Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam ! (Pewnie post w złym dziale, za co przepraszam)

 

Planuje "usprawnić" mój dość leciwy komputer, a konkretnie wymienić płytę główną, procesor i zmienić RAM z DDR3 na DDR4. 

Komputer będzie służył do grania w CS2 tylko i wyłącznie, choć chciałbym zakupić płytę główną, do której mógłbym w przyszłości kupić nowsze komponenty.

 

Aktualna specyfikacja:

 

Płyta Asus H81M2

Procesor I5 4570

16GB RAM Ballistic 1600mhz

GTX 1060 6gb

SanDisk 128gb (system)

SSD Crucial 500mx 500gb

Zasilacz bequiet! 530W

Obudowa bequiet! Pure Base 600

Monitor Asus TUF Gaming 24' 165Mhz

 

Aktualnie nowy CS chodzi nie najgorzej, fps-y skaczą w okolicach 125-180 (zależy od mapy) w meczach, już na Deatchmatchu zdarzają się ścinki, dlatego komputer wymaga modernizacji.

 

Coś tam w kompach kumam, ale ekspertem nie jestem, dlatego moje pytanie do Was jaką płytę i procesor kupić, żeby CS mógł śmigać jak należy?

 

Budżet jaki chciałbym przeznaczyć na używane części z niemieckiego Ebay'a, to jakieś 300-350€ (na płyte i procek, RAM osobny temat). Myślałem o I5 7600k lub I7 7700k. Do AMD nic nie mam, po prostu zawsze był Intel, także też mogę wziąć pod uwage.

 

O płytach głównych nie mam większego pojęcia.

 

I ostatnie pytanie, to czy ten zasilacz jest wystarczający, czy również wymiana?

 

Z góry dziękuje za odpowiedźi. Piona !

 

Link to post
Share on other sites

Żadnego 4-rdzeniowego intela pod CS2, a już niech Cię Gaben broni przed tymi 7-letnimi zabytkami!

 

Z racji dostępności do germanskiego rynku możesz ustrzelic używkę wyjątkowego (jak na polskie realia) CPU: Ryzen 5 5600X3D za ~200€

 

https://www.ebay.de/itm/325899958294

 

Do tego za 100€ masz nową płytę "fpyte" pod tego R5 https://www.caseking.de/gigabyte-b550m-aorus-elite-amd-b550-mainboard-sockel-am4-mbgb-414.html

 

Za 50 ojro kupujesz zaś najszybszy Ram jaki ten CPU bez problemu ogarnie:

 

https://www.caseking.de/kingston-fury-beast-ddr4-3600-cl17-16-gb-dual-kit-meki-088.html

 

Jaki dokładnie model zasilacza? 

 

4 minuty temu, janek20 napisał:

Wskakuj na 8700 minimum jak z używek

5600X3D zwija asfalt w CS2 w porównaniu do i7-8700...

58 minut temu, TOMIII napisał:

choć chciałbym zakupić płytę główną, do której mógłbym w przyszłości kupić nowsze komponenty.

Jeśli to jest dla Ciebie istotne to ani na AM4 (socket, w który wyposażone są płyty AMD serii 400/500 - m.in ta którą Ci linkowałem) ani najnowszy Intel LGA1700 nie pozwoli Ci zbytnio na rozbudowę w przyszłości. Takie coś oferuje wyłącznie najnowsza platforma AMD - AM5, ale to znacząco podnosi kosz inwestycji (CPU 400€, płyta 170€, Ram DDR5 120€)

Link to post
Share on other sites

Grafiki Nvidii działają tak samo dobrze na Intelu jak na AMD. Grafiki AMD działały minimalnie lepiej z Intelem ale od jakiegoś czasu nie ma różnic. 

 

Procesory AMD z warstwowym cache robią niesamowitą robotę w CS2. Średni fps jest na podobnym / minimalnie lepszym poziomie jak na Intelu, ale 0.1% low potrafi być rzędu 100-150 fps wyższy na 5600X3D / 5800X3D niż na cenowym odpowiedniku u Intela. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
44 minuty temu, Rebelmind napisał:

Procesory AMD z warstwowym cache robią niesamowitą robotę

Tutaj bym nawet odważył się wysunąć ocenę iż w zastosowaniach procesorowych w grach, jest to r-ewolucja, może nie kamień milowy jak naście lat temu coś na kształt dodatkowe rdzenie czy zunifikowane shadery w kartach graficznych, ale pewien ważny krok, który nieco zmienił podejście do tego jak można projektować procesory.

 

To jakiego kopa daje ten "myk" jest na prawdę czymś godnym podziwu.

Już rdzenie się kończą, kolejne setki megaherzów coraz trudniejsze do ustabilizowania, coraz to nowsze instrukcje itd itp... a tu AMD wyskakuje z czymś jakby oczywistym, ale jednak nowym źródłem jak by nie było ogromnej wydajności.

 

@TOMIIIładuj się na AM5 w 7500F.

Będziesz miał furtkę na upgrade pod 7800x3D - i to jedyna słuszna droga na upgrade w przyszłe lato.

 

Obecnie to jedyna sensowna opcja, bo na AM4 cokolwiek pod CS2 w tej chwili to tylko 5800x3d - taka sama opcja, 5600 ale na wakacje za rok 5800x3d lub nowe x3d jak wejdą.

 

Są przecieki na temat 5700x3d i gdyby cena była odpowiednio sensowna, może to być ciekawa opcja.

 

Na chwilę obecną 5800x3d byłbym w stanie dać ~1000-1100 zł.

Na więcej, względem +30% wydajności od 5600 to bardzo się nie kalkuluje pod CS2 z kartą którą masz, pytanie czy w ogóle wyżej jak 5600/7500f warto wchodzić.

 

Z drugiej strony, różnica między 5800x3d a 7800x3d nie jest aż tak spektakularna by warto było wysupłać dodatkowe ~800zł AM4 vs AM5.

 

Trzeba też mieć świadomość, że pod 7800x3d nie uchodzi kleić zestawu z takimi kartami ze średniej półki, bo to będzie mooocno nad wyraz.

Edytowane przez wid3l3c
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Czyli jeżeli chciałbym pograć w CS'a na przyzwoitym sprzęcie przez kolejne lata, to Ryzen 5600x, a jak coś przyszłościowego do dalszej rozbudowy, to iść w AM5.

 

Raczej jestem za tą pierwszą opcją, dużo czytałem na temat tego 5600x i opinie są bardzo dobre. Na dzień dzisiejszy chyba nie potrzebuje nic więcej, a nie wiem, czy jest sens brać dzisiaj coś "rozwojowego" jak i tak gram tylko w CS'a 2, który pewnie będzie przez kolejne 10 lat. Jak wyjdzie CS3, to pomyślę nad bardziej zaawansowanym sprzętem :)

Edytowane przez TOMIII
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, TOMIII napisał:

czy jest sens brać dzisiaj coś "rozwojowego"

Ja będę polował na outletach na 5800x3d, jak nie teraz to w nowym roku.

Dlaczego?

Bo chcę stabilnych FPSów gdzie dropy do minimum to te 250-300.

 

Jeżeli myślisz o zmianie k.graficznej to zawsze z AM4 masz furtkę na 5800x3d któy Cię ustawi zapasem wydajności b. ładnie.

Nawet teraz 5600 to spoko procek do gier.

 

CS2 trzeba patrzeć nieco inaczej, on potrafi z proca wyssać to czego inne gry bazujące na grafice nie potrafią - stąd mega wzrosty dzięki dodatkowemu cache.

Podobnie jak Assetto Corsa - bardzo ładnie łapie boosta dzięki temu, totalnie deklasując resztę stawki bez tego.

 

Przy dość wyraźnie podkręconym 5600 CS2 potrafi zlecieć do <200 FPS i ja to osobiście odczuwam dość niekomfortowo na monitorze 240hz, a gram na takim poziomie, że jest to niedopuszczalne i odbija się wyraźnie na skuteczności.

 

Dla mnie to jest procek na przeczekanie.

 

Jak nie to czekam na obniżki przed wakacjami, bo te na pewno nastąpią, maj-sierpień to z tego co widziałem najlepszy moment na zakupy.

Chyba że cena dobije już dna i będzie tylko wlec się po podłodze bez szans na większe/mniejsze obniżki - mam wrażenie że właśnie 5800x3d jest w takim stanie i różnice w cenie najpewniej wynikają z kursów walut, bo tutaj tak bardzo leniwie cena spada. Oczywiście mówię o cenie z wakacji, gdzie teraz mamy tak +100-200zł

 

I będę się ewentualnie ładował w AM5 i 7800x3d jeżeli na AM4 nie pojawi się nic o czym teraz pojawiły się przecieki.

Zależy co się bardziej wówczas opłacać będzie.

 

Najzabawniejsze, trafiłem na test gdzie 5600x3d (ten rodzynek eksklusiw dla USA) wypadał lepiej niż 5800x3d - dziwne? A no dziwne.

Więc może jest szansa dla 5700x3d z przecieków? Pytanie czy niżej taktowany procek pokaże coś więcej aniżeli 5600x3d?

 

Przyszły rok to też tak patrzę bardziej na stabilizację tego co mamy przy AM5, może intel coś wysra sensownego i będzie można coś upolować na używkach jak ktoś będzie się przesiadał?

Może psychofani AMD rzucą się na Ryzeny 8000? Czas pokaże.

Edytowane przez wid3l3c
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Wybór padł na procesor Ryzen 5 5600x. Jaką płytę do tego, bo już mam mętlik w głowie od tych wszystkich porównań i testów?

 

Podkreśle, że chciałbym podkręcić ten procesor i wsadzić tam DDR4 3600mhz (widziałem, że niektóre płyty obsługują RAM tylko do 3200mhz). Mogę być oczywiście w błędzie.

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, TOMIII napisał:

Podkreśle, że chciałbym podkręcić ten procesor

To kupuj 5600, z 5600x wiele już nie wyciągniesz jeżeli chodzi o taki realny przyrost % względem stocka.

 

MSI B550-A Pro - nie wiem czy jest sens szukać czegokolwiek ponad to.

 

Ja będę na 95% zmieniał albo na 5800x3d albo w styczniu czekam na premiery nowych x3D na AM4 albo jak będzie okazja to wchodzę całkiem w 7800x3d.

Pod CS2 to jedyne opcje.

Chyba że monitor 144 - to nie potrzeba :D

 

Edytowane przez wid3l3c
Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, wid3l3c napisał:

To kupuj 5600, z 5600x wiele już nie wyciągniesz jeżeli chodzi o taki realny przyrost % względem stocka.

 

MSI B550-A Pro - nie wiem czy jest sens szukać czegokolwiek ponad to.

 

Ja będę na 95% zmieniał albo na 5800x3d albo w styczniu czekam na premiery nowych x3D na AM4 albo jak będzie okazja to wchodzę całkiem w 7800x3d.

Pod CS2 to jedyne opcje.

Chyba że monitor 144 - to nie potrzeba :D

 

Jest duża różnica między 5600 a 5600x?

Link to post
Share on other sites

5600x - 4650 mhz max

5600   - 4450 mhz max

 

5% "czystej" wydajności którą odczujesz tylko i wyłącznie w tytułach gdzie nie limituje Cię karta graficzna - czyli w zasadzie niewiele gier :)

 

Np. ja mam 5600, podkręciłem go do 4750mhz i liczba klatek podskoczyła o te 7-8% względem ustawień domyślnych.

 

No generalnie na co dzień tej różnicy totalnie nie odczuwam, w CS2 jednak te 17-20 FPS na dolnym zakresie - lepiej mieć niż nie mieć.

Fortnite także na ustawieniach performance klatek doda.

 

Inne gry, totalnie to nie ma najmniejszego znaczenia, bo dla ustawień wysokie/ultra moja 1080ti jest już ograniczeniem.

 

Obczaj to, 5800x3d w połączeniu z 1060 6 GB - zobacz ile Ty masz FPS ze swoim prockiem, czy ograniczniem nie jest już k.graficzna.

 

Akurat nawet dla 5600 taka GTX 1060 6 GB jest już wąskim gardłem nawet w CS2 na ustawieniach LOW.

Edytowane przez wid3l3c
Link to post
Share on other sites

@TOMIII

 

Nie wiem dlaczego link się nie wkleił. 

 

Obczaj pod koniec Twoja grafika też jest na testach. 

 

5800x to karta która nas nie interesuje. 

5800x3d to totalnie co innego. 

 

Żebyśmy tylko się dobrze zrozumieli :)

Tu jest 5800x3d testowany, ale chodzi bardziej o grafiki. 

https://www.youtube.com/watch?v=XMVu3pB4DI0

 

5600 to będzie tak z 1/4-1/3 mniej - cała moc właśnie w dodatkowej 3d cache, nie rdzeniach czy taktowaniu. 

 

Oczywiście tam gdzie limitem nie jest grafika, a boję się czy dla 5600 1060 nie będzie wąskim gardłem w csie. 

Edytowane przez wid3l3c
Link to post
Share on other sites

Zdecydowałem na połączenie płyty MSI B550 A-Pro z Ryzenem 5 5600x, 32gb DDR4 i do tego dojdzie jeszcze Radeon RX 6600 i tu mam jeszcze jedno pytanie odnośnie tej grafiki...jakiej firmy wybrać RX'a 6600? Który jest najwydajnieszy? Czy to kompletnie nie ma różnicy? (Ale chyba ma).

Link to post
Share on other sites
W dniu 13.12.2023 o 19:02, jarkko napisał:

Bede skladal piec na 1270v3 + GTX 1060 3GB + 16GB wiec moge potestowac CS2 w 1080p jesli to by kogos interesowalo.

A wiec zrobilem to dla nauki bo chcialem zobaczyc te dropy :)

 

Po paru dobrych minutach rozgrywki w trybie Deathmatch, Dust2 - 1080p, wszystkie detale graficzne niskie:

cs2_2023_12_20_19_07_11_963.thumb.jpg.4106b43faf6de1c3d487e96abf49a2bf.jpg

 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, janek20 napisał:

ontrejstrajkowcow 140fps to dropy.

TAK! :D zwłaszcza z kilkuset. I to jest chore. Nie ma innych gier poza surowymi, dynamicznymi shooterami gdzie to by tak bardzo dokuczało.

 

3 godziny temu, jarkko napisał:

A wiec zrobilem to dla nauki bo chcialem zobaczyc te dropy

Wyniki na miarę mojego starego 4790k, może nawet nieco lepsze jak pamiętam, ale DD2 akurat to zła mapa, bo bardzo prosta dla procka - idź na inferno :)

BTW,

idealnie bym powiedział, że 2x mniej FPS niż u mnie na 5600 - po 7 minutach DMa na DD2.

obraz.png.d46b7b35f14a1e71d8f0bfc48dc3873f.png

 

Tylko że ta wartość MIN, jest gó**o warta. No i FPS bieżący też taki z du*y z uwagi na scenę.

 

Dobrego masz kartofla za psi wuj, premiera a na pewno MMa z ruskimi i turkami na DD2 sobie pograsz na czilku, chociaż na niektórych mapkach będą czkawki.

Edytowane przez wid3l3c
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

łapcie dla porównania te same ustawienia graficzne, ale procesor 5800x3D

obraz.png.0f77bd666b24e424bc66287ec7bd0168.png

 

Średnia tak spadała od ponad 450 w dół. To ostatnie 5 minut dedmeczna na DD2

 

Średnie fpsy +30%

minimalne fpsy +50%

 

max mnie nie interesuje.

Edytowane przez wid3l3c
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...
Napisano (edytowane)

Siemanko ponownie,

 

Postawiłem na płytę główną MSI Mag B550 Tomahawk, procesor Ryzen 5 5600x i pamięci Kingston Fury Beast DDR4 2x16GB, 3200.  Części używane w super stanie kupione na niemieckim Ebay'u za łączną kwotę 250€. Jeszcze nie zmontowałem tego, bo brak czasu (dopiero na kolejny weekend złożę).

 

Już nasuwa mi się pytanie jaka karta graficzna do tego zestawu, żeby ten nasz kochany cs'ik pięknie chodził? I tak jestem ciekaw ile wyciągnie fps na tym starym GTX 1060.

 

Chciałbym przeznaczyć na to ze 200€ maks (oczywiście używka). Brałem pod uwagę:

 

GTX 1660 Super

GTX 1660 Ti

GTX 1080 Ti

 

Już sprawdzałem, można dostać dobrą sztuke na ebayu w tej kwocie.

 

HELP ME 

Edytowane przez TOMIII
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...