Skocz do zawartości

Dekodowanie MQA na telefonie z dac


Recommended Posts

Cześć.

Mam prośbę o wytłumaczenie laikowi jak odbywa się dekodowanie dźwięku w torze: stream Tidal MQA - telefon - dac USB - słuchawki.

Czy to telefon dekoduje, czy dac?

Innymi słowy, czy warto wziąć dac z obsługą mqa, jeśli nie wiem czy telefon to umie?

Link to post
Share on other sites

Cześć.
Mam prośbę o wytłumaczenie laikowi jak odbywa się dekodowanie dźwięku w torze: stream Tidal MQA - telefon - dac USB - słuchawki.
Czy to telefon dekoduje, czy dac?
Innymi słowy, czy warto wziąć dac z obsługą mqa, jeśli nie wiem czy telefon to umie?
Tidal zrezygnował z MQA więc sensu to nie ma żadnego i w sumie od początku niewiele go miało

Wysłane z mojego 21081111RG przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites





Ale widzę utwory z mqa

A pomijając przykład mqa, to generalnie jak to dekodowanie się odbywa?
Są jeszcze ale przechodzą na tryb HiFi studio czy jakoś tak więcej albumów nie będzie. Generalnie DAC musi obsługiwać dekodowanie tego żeby to działało

Wysłane z mojego 21081111RG przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dekoduje się z sygnału cyfrowego na analogowy. Jeżeli chcesz przesyłać z telefonu do DACa to telefon też wysyła sygnał cyfrowy, a dopiero DAC konwertuje w analog.

Jeśli chciałbyś bezpośrednio słuchać z telefonu z gniazda jack to wtedy telefon musiałby to dekodować.

MQA niestety to dużo marketingu, a rzeczywiste korzyści są bardzo dyskusyjne. Sam osobiście nie widzę zbytnio sensu w kupowaniu DACa, który to dekoduje, bo wolałbym cokolwiek bezstratnego.

Link to post
Share on other sites

Nie o to pytam, bo co dac robi, to wiem.
Być może kwestia słownictwa. Dac konwertuje, a mnie chodzi o dekodowanie.
Może trzymajmy się tego mqa, będzie prościej.
Które urządzenie mi przekonwertuje/rozpakuje mqa.
Pierwsze w torze cyfrowym, które to umie, czy też ostatnie, tuż przed przejściem z cyfrowego na analogowy.
Zakładam, że oba umieją.

Link to post
Share on other sites

Twórcy MQA chcąc zarobić dobry hajs mając swój patent dają go tym, którzy im zapłacą. Płacą im twórcy sprzętów np. typu DAC, którzy przez odzew rynku i popyt na MQA weszli w kooperację. Teraz mamy trochę sprzętów, które z MQA sobie radzą.

MQA to dla mnie format, który naciąga klienta. Możesz odsłuchiwać MQA bezpośrednio z telefonu, ale przez to, jak działa ten format i jego tzw. "unfoldy" warstw nie osiągniesz w ten sposób tej najlepszej jakości. Czyli twórcy MQA mówią wprost, że możesz odtwarzać na czym chcesz, ale bez urządzeń kompatybilnych z MQA i tak będzie gunwo, a nie jakość. Żeby mieć pełną jakość musisz wydać hajs na urządzenie np. DAC kompatybilny z MQA i wtedy będzie git.

Wracając do Twojego pytania, większość urządzeń cyfrowych powinno sobie poradzić z MQA, telefon, czy streamer, ale ogarnie tylko tzw. pierwszy "unfold", kolejne "unfoldy" są robione za pomocą dedykowanych urządzeń i dopiero wtedy to gra, jak miało grać. Czyli słuchać możesz, ale żeby dobrze posłuchać to musisz zapłacić za zgodne urządzenie, dla mnie to głupota.

Ten format MQA jest specjalnie tak pokręcony, bo każdy normalny np. FLAC dekodujesz w pełni, czymkolwiek właściwie, bo jest otwarty.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...