Skocz do zawartości

Upgrade komputera pod kątem gier


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez MiK,

Recommended Posts

Cześć,

Zwracam się z prośbą o pomoc w sprawie modernizacji komputera. Obecnie w budzie jest Ryzen 2600, RTX 2070. Modernizacja pod kątem gier. Trochę wypadłem już z obiegu ale wydaje mi się, że powinienem zmienić płytę plus procka. W innym wątku znalazłem takie zestawienie które obecnie wydaje mi się sensowne?

Ryzen 5 7600

Pamięć  G skill x5 DDR5 2x16 6000Mhz

Płyta MSI MAG B650 Tomahawk

Obecny monitor to 34 4k od Xiaomi ale  chodzi za mną  57 od samsunga i tutaj wiem, że chyba jest jedna karta na rynku ze złączem 2.1 która wykorzysta możliwości tego monitora, także poczekam na szerszą dostępność. Pytanie czy ta platforma będzie jeszcze sensowna pod zmianę karty.

Budżet na chwilę obecną to 2,7k

Z góry dziękuję za pomoc

Edytowane przez Michur
Link to post
Share on other sites
10 minut temu, Michur napisał:

Cześć,

Zwracam się z prośbą o pomoc w sprawie modernizacji komputera. Obecnie w budzie jest Ryzen 2600, RTX 2070. Modernizacja pod kątem gier. Trochę wypadłem już z obiegu ale wydaje mi się, że powinienem zmienić płytę plus procka. W innym wątku znalazłem takie zestawienie które obecnie wydaje mi się sensowne?

Ryzen 5 7600

Pamięć  G skill x5 DDR5 2x16 6000Mhz

Płyta MSI MAG B650 Tomahawk

Obecny monitor to 34 4k od Xiaomi ale  chodzi za mną  57 od samsunga i tutaj wiem, że chyba jest jedna karta na rynku ze złączem 2.1 która wykorzysta możliwości tego monitora, także poczekam na szerszą dostępność. Pytanie czy ta platforma będzie jeszcze sensowna pod zmianę karty.

Budżet na chwilę obecną to 2,7k

Z góry dziękuję za pomoc

 

Jaki masz psu i płytę główną, podaj całą spec kompa. Cpu się wrzuci na płytę którą masz jako upgrade lub wymienisz sobie całą platformę na AM5 i ddr5 :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Płyta to MSI B450 tomahawk AM4

Ram Crucial 2x8GB 3200MHz  Ballistix 

Dyski  HDD 2T, 2 SSD jakieś nieduże i jeden M2 1T

Zasilacz Corsair TXM 750

Obudowa stara dość duża ale tego nie zmieniamy bo mam sentyment:) Obudowa jest dobrze wentylowana

 

Edytowane przez Michur
Link to post
Share on other sites

Jak budżet 2700zł to lepiej kupić ryzen 5600 za 620zł, a reszta 2100 dołożył do budżetu na kartę bo w 4k Ryzen 5600 to nawet rtx4080 wykarmi w 60hz. Platformę bym zmieniał przy wymianie następnego gpu. Ewentualnie zamienił 16gb na ram 32gb 3600cl17 za koło 300zł

 

Chyba że cały budzeń zmieści taka 4080 i am5:)

Edytowane przez wrobel_krk
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, MiK napisał:

Sprzedajesz 2600 i 2070 masz 1000 więcej. 
 

Ryzen 5800x3d = 1500

 

radeon 6800 = 2300

 

chłodzenie cpu 150. 

 

Do rozdzielczości w której gra lepiej będzie wrzucić słabsze cpu i dołożyć do wydajniejszego gpu. Po za tym jakbym miał dać za 5800x3d 1500zł to za 850zł kupuje ryzen 5 7500f + b650, lepiej w tej kwocie zmienić platformę na nową.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
28 minut temu, mati23 napisał:

rozdzielczości w której gra


Rozdzielczość nie patrzy na liczbę postaci. Zasięg rysowania. Czy fizykę świata. Ba nawet jak chodzi o rt też jej nie zależy od strony obliczeń cpu. Za to dla cpu jest to i tak obciążające bez względu na rozdzielczość.  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, MiK napisał:


Rozdzielczość nie patrzy na liczbę postaci. Zasięg rysowania. Czy fizykę świata. Ba nawet jak chodzi o rt też jej nie zależy od strony obliczeń cpu. Za to dla cpu jest to i tak obciążające bez względu na rozdzielczość.  

Ale narzut jest większy na gpu, gdyby to było 1080p zgodziłbym się. 5800x3d za 1500zł przy obecnych cenach cpu i mobo na nowe am5 jest zakupem bez sensu, jak już zmieniać to ryzen 5 7500f - 850zł, płyta główna ASRock B650M-HDV/M.2 - 600zł, za 1450zł ma cpu o podobnej wydajności z płytą które obsługuje nowe procki plus dodatkowo sprzedaje obecny ram za stówkę, płytę za 250zł i za 450zł ma szybkie ddr5 2x16gb ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Panowie dziękuję za pomoc. Aktualizując temat informuję, że Ryzen 5600x (po przygodach) zamontowany RTX 4080 w drodze. Ponieważ zamówiłem mocniejszą kartę niż pierwotnie zakładliśmy pytanie czy jest sens kręcić ten procesor i  ramy i czy przełoży się to na realne korzyści?. Widziałem, że nie ma dużych strat przy tym procesorze w 4k a właśnie ta rozdzielczość mnie interesuje.

Edytowane przez Michur
Link to post
Share on other sites
19 godzin temu, Michur napisał:

Do 4k nie ma sensu podkrecać procesora? to jeszcze tylko pytanie czy dokładać kolejne 16 GB ramu (obecnie jest crucial 3200 czy zmieniać kosci na 3600cl17 jak wcześniej zasugerował wrobel_krk

Zawsze jest sens, sprawdź jaką masz sztukę, jak będzie fajna sztuka to spoko takty na spoko napięciu zrobi. Ram bez problemu podkręcisz na 3600mhz.

Edytowane przez mati23
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No właśnie nie zawsze jest sens, bo wzrost wydajności, szczególnie w 1440p i wyżej to granica błędu pomiarowego, a procesor się grzeje nieproporcjonalnie bardziej i pobiera znacząco więcej W. Jedyne co bym zmienił to ustawił delikatnie PBO na 100-200Mhz przy tym samym Vcore i zobaczył czy to działa.

 

Co do RAM ustaw 1:1 IF:DRAM i zjedź z timingami na tyle ile się da. Nic więcej tutaj nie potrzeba, bo te Ryzeny nie mają jakichś wybitnych kontrolerów i za dużo się tutaj nie da pobawić.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Dziękuję za rady grafika ładnie  chodzi z procesorem i jestem zadowolony chociaż obudowa też musiała iść do wymiany ponieważ zabrakło dosłownie pół centymetra. Jak to z komputerami bywa modernizacja ciągle w toku..... Wczoraj kupiłem dysk Adata legend 960 max 4tb wiedząc, że mam jedno złącze m2 w którym jest dysk Adata XPG SX8200 PRO 1TB M.2 PCIe a który to dysk również chciałbym zostawić. Pytanie teraz jaką należy kupić do tego kartę rozszerzeń, kontroler by wpiąć ten dysk w płytę i zachować jego parametry? Weryfikowałem jakieś modele ale były komentarze o połowie prędkości które ma ten dysk 1 TB.  Dodatkowo mam starą kartę dzwiękową xonar dx, która była pierwotnie wpięta pod jedno ze złacz ze zdjecia. Pytanie czy jest ją sens wpinać ponieważ będzie milimetry od karty graqficznej (poprzednio tak było) i czy jakość dźwięku ze wzgledu na jej wiek nadal będzie lepsza od tego co mam na płycie? Sprawę koplikuje jeszcze to, że będę chciał dokupić ButtKicker Gamer PLUS i to urządzenie też chyba się podpina pod kartę dzwiękową. Dla przypomnienia płyta to MSI B450 Tomahawk

 

 

20231102_190000.jpg

Edytowane przez Michur
Link to post
Share on other sites

Problem jest taki, że nic się nie zmieści poza tą kartą. 

W serwerze używam https://www.morele.net/kontroler-delock-pcie-4-0-x4-m-2-pcie-nvme-89472-1113007/, brzydka ale działa bez problemu.

Jaką masz teraz obudowę? Myślę, że pionowy montaż karty uratowałby sytuację w tym wypadku. Mógłbyś kupić np: https://www.morele.net/kontroler-icy-box-pcie-4-0-x4-m-2-pcie-nvme-ib-pci208-hs-8869265/ i włożyć w ten niższy port PCI-e x16. Aktualnie nic się tam nie zmieści bez risera. 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...