Skocz do zawartości

Problem z sekcją zasilania - dziwny dźwięk


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez markovfreeman,

Recommended Posts

Od jakiegoś czasu mam problem z sekcją zasilania na płycie MSI PRO Z690-A, a przynajmniej tak mi się wydaje, że to właśnie kwestia mobo. Załączam link do filmu, na którym dokładnie w 3 sekundzie słychać stuk połączony z dłuższym dźwiękiem jakiegoś rozprężania/sprężania, nie wiem jak go opisać:

 

https://youtu.be/gUiHrn0Ysmc

 

Dźwięki pojawiają się nieregularnie, w różnych odstępach czasu, pod obciążeniem jak i w idle, a nawet podczas grzebania w biosie. Nie ma znaczenia, czy zestaw jest podkręcony (i7 12700kf@4,9 1,27V, RAM 3600 CL15), czy pracuje na domyślnych ustawieniach. Z GPU przed i po UV jest ok, nie ma żadnych problemów. Dźwięki nie mają wpływu na wydajność, temperatury i stabilność po OC (test stabilności Aida 64 po dwóch godzinach; 3DMark Port Royal w loopie 2-godzinnym).

 

Stąd pytanie, czy to jest normalne, bo wiem, że sekcja może sobie "pogrywać"/piszczeć zależnie od egzemplarza, czy jednak dźwięk jest niepokojący i lepiej oddać płytę na gwarancję. A może to jednak nie mobas, choć przykładałem ucho w rejon sekcji zasilania wiele razy i jestem pewny, że to stąd, nie od GPU czy zasilacza. 

Z góry wirtualny bronx za porady.

Edytowane przez markovfreeman
Link to post
Share on other sites

Mnie to brzmi jak walnięty układ napędowy dysku HDD, a ze takiego na 99% tam nie masz. Zdaje się ze jedyna ruchoma cześć w takim razie to będzie silnik pompy. Wejdź w bios i ustaw silnikowi maksymalne lub inne jeżeli takowe już masz obroty i przysłuchaj czy dźwięk się nie zmienił. Biorąc pod uwage ze ze te pompy już przy 60% mocy działają bardzo dobrze to przy takich przycięciach nie jesteś wstanie, pobieżnie, zobaczyć różnicy w temperaturach.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Jak uruchomisz HWinfo to będziesz mógł monitorować temp na procesorze, do tego możesz zmniejszyć mnożnik w BIOS-ie na x12 czy ile tam się da najmniej, więc jak odlaczysz pompę na jakiś czas i będziesz monitorował to nic się złego nie stanie. Tak potwierdzisz lub wykluczysz pochodzenie dręczących Cię dźwięków :)

Link to post
Share on other sites
W dniu 28.07.2023 o 11:35, markovfreeman napisał:

@Alain-de-Loin

Obroty pompy dałem na maksa (tak samo jak wentylatorów, bo Arcticach to jeden kabel) i stuki są cały czas, ale w większych odstępach czasu. Może faktycznie to pompa i chłodzenie pada?

No ja wiem bo mam, z tym ze ja jestem hardcorem i na chłodnicy zamontowałem 2x Noctua NF-A14 iPPC-3000 a te sa podłączone bezpośrednio do płyty głównej.

Wiec podczas uruchamiania sprzętu najpierw startuje mi odrzutowiec a dopiero jak system załaduje Msi center to ustawia prędkość wiatraków do stanu normalnego :)

 

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, zbiku90 napisał:

Jakby mi ktoś powiedział 10 lat temu że będzie tyle zachodu żeby i7 schłodzić to bym go wyśmiał.

Ja tam mam i5 13600KF i tez się grzeje, nie da się ukryć ze to wydajne procesory ale okupione jest to potężnym zużyciem energii a co za tym idzie wydalaniem ciepła.

Po prostu chłopaki gonią w piętkę, podobnie ci od Amd. 

No a ja to sobie zamontowałem te Noctua bo mogłem :) 

Różnicy nie widać, ale przynajmniej jak odpalam pieca to pierwsze kilka sekund to wydmuchuje mi kurz.

 

Link to post
Share on other sites
26 minut temu, Alain-de-Loin napisał:

nie da się ukryć ze to wydajne procesory ale okupione jest to potężnym zużyciem energii a co za tym idzie wydalaniem ciepła.

Po prostu chłopaki gonią w piętkę, podobnie ci od Amd. 

Ryzen 3000 jest spoko i jakoś nie ciągnie setek watów. Ale to z czasów zanim AMD zaczęło równać w dół do intela i NV

Link to post
Share on other sites
56 minut temu, zbiku90 napisał:

Ryzen 3000 jest spoko 

W sumie racja, ale przesiadłem się z 2011-3 (i7 6950x) a do Amd mam raczej pejoratywny stosunek po niesławnym K6 III 500, który był do bani, potem przez dwie godziny (doslownie) miałem Athlona 1200 ale odpaliłem sprzęt zanim zamontowałem radiator wiec dosłownie strzelił. 

A potem i w miedzy czasie tylko Intele. No i nie da się ukryć ze medialny szum na temat technologii hybrydowej zrobił mi wodę z mózgu i mam co mam ;)

Byłbym zapomniał o moim pierwszym piecu gdzie to było właśnie AMD 5x86 133Mhz i bylem wniebowzięty.

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, Alain-de-Loin napisał:

do Amd mam raczej pejoratywny stosunek po niesławnym K6 III 500, który był do bani, potem przez dwie godziny (doslownie) miałem Athlona 1200 ale odpaliłem sprzęt zanim zamontowałem radiator wiec dosłownie strzelił. 

Czyli standardowo, AMD było złe 20 lat temu i tory i podwozie też było złe. Tylko intel i NV!

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

AKTUALIZACJA

Po zmianie chłodzenia na intelowski boxowy cooler na 20 min stuki itp. ustały, więc sekcja zasilania odpada. Winnym okazał się Arctic LF II 240 a dokładnie jego pompa.

Co dziwne, po ponownym zamontowaniu AiO pompa dość długo bulgotała i skwierczała przelewając (?) płyn (komp z chłodnicą przez godzinę leżał na boku, pewnie dlatego) i teraz jest też cisza, bez stuków itp. Czyżby się sama naprawiła? :) Tak czy siak, wysyłam raczej na gwarancję, tylko muszę najpierw załatwić coś lepszego od boxa intela.

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, markovfreeman napisał:

Co dziwne, po ponownym zamontowaniu AiO pompa dość długo bulgotała i skwierczała przelewając (?) płyn (komp z chłodnicą przez godzinę leżał na boku, pewnie dlatego) i teraz jest też cisza, bez stuków itp. Czyżby się sama naprawiła? :)

Wygląda na to że wcześniej była zapowietrzona.

6 godzin temu, markovfreeman napisał:

Tak czy siak, wysyłam raczej na gwarancję

Jak nic nie stuka już i działa poprawnie to tylko pozbawisz się chłodzenia na jakiś czas i odeślą to samo, bez sensu. Chyba że...

5 godzin temu, jarkko napisał:

Nie wiem czy to jest dokładnie to samo issue jako, że poza tym dźwiękiem nie zauważyłeś degradacji działania, ale zobacz ten link bo jest akcja serwisowa LINK

+1, sprawdź czy masz wadliwą sztukę. Jeśli tak to napisz do nich i wyślą ci reperaturkę. Ewentualnie możesz wysłać do Niemiec to ci zrobią.

https://www.arctic.de/en/lf-service-kit

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 30.07.2023 o 09:41, zbiku90 napisał:

Jakby mi ktoś powiedział 10 lat temu że będzie tyle zachodu żeby i7 schłodzić to bym go wyśmiał.

Jakby Ci ktoś powiedział 10 lat temu, że i7 będzie miał 16* rdzeni to byś go zabił śmiechem xD

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...