Skocz do zawartości

Stuttering - jaka przyczyna?


Recommended Posts

Monitor: 1440p 165hz + 1440p 60hz

Procek: I7-10700k (nie podkręcany jeszcze)

RAM: 2x8 GB - 3733Mhz - Cl 17/21/21/41

Grafa: RTX 4070 (wcześniej był GTX960)

Mobo: MSI MAG Z490 Tomahawk

Zasilacz: 650W be quiet

SSD: Jakiś na M2, kondycja wg Crystal  Dobra 100%

 

1-2lata temu z racji tego że miałem tylko 8gb RAMu na Mobo DDR3 co było już niewystarczające na te czasy, to padło wtedy na wymianę mobo a co za tym idzie RAMów i procka. Grafa wtedy jeszcze została z racji na chore ceny RTXów 30xx, z zamiarem przyszłej rozbudowy. Teraz się zdecydowałem na kupno monitora 165hz, oraz RTX4070, żeby w pełni wykorzystać możliwości monitora. Kupiłem też nowy zasilacz do tego zestawu.

 

Gram głównie w WoTa, gdzie bez żadnych synchronizacji pionowych pokazuje średnio 240 fps na ustawieniach ultra. Z użytą synchronizacją do 165 fps, użycie obecnej grafiki wynosi około 20%, a użycie procesora około 30-35%, RAM zapchane do max 70-75%. Mierzyłem wartości 1% low oraz 0,1% low i mimo tych 240fpsów, ograniczonych do 165fps, to wartości 1% low to około 80-90fps, a 0,1% low to nawet i 30fps. Zauważyłem, że gdy na 2 monitorze jest otwarta jakakolwiek karta przeglądarki, lub tym bardziej film na YT, to pomimo wciąż bardzo niskiego użycia grafy/procka, to wartości 1% i 0,1% jeszcze drastyczniej spadają.

 

Na wcześniejszym zestawie na którym grałem te 1-2lata dopóki nie dokupiłem grafy, osiągałem na średnio-niskich ustawieniach 80fps, ograniczone do 60fps, użycie procesora 20% a użycie grafy na 90-100%, RAMy tak samo zapchane do około 75%. Nie mierzyłem wtedy co prawda wartości 1% oraz 0.1% low, ale grając wtedy nie czułem dużego dyskomfortu, nie widziałem tego. Mogłem wtedy na luzie na drugim monitorze (wtedy 1080p) oglądać coś na yt, itd, bez widocznego spadku wydajności na grze.

 

Z informacji znalezionych na internecie, sprawdzałem już takie rzeczy jak:

- synchronizację pionową - próbowałem włączać w grze, w ustawieniach nvidia (monitor ma free-sync, ale działa z nvidią), oraz w RivaTuner ograniczałem do 140-165fps

- Sprawdzałem temperatury procka i grafy - procek nie przekracza 60stopni, grafa chwilowy max 65stopni, więc throttling raczej odpada? Tym bardziej przy tak małym użyciu

- Procek pracuje na 4.7 Ghz na każdym rdzeniu bez żadnych dziwnych spadków pod obciążeniem

- Sterowniki do nowej grafy ściągnąłem

 

Kończą mi się już pomysły. Bo raczej wartości 1% low i 0.1% low na poziomie 80fp i 30fps gdy średnia to 240fps, przy niskim użyciu grafy/procka chyba normalne nie są? Nie wiem, może to kwestia zapchanych RAMów do 75%? Tylko mam wątpliwości co do tego, bo gdy mam otwartą przeglądarkę na 2monitorze, to 1% low jest wyraźnie gorsze, a gdy mam schowaną zakładkę (użycie RAMów wciąż takie same), to jest nieco lepiej. A gdy wyłączę całkiem przeglądarkę i maksymalnie oczyszczę RAMy np do użycia 50% to jest jeszcze nieco lepiej - ale dalej kiepsko. I zmieniają się tylko wartości 1% low (70-110fps), a wartości 0,1% low niezależnie od użycia RAMów, dalej schodzą do 30fps. Poza tym, na poprzedniej konfiguracji z GTXem nie zauważyłem taki spadków - co prawda nie mierzyłem dokładnie, ale też nie widziałem. A teraz widzę gołym okiem i trochę to przeszkadza.

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...