Skocz do zawartości

Zmiana podstawki na AM5 B650 + 7600


Recommended Posts

Hej.

 

Upatrzyłem sobie GIGABYTE:

1. B650 Aorus Elite AX

2. B650 GAMING X AX

 

wersje ATX.... jakoś tak z przyzwyczajenia do dłuższej płyty :)

 

+ Ryzen 7600 + RAM.

 

Po testach na techspot wersja Elite wypadła fajnie z temperaturami VRM lecz natrafiłem na sporo problemów w necie dot. czasów bootowania wersji Elite, natomiast Gaming odwrotnie w obydwu kwestiach.

 

Jak ten HWinfo działa z tymi gigabajtami? Czy z tej "kolaboracji" wynikło coś pożytecznego, czy wyłącznie "taki tam marketing" i eot?

Czy najnowsza  AGESA 1.0.0.7c przynosi ze sobą jakieś rewolucyjne zmiany podbijając "kompatybilne" taktowanie RAMu >6000?

 

W sensie, czy wówczas np. takie pamięci 7200 CL 34 (TeamGroup) byłyby jakkolwiek wydajniejsze od 6000 CL 30, czy sumarycznie byłby jeden pies - czyli wydajność rzędu 2% o ile w ogóle, na rzecz ew. problemów kompatybilnością które niewarte jest nerwów. W specyfikacji na stronie producenta wykazane wsparcie dla szybszych ramów w wersji Gaming.

 

7800x3d nie rozważam póki co z uwagi na 1080ti, która pewnie posiedzi jeszcze dłuższą chwilę w kompie.

Obecny setup i 100-120 avg FPS w CS2 przy monitorze 240Hz to dramat totalny, czas na zmianę - FPSy na dedmeczach.

 

Dzięki za jakiekolwiek wskazówki.

Na Premier jak testuję, czyli 5 vs 5 to te FPSy w zasadzie 2x wyższe jak na dedmeczach.

Czyżby się okazało że jednak do grania takie 5600 to minimum co pozwoli grać swobodnie i przy monitorach 240 Hz?

Przypomnę tylko że u mnie siedzi 4790k@4.8 z RAMami 32gb 10-11-11-28@2000 cl i kurcze wygląda to zaskakująco dobrze.

 

EDIT:

5600 powinien zaoferować około +50% FPS więcej.

Skoro w trybie Premier mam te 150-200 FPS i więcej. Tak te 200+ powinien z palcem w nosie utrzymać.

Bazuję tutaj na 1080 ti czyli taki odpowiednik czegoś między RX 6600 XT / 6650 XT czy tam 2060 super, gdzie nawet jak patrzę na youtube to mniej więcej 40-50% FPS mają goście więcej niż ja.

 

Pytanie, czy ww. karty będą w stanie zapewnić dla 7600 dostateczną wydajność?

Myślę, że byłoby to możliwe i chyba będzie to całkiem rozsądny duet?

EDIT2:

Czyżbym sobie sam odpowiedział na pytanie? :co:

Więc wychodziłoby na to, ze 1080 ti / 6650 xt, i ogólnie słabsze karty nie są w stanie zapewnić odpowiedniej wydajności, bo w prockach (zwłaszcza 5600) jeszcze zapas jest?

Tylko tutaj dochodzi kwestia detali, w grach comptetitve, gdzie grafika nie jest najważniejsza - choćby z uwagi na detale ograniczające widoczność, można zjechać z detalami i teoretycznie wyciągnąć jeszcze więcej FPS.

 

Dla CSGO 7600 vs 5600 @ 6650 XT to prawie 25% FPSów więcej. Przy klatkażu rzędu 200-250-300 - 25% to już jest spory skok przy monitorach 240Hz, to balansowanie na krawędzi natywnego odświeżania... a 1% lows zyskuje jeszcze bardziej.

Tylko kwestia ekonomii - AM4 za 1000zł (używka mobo), AM5 2500?

 

image.png.d4bca37699df083f234c826568f2ab80.png

 

i drugi test 5700x vs 5600

image.png.619c82537735f5c8cbe3fe63370d0549.png

Edytowane przez wid3l3c
Link to post
Share on other sites
  • wid3l3c zmienił tytuł na Zmiana podstawki na AM5 B650 + 7600
13 godzin temu, wid3l3c napisał:

Przypomnę tylko że u mnie siedzi 4790k

Jak tak rzadko zmieniasz platformy to idź w am5, teraz kupisz 6650xt, a kiedyś zmienisz na mocniejsze GPU:)

 b650 gaming x ax wystarczy spokojnie, dopłacać do elite nie ma sensu jak już dopłacać to do płyty b650e - z gen 5 pod gpu i ssd jak np AsRok b650e Ripitdie Wif - https://www.ceneo.pl/141874068

 

6000cl30 to złoty środek do Amd - kupisz za 480zł 32gb - https://www.ceneo.pl/154975703 - kości Hynixy (A-die/M-die)

Link to post
Share on other sites
24 minuty temu, wrobel_krk napisał:

Jak tak rzadko zmieniasz platformy

Nie no, nie tak rzadko :D 4790k kupiłem w 2020 w zastępstwie dla 4690k który kupiłem w 2017, wcześniej przez 9 lat Q6600.

O, coś ta 3 się non stop przewija, co za zbieg okoliczności, teraz znowu 3 lata minęły.

 

Czyli, licząc na to że AM5 będzie godnie przez AMD wspierane, jest szansa wyrobić się z kolejnym prockiem akurat na zakończenie wsparcia platformy? :D

W międzyczasie natomiast wstrzelić się z "nowym" GPU - nigdy jakoś na top GPU mi nie zależało, zawsze gdzieś kręciłem się po środku, póki co ten 1080 ti jeszcze ciągnie.

 

Link to post
Share on other sites
19 godzin temu, wrobel_krk napisał:

Zwłaszcza ze cs bardziej wymagający dla Cpu jest niż dla gpu, wiec mocny proc + średniak GPU większy ma sens niż na odwrót

BS, Wróbelku - niestety, ale deko wprowadzasz w błąd takim stwierdzeniem. CSGo był bardziej wymagający od CPU niż GPU, CS2 zaś zajeżdża nawet Topowe karty i tu żeby wymaksować klatkaż pod wysokie odświeżanie w monitorze potrzebujesz konkret GPU oraz CPU. 

 

Ja śledzę temat na bieżąco i podobnie jak @wid3l3cszykuje się do upgradu. Co Ciekawe, przy CSGo myślałem nawet o downgradzie GPU, bo taki 4070 (nonTi) kręcił 500+ fps.

 

Co do pytań w temacie:

 

* AGESA 1.0.0.7c nie przynosi rewolucji, niestety, dla nas graczy. Najwięcej co wprowadza to nowe dzielniki więc ludzie są w stanie odpalić 8000+ MHz, ofc w trybie asynchronicznym zatem pod AM5 6000/30 nadal będzie ideolo. 

 

* zapowiada się, że R5 7600 będzie bardzo solidnym CPU pod CS2, który nie ograniczy nawet o wiele droższe od siebie GPU. 

 

* nie wiem, czy masz jakieś parcie na Gigabyte'a, ale takie MSI B650 Gejming Plus jest równie dobre a 200 PLN tańsze 

 

https://www.krsystem.pl/msi_mb__am5_b650_gaming_plus_wifi_amd_b650_4xddr5_1xdp_1xhdmi_-item-71933.html

 

* co do ramu, to ja bym rozważył Trident Z Neo 5600 cl28, bo one bez problemu robiły 6600 MHz bez ruszania timingów więc jeśli trafi Ci się sztuka, Rysia która ogarnie 6200 cl28 sync - a trafiają się takie - to nic lepszego nie ma na AM5

 

https://www.krsystem.pl/g.skill_ddr5_5600_mts_2x16gb_tz5_neo_28343489_1.35v_amd_expo-item-69053.html

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Rebelmind napisał:

MSI B650 Gejming Plus

Jakaś świeżynka? bo brak testów, jedyne na co trafiłem, że kapryśna w kwestii pamięci - trochę risky.

 

Ja już tu i ówdzie przebąkiwałem o CS2, że to już nie będzie to co kiedyś, tutaj w pewnym momencie w opór karty idą do tablicy - skończyło "the sky is the limit" :D

Zastanawia mnie tylko jedno, na FB, na grupkach, bardzo dużo jest sprzecznych ze sobą głosów, ludzie na prawdę na dobrych sprzętach narzekają na wydajność, szatkowanie i poczucie gorszej wydajności aniżeli wynikałoby to z możliwości sprzętów... a może nie potrafią przyjąć, że era kartofla się skończyła?

 

Tutaj bazą wciąż jest CPU, owszem - wystarczy kilka botów dodać i zaczyna się czkawka (w sensie u mnie :D), ale GPU też potrafi bardzo zweryfikować swoje możliwości.

Kurcze, mam wrażenie że tutaj jest jakiś problem z optymalizacją silnika, coś tutaj ewidentnie jest nie do końca ok - albo to z nami :D

Przecież gry open world jakieś BFy, COD:MW II one dają po garach i powinny ciągnąc ile się da, a tu nagle się okazuje że "niepozorny" CS2 pokazuje "faka" i zbija z nimi piątkę w tej kwestii.

 

Teraz to po prostu jest jeszcze bardziej widoczne, CSGO potrafiło wypluć 500 FPS i spadkiem* o 100/200 nikt się nie przejmował, bo to wciąż było aż nadto.

Minimalne 200-250 - ludzie grający na monitorach 24" 144hz nie odczuwali - chyba, że jacyś wrażliwcy.

 

Obecnie, deathmatch, a tryb premier to dwa różne światy - u mnie różnica w FPSach potrafi sięgać 2x.

W CSGO też to było, społecznościówki a tam tryb DM na np. 24 graczy obnażało też ten aspekt, lecz znowu FPSy trzymało wysokie, nikt tego nie czuł.

 

Ja na dedmeczach nuke/inferno/dust2 mam 80min-150max FPS, wykluczywszy jakieś ekstrema gdzie np. po zgonie nagle wchodzi na 250.

cl_showfps 4 - odkłada fajny log z klatkami, można sobie popatrzeć i zobaczyć rozkład klatek.

Natomiast tryb premier, gdzie gra się rundy 5vs5 - te FPSy już oscylują w granicy 170-250 z jakimś tam spadkami najniższymi z najniższych raz na rok ~140 FPS.

Tak samo trening offline z botami - dodaj kilka i patrz jak FPSy spadają. Daj bot_stop 1 i nagle kilkanaście % FPS więcej - CPU.

 

Tylko skąd nagle GPU ma tyle do powiedzenia? przecież to wszystko liczy CPU... ewidentnie jak potem GPU musi to "ubrać" zaczyna się problem.

Na mapach tak samo naćkane różności, większa komplikacja lokalizacji co nie pomaga procesorowi.

 

W CSGO FPSy potrafią zlecieć o 20% w momencie jak zaczynamy ruszać myszką.

Tutaj tego nie ma, tutaj mam wrażenie już "klatkaż" jest skorygowany o te 20% na dzień dobry :D

 

 

Najśmieszniej zawsze było, jak był rush na jeden z bombsite'ów, zanim terroryści potrafili się wysypać z dziury - potrafiło zachrupać i zaliczyć nagły dosłownie ułamkosekundowy drop FPSów :) tutaj jw. również tego nie zaobserwowałem.

 

Na prawdę potrzebna jest jakaś redakcja z dostępem do róznej maści sprzętu by mogła tak uczciwie przetestować różne warianty.

Edytowane przez wid3l3c
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Rebelmind napisał:

CS2 zaś zajeżdża nawet Topowe karty

Jak nie będzie chodzi dobrze na takich rtx3060/rx6600 to większość zostanie chyba na starym csgo?
Czy się mylę? Nagle Ci wszyscy posiadacze takich pc rzucą się na rtx4070++?

Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, wid3l3c napisał:

Na prawdę potrzebna jest jakaś redakcja z dostępem do róznej maści sprzętu by mogła tak uczciwie przetestować różne warianty.

Na pewno Ithardware.pl zrobi test CPU. Na PurePC nie ma co liczyć, bo Seba nie chce testować wydajności gier multi - a szkoda, bo taki rozbudowany test CS2 by wiele powiedział. 

 

Jedno na pewno bardzo się w CS2 poprawiło: fps min. Podczas 5vs5 nie zobaczyłem ani razu spadku poniżej 200 fps u siebie - ale to nadal daleko od optimum pod 240Hz, to co mają powiedzieć ludzie z 360Hz sprzętem... 

 

A już najbardziej mnie ciekawi wydajność RDNA3 w CS2, bo są przeskanki że TeamRed może stać się monopolistą w konfiguracjach pod CS2 (X3D procki już królują). 

4 minuty temu, wrobel_krk napisał:

Jak nie będzie chodzi dobrze na takich rtx3060/rx6600 to większość zostanie chyba na starym csgo?

To nie jest kwesta, że nie chodzi dobrze. Tutaj bardzo się stabilność podniosła i ludzie np z i5-9600 (6R/6W) i gtx 1660 mają w 1080p bardzo stabilne 150 fps (nie dropi na więcej niż 120), ale dla całej reszty która zamykała licznik i maksowała monitory z dużym odświeżaniem tj niestety problem (lub po prostu DUŻY wydatek). 

 

Ja, jakkolwiek mentalnie i ekonomiczne byłbym w stanie uzasadnić przed sobą zakup 4090 pod CS2 only, tak bardzo bym nie chciał tego robić. 

  • Dzięki 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Po premierze oficjalnej ze swojej strony zamierzam zrobić takie testy:

* skalowanie z szybkością Ram DDR4 (3200-3600-4000) G1

* skalowanie z opóźnieniami CL (14-16-18), mam zestaw Flare X 3200/14 w zapasie 

* skalowanie z taktowaniem CPU na moim 12700k (4500 all core, 5000 all c) 

* skalowanie z liczna rdzeni (4 eCores, 0 eCores). 

 

Wszystko w 2K high. 

Link to post
Share on other sites
12 minut temu, Rebelmind napisał:

Tutaj bardzo się stabilność podniosła

O to toto.

Dlatego ja trąbiłem jak czułem spadki z 250 na 180, że to po prostu było czuć.

Teraz gram tego premiera i jakoś tak to nie jest takie przykre doświadczenie na 150-170 FPS, co innego DM i 80-100 FPS :rotfl:

 

14 minut temu, Rebelmind napisał:

ale dla całej reszty która zamykała licznik i maksowała monitory z dużym odświeżaniem tj niestety problem

Kolejna kwestia.

Ja będę się upierał, że przy obecnej technologii, cokolwiek ponad 240 hz nie ma sensu - chyba że jakiś 1% graczy co kupi monitor na TNce która będzie piekielnie szybka w czasach reakcji pixela - jest taka?

Tylko teraz jest problem, bo ci co pokupowali monitory 165-240+ Hz pod "takie tam sobie kompy", oni teraz cierpią z powodu nagłego szoku i tąpnięcia z FPSami sporo poniżej natywne odświeżanie - a człowiek szyyybko się odzwyczaił od nawet tych 144hz :D

 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Rebelmind napisał:

500 Hz IPS? 

 

Jak nie zobaczę na własne oczy to nie uwierzę w odczuwalną różnicę :D

Ja mam te 240 hz i ponad 200 (jak sobie xl2411 podkręcałem ze 144) w zasadzie moje oczy i mózg już zawodzą i nie są w stanie skorzystać z tych dodatkowych herców.

Miałem Acera Nitro 360 Hz i na plus te dodatkowe 120 Hz względem obecnego 240 w żadnym wypadku nie były.

 

Powiem więcej! łatwej jest trafić w skaczącego człowieczka - bo masz czas zrobić flicka dokładnie w [.....O......O.....O......] punkt, aniżeli jak coś płynnie się porusza :D

Przewrotne to strasznie i brzmi jakbym gadał herezje, ale jest taki moment gdzie 60hz to za mało a takie 240hz zaczyna być na tyle dużą częstotliwością aktualizacji że... dalej już mogłoby w sumie już nic nie być :D bo to już są na prawdę dość szybkie aktualizacje w jednostce czasu naszej możliwości na reakcję.

 

Zwłaszcza że tam gdzie potrzebna jest precyzja, nie potrzeba setek Hz :)

 

Natomiast wspomniane 360Hz dawało "przewagę" tylko i wyłącznie w momencie tak szybkich ruchów, że wszystko i tak wyglądało jak wrzucone do blendera - więc po co? 

To takie może moje mądrości, ale też nie ma co robić z tego jakiegoś "mesjasza" i gamechangera. Sztuka dla sztuki IMO, chyba że za tym faktycznie pójdzie redukcja ghostingu. 

Edytowane przez wid3l3c
Link to post
Share on other sites
W dniu 6.09.2023 o 21:53, wid3l3c napisał:

Czy najnowsza  AGESA 1.0.0.7c przynosi ze sobą jakieś rewolucyjne zmiany podbijając "kompatybilne" taktowanie RAMu >6000?

Wracamy do tematu, bo Sebix z PurePC zrobił test AM5 na nowej AGESie. 

 

https://www.purepc.pl/jaka-pamieci-ram-ddr5-dla-procesorow-amd-ryzen-7000-test-ddr5-6400-vs-ddr5-7200-mhz-synchroniczne-vs-asynchroniczne?page=0,20

 

TLDR: 7200 cl34 Async wypada praktycznie 1:1 z 6000 cl30 Sync w grach; 6400 cl30 Sync to był max co ogarnął kontroler w Rysiu i było to najszybszy konfig, ale tylko minimalnie szybszy od Async. Pamięci 8000+ z niskim CL, które są tuż za rogiem w końcu zdeteronizuja tryb synchroniczny. 

 

Ponadto, podtrzymuję to co pisałem wcześniej: 6200 cl28 sync spokojnie będzie bardzo szybkie jeszcze przez długi czas, jednocześnie pozostając zauważalnie tańszym. 

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Jeszcze kwestia czy jest sens płacić pewnie koło 1000zl za 8000 jak za 500zl masz 6000cl30. Co by nie wymyślili to pewnie taki 6000cl30 ram będzie złotym środkiem, jak 3600cl16 na Ryzen 5000.

 

Więcej i tak sensu będzie mieć 7800x3d + 6000cl30 jak 7600 + 8000cl46 np - cenowo wyjdzie to samo

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

No, czyli kolega @wid3l3c, przynajmniej po stronie CPU, ma jasność. R5 7600 + 6000/30 (lub 5600/28 + OC jeśli lubisz dłubać).

 

@wrobel_krkale tu nie tylko o opłacalność chodzi ale o alternatywę. Do tej pory dowolny Async był zawsze wolniejszy od Sync na AM5 (AM4 z resztą też), a tutaj ęTuzjaści będą mogli wybrać czy chcą dopłacać miliony monet za te 2-3% szybszy Ram o wysokim taktowaniu. Moduły 10.000 MHz też są już testowane poza tym. 

Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, Rebelmind napisał:

No, czyli kolega @wid3l3c, przynajmniej po stronie CPU, ma jasność. R5 7600 + 6000/30 (lub 5600/28 + OC jeśli lubisz dłubać).

no i jasność zmieniła się w ciemność, zobacz na screeny

W pierwszym przypadku 7700x + 3060 - "wszystko na low" i chyba tam faktycznie wszystko na LOW bo jakość fatalna włącznie z cząstkami, ale 1920x1080.

W drugim przypadku 5600x + 3060 - tutaj też low, ale 1280x960 + global shadow high + msaa 4x - więc nawet powiem że grafika mocniej obciążona niż w nagraniu wyżej.

Chociaż nie wiem czy chłop tam nie nagrywa na tej 3060+7700x bo GPU wisi cały czas na 100% i ram mocno zajęty, ale procek tu i tu na ~ 31/39

 

FPSy w zasadzie bez zmian, tu i tu jest tak samo, wygląda na to że GPU jest ograniczeniem samym w sobie i jest wymaksowana jej wydajność.

No jeszcze kwestia różnych modeli GPU i ew. mobo i ramów.

Jak zrobiłem test na Overpasie, z botami trening comptetitve.

Wybiegam z respa na fontannę i przepycham się z botami co nie strzelają:
1920x1080p - 152 min FPS / 209 AVG

1280x960 - 176 min FPS / 224 AVG

 

Wpływ rozdzielczości jest minimalny - 10-15%? (procek łapie oddech bo mniej FOV do ogarniania).

 

Wychodzi na to, że zakup czegokolwiek więcej pod karty ala 3060/6600/6650(?) aniżeli 5600 jest ekonomicznie nieuzasadniony.

Dlatego podważam sens zakupu 7600 pod 1080ti, zwłaszcza że chcąc za jakieś 2 lata wymienić GPU, nie warto teraz na wyrost kupować procka.

 

obraz.thumb.png.77e9317e71ec9d53d7fbe00cb26325c2.png
Tam, czasami te FPSy się różnią o 10%, ale to wynika z tego że nie ma 2 takich samych miejsc tu i tu do pomiaru, ale skoki są takie że średnia tu i tu jest taka sama - a przecież między prockami w wydajności "na papierze" jest ogromna różnica.

 

Skłaniam się ku zakupowi 5600 i 7600 żeby porównać samemu (14 dni FTW!), ale... jak pomyślę o tym pierdzieleniu z customem wc odechciewa mi się.

Jednakże chyba padnie jednak na AM4 (1218zł vs ~2858zł w moim przypadku).

Tutaj już GPU jest sporym bottleneckiem i nie ma się co czarować.

 

obraz.thumb.png.d4814f0bad90632bb6418c3e2d838002.png

Edytowane przez wid3l3c
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Ty i tak musisz kupić nową płytę oraz Ram. Między 12400f a 5600 jest 50 PLN różnicy, płyty pod LGA1700 są średnio 200 PLN droższe od swoich odpowiedników (pomijając Asusa B660M-A, który kosztuje tyle samo praktycznie i jest bardzo przyzwoitą płytą) więc koszt platform podobny. 

 

Moim zdaniem on musi faktycznie nagrywać jednocześnie na GPU, bo ja gdy zjeżdżam z 2K na 1080p Low to GPU ma jakieś śmieszne użycie (poniżej 50%). 

Link to post
Share on other sites

@Rebelmind póki co kupiłem 5600 + MSI MPG B550 Gaming Plus, jutro będzie może do odbioru.
Jak już przełożę sam blok wodny na CPU będzie mi łatwiej grzebać dalej - kompatybilny jest AM4/AM5.
Może da radę całą pajęczynę CPU, GPU i makaronem przełożyć bez spuszczania płynu - w co sam w sumie nie wierzę hahaha

 

Zrobię sobie testy, zobaczę jak będą trzymały się FPSy i czy jest jakikolwiek zapas na cokolwiek w parze z 1080ti.

 

Jak będzie git to zostanie, jak nie, to będę zamawiał 7600+B650, chociaż i X670 jakiś low-end rozważę dla BIOSu głównie.

Myślę że nawet za rok/dwa nie będzie problemu by to sprzedać "gdyby coś".

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Miałem u siebie taki zestaw, bodajże 2 lata temu (B550 Tomahawk, 5600x i 1080 Ti Strix z blokiem od EK) i w CSGo to zwijało asfalt... 

 

No, ale czasy CSGo to już przeszłość. Ostatnie dwa tygodnie królowania DX9.c :D

 

Niech Ci służy! 

Link to post
Share on other sites

@Rebelmind @wrobel_krk no Panowie, R5 5600+MSI B550 Gaming Plus + 16gb kingstona 3600 CL 16 + 1080 ti... Jest PETARDA.

 

FPSów przybyło 2-3x.

 

Gdzie na grach deathmatch offline z botami miałem 80-120 fps na inferno, teraz trzyma 200-300.

 

Ja oczekiwałem +50% boosta, natomiast otrzymane ponad niekiedy 2x przerosło moje najśmielsze oczekiwania. 

Średnio trzyma pięknie 250.

 

Az się boję pomyśleć ile będzie na trybie premier. Na pewno więcej niż potrzeba :)

 

Póki co system postawiony na szybko na starym ssdku, zapodam mu pewnie do tego lexara 710 - chociaż wiadome że to nic nie zmieni :D

 

Temperatury podczas grania <50°.

 

Nie widzę sensu przepłacania za 7600 :)

 

A to jak szybko się reklamy odpalają w przeglądarce i ogólna responsywność Edge - prędkość światła, w ogóle bez porównania. 

 

Dzięki :D

Edytowane przez wid3l3c
  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Ogólnie R5 5600 w stocku maksuje 1080ti w CS2 bardzo ładnie, nie wisi na 99%, ale oscyluje 80-95, co daje ~250W max pobór.

FPSy w zasadzie średnio w trybie premier ponad 300, to jest dużo ponad to co potrzeba do grania np. w 1920x1080 i by był komfort.

Gdzieniegdzie jakiś drop się pojawi MIN, po zgonie + otwarciu tabeli, bo wtedy mocno leci w dół, ale i w CSGO tak było.


Są momenty gdzie po zgonie np. ekran zmienia kolor na szary, wówczas GPU wchodzi na 99%, bez wyraźnego powodu, widać te okazjonalne filtry tak działają.

 

To jakby kto szukał lub potrzebował jakichś informacji, bo to można zestawić razem z 3060 czy np. myślę jakimś RX6600 od AMD.

 

Wiadomo, jakby dopakował shadera, cienie, cząstki i AA to GPU bardziej klęknie - ale to w mojej ocenie jest totalnie zbędne, no chyba że AA pod jakieś rozdziałki 1280x768.

image.thumb.png.9b4a678b704750907ffb6e49389e8063.png

 

Natomiast taki Wiedźmin 3, latam po jakimś lesie, 0 zmian w FPSach - wszystko ustawione na totalne max i mam ~100 FPS, tak jak i było wcześniej - GPU@99%

Shadow of Tomb Raider i wbudowany benchmark (ultra/wysokie/wł co tam się dało) - zmiana średnich FPS ze 116 na 149 przy tych samych ustawieniach.

Tam w SoTR wpis "ograniczenie GPU" pokazuje 70%, wcześniej z 4790k było 30% - czyli tutaj jeszcze procka brakuje, bo na necie jest info "na ile karta chodzi pod prockiem".

 

Tylko że w takich grach "braki" FPS powiedzmy do tego natywnego odświeżania 240Hz totalnie nie mają jakiegokolwiek znaczenia, gra się płynnie i przyjemnie nawet przy 100 FPS w wiedźminie - czego o CS2 powiedzieć absolutnie nie mogłem :D


3Dmark - Timespy CPU FPS 17.27 FPS -> 26.88 FPS

3Dmark - Firestrike CPU Physics Test 42.35 FPS -> 76.21 FPS

3Dmark - Firestrike Combined Test 38.78 FPS-> 59.44 FPS
wyniki GPU bez zmian wartych odnotowania.

 

No ogólnie jest spoko, ważne że CS2 działa jak powinno.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
  • 5 tygodni później...
W dniu 8.09.2023 o 08:50, Rebelmind napisał:

BS, Wróbelku - niestety, ale deko wprowadzasz w błąd takim stwierdzeniem. CSGo był bardziej wymagający od CPU niż GPU, CS2 zaś zajeżdża nawet Topowe karty i tu żeby wymaksować klatkaż pod wysokie odświeżanie w monitorze potrzebujesz konkret GPU oraz CPU. 

 

Ja śledzę temat na bieżąco i podobnie jak @wid3l3cszykuje się do upgradu. Co Ciekawe, przy CSGo myślałem nawet o downgradzie GPU, bo taki 4070 (nonTi) kręcił 500+ fps.

 

Co do pytań w temacie:

 

* AGESA 1.0.0.7c nie przynosi rewolucji, niestety, dla nas graczy. Najwięcej co wprowadza to nowe dzielniki więc ludzie są w stanie odpalić 8000+ MHz, ofc w trybie asynchronicznym zatem pod AM5 6000/30 nadal będzie ideolo. 

 

* zapowiada się, że R5 7600 będzie bardzo solidnym CPU pod CS2, który nie ograniczy nawet o wiele droższe od siebie GPU. 

 

* nie wiem, czy masz jakieś parcie na Gigabyte'a, ale takie MSI B650 Gejming Plus jest równie dobre a 200 PLN tańsze 

 

https://www.krsystem.pl/msi_mb__am5_b650_gaming_plus_wifi_amd_b650_4xddr5_1xdp_1xhdmi_-item-71933.html

 

* co do ramu, to ja bym rozważył Trident Z Neo 5600 cl28, bo one bez problemu robiły 6600 MHz bez ruszania timingów więc jeśli trafi Ci się sztuka, Rysia która ogarnie 6200 cl28 sync - a trafiają się takie - to nic lepszego nie ma na AM5

 

https://www.krsystem.pl/g.skill_ddr5_5600_mts_2x16gb_tz5_neo_28343489_1.35v_amd_expo-item-69053.html

 

Jakie podzespoły i na jakie będziesz zmieniał w swoim upgrade ?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...