Skocz do zawartości

OC i5 3570k na MSI Z77A GD55 ( max maxów )


Recommended Posts

Witam,

 

chciałbym podkrecic w opór swojego juz wiekowego i5, miałby ktoś jakis przejrzysty poradnik jak to dobrze ustawić na MSI GD55 ? 

 

Jakie ustawienia do testow jakie juz przy używaniu i żeby zrobić tryb z :

- stałym napieciem pod maxymalny stabilny OC pod gry

- oraz może i troche mniejszych OC na codzien ale zeby zbijało taktowanie i napięcie przy mniejszej potrzebie uzycia na przeglądnie neta YT itp

 

obudowe mam Corsair z dobra wentylacją więc na temperatury nie narzekam:

 

Obudowa Corsair Carbide 500R Black (CC-9011012-WW) - ProLine

chłodzenie na CPU  

Thermalright HR-02 Macho, też daje rade

Thermalright HR-02 Macho Rev. B

Link to post
Share on other sites

Choćbyś założył mu najwydajniejsze chłodzenie, oskalpował, ciekły metal i inne cuda - zrobisz z tego +10-15%.

Przy takim złomku i tym ile wyciąga to serio przerost formy nad treścią.

Gdyby to było +50% to bym się i zastanawiał nad grzebaniem i wydawaniem kasy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
50 minut temu, MiK napisał:

Oskalpuj najpierw. 

 

Niee raczej bym sie nie chcial bawić w takie rzeczy, nie robiłem tego, zrobiłbym zwykłe OC na tyle ile sie da klasycznie an tym co mam.

 

39 minut temu, wid3l3c napisał:

Choćbyś założył mu najwydajniejsze chłodzenie, oskalpował, ciekły metal i inne cuda - zrobisz z tego +10-15%.

Przy takim złomku i tym ile wyciąga to serio przerost formy nad treścią.

Gdyby to było +50% to bym się i zastanawiał nad grzebaniem i wydawaniem kasy.

 

Nie bede sie bawil w jakies zaawansowane kombinacje a  tym bardzije w wydawanie kasy, sam duzo nie gram, ale chciałem ostatnio cos wlaczyc i odpalic na max mozliwosci, czy nawet OC CPU dla lepszej zwyklej uzyteczności, aktualnie mam tylko na automatycznym 4.2 na tym trybie boost z plyty glownej.

Kompa mysle moze ze wymienie po premierze GTA 6 przykładowo.

 

Więc możecie cos doradzić zeby wyciagnac klasycnzie z tego max ? jakie ogolnie ustawienia zastosowac itp ...

Link to post
Share on other sites

Jak pod gry to sprzedaj tą i5, kup 2600k, podkręć na 4,7-4,8ghz @ 1,35-1,4V i korzystaj póki coś nie padnie. A jak masz większy budżet to od razu składaj nową platformę.

No i pamięci fajnie jakbyś miał 2133mhz bo na standardowym 1600 będą lekko mulić. Ale inwestować teraz w DDR3 nie ma sensu.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
14 minut temu, zbiku90 napisał:

Jak pod gry to sprzedaj tą i5, kup 2600k, podkręć na 4,7-4,8ghz @ 1,35-1,4V i korzystaj póki coś nie padnie. A jak masz większy budżet to od razu składaj nową platformę.

No i pamięci fajnie jakbyś miał 2133mhz bo na standardowym 1600 będą lekko mulić. Ale inwestować teraz w DDR3 nie ma sensu.

 

Niee raczej odpada, po co bede sie jeszcze bawil w jakies wymiany tego, jak juz wymienie to kupie pewnie RTX 5000 z innym juz najnowszym CPU

czy RAMY tak samo.

Budżet jest ale kompletnie nie pali mi sie. Nie gram duzo i stad nie widze poki co sensu wydawania bo jesli chcialbym juz cos kupic to pewnie zestaw aktualnie z 4080, pod 2k/4k ale chyba bardzije 2 k bede celowal zeby na dluzej posmigalo, ale to mysle ze nawet i za rok/dwa lata bym kupil juz pewnie z serią 5000

 

Poki co chce przetesowac czy na max OC z ta i5 i GTX 1060 AORUS pojdzie Starfield na FULL HD ;D

12 minut temu, janek20 napisał:

Daj 1.35v i mnożnik w góre dla all core do utraty stadialności

 

Ok a jakies bardziej szczegolowe rzeczy co warto wlaczyc a co wylaczyc w BIOSIE przy ten plycze glownej ?

 

 

Ostatnio kupiłem klawe Corsair K70 Pro i kurcze do BIOSU nie moze mi wejsc, tutaj o tym pisze"

 

może cos doradzicie i tam ?

Edytowane przez AvIataN
Link to post
Share on other sites
14 minut temu, AvIataN napisał:

Poki co chce przetesowac czy na max OC z ta i5 i GTX 1060 AORUS pojdzie Starfield na FULL HD ;D

Miłego grania w 30fps zatem ;) Porady aktualne, ale jak glut wysechł to nie wiem czy Macho ogarnie przy 1,4V.

25 minut temu, janek20 napisał:

Daj 1.35v i mnożnik w góre dla all core do utraty stadialności

Trzecie Prawo Stadialności Janka, w skrócie TPSJ ;)

Link to post
Share on other sites
24 minuty temu, zbiku90 napisał:

+50% to nie, to nie C2D/C2Q. Ale 30-40% można ugrać przy ekstremalnym OC.

Tzn może nieco nieprecyzyjnie, ale myślałem bardziej w kategoriach przyrostu FPS, nie samego zegara, bo cóż z tego że nabije megaherców jak za tym nie idzie stosowny wzrost wydajności.

Link to post
Share on other sites
12 minut temu, zbiku90 napisał:

Miłego grania w 30fps zatem ;) Porady aktualne, ale jak glut wysechł to nie wiem czy Macho ogarnie przy 1,4V.

Trzecie Prawo Stadialności Janka, w skrócie TPSJ ;)

 

Hehe no jak bedzie to bedzie, zawsze można obczaic :) Cholera wie trzeba sprawdzic stad te pytania ;d

 

Trzecie Prawo Stadialności Janka, w skrócie TPSJ ;)

 

Że co ;d ?

Link to post
Share on other sites
28 minut temu, wid3l3c napisał:

Tzn może nieco nieprecyzyjnie, ale myślałem bardziej w kategoriach przyrostu FPS, nie samego zegara, bo cóż z tego że nabije megaherców jak za tym nie idzie stosowny wzrost wydajności.

Też nie byłem precyzyjny, bo chodziło mi o taktowanie właśnie. Ale w grach które siedzą mocno na CPU +20%FPS jest do ugrania jak najbardziej, tu na przykładzie 2500K @ 4,5ghz. 3570k/3770k może być ciężko teraz tak podkręcić ze względu na problemy z temperaturami (zaschnięty glut). Sandy to były ostatnie lutowane IHS w tamtym okresie. U mnie 2500K kręcił się do 4,8, a 2600k do 5,0ghz pod wcale nie wybitnym chłodzeniem CNPS10X Performa od Zalmana.

gta-v-cpu-benchmark_2500k.png.b1fc584ef4a58b822ad70bd602b68bc8.png

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Podkręcanie CPU nic Ci nie da.

Już kiedyś pisałem że 4790K z kartą 1080ti vs 12600K z tą samą kartą w grach dawały identyczną wydajność.

 

Możesz sprzedać tą 1060 dołożyć pare stówek i kupić 6600xt 

 

CPU da radę spokojnie w FHD

Kręcenie gniota z tą kartą nic nie wniesie.

Goń za 400 tego 1060 dołożysz 450 i masz wydajniejszego Radeona.

400 to zakupy w Biedronce na weekend obecnie.

Link to post
Share on other sites
59 minut temu, Lord_Krecitsqa napisał:

Podkręcanie CPU nic Ci nie da.

Już kiedyś pisałem że 4790K z kartą 1080ti vs 12600K z tą samą kartą w grach dawały identyczną wydajność.

 

Możesz sprzedać tą 1060 dołożyć pare stówek i kupić 6600xt 

 

CPU da radę spokojnie w FHD

Kręcenie gniota z tą kartą nic nie wniesie.

Goń za 400 tego 1060 dołożysz 450 i masz wydajniejszego Radeona.

400 to zakupy w Biedronce na weekend obecnie.

 

Gdzie nie gdzie juz niedomagał i zuzycie było caly czas na 100% tam gdzie wieksza jest potrzeba na CPU,

druga sprawa ze nawet przy zwyklym korzystania z kompa przy 30 zakładkach itp to wieksze taktowanie zrobi roznice przy takim dzadku, więc panowie prosze konkrety co do OC tej i5 na MSI GD55.

 

Sprzedawac czy kupowac cos innego nie mam zamiaru sie w to bawić, jak juz kupie to nowy zestaw, w nic prawie nie gram wiec nie potrzebuje modyfikacji a jedynie na tyle ile sie da wyciagnąć wiecej z tego co jest w optymalnej i stabilnej wydajnosci, nie tez zeby dojechac totalnie i konca roku nie wytrzyma :)  Bo ja już kupie to nowy zestaw, przy premierze GTA VI pewnie z RTX 5000 z nowym monitorem 2k/4k...

 

pod 6600xt pewnie juz takla i5 nie wyciagnie jej mozliwosci to zaraz trzebaby kupic inny procek

 

Tak więc prosze o konkretne porady ustawien do OC co wlaczyc co wylaczyc w BIOSIE na MSI GD55 jakie schmaty macie sprawdzone, dzieki!

Edytowane przez AvIataN
Link to post
Share on other sites

Konkrety już Ci podał @wid3l3c

5 godzin temu, wid3l3c napisał:

Choćbyś założył mu najwydajniejsze chłodzenie, oskalpował, ciekły metal i inne cuda - zrobisz z tego +10-15%.

Przy takim złomku i tym ile wyciąga to serio przerost formy nad treścią.

Gdyby to było +50% to bym się i zastanawiał nad grzebaniem i wydawaniem kasy.

O tu.

Czyli będziesz cudaczył, wymieniał a i tak g* z tego będzie.

Miałem 4790K i tak długo ze mną wytrzymał.

To fajne procki ale zysk z OC słaby. 

 

Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, Lord_Krecitsqa napisał:

Konkrety już Ci podał @wid3l3c

O tu.

Czyli będziesz cudaczył, wymieniał a i tak g* z tego będzie.

Miałem 4790K i tak długo ze mną wytrzymał.

To fajne procki ale zysk z OC słaby. 

 

 

No trudno nawet niech bedzie 15% ile by nie było nic mnie to nie kosztuje... Zainwestuje juz w nowego PC.

Chodzi mi tylko i wyłacznie o porady dotyczace OC, jaki bedzie wzrost wydajnosci to taki bedzie.

 

Tak więc prosze o konkrety do OC i5 3570k na MSI GD55.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

4,5ghz @ 1,3V na zdjętych limitach (wszystko na 255 czy ile tam płyta pozwala maksymalnie) może być niezłym punktem wyjścia. W zależności od temperatury pod obciążeniem (np. CB23) i stabilności (np. p95 lub OCCT) żongluj taktowaniem i napięciem. Nikt gotowych ustawień dla twojej sztuki ci nie poda.

  • Dzięki 1
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
19 minut temu, zbiku90 napisał:

4,5ghz @ 1,3V na zdjętych limitach (wszystko na 255 czy ile tam płyta pozwala maksymalnie) może być niezłym punktem wyjścia. W zależności od temperatury pod obciążeniem (np. CB23) i stabilności (np. p95 lub OCCT) żongluj taktowaniem i napięciem. Nikt gotowych ustawień dla twojej sztuki ci nie poda.

 

Tak racja CPU są roznie nie chodzi mi o gotowe ustawienia a o baze informacji na której dobrze bedzie działać, co warto włączyc co wyłaczyc...

Pożniej zmiana taktowań, napięcia, testy i bede probowal.

 

- chciałem zrobic dwa profile  do pełnego stałego powiedzmy 4,7Ghz ile tam będzie dało rade

- a drugi zeby zbijal taktowanie z napieciec jak nie wykorzystuje CPU we 100%

 

A i inna sprawa do jakiego napięcia mozna by podbić, żeby też sie nie zajezdzał za bardzo i dotrwał do kupna nowego zestawu.

 

Ok dzięki, w wolnej chwili będę testował,

jeszcze jakies wzkazówki ktoś ma ?

Link to post
Share on other sites
8 minut temu, AvIataN napisał:

- chciałem zrobic dwa profile  do pełnego stałego powiedzmy 4,7Ghz ile tam będzie dało rade

Jak wyżej, ale raczej celuj w 4,7-4,8 @ 1,35-1,4V bo ten procek to już nawet nie entry-level na dzisiejsze czasy. Wszystko na manual.

9 minut temu, AvIataN napisał:

- a drugi zeby zbijal taktowanie z napieciec jak nie wykorzystuje CPU we 100%

Włączone EIST, C-States, napięcie na Auto albo lekki offset na minus jeśli płyta pozwala. CPU Ratio na Auto, ale musisz poszukać Turbo Ratio i ustawić według uznania, myślę że jakieś 42-43x.

Z tym że będzie to skrajnie niewygodne, bo za każdym razem będziesz musiał uruchomić ponownie, wejść do biosu i załadować odpowiedni profil. Moim zdaniem kręć na ile chłodzenie pozwala, jak coś padnie to i tak niewielka strata bo mało to wszystko warte już.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
11 minut temu, zbiku90 napisał:

Jak wyżej, ale raczej celuj w 4,7-4,8 @ 1,35-1,4V bo ten procek to już nawet nie entry-level na dzisiejsze czasy. Wszystko na manual.

Włączone EIST, C-States, napięcie na Auto albo lekki offset na minus jeśli płyta pozwala. CPU Ratio na Auto, ale musisz poszukać Turbo Ratio i ustawić według uznania, myślę że jakieś 42-43x.

Z tym że będzie to skrajnie niewygodne, bo za każdym razem będziesz musiał uruchomić ponownie, wejść do biosu i załadować odpowiedni profil. Moim zdaniem kręć na ile chłodzenie pozwala, jak coś padnie to i tak niewielka strata bo mało to wszystko warte już.

 

Ok bede testował pewnie w niedziele, jakby cos Ci sie przypomnialo chetnie przyjme każdą porade. Dzieki!

1 minutę temu, Lord_Krecitsqa napisał:

A chłodzenie masz jakie?

Pewnie jakiś Fortis 

 

Pisałem na poczatku Thermalright HR-02 Macho

i kiedys tam x lat temu wymienialem paste na CPU, jakas Arctic MX nie pamietam jaka dokladnie.

Link to post
Share on other sites
23 minuty temu, AvIataN napisał:

jakby cos Ci sie przypomnialo chetnie przyjme każdą porade

To tak nie działa. Napisałem ogólny zarys jakbym ja to zrobił. Gdybyś miał jakieś konkretne pytania to chętnie służę pomocą, ale jestem tego zdania że przed każdym OC trzeba poczytać trochę teorii i liznąć podstawy ;)

Link to post
Share on other sites
7 minut temu, zbiku90 napisał:

To tak nie działa. Napisałem ogólny zarys jakbym ja to zrobił. Gdybyś miał jakieś konkretne pytania to chętnie służę pomocą, ale jestem tego zdania że przed każdym OC trzeba poczytać trochę teorii i liznąć podstawy ;)

 

Czytałem, obczajałem, kiedys tam lata temu cos sie bawilem, ale duzo nie pamietam. Tutaj zalozylem, zeby miec wszystko pod ręką.

A jak masa ludzi i tak siedzi typowo pod tematy to zawsze przy okazji moze cos pomoc i zaoszczedzic czas, pozdrawiam ;)

3 godziny temu, zbiku90 napisał:

Włączone EIST, C-States, napięcie na Auto albo lekki offset na minus jeśli płyta pozwala. CPU Ratio na Auto, ale musisz poszukać Turbo Ratio i ustawić według uznania, myślę że jakieś 42-43x.

Z tym że będzie to skrajnie niewygodne, bo za każdym razem będziesz musiał uruchomić ponownie, wejść do biosu i załadować odpowiedni profil. Moim zdaniem kręć na ile chłodzenie pozwala, jak coś padnie to i tak niewielka strata bo mało to wszystko warte już.

 

Mam tylko taki offset procentowy : CPU Vcore Vdroop offset Control - i do wybrania auto albo od 12,5% do 100% różne wartośći są.

 

To działa na zasadzie ze przy 100% najbardziej stabilnie trzyma napiecie, przydatne juz przy tych gornych OC ? Takie cos znalazłem:

"Vdroop służy do ustabilizowania napięcia, jeżeli damy np +100% to wtedy pc będzie się starał cały czas trzymać w granicach ustawionych przez nas. Im mniej tym wahania mogą być większe."

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...