Skocz do zawartości

Podkręcanie BCLK w i5 13600K


Recommended Posts

Witam

Mam CPU podkręcone mnożnikiem 55 na dwóch rdzeniach P i 53 na 4 następnych. Maksymalny zegar cpu w hwinfo pokazuje 5486,6MHz a powinno być 5500MHz.

Sprawdziłem w hwinfo i pokazuję szynę BCKL 99,8MHz zamiast 100MHz .

Ruszenie szyny o minimalną wartość np. 100,01 MHz w biosie powoduje niestabilność systemu  .

Co ustawić w biosie aby to wyrównać albo podkręcić tą szynę  i żeby było stabilnie ?

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, ju-rek napisał:

To jest błąd tego programu, już dawno na wielu forach o tym pisano.

Nie prawda , sprawdzałem na innych programach i też nie pokazuje 100Mhz.

Być może jakieś stare wersje miały ten błąd. HWinfo najnowsza wersja , jak i cpu-z. 

Ktoś ma doświadczenie w podkręcaniu 13gen przez BCLK ?

Zrzut ekranu 2023-07-10 161806.jpg

Link to post
Share on other sites
22 minuty temu, Kawabonga napisał:

Nie prawda , sprawdzałem na innych programach i też nie pokazuje 100Mhz

Nie chodzi mi o to że pokazuje nierówne 100, tylko, że po podniesieniu ponad 100 wyniki w Aida64, są zafałszowane. Poszukaj postów na overclock.net. 

Link to post
Share on other sites
Teraz, zbiku90 napisał:

Sprzedaj płytę i proca, kup sobie B660M Mortar Max Wifi i i5 12400. Będziesz mógł sobie podkręcić BCLK i jeszcze pewnie coś zarobisz na tym ;)

A co ma płyta na B660M czego nie ma Z690, że nie można podkręcić BCLK ? 

Link to post
Share on other sites

External clock generator, możesz sobie poczytać. Ogólnie kręcenie BCLK w tych czasach to ciężki temat, raz że intelowi to nie pasuje i blokuje jak tylko może, dwa że niestabilnie jest bo poza prockiem kręcisz dużo innych rzeczy. Jak chcesz to sobie kup platformę na s775 do zabawy, niektóre procki z odpowiednią płytą i ramem kręciły się o ponad 50% jak kultowy Q6600.

Link to post
Share on other sites

Ale intel to blokuję chyba tylko w procka bez k. Np w i7 9700 mogłem ustawić około 102mhz, na więcej była blokada, ale się dało. A teraz 100.01 MHz powoduje już niestabilność. Wydaje mi się to tylko kwestia ustawienia czegoś w biosie. 

Link to post
Share on other sites

Ja zrozumiałem że intel przez pomyłkę nie zablokował podkręcanie cpu non-k przez BCLK, później wydali biosy z nowym mikrokodem blokujący tą możliwość. 

Nigdzie nie widzę że blokada dotyczy cpu z K? 

Link to post
Share on other sites

Możesz dać szynę 102 i mnożnik na 50x, jak wstanie bez problemu na 5,1ghz to oznacza że te twoje 5,5ghz nie jest do końca stabilne.

PS. Nie odpowiadam za żadne ewentualne uszkodzenia, jak chcesz to robisz to na własną odpowiedzialność.

Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, zbiku90 napisał:

 że te twoje 5,5ghz nie jest do końca stabilne.

Póki co po moich testach 5,5Ghz jest stabilne na napięciu 1,100v. 

Ustawione mam :

2 rdzenie P 5,5

4 rdzenie P 5,3

8 rdzeni E 4,1

Ramy 3600@ 4000 Gear1

Ale wydaje mi się że gdy ustawię pamięci na 3800 i podkręcę BCLK to i tak będzie szybciej niż na 4000 ze standardowym BCLK.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Kawabonga napisał:

Póki co po moich testach 5,5Ghz jest stabilne na napięciu 1,100v. 

prime95 idzie bez błędów chociaż przez pół godziny?

2 godziny temu, Kawabonga napisał:

Ale wydaje mi się że gdy ustawię pamięci na 3800 i podkręcę BCLK to i tak będzie szybciej niż na 4000 ze standardowym BCLK.

Nie będzie, skąd w ogóle takie założenia?

Link to post
Share on other sites
20 godzin temu, zbiku90 napisał:

prime95 idzie bez błędów chociaż przez pół godziny?

Nie będzie, skąd w ogóle takie założenia?

Szkoda prądu i czasu na pime95 , żadna gra ani apka nigdy mi nie obciąży kompa jak prime95.

Wystarczy pograć trochę w Warzone2 , Apex Legend, CP2077  aby sprawdzić stabilność. Zawsze jak przesadziłem z OC to wywalało mi którąś z tych gier ;)

 

Z tego co pamiętam testowałem na i7 9700 non k z BCLK na 102.8 , bo dalej była blokada , i działało to szybciej i stabilniej z niższymi CL i niższym taktowaniem ramów niż wyższe taktowanie ramów bez OC BCLK i wyższym CL.  

Link to post
Share on other sites
23 minuty temu, Kawabonga napisał:

i działało to szybciej i stabilniej z niższymi CL i niższym taktowaniem ramów niż wyższe taktowanie ramów bez OC BCLK i wyższym CL.  

Może niższe timingi  właśnie robiły robotę. Teoretycznie szyna też może mieć jakiś wpływ bo np. 12x166 było szybsze od 15x133 (niby obydwa 2,0ghz), ale to było 20 lat temu.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem co jest grane, ale nagle teraz jak zacząłem sobie testować to poszło podkręcić lekko BCLK.:co:

I tak jak mówiłem niższe taktowanie Ramów + wyższe BCLK daje lepsze rezultaty niż wyższe taktowanie ramów + standardowe BCLK.

Nawet CL Ramów nie obniżyłem i w wyszło minimalnie szybciej :)

 

Zrzut ekranu 2023-07-12 193526.jpg

Jeszcze zrobiłem test w RealBench 2.56 dla tych którzy uważają że Aida64 przekłamuje wyniki po oc BCLK.

Też wyszło szybciej z ramem 3836MHz  BCLK 102.8 niż 4000MHz i BCLK99,8

Jedynie wynik obliczenia karty graficznej może być lekko inny bo chyba testy było robione z trochę innym oc RTX3060Ti.

pon. lip 3 2023
19:07:08

 

4000Mhz BCLK99,8Mhz
Image Editing: 285865
Time: 18.6381

Encoding: 354123
Time: 15.0456

OpenCL: 301145
KSamples/sec:  55387

Heavy Multitasking: 281993
Time: 27.0645


System Score: 305781

 

----------------------------

3836MHz , BCLK102,8MHz 

śr. lip 12 2023
19:49:34


Image Editing: 277676
Time: 19.1878

Encoding: 357686
Time: 14.8957

OpenCL: 306475
KSamples/sec:  56422

Heavy Multitasking: 286995
Time: 26.5928


System Score: 307208


 

 

Link to post
Share on other sites

Brawo, właśnie udało ci się podbić średni wynik bencha o 0,47% ;) Powtórzyłbym testy przy różnych porach dnia i temperaturach zewnętrznych, bo to podchodzi pod błąd pomiarowy, tym bardziej że np. image editing spadł. Jest też opcja że 4000mhz na RAMie nie było do końca stabilne i miałeś jakieś mikroprzycinki. No ale po co testować przecież:

4 godziny temu, Kawabonga napisał:

Szkoda prądu i czasu na pime95

Też mi się kiedyś wydawało że mam "rock solid" 1:1 3800 18-18-18-40 na 4x8GB (pomieszane b-die i e-die żeby nie było zbyt łatwo), ale trzeba było podkulić ogon i zejść na 3200 16-15-15-35. Nagle wszystkie problemy minęły jak ręką odjął, a różnica w wydajności prawie żadna.

Link to post
Share on other sites

Tym lepszym wynikiem o 0,47% chciałem tylko pokazać że można jednak podkręcić bclk i jednak bzdury tu co niektórzy piszą. Mi w tym temacie chodzi o sugestie jak podkręcić to najlepiej. Podkręcić przez mnożnik to każdy głupi potrafi.  Podkręciłem do 104mhz ale z pamięciami jeszcze trzeba było zejść niżej, co nie zmienia faktu że wynik w Aida64 np zapisu ciągle wzrasta ale np odczytu jest niższy .  

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...