Skocz do zawartości

AsRock Z790 Pro RS i Lexar Ares DDR5 6400MHz 4x16GB


Recommended Posts

Witam,

 

mam problem, a w zasadzie obecnie już jedynie zapytanie o to czy wszystko jest OK z moim kompem i czy wszystko dobrze ustawiłem. Config kompa:

- AsRock Z790 Pro RS,

- Intel i7-13700KF,

- Zotac AMP Airo RTX 4070Ti,

- RAM Lexar Ares RGB DDR5 6400MHz/CL32 4x16GB (osobiście 32GB mi wystarcza, lecz dla wyglądu i ze względu na spoko cenę wziąłem 4 banki),

- zasilacz Fortron/FSP Hydro PTM Pro 1200W,

- dyski główny - Kingston KC3000 1TB, Lexar NM790 2TB , Lexar NM710 2TB

 

Ustawienie RAMu - profil XMP nie działa na tej płycie - testuje diodą DRAM ponad minutę przy każdym włączeniu i w końcu ładuje system, lecz w biosie wyskakują prędkości 3600/4000/4400 itp.

Po ustawieniu ręcznym w biosie z włączonym XMP na ręczną wartość 6200 wg CPU-Z przy 4 bankach pamięci tak to wygląda(jak w screenie). Czy wszystko jest okej? 6400 nie pójdzie przy 4 bankach, wywala znów na niższe taktowanie wg biosu i w samym CPU-Z pokazuje w rubryce DRAM Frequency niecałe 1800MHz (zarówno jeśli chodzi o zostawienie profilu XMP bez wymuszenia jak i z wymuszeniem stałym 6400). Przy 6200 nie ma tego problemu, kompa użytkuję drugi dzień i nawet podczas gry nic się nie dzieje i wszystko działa poprawnie. 

Timingi wg tabeli są takie jak deklaruje producent czyli CL32-38-38-76-114. Pytanie czy ta tabelka ukazuje wartości zadane czy faktyczne. W uncore frequency maksymalnie co zauważyłem to niecałe 4600MHz

 

Czy wszystko jest OKej? XMP nawet nie trzyma tych wartości przy 2 bankach pamięci ani przy 1. Dowiedziałem się od innej osoby, że jemu przy 4 bankach udało się wykręcić 6000 i więcej się nie da. Jako, że jestem słaby w te klocki to kiepsko się orientuję, a fajnie jakby wszystko działało tak jak ma działać. W BIOSie po odpaleniu również trzyma niby 6200MHz na podglądzie.

 

Ewentualnie jakiś inny program do sprawdzenia jeśli potrzebny to nie ma problemu, wykonam :)

 

Z góry dzięki za podpowiedź :) 

 

CPU-Z 1.png

CPU-Z 2.png

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...