Skocz do zawartości

Kupno karty graficznej do 1500 zł - pytanie


Recommended Posts

Dzień dobry!

 

Chciałem zacząć od mojego zestawiku - 

Procesor - AMD Ryzen 5 2600X

Karta graficzna - NVIDIA GeForce GTX 1060 3Gb

Płyta główna - Gigabyte B450M DS3H

Pamięć RAM - Patriot Viper 4, DDR4, 16 Gb

Zasilacz - SilentiumPC Vero M2 Bronze 600W

 

Dodam jeszcze - gram okazyjnie, nie jestem wymagający (Wystarczy mi 65 - 70 FPS do szczęścia w rozdzielczości full hd, ale fajnie jednak jakby to były wymagania wysokie)

 

I chciałem zadać pytanko - myślałem nad upgradem grafiki do 1500 zł i wybór wstępnie padł  na nowy  RTX3060 (12 GB) lub RTX4060 (8GB).

Czy jest sens upgrade'u grafiki przy tym procesorze, nie będzie znacząco ograniczać karty? Może lepiej będzie wybrać inną tańszą opcję? Albo,że może lepiej wybrać grafikę od czerwonych?

I kwestia zasilacza - czy 600W jest wystarczające do napędzenia takiej grafiki (3060 / 4060)? ;) 

 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

B450m-DS3H ma PCIe x16 trzeciej generacji, więc na Twojej płycie RTX 4060 ruszy tylko w trybie PCIe 3.0 x8. W praktyce oznacza to stratę wydajności rzędu 2-3% więc do 1080p wystarczy nadal ale w tych pieniądzach szukałbym RX 6700 XT. 

 

https://www.krsystem.pl/sapphire_pulse_amd_radeon_rx_6700_xt_gaming_12gb-item-71427.html

 

Ewentualnie mógłbyś rozważyć używkę RTX 3070 na gw jest karty z drugiej ręki wchodzą w grę. 

 

https://allegro.pl/oferta/karta-graficzna-msi-rtx-3070-gaming-z-trio-lhr-8-gb-14678082090

Link to post
Share on other sites

6700 10GB też ma PCI x16 i można kupić za 1290 zł:

https://www.sferis.pl/karta-graficzna-xfx-radeon-rx-6700-le-speedster-gaming-10gb-gddr6-hdmi-3xdp-3-fan-bulk-i352682

 

Kupując 6700 XT dopłacamy 20% za jakieś 16% wydajności - więc kwestia ile kto chce wydać pieniędzy i jaką uzyskać wydajność. Do tego procesora zwykła 6700-ka to już będzie dużo. Jako, że w tej chwili to już "stara" karta, to nie wiem, czy jest sens "przyszłościowo" kupować 6700 XT. Bo ona na długo też nie wystarczy.

 

Do tego procesora to nie wiem, czy bym nie wolał 6650 XT albo nawet 6600... Bardzo dobre karty, ale 8GB RAM i PCI x8. Natomiast przy tym poziomie wydajności to nie powinno być szczególnym problemem.

 

 

Edytowane przez radosuaf
Link to post
Share on other sites
11 minut temu, radosuaf napisał:

Kupując 6700 XT dopłacamy 20% za jakieś 16% wydajności

Prawie liniowy wzrost wydajności do ceny. Powiedziałbym jak zawsze: niech kolega kupuje najmocniejszą kartę jaka mieści się w budżecie, a Pulse 6700 XT jest przyzwoitą konstrukcją, która jest minimalnie ponad budżet. 

Link to post
Share on other sites

W pełni się zgadzam, że 6700 XT to pewnie najbardziej opłacalna karta na rynku w tej chwili, ale przy takim zestawie nie wiem, czy nie wolałbym wrzucić 6600-tki za 9 stówek na "tu i teraz", a resztę pieniędzy odłożył na nowego kompa.

Miałem 6600 jeszcze niedawno (w czerwcu) i skończyłem na nim CP2077 w 1080p Ultra z FSR, jeśli dobrze pamiętam. Więc wszystkie stare gry da się spokojnie ograć. Przy AW2 to i 6700 XT dostanie zadyszki, nie jest to karta "na lata".

 

Oczywiście, autor zrobi jak uzna za stosowne :). Wszystkie możliwe opcje mu chyba przedstawiliśmy.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...
W dniu 13.11.2023 o 10:44, radosuaf napisał:

Jako, że w tej chwili to już "stara" karta, to nie wiem, czy jest sens "przyszłościowo" kupować 6700 XT

 

To rozumiem, że 6700 bez XT też nie polecasz na dłuższą metę? 6700 i 6700XT miały blisko siebie premiery. Chciałbym na początku nowego roku zrobić upgrade mojego przedpotopowego komputera (i7-4790, gtx 1060 6gb, 16gb ram ddr3) na jakąś nowszą platformę - ryzen 5600 na am4, albo 7500F na am5 (nie wiem jeszcze ile kasy chce w to utopić) i właśnie celuje w jakąś kartę z serii RX 6xxx , ewentualnie jakieś rtx 3060/4060 i właśnie niedawno odkryłem że istnieje coś takiego jak RX 6700 (trochę zapomniana przez rynek karta), który ma fajne osiągi i co dla mnie również ważne umiarkowany pobór prądu (w testach w grach na YT ok 140W), a do tego 10GB VRam wygląda trochę bardziej przyszłościowo niż 8gb które ma większość kart w półce midrange. RX 6700XT odpada, bo pobór prądu ma przynajmniej 40W większy. Chyba najlepsze karty z moimi wymaganiami to RX 6700 / RX 7600 / GTX 3060 12GB, z czego póki co ta pierwsza wydaje się najbardziej obiecująca...

Link to post
Share on other sites

Ludzie zaczynają wpadać w paranoję z tym zużyciem prądu, obciążasz kartę 24/7 że te 40/50W robi taką różnicę? W rocznym rozrachunku jak te 3-4 czy 6 godzin dziennie pograsz i w to wątpię to wyjdzie 2-4zł więcej miesięcznie? Przy 100/200W to by jakąś różnicę robiło może ale bez przesady z tyłka argument zaczyna się robić.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
19 godzin temu, bmi86 napisał:

Ludzie zaczynają wpadać w paranoję z tym zużyciem prądu, obciążasz kartę 24/7 że te 40/50W robi taką różnicę? W rocznym rozrachunku jak te 3-4 czy 6 godzin dziennie pograsz i w to wątpię to wyjdzie 2-4zł więcej miesięcznie? Przy 100/200W to by jakąś różnicę robiło może ale bez przesady z tyłka argument zaczyna się robić.

 

Aż to sobie obliczyłem :P Licząc 3h dziennie przez 365 dni w roku przy podwyższonym o 50W poborze prądu wyda się więcej o 40zł (jeśli ma się rządowy limit - tą tarcze na prąd), albo 67zł bez tego. Ogólnie ceny prądu będą tylko rosnąć, kiedyś te tarcze będą musiały się skończyć, a poza tym, jak ktoś jest oszczędny, to w jego naturze jest, żeby szukać oszczędności. Prawda jest taka, że grając na komputerze już wytwarzam spore zużycie prądu (proszę się nie silić na argument, żebym nie grał w ogóle(: ), więc czemu jeszcze to zwiększać, żeby mieć 10 klatek więcej w grze w której ma się ich 80? Nie wiem po co robić z tego problem, każdy ma swoje życie i potrzeby, a moja paranoja wynika z tego, że u mnie w domu się nigdy nie przelewało i szanuje każdy grosz.

 

Link to post
Share on other sites

Tylko nie bierzesz pod uwage tego , ze im słabsza karta, to przy blokadzie na ta sama ilosc klatek bedzie wiecej brać pradu od mocniejszej, mialem rx 6700xt teraz mam 6800, i czesto ten drugi przy lock na 60 bierze mniej lub tyle samo, i w dodatku mam lepsze efekty ustawione przy 1440p

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites
W dniu 2.12.2023 o 22:57, bmi86 napisał:

Ludzie zaczynają wpadać w paranoję z tym zużyciem prądu, obciążasz kartę 24/7 że te 40/50W robi taką różnicę? W rocznym rozrachunku jak te 3-4 czy 6 godzin dziennie pograsz i w to wątpię to wyjdzie 2-4zł więcej miesięcznie? Przy 100/200W to by jakąś różnicę robiło może ale bez przesady z tyłka argument zaczyna się robić.

Bardziej chodzi o 450W w takiej 3090ti np. ciepła buchającego spod biurka i lecącego Ci w nogi.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 3.12.2023 o 18:23, luk11c4 napisał:

moja paranoja wynika z tego, że u mnie w domu się nigdy nie przelewało i szanuje każdy grosz.

Spoko, u mnie jest podobnie, ale nie panikuj. 

 

Robisz sobie undervolting i zamiast 300W bierze 200W i nawet nie widzisz różnicy w Fpsach. 

 

Nie dygaj o 40W,.bo jak koledzy napisali, karta musiałaby chodzić na full przez 99% czasu. 

 

Dlaczego nie rozważysz kupna karty używki? Nawet na gwarancji skoro tak kasę liczysz. 

 

Za zaoszczędzone PLNy se 5 lat pograsz bez limitu FPSów. 

Link to post
Share on other sites

Undervolting będę robił tak czy siak jakiej karty bym nie miał, jak dla mnie głupota tego nie robić jak to się robi praktycznie samo, ale taki trik daje raczej okolice 50W z tego co widziałem w necie. Jakbym chciał mocniejszą kartę, to bym musiał kupować nowy zasilacz, a obecny chyba nie chce się wybierać na emeryturę (: Co do używek to rozważam każdą opcję, do tej pory mam 1060gtx którą kupiłem jako używaną 5 lat temu. Nową platformę planuje stawiać od nowego roku, więc mam jeszcze czas na namysł, może trafi się okazja która mnie przekona.

Link to post
Share on other sites

@luk11c4 idzie do mnie 7800XT, jak wszystko będzie ok, to będę zaraz sprzedawał 6700XT z lutego 2023 z ponad połową gwarancji. Do rozważenia.

 

Kierowanie się zużyciem prądu w wyborze między 6700 a 6700XT jest... ciekawe. Szczególnie biorąc pod uwagę undervolting, który ta karta dobrze znosi. W skali rocznej to jest równowartość ceny za kebaba, ewentualnie średniej pizzy i to zakładając, że sporo gramy. 

Link to post
Share on other sites

W ramach ciekawostki, tak mi się skojarzyło, że taki filmik się pojawił dotyczący zużycia prądu z różnymi wariantami. Sami siebie na wyrost straszycie takimi wyliczankami. Jak paliwo drożeje o 0,20-0,30zł to przy dwóch tankowaniach samochodu(o ile potrzebujesz i użytkujesz) w miesiącu tracisz więcej kasy niż przez rok na tych 30-50W w GPU.

 

 

Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, Silu00 napisał:

sprzedawał 6700XT z lutego 2023 z ponad połową gwarancji.

 

Jaki masz wariant (markę) i za jaką mniej więcej cenę będziesz wystawiał? Będziesz wystawiał tu na dziale sprzedaż, czy zwyczajnie allegro czy inny olx? Pod jakim zasilaczem ona pracowała? Bo mój 450W XFX chyba już nie uciągnie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...