lub po prostu wersja 10GB, koniecznie na gwarancji.

 

https://allegro.pl/oferta/karta-graficzna-zotac-geforce-rtx-3080-trinity-oc-10gb-gwarancja-15043838294

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

@Rebelmind też myslałem o "używkach". Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa w tym temacie. Czy ten upgrade na RTX 3080 nie będzie wymagał wymiany zasilacza na mocniejszy model. Przypomnę, że obecnie mam 600W. RTX 4070 z 12GB byłby ok. Może ceny jeszcze spadną :co:

 

Rekomendowany zasilacz do kart nVIDIA.jpg

 

Rekomendowany zasilacz do kart AMD.jpg'

 

Edytowane przez mks73
Link to post
Share on other sites

Rtx 3080 ma peak power draw 350W, Rysiek z resztą złomu niech Ci weźmie 150W - co daje nam szczytowo 500W, czyli 83% mocy znamionowej Twojego PSU, a masz jeszcze 50W zapasu mocy szczytowej. 

 

Co więcej - Twój psu ma 32A total na linii 12V co daje 384W total. Z palcem w slocie powinno ogarnąć niekręconego 3080.

 

W tabelce, którą sam wkleiłeś masz najbardziej dojechana kombinacje: R5 5600 po OC plus RTX 3080 z TBP od najbardziej wykręconego modelu (450W o ile dobrze pamiętam) - wtedy faktycznie rozsądne minimum to 750W PSU, ale stąd pisałem Ci o podstawowych modelach. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
10 minut temu, Rebelmind napisał:

Rtx 3080 ma peak power draw 350W, Rysiek z resztą złomu niech Ci weźmie 150W - co daje nam szczytowo 500W, czyli 83% mocy znamionowej Twojego PSU, a masz jeszcze 50W zapasu mocy szczytowej. 

 

Co więcej - Twój psu ma 32A total na linii 12V co daje 384W total. Z palcem w slocie powinno ogarnąć niekręconego 3080.

 

Zaczyna być ciekawie. Pojawiają się konkrety. To lubię.

 

 

Link to post
Share on other sites

Które absolutnie nic nie zmienia w świetle tego, co napisałem wcześniej. Obecna oferta Nvidii - spośród kart nowych w okolicach 2000 PLN (±10%) jest tragiczna. 

 

Chcesz nową kartę Nv do czegokolwiek wyżej niż 1080p - 4070. Przy czym musisz sięgnąć jeszcze głębiej do kieszeni niż zakładałeś (od 2550 PLN) i dostajesz i tak 

najtańszy paździerz. 

 

BZ, szukaj 3080 z gw, np https://allegro.pl/oferta/karta-graficzna-gigabyte-geforce-rtx-3080-gaming-oc-10-gb-15132775942

 

Wydajność ta sama, a zostaje 500 PLN w kieszeni. 

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 12.02.2024 o 11:43, Rebelmind napisał:

Chcesz nową kartę Nv do czegokolwiek wyżej niż 1080p - 4070. Przy czym musisz sięgnąć jeszcze głębiej do kieszeni niż zakładałeś (od 2550 PLN) i dostajesz i tak 

najtańszy paździerz. 

 

Zakładając temat, nie zdawałem sobie sprawy, że obecny rynek kart jest tak tragiczny. Biorąc pod uwagę, że nie zmieniam kart zbyt często, zastanawiam się nad kwestią podwyższenia budżetu do 3000 (±10-15%) i rozejrzeć się za czymś sensownym :co:

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...