Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. Składam nowego pc i większość podzespołów już posiadam, natomiast zostały mi 2 co do których mam dylemat. Części jakie posiadam to:

 

1. zasilacz BeQuiet 850w

2. obudowa Phanteks Eclipse P400A

3. i9 13900k

4. MSI Rtx 3080 Gaming X

6. 64 gb Goodram 3600mhz - 4x16gb DDR4

7. bracket Thermalright na lga1700

8. 1x ssd 512 gb na system, 2x ssd 2tb na dane (sata)

9. 4x wentylator 140mm arctic.

 

No i teraz pytania do Was:

 

1. Jaka płyta główna pod procesor i9 13900kf? Chipset z690 czy 790? (budżet 1500 max choć lepiej gdyby było mniej) Zależy mi na dobrej sekcji zasilania, 4x sata, wifi kompletnie niepotrzebne, pcie 5.0, przejrzystym uefi, wyjściu spdif bądź coax, mam zewnętrzny DAC. Myślałem o jakimś Aorusie bądź Tomahawk, ale co do Aorusa naczytałem się że jest problem z zapamiętywaniem ustawień w uefi, o tomahawku że ma problem z pamięciami powyżej 3200mhz, Asus ma problem z wysoką temperaturą sekcji zasilania. Ile w tym prawdy?

2. Jakie chłodzenie do niego? (tutaj jeśli wystarczy aio 360 to by było ok, jeśli 420 to potrzebna zmiana budy) (budżet 800 zł, choć im mniej tym lepiej)

3. Czy ten zasilacz wystarczy czy trzeba coś mocniejszego?

 

Kręcenie procka na dzień dzisiejszy nie wchodzi w grę, może kiedyś, pewnie chętnie UV ze względu na chore temperatury, chyba że chłodzenie na to pozwoli. 

Część podzespołów będzie wykorzystana z obecnego pc, część zakupiłem, no i została płyta i AIO. Chłodzenia powietrznego nie chcę, zależy mi na względnie możliwej ciszy o ile to możliwe a przy powietrznym pewnie byłoby to trudne do osiągnięcia. Aio 360 max wejdzie na przód, na górę max 280 w obecnej budzie. 

 

Pc będzie wykorzystywany do gier i do montażu filmów.

 

Łączny budżet jaki posiadam na te 2 podzespoły to jest max 2300 zł w pakiecie z miesięcznym wysłuchiwaniem powieści i melodramatów ze strony drugiej połówki, dlatego lepiej gdyby było mniej. 

 

Co kupić a czego unikać i dlaczego? 

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Co do płyty to sekcja zasilania musi być mocna, 13900K na Gigabyte  Z690 Gaming X DDR5 potrafił rozgrzać sekcję do 118* stopni. https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-mpg-z690-edge-wifi-ddr4-9398464/ Tutaj masz 16 faz 75A, spełnia twoje wymagania, wifi jest gratisem, większość lepszych płyt ma je w standardzie. Jeśli ma być taniej ta też się dobrze sprawdzi https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-mag-z690-tomahawk-wifi-9398461/?ceneo_cid=a9aea6ef-047f-4e53-073d-ee2a49bc7648.

Co do chłodzenia, dobrą opcją jest https://www.morele.net/chlodzenie-wodne-arctic-liquid-freezer-ii-360-acfre00068a-6650677/?ceneo_spo=true&ceneo_cid=45e0c287-2109-cdb0-6fb3-1eb0b434e72b

Jak się zapiszesz do newsslettera to za każde wydane 100zł dostajesz dychę w postaci bonu.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...