Skocz do zawartości

MSI MAG X670E TOMAHAWK WIFI - błąd CPU i RAM od pierwszego uruchomienia


Recommended Posts

Cześć,

 

Po złożeniu nowego kompa i próbie jego pierwszego uruchomienia, na płycie świecą się diody błąd CPU oraz błąd RAM.

 

Zestaw: 

MSI MAG X670E TOMAHAWK WIFI 

AMD Ryzen 5 7500F OEM + radiator z wentylatorem ze starego PC 

Lexar 32GB (2x16GB) 6400MHz CL32 Ares Gaming RGB 

MSI Zasilacz MPG A1000G PCIE5 

Lexar 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe NM790 

XFX VGA 24GB RADEON RX7900XTX MERC310

 

 

Wszystkie elementy łapią zasilanie, wszystkie wiatraki pracują. 

Z tematem walczę od dwóch dni, w tym czasie ustaliłem i zrobiłem: 

1. Płyta wspiera CPU od wersji BIOS 7E12v13 (nie wiem, jaka wersja była fabrycznie) 

2. Płyta nie ma tych kości RAM na liście wspieranych modeli 

3. Robiłem flash BIOS na wersję 7E12v14 (najnowsza nie beta) - procedura poszła poprawnie, ale nie pomogła. 

Następnie próbowałem flash na wersję 7E12v144 (beta), później 7E12v141 (beta) i znowu na 7E12v14. W każdym z tych trzech przypadków proces nie przebiegł prawidłowo - kończył się świecącą w sposób ciągły diodą. 

Clear CMOS nie robiłem - jak zrobić go bezpiecznie nie mając zworki? 

4. Rozmontowywałem elementy i montowałem ponownie, CPU ma trójkąt w odpowiednim miejscu. Próbowałem szukać krzywych pinów, nie mam w tym doświadczenia, ale wydają się być OK. 

5. Kombinowałem z RAM, standardowo użyte sloty 2 i 4, próbowałem na slotach 1 i 3, tylko slot 2, tylko slot 1 (+ zamiany kości) - nie wprowadziło to żadnej różnicy.  6. Podłączałem głośnik, ale nie było żadnych dźwięków (czytałem, że są kody błędu sygnałami) 

7. Przy okazji tego rozkładania i składania, ułamałem zatrzask od PCI od karty graficznej - karta siedzi stabilnie, nie powinno to wpływać, ale płyty już pewnie w razie konieczności nie zwrócę.    

 

Kończą mi się pomysły, podejrzewam niekompatybilność RAM. Nie mam niestety możliwości pożyczyć innego RAM DDR5 do testów. Szukałem też w okolicznym OLX i sklepach za czymś dostępnym od ręki i brak, wysyłkowo nie dojdzie na czas. 

Czy ktoś ma może tę płytę działająca z tym CPU / RAM i mógłby potwierdzić działanie?

 

Może jakieś pomysły, jakie podjąć dalsze kroki? 

Muszę sprawę rozwiązać w weekend, za chwilę mijają 14 dni od zakupu i stracę możliwości zwrotu podzespołów. Dodatkowo ten ułamany zatrzask na płycie.

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Sprawa nadal nie zakończona, ale wrzucę aktualizację, może się komuś przyda. Minął ponad miesiąc walki o uruchomienie kompa. Płyta poszła na reklamację z tytułu niezgodności z umową.

 

W skrócie - Oficjalny sklep MSI Polska dostarczył od nowości niesprawną płytę główną, nie potrafią też sprawnie zakończyć reklamacji.

Po przeszukaniu internetu w ENG znalazłem mnóstwo komentarzy i wpisów na forach osób, które miały z tą płytą (oraz innymi od MSI) takie same lub podobne problemy do moich. Jakby trafił na ten wpis ktokolwiek z podobnymi problemami, nie ma co kombinować - od razu zwrot albo reklamacja na niezgodność z umową i odsyłać ten badziew do sprzedającego.

 

A więc:

1. płytę MSI MAG X670E TOMAHAWK WIFI dostałem niesprawną od chwili zakupu

2. po reklamacji i wysłaniu do serwisu całego oryginalnego opakowania ze wszystkimi akcesoriami, odesłano mi płytę MSI MAG X670E TOMAHAWK WIFI bez tych akcesoriów i w zamiennym opakowaniu. Czyli np. bez anten do wi-fi.

3. MSI MAG X670E TOMAHAWK WIFI odesłano mi również dalej niesprawną - podłączyłem i próbowałem uruchomić. Na chwilę pojawiło się nawet logo MAG, dioda CPU się nie świeciła, RAM zapalała się i gasła, ale do BIOS już płyta nie weszła i znowu zdechła - znowu ciągłe diody CPU i RAM przy każdej kolejnej próbie uruchomienia.

4. tutaj w końcu decyzja MSI o wymianie płyty MSI MAG X670E TOMAHAWK WIFI na nową - z której wysyłką sklep się nie śpieszy i która nadal do mnie nie dotarła. Zobaczymy co tym razem przyjdzie, z tego co widzę przy MSI jest to loteria, czy nowy towar będzie sprawny, czy nie.

 

Więc cdn.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Kompatybilnością RAM się nie przejmuj. Oczywiście większość pamięci podejdzie bez problemu mimo braku na liście producenta. Tutaj raczej sądząc po twoich poczynaniach popełniłeś jakiś błąd w składaniu. Możliwe też że możesz mieć uwalony procesor, przez co nie startuje moduł RAM. Pamiętaj na następny raz że oddając jakikolwiek sprzęt na rękojmię gwarancyjną wysyłasz tylko to co jest uwalone bez ori pudełka i całego akcesorium bo producent automatycznie oddaje to do utylizacji odsyłając resztę z powrotem w pudełku zastępczym.

Edytowane przez Joymaxx
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...