Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć wszystkim,

Potrzebuję 2 dysków do PC na których będę trzymał głównie zdjęcia i kilka filmów. Dyski po zamontowaniu będą pracować w RAID 1. Zdjęcia będą dogrywane średnio raz w miesiącu, filmy może częściej. Zastanawiałem się nad dwoma dyskami SSD 2TB. Co możecie polecić i czy z dwoma SSD uda się zmieścić do 600 zł?

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, tom napisał:

Nie bardzo. Wiem, że obecnie wszyscy mają problem z elementarną matematyką, nawet prezydent. Ale skoro jeden sensowny dysk 2 TB kosztuje ponad 400 PLN, to dwa nie będą kosztowały 600. Tak więc 800-900 PLN  minimum pi razy oko.  Poza tym trzymanie dwóch dysków w RAID w komputerze na którym masz dane, to trochę poroniony pomysł. Jeśli złapiesz wirusa, komp padnie, macierz się rozjedzie -  tracisz wszystko. A właśnie chyba takich sytuacji chcesz uniknąć. Przemyśl jeszcze raz koncepcję backupu. Na początek zacznij od metody 3-2-1. A potem coś do swoich potrzeb można dobrać.

Już bezpieczniej trzymać dane na jednym dysku w komputerze a na drugi zgrywać dane raz na jakiś i trzymać go w szufladzie. Jak dysk nie pracuje, to się nie zużywa, nic go nie zaszyfruje i sam przez przypadek nic z niego nie usuniesz.

I pamiętaj Raid to nie backup.

Ja mam stację dokującą USB. Dane krytyczne na dwóch dyskach 4TB, a raz na ruski rok, czasem co miesiąc, czasem co 6 m-cy kopiuję dane krytyczne na stare dyski HDD 500GB-1TB. Te "stare dyski" mają wypracowane od 4000 do 15 000 godzin.  W ten sposób krytyczne dane są na kilku dyskach.

Zliczyłem ile mam zdjęć i wyszło, że około 400GB. Na spokojnie wystarczy mi dysk 1 TB - innych rzeczy nie zamierzam na nich trzymać więc te 2TB to trochę na wyrost. Teraz zastanawiam się, czy nie zrobić tak, że wrzucę dwa dyski 1 TB do komputera na RAID 1 i jeszcze jeden dodatkowy HDD kupię i na nim będę trzymał na zewnątrz w jakiejś zewnętrznej obudowie. RAID zapewni mi mimo wszystko jakiś spokój, że nie utracę danych z kompa jak padnie dysk a backup będzie na zewnątrz na HDD.

Do kompa wrzucę 2x jakieś SSD - może Crucial MX 500 - a na zewnątrz dane będę trzymał na WD Blue 1TB SATA III.

 

W przyszłości może zainwestuję w jakiegoś NAS`a i tam wrzucę 2x 4TB i z głowy bo teraz nie mam niestety na niego budżetu.

Link to post
Share on other sites

RAID jak RAID, backup osobno i tak musi być. 
RAID to raczej tylko dla wygody i ciągłego dostępu do danych. 
U rodziców starczyła wyczerpana bateria na płycie, i windows dokończył sprawę (się bawiłem w odzyskiwanie tego później tygodnie). Od tego czasu stosuje fizyczną separacja systemu, od danych. (wcześniej win i dane były odseparowane na osobnych partycjach, ale to nie przeszkodziło windowsowi od zaorania partycji z danymi).  

Sam mam NAS z RAID 5 na 9 x 2TB SSD (i jeden dodatkowy cold spare), ale to 2TB SSD, podmiana i odbudowa zajmuje minuty, a i tak mam backup osobno na 18TB HDD w moim PC ,za power HUB-em SATA.   

Link to post
Share on other sites

Dobrze, przekonaliście mnie, że RAID niczego u mnie nie zmieni :) 

Jakie dyski możecie polecić jako backup zewnętrzny? Wewnątrz wrzucę pewnie Crucial`a MX500 1 TB a na zewnątrz będe trzmał dane na jakimś HDD, tylko pytanie czy WD Blue 1TB SATA III się do tego nadaje czy lepiej wrzucić Toshibę P300?

Przy przegrywaniu danych na dysk wewnętrzny będę od razu kopiował dane na dysk zewnętrzny.

Edytowane przez q3sniper
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...