Skocz do zawartości

Bardzo stary komputer do wymiany ( choć nie cały) ?


Recommended Posts

Witam na forum.

Oto mój obecny komputer:

MB - Asus M3N78-EM

CPU - AMD Phenom II X4 3GHz

GPU - Asus  GTX 750 TI 2 MB

RAM - 4 x 2 Gb DDR2 800 MHz ( max)

PWR - Chieftec 500 W

OS - Win 7

BIOS płyty ( ostatni możliwy) nosi datę 10/2010 r.

Sama płyta jest starsza.

Do codziennego użytkowania jest zupełnie wystarczający

dla podobnie starego  ( proporcjonalnie ma się rozumieć ) uzytkownika ;-).

Ostatnio jednak kupiłem bezlusterkowca Canona i amatorsko testuję obróbkę plików zdjęciowych RAW w programie DarkTable.

Da się to robić, ale jest wolno. Podobnie wolno idzie obróbka video do mp4 w programie Shotcut.

Myślałem o zmianie na zestaw z następcą Phenoma czyli procku FX, ale to chyba droga donikąd ?

Stąd ten post i prośba do Was o wskazanie kierunku ?

Tymczasem zasilacz i kartę graficzną chciałbym zachować bo są sporo młodsze od reszty.

Pamięci   32 Gb, ale bez szaleństw cenowych.

Procesor to AMD. Od 1996 r. mam PC-ty i zawsze AMD.......niech tak zostanie.

Prawdopodobnie konieczna będzie zmiana OS na nowszy, ale obie aplikacje wywodzą się z linuxa i już je przetestowałem w tym środowisku, jednak

na tym komputerze idzie to słabo.

Jako że moje rozeznanie sprzętowe zakończyło się na w/w zestawie, proszę o podpowiedzi jak mógłby wyglądać mój nowy zestaw ?

Nie chće TOP wersji za mnóstwo tysięcy zł. Nie jestem graczem ani zawodowym fotooperatorem.

Wybaczcie przydługi post - chciałem wyłuszczyć mój sposób myślenia.

Z gory dziękuję za pomoc.

 

 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Świetnie...............5000 zł ............i co dalej ?

Czy mógłbym liczyć na jakieś konkrety ?

Interesuje mnie zestaw - przede wszystkim - pewny w działaniu.

Szczytów wydajności nie wymagam i ich nie oczekuję.

Ponawiam moją prośbę o wskazanie :

a/ płyty głównej - może być mATX

b/ procesora AMD do niej

c/ rodzaju kompatybilnej pamięci 16 do 32 Gb

d/ dysk na system

e/ zasilacz, o ile uznacie że aktualny może być za słaby ?

Pozdrawiam

 

Link to post
Share on other sites
W dniu 31.10.2023 o 23:55, Lord_Krecitsqa napisał:

Tak skromnie to ~5000zł trzeba na sprzęt wyłuskać żeby nie był starociem tuż po zakupie.

Autor cokolwiek kupi , nawet jak tysiaka zainwestuje to będzie olbrzymi przeskok wydajnościowy , a to czy będzie staroć według Ciebie czy nie to nie ma znaczenia . 

@fotofan pamiętaj że im więcej wydasz tym mniejszy skok wydajności zobaczysz . 

 

Ale jak budżet 5000 Ci pasuje bez karty graficznej to na pewno coś nawet bardzo szybkiego da się złożyć . Nie chcę się wypowiadać o konfiguracji bo trochę wypadłem z obiegu cenowego .

 

 

Link to post
Share on other sites
48 minut temu, tom napisał:

Klit

 

 Polecam kilkuletnie komputery poleasingowe mp https://allegro.pl/oferta/hp-600-g4-mt-i5-8gen-16gb-240ssd-wi10-13311546280?fromVariant=13311562788 Zestaw zz i5 6500 pewnie koło 400-500 da się znaleźć. Ale przyrost wydajności nie będzie jakoś spektakularny w stosunku do tego co masz obecnie.

 

Ty widzisz siebie co Ty piszesz?

Chłop już ma jeden złom, po co mu drugi ? 

:lol:

1 godzinę temu, jakub1t napisał:

Autor cokolwiek kupi , nawet jak tysiaka zainwestuje to będzie olbrzymi przeskok wydajnościowy , a to czy będzie staroć według Ciebie czy nie to nie ma znaczenia . 

@fotofan

 

 

Obecnie na starocie nie warto wydawać pieniędzy, zresztą wystarczy popatrzeć na ceny.

 

Te 5000 to już strzeliłem z PORZĄDNĄ kartą grafiki.

Ten 750gtx to już taki trup, że wbudowany układ w CPU będzie wydajniejszy.

Link to post
Share on other sites
16 minut temu, tom napisał:

Jaki niby? Za 2000 PLN to masz parę części a nie cały zestaw. A za te 1300 PLN masz kompa, który ciągnie 15W i ma legalny system. Bo twój wybrakowany zestaw do okazjonalnego bawienia się w filmy i fotki to jak strzelanie z armaty do wróbla.

Tylko ze ten komp jest wart 300zł, o to mi chodzi. 6 letni biurowy komp powinien kosztować tyle

Ja daje części warte tych 2000zł.

To jest sensowna propozycja jak ktoś siedzi na pc 5-10lat.

A nie kupowanie rzęcha i wymiana co 1-2 lata bo pewnie tam siedzi i5-8400 co zaraz będzie wymienił bo może jest 3x szybszy tylko od tego phenoma:

 

https://www.cpu-monkey.com/en/compare_cpu-intel_core_i5_8400-vs-amd_phenom_ii_x4_955

21 minut temu, Lord_Krecitsqa napisał:

że wbudowany układ w CPU będzie wydajniejszy

No właśnie jeszcze nie ale blisko:)

https://www.notebookcheck.net/GeForce-GTX-750-Ti-vs-Vega-8_5600_10313.247598.0.html

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, tom napisał:

i5 6500t i 16 GB RAM składałem w DaVinci

No dać się da , ale trochę to długo trwa . Ja w davinci  przerzuciłem liczenie na kartę graficzną 1660s ,trwało to na niej  z 5x szybciej niż na ryzenie 3 1200 .

5 godzin temu, wrobel_krk napisał:

strzelanie z armaty do wróbla.

@wrobel_krk kolega ewidentnie Ci grozi :D

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, tom napisał:

Tylko nie Fujitsu. To jest słabe po prostu. Miałem kiedyś takiego (ale haswell), tragedia.

 

4 godziny temu, wrobel_krk napisał:

Kosztuje więcej, ale nie jest tyle wart - mylisz pojęcia. Jak ryzen 3600 nowy jest za 340zł

I to wcale nie taka dobra oferta, kiedy ryzen 5 5500 jest za 429 zł. 

 

 

@fotofan

Polecam jednak rozważyć porzucenie (odsprzedaż) wszystkiego jak leci i przejście na Intela. i5 13500 to jest świetny procek do pracy a jest niedrogi jak na osiągi. Procek AMD w podobnej cenie, czyli Ryzen 5 7600 jest świetny ale do gier, przy typowej pracy odstaje trochę. Wiem pisałeś, że preferujesz AMD, mimo to polecam w tym przypadku zaglądnąć na ofertę intela, wydaje mi się, że warto. Twoje GPU już nie ma wsparcia Nvidii, co oznacza że mogą być niedalekiej przyszłości z tego powodu problemy, dlatego darowałbym sobie przeszczep. 

 

 

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Witam ponownie.

Trochę poczytałem tu i tam i znalazłem kilka ofert na modernizację mojego kompa.

Modernizacja będzie polegać na tym, że z obecnego zostanie obudowa mATX, zasilacz

Chieftec I-Arena 550 W, zamieniony z drugiego kompa, bo tu mam 500 W Feel-a.

Do tego zamienię grafikę z GForce 650  1 Mb na to samo ale 750 2 Mb z tego drugiego komputera.

Dołoże kupiony w jednej z firm zestaw : Asus B450M-AII + Ryzen 5600X + 32 Gb RAM  DDR4 3200 MTs + SSD M.2 PCIe 1 Tb.

Na teraz to daje ok 1800 zł.

Oni przed wysyłką składają ten zestaw i sprawdzają działanie - tak zrozumiałem co piszą na stronie ?

Win 10 PRO już kupiłem legala i nawet uruchomiłem na moim obecnym staruszku. Trochę się pośpieszyłem i teraz muszę odczekać aż minie 90 dni do uruchomienia na nowym kompie, ale i tak zakup będzie po nowym roku, to jakoś wytrzymie, a Win 10 już działa i go poznaje.

Co sądzicie o takim pomyśle ?

Wątpliwość mam co do chłodzenia. Czy ono da radę ?

Nie gram i nie robię testów wydajnościowych, bo mi to zbędne jest, ale czy kilkugodzinna praca nie podniesie zanadto temperatury ?

Pierwszy PC to koniec 1996 r i AMD K5..... i tak poszło..........nie chcę zmiany.

 

 

Edytowane przez fotofan
Link to post
Share on other sites

Chcesz polaczyc geforce  750 z Ryzenem 5600x? bardzo zly pomysl.

Generalnie to grafika wykonuje wiekszosc pracy, oczywiscie procesor tez ma znaczenie ale takie polaczenie nie ma sensu, to jest bardzo stara i slaba grafika.

32gb ramu kolejna pomylka, jeszcze niedawno na forum ludzie laczyli grafiki np 3060 czy 3070 z 16gb i to w zupelnosci wystarcza, na rynku jest maly procent gier ktore wykorzystaja 32gb i to napewno nie z grafika G750

 

Link to post
Share on other sites

Mój pomysł polega na minimalizowaniu kosztów.

Co mam teraz, to wstawię. Jak to będzie działało, to zobaczę w użytkowaniu ?

32 Gb Ram chcę mieć. Gdyby z czasem okazało się, że jest za mało, to nadal zostają 2 banki na drugi zestaw kości Ram.

Gry mnie zupełnie nie interesują. Prędzej amatorska obróbka zdjęć i od czasu do czasu jakieś video - również amatorskie.

Traktuję możliwość dołożenia Ram i nową grafikę, jako następny etap upgrade, o ile uznam że musi być ?

Co do Win 10, to ściągnąłem go ze strony MS i kupiłem klucz rejestracyjny. Przez jakiś czas działał bez rejestracji i było OK,

poza wyświetlaniem się monitu o rejestrację na ekranie.

 

Link to post
Share on other sites

Tom poruszyl istotny problem kodekow. Dodatkowo to grafika i jej pamiec bedzie zamala, proponuje dokladnie poczytac watek:

 

https://docs.darktable.org/usermanual/4.0/en/special-topics/mem-performance/

a dokladniej: tuning GPU memory usage

 

Warto byloby miec grafike 6gb pamieci a G750 ma 1-2gb zdecydowanie za malo, waskie gardlo, 32 czy 64gb pamieci operacyjnej nic nie zmieni.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za wątek o Darktable...........to jest interesujące, bo się tym softem zainteresowałem jakiś czas temu, jak wchodziłem w Linuxy.

Za wszelką cenę nie będę jednak kupował nowej grafiki już teraz. Dopiero jak zmontuję to co będę miał na początku i potestuję.

32 Gb Ram nigdy nie zaszkodzi, a z czasem będzie istotne.

Powtórzę jeszcze raz : gry mnie ZUPEŁNIE nie interesują.

Win 10/11, Linux, internet, obróbka zdjęć i filmów z mojego nowego Canona R7 i inne praktyczne użytkowanie różnego rodzaju.

 

Link to post
Share on other sites

Sugeruje coś takiego (jako osoba, która m.in. od lat pracuje z Resolve). 5508 pln bez obudowy.

image.thumb.png.490299501e4156e76dd24877facf1e86.png

7600X - solidna baza. Do tego basicowe chłodzenie (wystarczy, szkoda kasy). 

32GB RAM 5200MHz dla bezproblemowej pracy dla zwykłego śmiertelnika, z niskimi opóźnieniami. Możliwość dorzucenia kolejnego 32GB po taniości jeżeli zajdzie taka potrzeba..

Najtańsza akceptowalna płyta z WiFi (bo kto od lat jedzie po kablu? nie znam nikogo)

GPU to absolutna podstawa... do wszystkiego. Bez akceleracji to sobie można zrezygnować z pracy i wyjść na dwór na spacer. Nvidia ma największe wsparcie CUDA więc dla zwykłego śmiertelnika "this is the way", 4060 Ti w wersji 16GB VRAM ma też bardzo niskie TBP (pobór prądu). [zakładając BRAK GIER i stricte hw acceleration]

Tani ale solidny NVME.

 

Overall to jest bieda-znośny build. Za takie grosze ciężko coś lepszego do pracy amatorskiej.

 

Komputer powinien starczyć na wiele lat. Tylko trzeba dodać budę, konfigurator morele nie pozwala mi na dodanie budy bez usb-C... a nie dodamy do takiego zestawu przecież budy za 1k pln. Build jest też relatywnie energooszczędny (według mnie jest to ważne). 

 

Czy jest sens kupować coś za 2-3k? Według mnie nie. Jest zbyt duża przepaść oraz nawet sama kwestia power efficiency czy komfortu pracy. Lepiej kupić coś raz na wiele lat niż non stop grzebać w gruzach (dodatkowo bez gwarancji). Quadro i Firepro od lat nie mają najmniejszego sensu, ostatni raz miałem Quadro chyba w 2012.


Resumując;

- dużo wydajniejszy sprzęt na wiele lat, który awaryjnie będzie się nadawał do wszystkiego i będzie łatwo go odpsrzedać lub zmodernizować 

- build nastawiony głównie pod hw acceleration (CUDA), dramatycznie zboostuje pracę i komfort pracy jak i zmniejszy zużycie prądu 

- ogólne power-efficiency oraz komfort akustyczny i termiczny (np. w lato)

- sprzęt na gwarancji z aktualnym wsparciem sterowników itp. 

- brak artefaktów (starego sprzętu), który ledwo działa lub co chwila wymaga frustrującego troubleshootingu by łaskawie działał

 

Jeden wydatek na wiele lat. Bez zbędnego rozdrabniania się, kombinowania i szukania problemów. Szczególnie przy takich zastosowaniach kto oszczędzą ten wychodzi zazwyczaj na minus. 
 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, tom napisał:

Tak. Argument o efektywności energetycznej szczególnie do mnie trafia. Ty pracujesz w Resolve. Autor szuka komputera do codziennej pracy i do hobbistycznej obróbki i montażu. Komp na Ryzenie w Idle minimum 50 Watt pobiera. Podczas samego montażu pewnie ta wartość będzie oscylowała koło 50-100W. Tak samo podczas przeglądania internetu czy sprawdzania maili.  Poleasingowiec w idle parenaście watt pobiera. Podczas montażu max 50W. Czy potem render filmiku rodzinnego który trwa 5 min zrekompensuje jego super wydajność? Ewidentnie autor chce po taniości coś zmontować , wykorzystać ile się da ze starego kompa a tym u zestaw za 6 klocków proponujesz.

Jak nie chce poleasingowego za kilka stów to może zestaw na i5 11500. Koszt procka koło 700 PLN. Lub używany i5 12500 za podobne pieniądze na LGA 1700. One mają zintegrowaną grafikę. Może na początek zrezygnować z kupna GPU i zaoszczędzić 2-3 tysice. Na Integrze zmniejszać fotki czy montować filmy też się da. A w szczególności amatorsko. GPU bynajmniej nie jest "must have it". Pamięć można brać na początek 16 GB, potem dokupić drugą kość lub jakieś GPU i potem 2-gą kość. Ja swego czasu składałem filmiki po 30 mim na i3 2100 i 8 GB RAM.... Więc i5 z 6/12 rdzeniami 16-32 GB RAM i SSD to aż nadto. Montaż 5 minutowego filmiku zajmuje 150 minut i to bez znaczenia, czy będzie to komputer za 2000 czy za 6000PLN. Więc czy on się będzie renderował 5 min czy 2 to z punktu widzenia samego składania jest najmniej istotne.  Komputer za 6 tys nie skróci czasu montowania do 50 minut w stosunku do komputera za 2000 czy nawet 1000 PLN.

 

Pytanie do autora: jaki ma budżet i jakie te filmy montuje: takie z wakacji po 5-10 min czy jakieś bardziej rozbudowane godzinne projekty z efektami, przejściami itp.

 

Chyba masz jednak małe doświadczenie w tym temacie. Tak samo co do poboru prądu. I nie, wydajność nie odnosi się tylko do czasu renderowania, to jest najmniej istotny aspekt bardzo często. To co sugerujesz, to nic innego jak syf na którym nie da się nic robić w komfortowy sposób i za chwile autor znów będzie musiał wywalić więcej kasy i się z tym bujać i non stop coś grzebać. Zamiast zrobić coś raz i mieć spokój na długie lata. 

Sama obróbka RAW potrafi być irytująca na słabej platformie. Obróbka video (komfort UI i cały ogół) to jeszcze większy ból. 

 

"Zestaw za 6 klocków" to jest bieda zestaw za grosze, mamy 2023 rok - nie 2013. Odpowiednik dawnych zestawów za 2,5-3k... wartość pieniądza w czasie ulega zmianie. :)

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Jezeli mamy trzymac sie budzetu to mniej wiecej szukalbym czegos takiego, uzywki:

 

Pierwszy lepszy przyklad.

https://www.olx.pl/d/oferta/komputer-gamingowy-zenpc-gaming-i5-rtx3060-16gb-1tb-CID99-IDUKu2C.html

Potargowac sie troche i mamy fajnego kompa z dobra grafika i rozsadnym prockiem, 16gb ramu w tej konfigracji w zupelnosci wystarczy.

 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...