Skocz do zawartości

i5 13600k - problem z temperaturami procka


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez meficzek,

Recommended Posts

Cześć,

 

niedawno montowałem swój zestaw do PC, zakupiłem procesor i5 13600k wraz z chłodzeniem endorfy f240 navis RGB i od kilku dni zauważyłem ponad przeciętne temperatury na procesorze, mianowicie podczas gry 75-85 stopni. 

 

Wydaje mi się, że albo chłodzenie albo procesor jest do reklamacji, ale może k toś ma jakiś inny pomysł?

 

Obudowa: be quiet! Pure Base 500 FX
procesor: i5 13600k
ram: ddr4 2x16gb 3600mhz

płyta główna: ASUS TUF GAMING B760-PLUS WIFI DDR4
karta graf: 4070 gainward
zasilacz: corsair 850W +gold

 

Podczas korzystania z pulpitu 36stp. Załączam screen z armoury crateimage.png.318dcfe84dc40dc22eced67a1dd7f0b3.png

 

Pozdrawiam i życzę udanego weekendu

 

Link to post
Share on other sites

@ju-rek
HWinfo w trakcie testu scr poniżej:

image.thumb.png.402758b893ce3e0a889136021fcc80fb.png

@Etrangernie przekraczałem 60stp. Myślisz, żeby wymienić na coś wydajniejszego?

Moja narzeczona ma dokładnie taki sam procesor z chłodzeniem MSI mag coreliquid e240 i nie przekracza 60 stopni w stresie. (inny zasilacz i obudowa tylko)

 

Bios aktualizuję na biezaco, więc to raczej nie ten problem ;/

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Kawabonga napisał:

@Etranger głupoty pisze , ja mam Fere 5 na tym cpu pokręcony na 5,5GHz i ~70c w grach to maks.

Tak wygląda u mnie po teście CB R23 :

 

Zrzut ekranu 2023-10-27 204055.png

 

jutro spróbuję podpiąć inne chłodzenie i sprawdze czy to coś z moim i odeślę na gwarancję (jeżeli na tym drugim chłodzeniu bedzie to samo to raczej coś z innymi komponentami ewentualnie jakimiś ustawieniami w biosie?

Link to post
Share on other sites

Sprawdzenie innego chłodzenia jest dobrym pomysłem. Jeśli w biosie nic nie zmieniałeś to raczej ustawienia nie mają nic do tego. Może blokopompka padła ? Słychać że pracuje ?  Nie przepinałeś kabli od sterownia PWM blokopompy i wentylatorów ?

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, Kawabonga napisał:

@Etranger głupoty pisze , ja mam Fere 5 na tym cpu pokręcony na 5,5GHz i ~70c w grach to maks.

Tak wygląda u mnie po teście CB R23 :

 

Zrzut ekranu 2023-10-27 204055.png

240 jest zdecydowanie za słabe a zwłaszcza cos od firmy krzak.

Na poparcie moje tezy zacytuje tutaj fragment od Kawabonga gdzie ten ze użytkownik pisze żeby sprawdzić blokopompke!!!

No  po kilku miesiącach ?

Bo przecież możemy założyć ze sprzęt został poskładany kilka miesięcy temu.

Wiec zacznijcie kupować cos co nie będzie gotować waszych kawałków krzemu bo jest zrobione z gownolitu, sprawdzajcie wykresy napiec, bo nie od dziś wiadomo ze do 13 generacji płyty zaczęły pompować absurdalne ilości voltow i dopiero teraz zaczynają cos nad tym pracować.

Dopłaćcie 10 euro vel 50 PLN do contact frame.

Póki co to wygląda to tak, ze piec zrobiony na przyzwoitych podzespołach w obudowie wyglądającej na taka która robi huragan w środku  a na CPU bazarowe chłodzenie.

240 to można sobie było zapiac na i7 6950x i jakoś dawało rady, ale tez wtedy kiedy to było cos pokroju EVGA.

Hesus qr*a ja pi*****e.

Jeden drobiazg, ten procesor w grach nie dobija u mnie  do 65 stopni, a CB ustaw na 10 minut, zamknij kolego okno w pokoju i jak już ustabilizujesz temperature w pomieszczeniu to odpal tego CB i zrób zdjatka przy każdym przebiegu gdzieś w 80% tak żeby było tez widać napięcia.

Wtedy będziemy mieli pogląd jak to wygląda naprawdę u ciebie. 

 

 

 

Tak to  wygląda u mnie, bios oprócz @55 nic innego nie ruszane.

na liczniku jest 25K ale różnice rzędu 1K sa pomijalne, krzem krzemowi nie równy.

image_2023-10-28_070446530.thumb.png.ca0e20dcf288f2d460a154b4a85b3747.png

10 godzin temu, meficzek napisał:

@ju-rek
HWinfo w trakcie testu scr poniżej:

image.thumb.png.402758b893ce3e0a889136021fcc80fb.png

@Etrangernie przekraczałem 60stp. Myślisz, żeby wymienić na coś wydajniejszego?

Moja narzeczona ma dokładnie taki sam procesor z chłodzeniem MSI mag coreliquid e240 i nie przekracza 60 stopni w stresie. (inny zasilacz i obudowa tylko)

 

Bios aktualizuję na biezaco, więc to raczej nie ten problem ;/

No coz, poskładaj od nowa, załóż contact frame i zobacz co będzie. 

Zawsze w takich sytuacjach zaczynamy od złożenia od nowa, czyszczenia IHS i smarowania.

W razie czego kup LT720 albo Arctic 360/420 w zależności co zmieścisz i tyle.

Zerknij na Amazon, LT720 to 629PLN a LC 420 498PLN LC 360 to 499 no i Alphacool Eisbaer LT360 to wydatek 600PLN, oczywiście zobacz tez  w sklepach które zazwyczaj odwiedzasz.

11 godzin temu, Kawabonga napisał:

@Etranger głupoty pisze , ja mam Fere 5 na tym cpu pokręcony na 5,5GHz i ~70c w grach to maks.

Tak wygląda u mnie po teście CB R23 :

 

Zrzut ekranu 2023-10-27 204055.png

Oczywiście najtańsza opcja będzie contact frame i poskładać od nowa.

Jeśli te temperatury pojawiły ci się od niedawna to można założyć ze już ci się zrobił banan z Cpu , pod warunkiem oczywiście ze contact frame nie posiadasz.

Wtedy te 10 euro i składanie od nowa i jest opcja ze będzie dużo lepiej.

Edytowane przez Etranger
  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Etranger napisał:

240 jest zdecydowanie za słabe a zwłaszcza cos od firmy krzak.

Na poparcie moje tezy zacytuje tutaj fragment od Kawabonga gdzie ten ze użytkownik pisze żeby sprawdzić blokopompke!!!

No  po kilku miesiącach ?

Bo przecież możemy założyć ze sprzęt został poskładany kilka miesięcy temu.

Wiec zacznijcie kupować cos co nie będzie gotować waszych kawałków krzemu bo jest zrobione z gownolitu, sprawdzajcie wykresy napiec, bo nie od dziś wiadomo ze do 13 generacji płyty zaczęły pompować absurdalne ilości voltow i dopiero teraz zaczynają cos nad tym pracować.

Dopłaćcie 10 euro vel 50 PLN do contact frame.

Póki co to wygląda to tak, ze piec zrobiony na przyzwoitych podzespołach w obudowie wyglądającej na taka która robi huragan w środku  a na CPU bazarowe chłodzenie.

240 to można sobie było zapiac na i7 6950x i jakoś dawało rady, ale tez wtedy kiedy to było cos pokroju EVGA.H

Widzę że dalej głupoty piszesz :facepalm:.

Czytasz że zrozumieniem ? Przecież piszę że u mnie ten procesor na chłodzeniu powietrznym SilentiumPC Fera 5 ARGB 120mm , działa bez problemu i to po OC do P5,5GHz/E4,1GHz  i UV.

 

Link to post
Share on other sites

80 to zupełnie normalna temperatura, nawet 90 będzie spoko, choc podobno żywotność układów krzemowych znacząco się skraca kiedy pracują w wysokich temperaturach, ale przecież nikt nie będzie płakał jak mu procek szlag trafi po pięciu latach.

46 minut temu, Lord_Krecitsqa napisał:

 

 

2 godziny temu, Kawabonga napisał:

Widzę że dalej głupoty piszesz :facepalm:.

Czytasz że zrozumieniem ? Przecież piszę że u mnie ten procesor na chłodzeniu powietrznym SilentiumPC Fera 5 ARGB 120mm , działa bez problemu i to po OC do P5,5GHz/E4,1GHz  i UV.

 

Odnoszę wrażenie ze to ty masz jakiś problem, teraz piszesz ze masz UV, wcześniej nie bardzo to było widać, co by ci się przypomniało to załączę zdjatko ekranu.

Wracając do chłodzenia, mam tak głęboko w annusie twoje chłodzenie jak skrzyżowanie Mercurego z Elthonem posypane Piaskiem.

Jeśli mam kupować cos z firmy krzak to kupuje na AliExpress, gdzie dobre chłodzenie które studziło mi i7 6950x kosztuje 18 euro i co ciekawe działa tak samo jak ten Fere 5 z tym ze jest o polowe tańszy.

Wodnego używam bo jest mi wygodniej czyścic pieca z kuzu, a niestety radiatory na procach koszmarnie się zaklejają.

Wracając do meritum, to zdaje się ze ma on, autor, problem z chłodzeniem i albo ma banana na swoim procu albo wodne chłodzenie firmy krzak wysiada.

I w zasadzie tylko to się liczy w tym topicu.

Co do reszty, to mam w ..... annusie znowu UV, działa mi na stock'u w dodatku podkręcony wiec nie szukam dziury w całym.

Z reszta w moim wypadku to i tak jest tylko dla sportu,  w 2K i 60Hz tylko naprawdę zj***ne tytuły potrzebują więcej mocy niż to co daje 13600.

 

 

Capture d'écran 2023-10-28 125259.png

Edytowane przez Etranger
Link to post
Share on other sites
30 minut temu, Etranger napisał:

Odnoszę wrażenie ze to ty masz jakiś problem, teraz piszesz ze masz UV, wcześniej nie bardzo to było widać, co by ci się przypomniało to załączę zdjatko ekranu.

Wracając do chłodzenia, mam tak głęboko w annusie twoje chłodzenie jak skrzyżowanie Mercurego z Elthonem posypane Piaskiem.

Jeśli mam kupować cos z firmy krzak to kupuje na AliExpress, gdzie dobre chłodzenie które studziło mi i7 6950x kosztuje 18 euro i co ciekawe działa tak samo jak ten Fere 5 z tym ze jest o polowe tańszy.

Wodnego używam bo jest mi wygodniej czyścic pieca z kuzu, a niestety radiatory na procach koszmarnie się zaklejają.

Wracając do meritum, to zdaje się ze ma on, autor, problem z chłodzeniem i albo ma banana na swoim procu albo wodne chłodzenie firmy krzak wysiada.

I w zasadzie tylko to się liczy w tym topicu.

Co do reszty, to mam w ..... annusie znowu UV, działa mi na stock'u w dodatku podkręcony wiec nie szukam dziury w całym.

 

Jak byś trochę ogarniał komputery to byś widział na screenie ile pobiera mój cpu po teście CBR23. Zawsze robię OC&UV CPU i GFX. Jak ktoś takie rzeczy ogrania to nie musi dopłacać $ € za lepsze chłodzenie.

Pierwszy raz słyszę że zakłada się AiO bo lepiej się czyści kompa, dobre  LOL :D  SilentiumPc (Endorfy) firma krzak ? Wiele osób używa i większość jest zadowolona.

Więc proszę nie udzielaj tu swoich wątpliwej jakości rad. 

Link to post
Share on other sites

Wiesz, miriady much codziennie zjadają  guano.

Jest nieskończona ilość rzeczy które to usłyszysz po raz pierwszy w życiu. 

Temperatury i napięcia to sobie możesz pokazywać podczas testu. 

No powiem ci ze o wiele łatwiej mi się czyści pieca. 

Nie ogarniam synku, bo to słowo jest dla mnie obce, różnica miedzy mną a tobą jest taka ze ja kupuje za swoje pieniądze moje zabawki już od wielu, wielu lat co mniej lub więcej oznacza ze bawię się tym troszkę dłużej od ciebie i słowo bawić ma tu jak najbardziej zastosowanie.

Eksperymentowałem z rożnymi dziwnymi podzespołami kiedy ty jeszcze siusiu w piaskownicy robiłeś, a ze ominęło mnie "szczęście" uczęszczania do gimnazjum mogę założyć, dodatkowo po analizie twojej pierwszej wypowiedzi ze jesteś jak to mowia moi znajomi, taré.

Wiec mój drogi tnij bazie.

 

 

Edytowane przez Etranger
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...