Skocz do zawartości

Sprzęt pod FTTH 1Gbps, max wydajność po wifi 5/6 i działający roaming


Recommended Posts

Cześć.

 

Potrzebuję pomocy w wyborze sprzętu pod projektowaną sieć w mieszkaniu:

base1.thumb.png.96ea60f2d05942fad4cde84639842179.png

 

Legenda:

  • czerwone - wejście ftth + router
  • zielone - proponowane 2 AP
  • niebieskie - stanowiska pracy, tu zasięg jest najważniejszy 

 

Dane:

  • budżet ~2000 pln? mam nadzieję, że wystarczy
  • oczekuję min. 500/600 mbps w niebieskich punktach (stanowiska pracy) na WiFi 5, wg. mnie potrzeba 2 AP (zielone punkty)
  • wifi roaming musi dobrze działać (przy 2 AP)
  • w sieci jest NAS, wpięty 2x1 gbps
  • internet to 1 gbps symetryczne ftth, wejście w czerwonym punkcie, router chyba bez wifi (szkoda kasy?)
  • oprócz tego jest skrętka (będę kłaść kat 6) do AP i do niebieskich punktów, więc nie wiem czy nie potrzebuję 8 portów... 

 

Co ustaliłem:

  • obecnie mam Asus RT-AC68U i ledwo daje radę, gdy jakiś klient generuje ruch 100MB/s.
  • na AP chciałbym wziąć Ubiquiti bo czytam, że najlepiej na nich działa roaming? Polecacie coś innego? 
    • Ubiquiti UniFi U6-LITE Biały PoE (~600 pln) lub
    • Ubiquiti UniFi U6 PRO Biały PoE (~800 pln)
  • no i to daje powiedzmy 600-800 pln na główny router. Nie widze sensu brać Ubiquiti UniFi Dream Router UDR WiFi6, ale nie widzę nic lepszego, a totalnie nie potrzebuję WiFI w szafie.

 

Będę wdzięczny za polecajki!

 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Rozumiem że umiejscowienie AP-ków jest ostateczne ? (kable /gniazda już istnieją)

Osobiście poszedł bym w U6 pro (tutaj trzeba pamiętać że w komplecie nie ma zasilaczy, więc albo dokupujesz zasilacze albo switcha POE AT/AF)

 

Ja jestem fanem mikrotika, a ten w dorych pieniądzach ogarnie 1Gb przez NAT, pytanie jak Ty do nich podchodzisz.

 

 

Link to post
Share on other sites

Nie. Umiejscowienie AP to moja propozycja. Mogę to jeszcze zmienić.

W sumie nie napisałem, ale chcę je zamontować pod sufitem, ale z racji, że to jest mieszkanie, to nie chcę ich montować na środku pokojów :-) 

 

Czytałem sporo o MikroTiku i mimo, że jestem techniczny, to trochę się ich boję ;-)

W sieciach generalnie "wyklikuję" rzeczy, albo potrzebuje tutorial, żebym wiedział gdzie kopać.

 

Ale gdybym mial się decydować to w jaką stronę patrzeć? Co zyskam np:

  • MikroTik hEX PoE (RB960PGS) ~400 pln vs
  • UBIQUITI ER-X-SFP EDGEMAX EDGEROUTER 5XGIGABIT PORTS POE, 1XSFP PORT ~400 pln 

?

 

 

Edytowane przez atais
Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, atais napisał:

obecnie mam Asus RT-AC68U i ledwo daje radę, gdy jakiś klient generuje ruch 100MB/s.

 

100MB/s to blisko granicy NATowania prawie każdego routera 1Gbps a zdarza się, że jest znacznie gorzej. Na switchu wyciśniesz ~120MB/s. Zatem nie bardzo wiem czego właściwie oczekujesz?

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, cooger napisał:

 

100MB/s to blisko granicy NATowania prawie każdego routera 1Gbps a zdarza się, że jest znacznie gorzej. Na switchu wyciśniesz ~120Mbps. Zatem nie bardzo wiem czego właściwie oczekujesz?

 

WIadomo, że urządzeń w sieci przybywa.

W tym momencie na stałe pracują w sieci 3 komputery, 3 telefony, NAS i TV.

 

Prawdopodobnie dojdą głośniki WiFi z multiroom. Boję się, że jak jakiś klient zacznie korzystać na maksa z łącza (np. backup na NAS, etc) to inne urządzenia nie będą działać płynnie.

 

 

Największą rozkminę mam właśnie z tym routerem, zawsze miałem "wszystko na raz" (jak ten Asus), czyli routing, switch, wifi w jednym.

A teraz przy braku wifi i 2 AP jakoś to się strasznie komplikuje, bo potrzebuję:

  • PoE albo dodatkowy switch z PoE
  • firewall
  • routing (ew. SFP pod ftth)
  • switch bo łącznie potrzebuję ~8 portów

 

I nagle google i fora zwracają propozycje jak:

  • UBIQUITI EDGEMAX ER-6P (~1000 pln) - brak kontrolera UniFi, ale przynajmniej wszystkie porty PoE
  • UBIQUITI EDGEMAX ER-4 (~800 pln) - brak kontrolera UniFi, brak PoE, wiec jeszcze switch?
  • UBIQUITI EDGEMAX ER-X-SFP (~400 pln) - brak kontrolera UniFi, 1 port PoE a potrzebuje 2, wiec jeszcze switch?
  • UniFi Dream Router (~1200 pln) - nie potrzuje wifi, ale przynajmniej ma kontroler UniFi i 2 porty PoE, tylko że i tak pewnie muszę dokupić jakiś switch bo są łącznie tylko 4 wyjścia
  • Ubiquiti UniFi Dream Machine SE (Special Edition) (~2500 pln) - jakaś kosmiczna maszyna poza budżetem ;-) 

 

I teraz nie wiem, lepiej router + switch? czy lepiej, żeby wszystko było razem? Totalnie się w tym gubię.

Najbardziej sensownie wydaje się wychodzić Dream Router i jakiś prosty switch, ale ludzie piszą, że nie daje rady przy 1gbps :(

 

Jak to pogodzić :D 

Edytowane przez atais
Link to post
Share on other sites
19 godzin temu, atais napisał:

Nie widze sensu brać Ubiquiti UniFi Dream Router UDR WiFi6, ale nie widzę nic lepszeg

Dream Router jest mega fajny, ma nawet prostego firewalla opartego o DPI, ale on robi max 700mbps, jak zapniesz mu thread protection to spada o 1/2. Potrzebujesz UDM pro/se

 

56 minut temu, atais napisał:
  • UBIQUITI EDGEMAX ER-6P (~1000 pln) - brak kontrolera UniFi, ale przynajmniej wszystkie porty PoE
  • UBIQUITI EDGEMAX ER-4 (~800 pln) - brak kontrolera UniFi, brak PoE, wiec jeszcze switch?
  • UBIQUITI EDGEMAX ER-X-SFP (~400 pln) - brak kontrolera UniFi, 1 port PoE a potrzebuje 2, wiec jeszcze switch?
  • UniFi Dream Router (~1200 pln) - nie potrzuje wifi, ale przynajmniej ma kontroler UniFi i 2 porty PoE, tylko że i tak pewnie muszę dokupić jakiś switch bo są łącznie tylko 4 wyjścia
  • Ubiquiti UniFi Dream Machine SE (Special Edition) (~2500 pln) - jakaś kosmiczna maszyna poza budżetem ;-) 

Pierwsze trzy to stary sprzęt, nie wspierany przez ubi i wycofany ze sprzedaży. Tak, do tego potrzebny Ci switch w przypadku 4, 12 bodajże da się wyrwać czasem po ok. 600 zł. er-x obsługje chyba z 500mbps przy offload.

UDR pisałem Ci wyżej.

18 godzin temu, atais napisał:

Czytałem sporo o MikroTiku i mimo, że jestem techniczny, to trochę się ich boję ;-)

 

i słusznie, brak DPI, interfejs z 74 r. i wi-fi nie działa, na forum SUPLi cały wątek o tym szrocie jest.

Link to post
Share on other sites

 

14 minut temu, grzech1991 napisał:

Potrzebujesz UDM pro/se


Muszę powiedzieć, że to spory przeskok, gdzie teraz pracuję na 1 routerze za ~700zł i nagle przy "małym" upgrade "potrzebuję" sprzętu:

  1. Ubiquiti UniFi U6-LITE Biały PoE - 600 pln x2 (opcja eco)
  2. Ubiquiti UniFi Dream Machine SE - 2500 pln

czyli prawie 4000. Nie mówiąc, że przekraczam budżet 2x a myślałem, że szeroko otwieram porfel :D 

 

Albo "tak to jest" i po prostu się zaskoczyłem, albo coś robię na wyrost ;-)? 

 

Czy jeśli wezmę na start swój stary router Asus'a i zepnę z nim 2 AP od Ubiquiti (z zasilaczami PoE) to roaming etc. będą już działać? Bo się nie orientuję czy to są "własności" AP czy Routera?

 

Link to post
Share on other sites

no wyskoczyłeś z 1gbps, firmy siedza do tej pory na symetrykach nawet po 100-200mbps. To co się dziwisz? Do zastosowań domowych jest DR, ale on osiąga z pełnymi funkcjami poniżej 1/2 łącza. Natomiast tam się broni to tym, że jest firewall.

W DR pro chyba, jak wyłączysz thread protection (co wg. mnie jest głupotą), to osiąga prawie 1gbps. Cena ok. 1300 zł. Chociaż przy tym budżecie, wolałbym już dołożyć do DM (ja za DR płaciłem 700 zł używany i poszedł pod łącze 80/25mbps).

W unifi jest jeden talerz co się zabijają o niego, bo prawie nie różni się nic od wyższego modelu, ale nie pamiętam który to. Musisz sprawdzić.

Routery obsługujące bez problemu 1gbps domowe to koszt ok. 500-600 zł, unifi z kontrolerem kosztuje 1300 zł. To nie są nie wiadomo jakie różnice w cenie, za taki entry level praktycznie biznesowy.

Co do AP, nie wiem jak roaming, ale na pewno wymagane jest pierwsze skonfigurowanie przez aplikacje. Musisz użyć dockera na kompie albo gdzieś indziej w innym systemie.

Link to post
Share on other sites
W dniu 8.08.2023 o 18:31, atais napisał:

Czy jeśli wezmę na start swój stary router Asus'a i zepnę z nim 2 AP od Ubiquiti (z zasilaczami PoE) to roaming etc. będą już działać? Bo się nie orientuję czy to są "własności" AP czy Routera?

Tak ale musisz go uruchomić w aplikacji kontrolera od Unifi.

@atais nie polegaj na tym co mówi @grzech1991 bo wydasz majątek na sprzęt którego nie wykorzystasz.

2 godziny temu, grzech1991 napisał:

W unifi jest jeden talerz co się zabijają o niego, bo prawie nie różni się nic od wyższego modelu, ale nie pamiętam który to. Musisz sprawdzić.

Coś tam wiem ale nie wiem, a ogólnie to sobie sprawdź o co mi chodzi.....

2 godziny temu, grzech1991 napisał:

Musisz użyć dockera na kompie albo gdzieś indziej w innym systemie.

Żaden docker nie jest Ci potrzebny.

Wystarczy apka pod windowsa
https://dl.ubnt.com/unifi/7.4.162/UniFi-installer.exe
 

W dniu 7.08.2023 o 22:30, atais napisał:

generuje ruch 100MB/s.

Tak dla pewności, czy nie pomyliły Ci się przypadkiem jednostki, to na pewno mają być Mega Bajty na sekundę??

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, 8gwiazdek napisał:

Żaden docker nie jest Ci potrzebny.

Wystarczy apka pod ...

Tak, widziałem, że są i Android/Mac/Windows.

To spoko, dam radę :)
 

4 godziny temu, 8gwiazdek napisał:

Tak dla pewności, czy nie pomyliły Ci się przypadkiem jednostki, to na pewno mają być Mega Bajty na sekundę??

Po sieci lokalnej mam NAS, gdzie te 100MB/s nie jest jakimś wyczynem. Jak przeglądasz zdjęcia czy czegoś szukasz, to różnica co każde 10MB/s jest kolosalnie zauważalna.

 

Jeśli chodzi o internet, to też po to "płacę za 1/1 gbps" żeby tego używać. Wiadomo, jak będzie 900 to ujdzie (tak mam teraz), ale raczej optymalizuje pod max. Początkowo myślałem, że za ~2k pln to złożę coś na wypasie z UniFi a widzę, że muszę jednak zarządzić budżetem, bo mogę wydać 4 i więcej...

 

Zgadzam się też z podejściem: "pytanie po co?".

Generalnie brakuje mi czegoś między Dream Router (UDR) a Dream Machine Pro (DM) bo przeskok ceny jest prawie 2x, a z kolei DM ma np. miejsce na dysk twardy, touchscreen, 2x SFP.... no tego na pewno nie użyje :( 

 

Jakbym miał dom i planował kamery to bym się nie zastnawiał - wygląda rewelacyjnie. Ale pod mieszkanie trochę kasa w błoto (tak czuję).

 

 

7 godzin temu, grzech1991 napisał:

Co do AP, nie wiem jak roaming, ale na pewno wymagane jest pierwsze skonfigurowanie przez aplikacje. Musisz użyć dockera na kompie albo gdzieś indziej w innym systemie.

 

Generalnie z tego co czytam, to mogę utrzymać trzymać sobie właśnie UniFi controller w postaci dockera na NAS i będzie utrzymywać mi to zarządzanie siecią, także "przynajmmniej tyle" ;-) 

Pytanie czy jest jakis router w takim razie ktory miałby z 8 portów, 2 PoE dla AP, firewall i obsługę 1gbps bez czkawki? 

 

Hm coraz wiecej na reddit widze wątków, że router to nie switch i że powinieniem mieć jakiś router osobno i switch osobno :pomocy:

---


Btw z tym brakiem wsparcia dla EdgeMax to trochę przesada. Widzę, że dalej soft jest łatany i co te parę miesięcy jakis hotfix wychodzi. 

Jak wszystko działa, to w sumie chyba normalne.

 

https://www.ui.com/download/edgemax

---

 

Tu jeszcze performance comparison. Sorry robię sobie takie źródło wiedzy tutaj: https://www.ui.com/edgemax/comparison/

Edytowane przez atais
Link to post
Share on other sites

W twoim przypadku zorganizował bym to tak:
Router - Mikrotik RBL009UIGS-RM - ok 600 zł
AP - 2x U6 pro (2x760zł) - ok 1520 zł

I tu następuje pytanie czy kupujesz zasilacze do AP czy kupujesz switcha PoE.
Zasilacz - 2x
U-POE-at (2x ok. 75 zł) - ok 150zł  czy bierzesz małego zarządzalnego switcha PoE np. TP-link TL-SG105PE ok 260 zł

 

Nie ma co się bać mikrotika, stabilny jak skała, przerzuci Twój ruch bez problemu.
Out of the box posiada domyślna konfigurację gdzie ma na WAN uruchomiony DHCP Client a na pozostałych portach ma już DHCP Serwer,.
Miliony tutoriali + community. Poświęcając chwile z googlami zrobisz na nim wszystko co chcesz.
Fakt, nie ma DPI, ale w tej cenie nie ma na to szans a poza tym w warunkach domowych jest to według mnie zbytek.
Jak potrzebujesz to masz w nim zaawansowanego firewalla.


 

12 godzin temu, atais napisał:

Pytanie czy jest jakis router w takim razie ktory miałby z 8 portów, 2 PoE dla AP, firewall i obsługę 1gbps bez czkawki

Nie bardzo, przez te porty PoE

 

12 godzin temu, atais napisał:

Generalnie z tego co czytam, to mogę utrzymać trzymać sobie właśnie UniFi controller w postaci dockera na NAS i będzie utrzymywać mi to zarządzanie siecią, także "przynajmmniej tyle" ;-) 

Posiadanie NAS-a który obsługuje dockera całkowicie zmienia postać rzeczy.

  • Haha 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Chyba się przemogę do Mikrotik L009 bo widzę, że to prawdziwa bestia. Poszukam wersji bez anten.

Portów mi wystarczy nawet jakbym dalej używał swojego ONT. 

  • ONT
  • 2x AP
  • 2x NAS
  • 3 wolne pod podłączenie akurat 3 niebieskich kwadratów, a pewnie nie będę używać

 

Dwa dedykowane zasilacze PoE wyjdą mnie taniej i przynajmniej nie będę musiał odmawiać pacierza przy podłączaniu, bojąc się, że spalę te talerze po 700zł.

 

No i budżet się zepnie:

  • Mikrotik L009UiGS-RM - 600 
  • U6 Pro - 2 x 750 - 1500
  • Zasilacze - 2 x 50 - 100

Suma: 2200 pln

 

Rozważam jeszcze U6+ (500pln) lub U6 Lite (600 pln), ale wychodzi z tego mała oszczędność vs tego co oferują:

https://evanmccann.net/blog/ubiquiti/unifi-comparison-charts#fnr2=

PRO oferuje zdecydowanie większą prędkość dla wielu urządzeń bo ma więcej anten.

 

 

-----

 

Została jedyna kwestia :D Ten router nigdzie nie jest dostępny :D o co chodzi? To trzeba polować na takie urządzenia?

----- 

Dobra, zapisalem sie w kolejce na koniec sierpnia na Mikrotik L009 

Niesamowite czasy :D 

Edytowane przez atais
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, atais napisał:

Generalnie brakuje mi czegoś między Dream Router (UDR) a Dream Machine Pro (DM) bo przeskok ceny jest prawie 2x, a z kolei DM ma np. miejsce na dysk twardy, touchscreen, 2x SFP.... no tego na pewno nie użyje :( 

 

DR ma dwie wersje, 

UDR - słabszy proc, ale jest poe i chyba obsługa dwóch apek
UDM - mocniejszy proc, gorsze ciut wi-fi, brak poe i chyba jedna apka

Różnica w cenie to ok. 250 zł.
 

Teraz, 8gwiazdek napisał:

Nie ma co się bać mikrotika, stabilny jak skała, przerzuci Twój ruch bez problemu.

 

Mam w firmie RB2011iLS, ostatnio był atak. Nie wiadomo skąd bo nie ma DPI, serwisant przyszedł od razu "mikroshit", router padł jak mucha. To jest ta stabilność? Jeszcze wi-fi które non stop pada. Dej spokój, nie wiem dla kogo jest ten router, do domu za drogi i w sumie mało oferuje, do firmy się też nie nadaje. Drugą sztukę mam w domu, pada codziennie

Stabilność wg. 8 gwiazdek:

ul 17 08:55:17 ulogger[993]: interface=eth0 link=DOWN
Jul 17 08:55:19 ulogger[993]: interface=eth0 link=UP speed=100Mbps duplex=FULL
Jul 17 08:55:50 ulogger[993]: interface=eth0 link=DOWN
Jul 17 08:56:01 ulogger[993]: interface=eth0 link=UP speed=100Mbps duplex=FULL
Jul 18 04:52:12 ulogger[993]: interface=eth0 link=DOWN
Jul 18 04:52:14 ulogger[993]: interface=eth0 link=UP speed=100Mbps duplex=FULL
Jul 18 04:52:41 ulogger[993]: interface=eth0 link=DOWN
Jul 18 04:52:55 ulogger[993]: interface=eth0 link=UP speed=100Mbps duplex=FULL
Jul 20 07:59:54 ulogger[993]: interface=eth0 link=DOWN
Jul 20 07:59:56 ulogger[993]: interface=eth0 link=UP speed=100Mbps duplex=FULL
Jul 20 08:00:24 ulogger[993]: interface=eth0 link=DOWN
Jul 20 08:00:37 ulogger[993]: interface=eth0 link=UP speed=100Mbps duplex=FULL
Jul 20 09:52:23 ulogger[993]: interface=eth0 link=DOWN
Jul 20 09:52:25 ulogger[993]: interface=eth0 link=UP speed=100Mbps duplex=FULL
Jul 20 09:52:52 ulogger[993]: interface=eth0 link=DOWN
Jul 20 09:52:58 ulogger[993]: interface=eth0 link=UP speed=100Mbps duplex=FULL
Jul 22 13:06:17 ulogger[993]: interface=eth0 link=DOWN
Jul 22 13:06:32 ulogger[993]: interface=eth0 link=UP speed=100Mbps duplex=FULL
Jul 22 13:07:13 ulogger[993]: interface=eth0 link=DOWN
Jul 22 13:07:30 ulogger[993]: interface=eth0 link=UP speed=100Mbps duplex=FULL
Jul 22 14:05:52 ulogger[993]: interface=eth0 link=DOWN
Jul 22 14:05:55 ulogger[993]: interface=eth0 link=UP speed=100Mbps duplex=FULL
Jul 22 14:06:19 ulogger[993]: interface=eth0 link=DOWN
Jul 22 14:06:34 ulogger[993]: interface=eth0 link=UP speed=100Mbps duplex=FULL
Jul 22 15:20:50 ulogger[993]: interface=eth0 link=DOWN
Jul 22 15:20:52 ulogger[993]: interface=eth0 link=UP speed=100Mbps duplex=FULL
Jul 22 15:21:18 ulogger[993]: interface=eth0 link=DOWN
Jul 22 15:21:31 ulogger[993]: interface=eth0 link=UP speed=100Mbps duplex=FULL
Jul 23 13:06:12 ulogger[993]: interface=eth0 link=DOWN
Jul 23 13:06:17 ulogger[993]: interface=eth0 link=UP speed=100Mbps duplex=FULL
Jul 23 13:06:42 ulogger[993]: interface=eth0 link=DOWN
Jul 23 13:06:55 ulogger[993]: interface=eth0 link=UP speed=100Mbps duplex=FULL
Jul 26 17:17:35 ulogger[993]: interface=eth0 link=DOWN
Jul 26 17:20:04 ulogger[993]: interface=eth0 link=UP speed=100Mbps duplex=FULL
Jul 26 17:20:05 ulogger[993]: interface=eth0 link=DOWN
Jul 26 17:20:07 ulogger[993]: interface=eth0 link=UP speed=100Mbps duplex=FULL
Jul 26 17:20:10 ulogger[993]: interface=eth0 link=DOWN
Jul 26 17:20:12 ulogger[993]: interface=eth0 link=UP speed=100Mbps duplex=FULL
Jul 26 17:20:53 ulogger[993]: interface=eth0 link=DOWN
Jul 26 17:20:55 ulogger[993]: interface=eth0 link=UP speed=100Mbps duplex=FULL
Jul 26 17:30:12 ulogger[993]: interface=eth0 link=DOWN
Jul 26 17:30:26 ulogger[993]: interface=eth0 link=UP speed=100Mbps duplex=FULL
Jul 26 17:30:27 ulogger[993]: interface=eth0 link=DOWN
Jul 26 17:30:28 ulogger[993]: interface=eth0 link=UP speed=100Mbps duplex=FULL
Jul 26 17:30:31 ulogger[993]: interface=eth0 link=DOWN
Jul 26 17:30:34 ulogger[993]: interface=eth0 link=UP speed=100Mbps duplex=FULL
Jul 26 17:31:22 ulogger[993]: interface=eth0 link=DOWN
Jul 26 17:31:23 ulogger[993]: interface=eth0 link=UP speed=100Mbps duplex=FULL

Cytując klasyka:

 

16 godzin temu, 8gwiazdek napisał:

Coś tam wiem ale nie wiem

 

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, atais napisał:

Została jedyna kwestia :D Ten router nigdzie nie jest dostępny :D o co chodzi? To trzeba polować na takie urządzenia?

To jest nowość, wszyscy czekają na dostawę.

 

12 minut temu, grzech1991 napisał:

Mam w firmie RB2011iLS, ostatnio był atak. Nie wiadomo skąd bo nie ma DPI

Akurat to się da sprawdzić ;]

Btw, Ty taki wróg MT masz taki sprzęt w firmie? Aż dziwne...jak do tego doszło? Jak tak zacny admin mógł dopuścić do tak rażącego zaniedbania i nie wymienił mikrotika na router od ubiquiti?

16 minut temu, grzech1991 napisał:

Jeszcze wi-fi które non stop pada

Widzisz w tym poście żeby ktoś polecał WiFi od MT ?! Tak, MT ma słabe radia w routerach, potwierdzam jednak tu cały czas piszemy o AP-kach UBNT więc nie wiem skąd to wtrącenie, baaa nawet podałem model bez WiFi....
 

 

Cudowny log, BRAWO!!!!

Jedyne co pokazuje to że pada interfejs ETH0, z jakich powodów? Hmm może być ich co najmniej kilka, ale Ty jako doświadczony admin na pewno potrafisz je wymienić.

 

Od przeszło 10 lat stosuje mikrotika u siebie oraz u klientów. Uszkodzonych sztuk zdarzyły mi się może 2. Wszystko ma się prawo uszkodzić. Jak by nie by
było jest to sprzęt, który ma bardzo dobry stosunek jakość/cena.


 

  • Lubię to 2
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
16 godzin temu, grzech1991 napisał:

DR ma dwie wersje, 

UDR - słabszy proc, ale jest poe i chyba obsługa dwóch apek
UDM - mocniejszy proc, gorsze ciut wi-fi, brak poe i chyba jedna apka

Różnica w cenie to ok. 250 zł.

Problem jest tylko taki, że żadna z nich nie obsługuje NATowania na poziomie 1gbps ;-) 

 

16 godzin temu, grzech1991 napisał:

Mam w firmie RB2011iLS, ostatnio był atak. (...)

No to widzę, na co dzień podobnej klasy router, który biorę DO DOMU wystarczał w jakiejś (małej ?) firmie :D więc chyba jednak mi wystarczy. 

Nawet jakbym miał DPI i ktoś zacznie mnie atakować, to nie wiedziałbym co z tym zrobić. Zresztą, nawet jak dojde kto to, to co mam z tym zrobic?

 

Mi chodzi o wydajność sieci domowej i dostępu do internetu a nie obsługi firmy i zarządzaniu ruchem.

Firewall'a też uzywam default + port forwarding / UPnP + blokowanie DDoS / ping. That's all.

 

 ----

 

All in all, jak mi się bardzo nie spodoba ten L009UiGS to podejrzewam, że z pocałowaniem w rękę go puszczę na OLX dalej :-) 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, 8gwiazdek napisał:

Akurat to się da sprawdzić ;]

Btw, Ty taki wróg MT masz taki sprzęt w firmie? Aż dziwne...jak do tego doszło? Jak tak zacny admin mógł dopuścić do tak rażącego zaniedbania i nie wymienił mikrotika na router od ubiquiti?

Sprzęt był kupiony zanim się zatrudniłem. Jak doszło, nie wiem, to nie moja firma xD Przecież to moje mieszkanie abym decydował se co ma być i płacił za swoje, no nie?  xD

 

ubiquiti do firmy? Ty normalny jesteś? Nie jestem fanboyem unifi, jak mikrotikowcy swoich routerów xD Zamówione palo alto, leży i czeka na montaż.

 

9 godzin temu, 8gwiazdek napisał:

Widzisz w tym poście żeby ktoś polecał WiFi od MT ?! Tak, MT ma słabe radia w routerach, potwierdzam jednak tu cały czas piszemy o AP-kach UBNT więc nie wiem skąd to wtrącenie, baaa nawet podałem model bez WiFi....

to po co miny kupować skoro są lepsze alternatywy i stabilniejsze?

 

9 godzin temu, 8gwiazdek napisał:

Cudowny log, BRAWO!!!!

Jedyne co pokazuje to że pada interfejs ETH0, z jakich powodów? Hmm może być ich co najmniej kilka, ale Ty jako doświadczony admin na pewno potrafisz je wymienić.

od czerwonej kreski wymiana z MT na DR:
image.thumb.png.61f41cd6efe731d63fca36410a5e0254.png

Nie mam chyba starszych logów, ale ogólnie od zmiany stabilnie jak skała, zasilacz wymieniany był, soft stawiany od nowa. Okazało się, że wi-fi zawiesza router xD Boże, co za szrot. Dopiero trzeba było grzebać i na forach szukać.

 

 

9 godzin temu, 8gwiazdek napisał:

Od przeszło 10 lat stosuje mikrotika u siebie oraz u klientów. Uszkodzonych sztuk zdarzyły mi się może 2. Wszystko ma się prawo uszkodzić. Jak by nie by
było jest to sprzęt, który ma bardzo dobry stosunek jakość/cena.

Za brak DPI, zawieszanie się, menu z 74 r. - w unifi w pytę wygodniejsze. To stosunek cena/jakośc to dno. Jeszcze leci Ci prosty atak i pada sieć xD Dej spokój, nie wiem czemu krzywdę robisz ludziom ani co oni Ci zawinili aby te szroty montować.

W DPI: firewall z analikzą pakietów, widzisz od razu co jest podłączone, co zużywa transfer, masz logi z działania internetu.
W MT: masz tabele z dosa, sprawdź se sam o co chodzi

Czy DPI jest zbędne w domu? Chociażby przez analizę pakietów wycina ruch, to jest samo w sobie ciekawe. Plus pełna kontrola nad urządzeniami, lepiej mieć niż nie mieć.

Teraz, atais napisał:

No to widzę, na co dzień podobnej klasy router, który biorę DO DOMU wystarczał w jakiejś (małej ?) firmie

robi ponad 200 urządzeń, czy wystarcza w firmie to jestem daleki od tego. Brak DPI, menu z 74 r. - w firmie liczy się czas. Poszedł atak i padła siec na 4h, musiał dostawca wycinać. Robi max 150mbps wg. strony MT z tego co kojarzę, no to jak na ogarnięcie 200 końcówek jest ok. To tyle można napisać. Inna kwestia, że ktoś mocno przyoszczędził na tym.

  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Wracam z kolejnym updatem, w sumie głównie dla innych osób zastanawiająchych się nad tym "co wybrać".

 

Podsumowanie zakupów:

 

Finalnie "po inflacji" wyszło to tak:

  • Mikrotik L009UiGS-RM - 525 
  • U6 Pro - 2 x 775 - 1550
  • Zasilacze U-POE-AF (nie trzeba AT) - 2 x 40 - 80
  • Szafa rack 19" 6U - 225

Suma: 2380 pln

Ale pewnie sobie jeszcze kupie jakies sróbki do RACKa, zasilacz etc. Niby drobiazgi ale do 2500 raczej dobije ;-)

 

 

Wydajność Unify U6 PRO:

 

Jeszcze mikrotika nie skonfigurowałem, na razie APki są wpięte w stary router a na nim wyłączyłem WiFi.

W najlepszym wypadku, gdy talerz "widzi" urządzenie, spokojnie wychodzi mi ~700 mbps.


Teraz... niektórzy powiedzą, że spoko, tak jak autor tego wątku:

https://www.reddit.com/r/Ubiquiti/comments/sfxh7h/amazing_speeds_over_wifi_6_with_the_u6_pro/

 

A ja uważam, że to trochę jednak bieda i będę próbował dobić jak najbardziej do 1000, żeby było jak po skrętce.

Niektórym się udaje (cytaty z wątku reddit):

My U6 AP reaches 950 Mbps fine. It depends on channel noise and interference.

Can't agree more, I get an average 1200Mbps on 80Mhz with Medium Power.

Download Max: 931Mbps (there was one short peak with 1.01Gbps)

 

Więc jak mi się uda to dam znać, być może router nie jest tu bez winy.

 

Wnioski o Unify U6 PRO:

 

- nie jestem pewien czy warto brać PRO do domu, wydaje mi się, że LITE będzie miał podobną wydajność

   Tu macie porównanie ostatnich AP Unify, osobiście chyba bym się nie pchał w PRO, bo po podwyżce widzę, że są już po 900zł 

https://lazyadmin.nl/home-network/unifi-ap-comparison-2021/

 

- NIE TRZEBA MIEĆ KONTROLERa (Unifi Controller) żeby sieć działała poprawnie!

   AP w trybie "standalone" działają tak samo, tylko trzeba je obsługiwać przez osobne panele/apkę na telefonie. Controller fajny bajer, postawiłem sobie na NAS, ale de facto nic nie daje. Ot panel z wykresikami. Nie wiem jak to jest w przypadku TP Linków i Omady OC200.

 

Roaming działa i to tak samo dobrze zarówno z kontrolerem jak i bez.

- U6 Pro działa z zasilaczami AF, które są tańsze

 

 

Wpis o Mikrotiku jak już się nim pobawię :-) 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...