Skocz do zawartości

Laptop do codziennego użytku i pracy / sporadyczne granie


Recommended Posts

Cześć,

 

Doszedłem do etapu, w którym będę potrzebował kupić nowego laptopa. Zgłębiłem już dosyć mocno temat, ale prosiłbym o ocenę kogoś, kto bardziej w tym "siedzi", zanim pójdę do sklepu i będą chcieli mi sprzedać "cokolwiek". Napisze najpierw czym kierowałem się przy wyborze:

1. Cena - absolutny max. to 4000zł - zależy mi na nowym laptopie, najlepiej z jakiegoś "sprawdzonego" sklepu, np. x-kom

2. Rozmiar 15.6"+

3. Główne zastosowanie - i tutaj... laptopa póki co używam sporadycznie, po pracy nie mam siły patrzeć już długo w monitor, ale nie wykluczam, że w przyszłości się to zmieni. Laptop służy w 80% do przeglądania Internetu, offica itd., ale zdarza mi się sporadycznie zagrać w gry - celem jest FIFA 23 (w inne nie gram, aktualny laptop pozwala tylko na FIFA 13, więc chcę zrobić krok do przodu ) Mount and Blade Warband (może Bannerlord) i raczej nic więcej - jak wspomniałem, graczem nie jestem, nie mam też wymagań żeby odpalać te gry na najwyższych parametrach, chodzi o to żeby nie grzał się jak szalony i płynnie działał. Chciałbym móc odpalić też na nim program do projektowania CAD 3D, np. Solidworksa (zaznaczam, że nie będę tutaj odpalał modelu pociągu - chodzi o średnioskomplikowane modele, coś do druku 3D itd.) - być może posłuży do wykonywania jakiś nieskomplikowanych projektów.

4. Przy wyborze kierowałem się kompromisami. Gry - bardziej karta graficzna (Celowałem w coś w granicach RTX 3050 - ale wiem, że one w wersjach do laptopów nie są tak wydajne jak w stacjonarnych. Spotkałem się z opinią, że np. lepiej działają niektóre RTX 20 niz RTX30 dedykowane do laptopów ) / CAD 3D - bardziej procesor (i5 11-ta generacja i wyżej - podobno im więcej rdzeni i wątków tym lepiej) / RAM swoją drogą (założyłem, że chcę mieć 32GB) / pojemność dysku 512GB wystarczy

5. Wytypowałem:

Gigabyte G5 GE i5-12500H/32GB/512 RTX3050 144Hz - Notebooki / Laptopy 15,6" - Sklep komputerowy - x-kom.pl - opinie czytałem różne, że głośny, że się grzeje itd. - jak wspomniałem graczem nie jestem, zagram raz na 1-2 miesiące..., bardziej do codziennego użytku i w przyszłości to CAD, nie potrzebuję najwyższych parameterów gier itd. 

MSI GF76 i5-12450H/32GB/512 RTX3050 144Hz - Notebooki / Laptopy 17,3" - Sklep komputerowy - x-kom.pl 

6. Wiem, można kupić w tej cenie lepszą stacjonarkę, ale póki co nie mam warunków i chyba ten laptop będzie mimo wszystko lepszy. A może macie coś innego do polecenia w tej cenie? 

7. Może głupie pytanie, ale z uwagi, że planuję wymianę komputera za kolejne 10 lat - czy są jakieś jeszcze inne sytuacje, na które trzeba zwrócić uwagę żeby nie zajechać komputera szybko oprócz właśnie nie przegrzewania go, katowania na grach itd.?

 

Za każda pomoc będę mega wdzięczny! 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...