Skocz do zawartości

Nowy monitor do 1500 + dylemat z typem panelu(i innymi dodatkami)


Recommended Posts

Cześć,
 

Przymierzam się do wymiany obecnego monitora (Samsung SyncMaster T22A300) i zastanawiam się jaki wybrać.
Głównie będzie on służył do przeglądania internetu/pisania i oglądania filmów, sporadycznie(bardzo sporadycznie) jakieś gry typu CS lub wyścigi, ew jakiś zaległy tytuł.
Rozmiar do 27/28 cali, bo na większy nie ma miejsca na biurku.
Dobrze, żeby miał przynajmniej 2x hdmi lub DP + hdmi, bo jest jeszcze dekoder TV. Dobrze, żeby miał też wbudowane głośniki, bo będzie też służył jako telewizor.
 

I mam dylemat co wybrać: IPS czy VA.
Z IPS myślałem nad takimi, bo często się tutaj pojawiają: Dell 27" G2724D lub  LG UltraGear 27GP850P 27" albo IIYAMA G-Master GB2770QSU-B5 27"
Z kolei z VA widzę, że jest taki w miare fajny AOC CQ27G2 lub Samsung Odyssey G6 27". Tylko ten Samsung to jest zakrzywiony i nie wiem jak będzie się na nim ogladało filmy albo pracowało. Czy nie będzie zajmował więcej miejsca na biurku przez te zakrzywienie i czy z tych 27" przy zakrzywieniu nie będzie że o te 2 lub 3 cale realnie mniejsza przekątna.
Na rtings jest jeszcze taki np. Dell U2723QE.
 

Nie wiem który będzie lepszy do moich zastosowań, IPS czy VA. 
Dobrze, żeby kolory były przyzwoicie odwzorowane na filmach i żeby nie raziło w oczy przy długim czytaniu/pisaniu(też w nocy).
Czy do filmów warto mieć te odświeżanie ponad 60hz czy to tylko do gier?
Czy czerń w tych IPSa jest naprawdę taka słaba przy oglądaniu filmów i przegladaniu internetu, że wygląda jak po 45 praniach proszkiem za 1,25zł/kg czy to kwestia przyzwyczajenia i nie jest tak tragicznie?
Czy z kolei te VA będą nadawały się do oglądania także w dzień i będą dobrze odwzorowywały kolory czy trzeba będzie przy wiekszym słońcu zasłaniać rolety, żaluzje i parawany żeby cokolwiek normalnie zobaczyć?
I jeśli chodzi o te inne bajery/technologie/dodatki, to czy któreś z tych dodatkowych opcji można spokojnie wyłączyć czy warto jednak je mieć włączone, bo poprawią jakość obrazu nie tylko w grach ale też w takich normalniejszych zastosowaniach?

Link to post
Share on other sites

Generalnie ja i testerzy i portale jak rtings / HU itp uważają, że generalnie IPS są lepsze.

 

Ale matryca va właśnie w odyssey g6 jest tak dopracowana, że nie odstaje od ips

 

Poczytaj, generalnie różnice teraz są dużo mniejsze niż kiedyś:

https://www.rtings.com/monitor/learn/ips-vs-va-vs-tn

 

Ja bym brał samemu Della G2724D - mi słabszy kontrast i czerń nie przeszkadza

 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

No ten Dell fajnie wygląda i zbliżony jest do tego g6.
Nie wiem czy tylko u mnie na tym monitorze, ale na tym rtings te zdjęcie kontrastu z g6 wg mnie wygląda gorzej niż w dellu, a ocena odwrotnie. Jakby prześwietlone.
https://www.rtings.com/monitor/tools/compare/samsung-odyssey-g6-s32bg65-vs-dell-g2724d/35782/41041?usage=3623&threshold=0.10#test_1383
 

Chyba  jednak wezmę właśnie tego della. Trochę się obawiam tego kontrastu i tej zbytniej jasności w nocy, ale tak poza tym to wygląda na porządny monitor. No i tańszy ;)
 

Link to post
Share on other sites

No to teraz jak nie ogarniałem zbytnio róźnicy między VA i IPS, to mam jeszcze większy dylemat. :)
Niby przez większość czasu korzystam za dnia, ale w nocy też się zdarza i to w miarę często. 
Chyba pozostaje tylko pójść do marketu i sprawdzić na żywo.(ale tam to mają pewnie podrasowane kolory i oświetlenie, żeby wypchnąć klientom i nie ma jak za bardzo sprawdzić jak się zachowują w nocy...)

Link to post
Share on other sites

No tak właśnie jest z monitorami, jak samemu nie sprawdzisz to się nie przekonasz w 100%. Jest zawsze opcja zamówić jeden z monitorów albo dwa i przetestować, masz 14 dni na zwrot.

Ja po rożnych forach czytam o monitorach (doktoryzowałem się jak kupowałem swój) na temat jednego monitora jest często tyle opinii ile ludzi.

Jak wyżej niektórzy piszą tylko va w nocy, ale naprawdę jakaś małe oświetlenie pozwala zredukować srebrną czerń

Niektórzy nie widzą smużenia w ruchu(albo im nie przeszkadza na va) inni z tego powodu wymieniają.

Jedni nie mogą się przyzwyczaić do zakrzywionych inni nie wymienią na płaski już nigdy

Dlatego jak ktoś nie wie czy chce VA czy IPS( i nie użytkuje głównie po ciemku monitora) to polecam IPS - bo renomowane portale oceniają je wyżej.

Są rodzynki jak samsungi odyssey na va co są na poziomie tych najlepszych IPS, ale znów zakrzywione:)

 

Są monitory Oled które w sumie są lepsze od ips i va, ale znów się wypalają

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Lepiej lekko podswietlic pokoj i wtedy ewentualne wady monitorow znikaja.  W ciemnym pomieszczeniu wzrok bardziej sie meczy i niszczy.

Kolejna sprawa to ze jak mamy jakies ladne podswietlenie led to fajnie to wyglada, kolor do wyboru, lokalizacja takze to nie sa duze koszty a naprawde warto.

Jak ktos juz nie chce ledow, tasiemek, to mozesz postawic wysoka wolnostojaca lampe, swiatlo leci na sufit i dalej sie rozprasza.

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Racja, to też jest fajna opcja. Tylko też sie bawić w zwroty i mieć nadzieję że przyjmą, zamiast dopatrzyć się nie wiadomo czego i odrzucić wniosek o zwrot.

32 minuty temu, wrobel_krk napisał:

Ja po rożnych forach czytam o monitorach (doktoryzowałem się jak kupowałem swój) na temat jednego monitora jest często tyle opinii ile ludzi.


No właśnie, żeby teraz kupić coś porządnego to trzeba się wczytywać i analizować, bo zaraz znajdzie się informacja że jednak nie ten albo jest coś lepszego... 
Jeżeli ten G6 jest w miarę ok, podobny w parametrach do IPSów, to nie ma problemu. Tylko właśnie jak z tym zakrzywieniem, bo jedni znowu piszą że świetne to jest(oko lepiej sobie radzi), a drudzy piszą że tamte 1000R to o wiele za duże jak na 27 cali i nie ma sensu taki monitor ;)

OLEDy fajne, mam w telefonie i jest różnica względem tego monitora, ale podobno nie nadaje się do dłuższego czytania/pisania i jest o wiele poza budżet(maks 2k jak coś naprawdę dobrego), a do tego podobno szkodzi bardziej oczom. Tylko że do filmów z kolei nie ma lepszych niż OLEDy i są bardziej uniwersalne.

 

20 minut temu, Genghis Khan napisał:

Lepiej lekko podswietlic pokoj i wtedy ewentualne wady monitorow znikaja.  W ciemnym pomieszczeniu wzrok bardziej sie meczy i niszczy.

 

Z reguły daję jakąś słabą lampkę gdzieś w tle w nocy, tylko że zdarza się właśnie coś robić bez oświetlenia(bez rozpraszania uwagi i domowników), a do tego filmy u mnie to tylko w ciemności (takie przyzwyczajenie i próbowałem z lekkim oświetleniem, ale to już nie to).

Link to post
Share on other sites

Jak kupisz ipsa to zamelduj po nocy że cię oczy szczypią.
Ja mam już pół roku, lampkę stojąca wysoką kupiłem i dalej nic to nie zmienia.
Redukcję światła niebieskiego na maxa, i dalej pupa. Zresztą jak przyciemnisz żeby w nocy gał nie wypaliło to znów w grach baty dostaniesz bo nie widzisz przeciwnika.
A po UJ to ma HDR to już w ogóle nie rozumiem. Wolę patrzeć na spawarkę.

Przed miałem Neca VA i krzywego Szaysunga. Tera będę tęsknił za nimi bo za 2500zł sobie krzywdę zrobiłem.
Żeby mi teraz ktoś 1700 dał za ten monitor to go od razu wystawiam za drzwi.
https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/monitory-led/monitor-iiyama-g-master-gb2790qsu-b1-gold-phoenix-27-2560x1440px-ips-240hz-1-ms

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

@AudiAWX

To właśnie przykład tego co człowiek to opinia. Mam ips -  iiyama XUB3493WQSU-B1 34 " 3440 x 1440 i mi akurat bardzo pasuje.

Ale co nie ogarnąłeś w ciągu 14 dni żeby zwrócić jak tak kiepsko Ci podpasował?

 

Ja np bym teraz kupił tylko OLEDA - i olać to że mi się kiedyś wypali - wymienię tyko niech kosztuje te maks 3000zł, bo znów zakrzywionych nie trawię, a na 34 Ultrawide płaskim va to znów kolory się rozjeżdżają po bokach . Ja w nocy mam normalnie światło z góry w pokoju, ale mam własny gabinet zamykany wiec nikomu nie przeszkadzam:)

 

 

Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, janek20 napisał:

owszem ale mozna to procentowo poliyczyc.W IPS występuje to częściej i w większym stopniu

Ale co będzie liczyć patrzysz na konkretną sztukę co kupiłeś - bo to dla konkretnej sztuki będzie rożnie, a nie liczysz procenty, Ty masz często z  kosmosu pomysły - sam policzyłeś czy masz taką wiedzę wyssaną z palca:)

Link to post
Share on other sites

Jakie  z kosmosu ?jest to ogólna opinia krązaca po necie wśród użytkowników i testerów.T ty myslisz ze tylko ty masz monitor?

U ciebie za to chyba istnieje syndrom bronienia matki w sprzecie komputerowym.Bronisz co masz co jest ultra słabe

 

 

Do tego jakiś kolejny syndrom lustra Bonaparte

20 godzin temu, wrobel_krk napisał:

Generalnie ja i testerzy i portale

 

Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, janek20 napisał:

Jest to ogólna opinia krązaca po necie wśród użytkowników i testerów

No to mi pokaż te opinie jak na razie to Twoja opinia:)

 

Z rtings:

Cytat

Black uniformity tends to vary significantly, even between individual units of the same model, and there's no single panel type that performs the best. It's rare for monitors to have good black uniformity, and almost every monitor we've tested has some noticeable cloudiness or backlight bleed. IPS and TN panels can look slightly worse due to their low contrast ratios, as the screen can take on more of a bluish tint when displaying dark scenes. Like with contrast, black uniformity issues usually aren't very noticeable unless you're looking at dark content and you're in a dark room. If you only use your monitor in a bright environment, generally speaking, you don't need to worry about black uniformity.

Winner: VA, but not by much.

 

Czyli praktycznie patrzysz na model a nie że tam 1% va będzie lepsze:)

 

Link to post
Share on other sites
6 minut temu, wrobel_krk napisał:

No to mi pokaż te opinie jak na razie to Twoja opinia:)

A co?wtedy napiszesz JA portale testerzy za wyjątkiem producenta? :rotfl:

https://iiyama-sklep.pl/blog/porady/porownanie-matrycy-va-i-ips

 

 

Matryce IPS nie dla zapalonych graczy…

VA czy IPS? Stojąc przed takim dylematem, warto dowiedzieć się również tego, jakie mankamenty możemy napotkać w przypadku paneli In-Plane Switching. Otóż jedną z głównych wad jest odwzorowanie czerni i ciemnych kolorów. Pod tym względem matryce IPS z pewnością wypadają gorzej w zestawieniu z VA. W wielu przypadkach czerń wyświetlana na monitorze z panelem tego typu może wydawać się bowiem pewnym odcieniem szarości. Co więcej, wybierając tańszy model podzespołu musimy liczyć się z tym, że podświetlenie ekranu może być w nim nierównomierne, z racji gorszej jakości wykonania.

 

Info od twojej kochanej iyama :rotfl:

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Ok, czyli nadal są różne opinie co do tych monitorów.
 

Na to wygląda, że chyba jednak lepiej będzie przetestować te dwa w ciągu 14 dni i wtedy oddać tego, który mniej pasuje. Trochę więcej zachodu, ale większa pewność który bardziej dopasowany.
To będę działał.
 

Dzięki wszystkim za rady i pomoc w tym temacie.

Link to post
Share on other sites

Im więcej będziesz czytał i słuchał porad innych tym bardziej nic nie kupisz. Większość opinii to subiektywne odczucia każdego użytkownika, recenzentów, każdy ma jakieś preferencje.

Ja np. z VA nie mam problemu bo smużenia zarówno na swoim "biurowym" BENQ 27 FHD 60Hz (tak nie widzę też tej sławnej pixelozy bo siedzę ok 90-100cm od monitora), jak i na 58" TV Philipsa (z matrycą VA) nie dostrzegam albo zwyczajnie nie zwracam na to uwagi, za to sporo przy słaby oświetleniu, wieczorami i w nocy oglądam seriali/filmów(również przy zgaszonym świetle) i przez to IPS nie rozważam, a planuję wymianę BENQ na coś 32" 1440p z wyższym odświeżaniem.

 

Czytając różne opinii odnośnie monitorów i wątki na forum to najwięcej narzekań i informacji o zwrotach dostrzegam w wątach o matrycach IPS, często tych droższych, ze względu na nierównomierne podświetlenie, wypalone pixele itp.

 

Jak parametry danego modelu Ci odpowiadają bez względu czy to VA czy IPS, wizualnie jest ok i cenowo pasuje to zamów i sprawdź.

Nie ma gwarancji u żadnego producenta, że dany egzemplarz na 100% przyjdzie bez jakiejś wady matrycy ale też nie ma co demonizować, że tak będzie bo to może być 1-2% ze wszystkich dostępnych/wyprodukowanych z całej serii.

Problemu ze zwrotem żaden sklep nie powinien robić bo masz prawo taki zwrot w ciągu 14 dni zrobić bez podania przyczyny zamawiając przez internet.

Oczywiście trzeba dochować staranności i sprzętu nie uszkodzić i oddać w takim stanie jak przyszedł, łącznie z akcesoriami i opakowaniem.

Edytowane przez bmi86
literówki
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, bmi86 napisał:

"biurowym" BENQ 27 FHD 60Hz

Też miałem ,później po mnie siostra.Zezłomowałem miesiąc temu

Moze jesteś mało wymagający bo zagęszczenie naprawdę nikłe

5 godzin temu, bmi86 napisał:

 

Czytając różne opinii odnośnie monitorów i wątki na forum to najwięcej narzekań i informacji o zwrotach dostrzegam w wątach o matrycach IPS, często tych droższych, ze względu na nierównomierne podświetlenie, wypalone pixele itp.

 

 

A tu w drugą strone.Ktoś kto kupuje drogie ma zazwyczaj i doświadczenie i wymagania

Takze opinie 4.00 vs 5.00 przy produkcie 5000 vs 500zł nie są tym samym

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...