Skocz do zawartości

ASRock B650E PG RIPTIDE WIFI AM5 i Corsair rm 750x


Recommended Posts

Witam,

 

 Kupiłem wspomnianą w temacie płytę główną i procesor ryzen 7 7700. Przy montażu okazało się, że brakuje jednej wtyczki 4 pin do wejścia ATX12V2. Zasilacz był kupiony był rok temu i chciałbym go zachować. Czy jest możliwość zastosowania jakieś przejściówki żeby dostarczyć tam zasilanie? Całość wejść w zasilaczu pci-e i cpu jest już zajęta i jedyne wolne 4 pinowe wyjścia są w sekcji sata/pata

 

Znalazłem takie przejściówki tylko nie wiem czy jest dobrym pomysł ich zastosowanie:

https://allegro.pl/oferta/20-cm-cpu-8pin-do-8-4-pin-rozdzielacz-zasilania-13969775971

https://allegro.pl/oferta/rozdzielacz-zasilania-cpu-8pin-na-2x8-4-4-pin-eps-13231199481?bi_s=ads&bi_m=listing:desktop:query&bi_c=YjRmMmQ1ZTktMTAzNS00ZDlkLWE1YjgtMzIwZjZlODQ2YzExAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=2fd57e65-69d7-47a9-a57b-3e1555620976

 

Edytowane przez mati4176
Link to post
Share on other sites

Nie musisz wcale podpinać 8+4 pin i wszystko będzie działać jak należy

 

Do tego procesora( w sumie do każdego chyba że się robi oc z ciekłym  azotem)

wystarczy podpiąć tylko 8-pin (potrafi on dostarczyć 288w)

 

 

Edytowane przez wrobel_krk
pomyłka z wartoscia
  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Procesor przechodzi 20 minutowy test w occt z Data set na large, mode extreme i avx512 

1 minutę temu, wrobel_krk napisał:

Nie musisz wcale podpinać 8+4 pin i wszystko będzie działać jak należy

 

Do tego procesora( w sumie do każdego chyba że się robi oc z ciekłym  azotem)

wystarczy podpiąć tylko 8-pin (potrafi on dostarczyć 384w)

 

 

Dzięki za odpowiedź, jeżeli wszystko jest ok to bardzo się cieszę. Maksymalne zużycie wynosiło 113w w occt więc rzeczywiście do 384w jeszcze ,,sporo" brakuje :D

Link to post
Share on other sites

Nie ma problemu 

Obudowa: fractal design core 3000
Procesor: ryzen 7 7700
Chłodzenie procesora: be quiet dark rock 4 pro
Płyta główna: asrock b650e riptide
Karta graficzna: MSI GTX 1080 Ti AERO OC
Pamięć ram: G.Skill Flare X5 DDR5 32GB (2x16GB) 6000MHz CL32-38-38-96 EXPO 
Dyski SSD: - Crucial_CT256MX100SSD
-CT1000MX500SSD1
Zasilacz: Corsair RM 750X

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Całość jest wyjątkowo cicha i dobrze chłodzona. Nigdy nie miałem problemów z temraturamu więc na obudowę nie mogę narzekać. Tak następne w kolejce będzie ssd nvme a później grafika na coś pokroju rx 6950 xt. Nvidia mocno rozczarowuje serią 40xx gdzie w cenie wspomnianego radeona mogę mieć sporo gorszego rtx 4070, ale póki co zostaję przy tym gtx. Większość gier działa na nim w 1440p na średnio/wysokich detalach gdzie celuje w 60 fps

Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, mati4176 napisał:

Tak następne w kolejce będzie ssd nvme a później grafika na coś pokroju rx 6950 xt

No to się spóźniłeś o jakieś 2 tygodnie bo się wyprzedały. Może jeszcze będzie jakaś dostawa, ewentualnie ściągnąć z zagranicy.

Link to post
Share on other sites
19 minut temu, zbiku90 napisał:

No to się spóźniłeś o jakieś 2 tygodnie bo się wyprzedały. Może jeszcze będzie jakaś dostawa, ewentualnie ściągnąć z zagranicy.

No trudno, i tak wcześniej niż za kilka miesięcy bym nie kupił

Czy te ramy pracują w trybie synchronicznym? Szukałem informacji na ten temat, ale nie bardzo rozumiem o co w tym chodzi. Wiem, że ludzie wklejali te zdjęcia

Przechwytywanie.PNG

Przechwytywanie2.PNG

Link to post
Share on other sites
5 minut temu, zbiku90 napisał:

Jest dobrze. Możesz spróbować podkręcić FCLK, ale zysk będzie minimalny a stabilność pewnie ucierpi, IMO nie warto.

https://www.hardwaretimes.com/ddr5-6000-memory-and-2000mhz-fabric-clock-seemingly-the-sweet-spot-for-ryzen-7000-cpus/

Nigdy nie zajmowałem się podkręcaniem ramu ze względu na małe przyrosty wydajności, ustawiałem jedynie fabryczne timingi, taktowanie i napiecie. Jeżeli mówisz, że jest dobrze to wierzę na słowo i zostawię jak jest. Zwyczajnie pojęcie pracy synchronicznej ramu jest dla mnie nowością stąd te pytania. Poprzednio zajmowałem się pamięciami ddr3 i nie słyszałem nawet o takim pojęciu. Dzięki za pomoc 

Edytowane przez mati4176
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, zbiku90 napisał:

Jest dobrze. Możesz spróbować podkręcić FCLK, ale zysk będzie minimalny a stabilność pewnie ucierpi, IMO nie warto.

https://www.hardwaretimes.com/ddr5-6000-memory-and-2000mhz-fabric-clock-seemingly-the-sweet-spot-for-ryzen-7000-cpus/

 

Akurat FCLk daje dosc znaczne przyrosty jak na tak prosty zabieg u mnie dziala na 2167 FCLK stabilnie, do 2200 trzeba bylo by voltaz ustawic. 

Jak leci Read/Write/Copy i latency, ponownego Write nie robilem bo zawsze jest taki sam(ze wzgledu na architekture zen4) i od gory 2167/2133/2100/2000 mhz FCLK, bardzo mocno opoznienia zeszly w dol na 2100mhz+ Pamieci EXPO 6000

 

image.png.c5aa8fe83520c6ad8f406ab6c15b0b2d.png

 

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Z ciekawości zrobiłem testy z podbijania FCLK. Zrobiłem 4 testy na 2000/2067/2100 i 2133 mhz. Wklejam wyniki z AIDA

Niestety wyniki na 2133 mhz były z jakiegoś powodu zaniżone i po restarcie fclk wróciło do fabrycznych ustawień. Od góry jest kolejno 2000 2067 i 2100 mhz

fclk 2000.png

fclk 2067.png

fclk 2100.png

Wrzucam screen z FCLK 2133 mhz, w biosie dalej była wartość 2133 tylko zen timings pokazywał 2000. Test zrobiony z 2133 w zen timings

 

fclk 2133.png

Edytowane przez mati4176
Link to post
Share on other sites
8 minut temu, Balrogos napisał:

Moze niestabilnie u mnie na 2167 ale te testy RAMu to dokladnie to samo co z rozwijanej listy czasem aida sie buguje i zle podaje dlatego zawsze test kilka razy robie. 

image.png

 

Chociaż nie da się też nie zauważyć, że u Ciebie przyrosty wydajności są znacznie większe. Nawet na fclk 2000 masz lepszy read/write/copyright niż u mnie na 2100 mimo takiego samego taktowania i ciut większych opóźnień 

10 minut temu, wrobel_krk napisał:

Na końcu i tak się może okazać że niestabilne jak odpalisz grę czy tam cb23

Ja gta v używalem do testów ramu jak oc robiłem bo sypało szybko:) Dopiero po tym jak przeszło to tm5 usmus ale to było ddr4:)

Córka właśnie ,,testuje" fclk 2100 w roblox :rotfl:

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

https://www.techpowerup.com/review/g-skill-flare-x5-ddr5-6000-cl32-amd-2x-16-gb/6.html

 

Znalazłem test tych ramów tylko na ryzen 9 7950x. Pytanko czy szybszy procesor w tym przypadku mógł spowodować lepsze wyniki w aida 64? Czy test ramu w aida nie jest raczej uzależniony od procesora. Usiłuje znaleźć przyczynę słabszych wyników. Zrobiłem nawet reinstal Windowsa 10 wraz z usuwaniem aplikacji i mimo, że system działa znacznie żwawiej to nic się nie zmieniło odnośnie wyników w aida :D

Edytowane przez mati4176
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...