Skocz do zawartości

Recommended Posts

OK, o sieciach mam pojęcie raczej nijakie. DO tej pory zwykle w domu był sprzęt dostarczany przez operatora, ew jakiś prosty AP i przełącznik sieciowy gdy brakowało gniazd.

W ciągu miesiąca będę podłączał nowego dostawce w mieszkaniu. Mam opcję światłowodu od Orange i z tego co się orientuję można na nich wymusić dostarczenie ONT i reszta już zależy ode mnie.

Chciałbym zrobić sieć w mieszkaniu już tak trochę bardziej po ludzku. Okablowane mam pokoje skrętką o ile pamiętam cat 5 (mieszkanie robiłem w 2015 roku i od przeszło 5 lat tam nie mieszkam).

Najpierw myślałem o Ubiquiti ale cena jak dla użytkownika domowego mnie jednak trochę zraziła do tego rozwiązania. Więc poczytałem o tp-link i na moje „nieznanie” się wygląda, ze to mogłoby się udać. Mieszkanie mam dwupoziomowe, wejście światłowodu na dolnym poziomie gdzie mam też wyprowadzanie wszystkich kabli z pokojów itp. Więc tam powstanie centrum. Do tego będę potrzebował min dwa AP, najchętniej już z WIFI 6 i POE. Ale same AP niewiele zdziałają.

Są dwa pomysły:

switch: TL-SG2210MP

kontroler: OC200

router: TL-ER7206

 

lub 3 w 1: ER7212PC

Dlaczego OMADA? Przez kilka miesięcy nie będzie mnie na tym mieszkaniu a żona i syn już tak. Chciałbym w razie potrzeby móc zdalnie nadzorować sieć i ew. coś poprawić gdyby padło/działało nie tak jak powinno.

Pomimo mojego „nieznania” się skłaniałbym się raczej ku pierwszej opcji. Wydaje mi się być bardziej przyszłościowa. Ale czy dla użytkownika domowego z ambicjami to ma sens? W sieci będą 3-4 telefony, dwa PC, xbox, 2-3 TV, dekoder TV, niedługo NAS i trochę „inteligentnych” sprzętów domowych – gniazdka, włączniki i coś tam jeszcze.

Nie do końca ogarniam AP z TP linka – widzę, że jest kilka z montażem ściennym gdzie z takiego AP można jeszcze wyprowadzić połączenie kablowe do innych urządzeń w pobliżu. Czy takie pass-through odbija się jakoś na szybkości/jakości łącza. Wydaje się to być interesującym rozwiązaniem w pokojach gdzie mam mniej gniazd LAN niż powinienem mieć. Czy taki AP robi za przełącznik? Czy urządzenia podpięte do niego są widziane przez główny switch sieci bez problemów i czy tym gniazdami w AP można jakoś zarządzać? Czy jeśli np. dany AP będzie przypisany do danego VLAN to wszystko co do niego podpięte po kablu będzie musiało też należeć do tego VLAN?

Myślałem o MESH ale jakoś na dwóch poziomach mieszkania fast-roaming ma chyba więcej sensu.

Pytania pewnie maga lamerskie ale gdzieś zapytać trzeba

Link to post
Share on other sites

VLANy się wydziela się, jak nie chcesz aby jakieś urządzenia się widziały. Normalnie AP to taki bezprzewodowy switch, wszystkie urządzenia będą widoczne.

Tp-gó**o u mnie żaden nie przetrwał dłużej niż 3 lata, poza switchami. Chiński szajs.

Jak chcesz tanio - zrób sieć na mikrotiku, (router, switch, AP), podobno tańszy niż ubi. np. rb2011ils to poniżej 200 zł używany chodzi.

Jak chcesz dobrze, to ubi. Prawdopodobnie potencjału sprzętu w domu nie wykorzystasz, ale soft mają do perfekcji dopracowany.

Link to post
Share on other sites

Dzięki, mikrotika się boję bo nie jestem na tyle zaawansowany żeby to ogarnąć a jak czytam to widzę, że to raczej wyższa szkoła jazdy jest:( UBI to jednak będzie overkill dla mnie. Nie mówiąc o finansach;) TP-Linki miałeś te domowe czy już z tych "lepszych"?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...