Skocz do zawartości

i5 14600kf vs r7 5800x3d


Recommended Posts

Witam, zamierzam zrobić upgrade mały pc i walkę mam nad i5 14600kf vs r7 5800x3d. Co będzie lepsze do gier?? amd czy intel?? Zależy mi na zwiększeniu ilości fps. Ramy chce aktualnie zostawić na ddr4.Dodatkowo gram w 1440p.

Specyfikacja pc:
R5 5600

rx 6700xt

32gb 3200mhz

Cooler Master Masterliquid ML240L V2 RGB White 2x120mm

msi b350 tomahawk arctic(płytę posiadam od serii r5 1600)

Thermaltake Smart BM2 750W 80 Plus Bronz

 

Edytowane przez Hali20
Link to post
Share on other sites

Kwestia budżetu. Masz już AM4 więc naturalnym wydaje się wymiana procesora na 5800X3D. Będzie on minimalnie słabszy w grach od 14600K i wyraźnie słabszy w np. renderingu, aplikacjach itp.

 

Jeżeli już i tak zdecydujesz się na wymianę płyty głównej to zamiast w 14600K warto dopłacić te kilkaset zł do Ryzena 7 7800X3D, płyty na B650 i DDR5 - w grach nie ma sobie równych, porównywalny/lepszy nawet od 14900K. A do tego AM5 pozwoli jeszcze mam nadzieję co najmniej jeden jak nie dwa procesory następnej generacji posadzić na płycie głównej, aktualizując tylko bios. 

 

Pisze to człowiek który w tym roku zatoczył koło 9900k/13600K/13700K/7800X3D :) 

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites

No to znajdź gdzieś te 400-500zł jeszcze na ddr5 i będzie cacy (nie kupuj fajek, browarów, ciasteczek :) ) bo uwierz, będzie warto.

 

5800X3D ma sens tylko w przypadku pozostawienia obecnej płyty. Jeżeli na siłę chcesz kupować Intela to siłą Cie nie powstrzymam, ale ma to jeszcze mniejszy sens niż kupowanie nowej płyty do 5800X3d.

Link to post
Share on other sites

To może inaczej - R5 7600X za około 900zł, B650 za około 900 i 32GB DDR5 6000 CL30 za około 500.

 

Wydajnościowo wyjdzie podobnie do 5800X3D, a pozostaje AM5 i potencjał na wymianę procesora za rok/dwa. Pamiętaj że ze sprzedaży starych podzespołów też coś się zwróci.

 

Teraz dopiero patrzę że masz Radeona 6700XT, nie wiem czemu na początku przeczytałem 7900XT - z nim w parze to którykolwiek procesor z 3 wymienionych wybierzesz i tak on będzie głównym hamulcowym...

 

Także podsumowując mój ranking opłacalności i już więcej się tu nie będę udzielał:

1) Dozbierać do 7800X3D

2) 7600X

3) 5800X3D na obecnej płycie

4)14600K/KF - kupujesz martwą podstawkę

5)5800X3d + nowa płyta - kupujesz martwą podstawkę

 

 

Link to post
Share on other sites

No z Intelem to zawsze będzie martwa podstawka, co do Amd to przy okazji znacznie mniejsze zużycie energii elektrycznej co za tym idzie mniej wydzielanego ciepła, łatwiej go ostudzić.

Jeśli poważnie myślisz o ślepej uliczce jaka jest Lga 1700, to jest ona fajna, kolorowa i generalnie przebojowa ale nie na hulajnodze 14600.

Po pierwsze jest to hulajnoga która czasami wypada gorzej o 13600, nie obsługuje IAO, co może jeszcze teraz za wiele nie daje ale kto wie co będzie potem.

Patrząc na testy video Ryzenow w porównaniu z Intelami to facet co pisał u góry ma racje.

Różnice dotyczące prac związanych z obróbką video nie są znowu takie wielkie, no chyba ze ktoś wrzuca filmy na akord na Titoki.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...