Skocz do zawartości

Zestaw komputerowy do walidacji :)


Recommended Posts

Dzień dobry

Chcę nabyć taki zestaw:

DDR4
Procesor Intel Core i9-13900KF, 3 GHz, 36 MB, BOX (BX8071513900KF)    2 705,58 zł
Płyta główna ASRock Z790 PG LIGHTNING/D4    851,04 zł
Pamięć Kingston Fury Beast RGB, DDR4, 128 GB, 3200MHz, CL16 (KF432C16BBAK4/128)    1 508,99 zł
Obudowa SILENTIUMPC Signum SG7V Evo TG ARGB    499,00 zł
Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti Windforce OC 12GB GDDR6    3 990,00 zł
Zasilacz ADATA XPG CyberCore 1000W    970,46 zł
Dysk SSD Crucial P5 Plus 2TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (CT2000P5PSSD8)    628,19 zł
Chłodzenie wodne MSI MAG Core Liquid 360R V2 Czarne    529,00 zł

 

DDR5

Procesor Intel Core i9-13900KF, 3 GHz, 36 MB, BOX (BX8071513900KF)    2 739,37 zł
Płyta główna ASRock Z790 PRO RS    956,45 zł
Pamięć G.Skill Ripjaws S5, DDR5, (4x32) 128GB, 5200MHz, CL36 (F5-5200J3636D32GX2-RS5W)    1 735,98 zł
Obudowa SILENTIUMPC Signum SG7V Evo TG ARGB    499,00 zł
Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti Windforce OC 12GB GDDR6    3 990,00 zł
Zasilacz ADATA XPG CyberCore 1000W    970,46 zł
Dysk SAMSUNG 980 Pro 2TB SSD    679,00 zł
Chłodzenie wodne MSI MAG Core Liquid 360R V2 Czarne    529,00 zł
 

Czy coś by można tu jeszcze podkręcić w kwestii kompatybilności, prędkości, ceny w dół bez utraty jakości.
Proszę o przegląd fachowym okiem i jakaś podpowiedź...

 

pozdrawiam

SW


 

 

Edytowane przez SebekW
Link to post
Share on other sites

Cześć,
Raczej bym się kierował w stronę platformy z DDR5.  Nie napisałeś do czego ma służyć ten zestaw, bo patrząc na komponenty, to wydaje mi się, że granie nie jest priorytetem. 

Obudowę, którą wybrałeś za 500 zeciszy, to taka "mało opłacalna" mi się wydaje. Troszkę taniej dostaniesz Corsair 4000D airflow lib Be Quiet 500DX, ale tam 360 chłodzenie wejdzie tylko na przód. Troszkę drożej za to corsair 5000D i wtedy pełna dowolność. Obie opcje jakościowo są o niebo lepsze.

 

Chłodzenie -> koniecznie kup ramkę do procka, sporo daje. Serio. 

 

Cała reszta, to ciężko coś powiedzieć. Wygląda jakbyś budował "topową" maszynę do pracy, ale jak najniższym kosztem. Może się to odbić czkawką.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Cześć

Tak :) buduje komputer do pracy(Inventor duże projekty energetyczne), tylko mam trochę obawy co to DDR5 coś tam słabo jest z pamięciami "dual channel" na wszystkie sloty, nawet w specyfikacjach pisze 2 lub 2/4 jakieś nieporozumienie o ile dobrze rozumiem, przy niektórych szybkościach w ogóle problem z odpaleniem komputera podobno jest.

Tak mi namącili we łbie że sam teraz niewiem jakie wsadzić.

 

W procku obsługa pisze tak:

Up to DDR5 5600 MT/s
Up to DDR4 3200 MT/s

"Czyli do..."

Na płycie obsługa 2 lub 2/4 czyli jak wepnę na wszystkie to ni pies, ni wydra kawał świdra.

Mógłby mi ktoś podpowiedzieć jakie tam pamięci upakować w najlepszym wypadku żeby nie było problemów.

Dodatkowo dochodzi jeszcze temat XMP czyli jak dobrze rozumiem w trybie OC.

 

*Kupię ramkę dzięki za info fajna sprawa :)

 

pozdrawiam

SW

Edytowane przez SebekW
Link to post
Share on other sites

Różnie to wygląda z różnymi płytami głównymi i pamięciami. Najlepiej sprawdzić na stronie płyty głównej, jakie zestawy zostały przetestowane. Np dla mojej asus Z790 ProArt:
image.thumb.png.69ed479d31d273b8ff89a705d4827b97.png

 

To tyle, jeżeli chodzi o "wspierane" konfiguracje 4x32 GB :) Nie do końca rozumiem, co Asus ma na myśli pisząc "Socket Support" 1, 2 przy pamięciach 4x32 GB. 

Może się okazać, że szybsze pamięci będą działały, ale tutaj potrzeba "szczęścia" i nie ma gwarancji. Jeżeli chodzi o to co jest przy procku, to pamiętaj, że to się tyczy timingów zgodnych z JEDEC, a nie profili XMP. Ogólnie to sprawa ma się tak, że ciężko uzyskać "topowe" prędkości ram mając 4 kości ddr5. 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dzień dobry,

Maksymalny pobór mocy przy tym zestawie to 688W, więc doszedłem do wniosku że w zasilaczu 850W to 81% i niby ok ale różnica w cenie niewielka bo chyba 300 zł, a na 1000W to 69% więc ani mało ani dużo jest mocny zapas, a jakbym w przyszłości robił upgrade to taki zapas się przyda.

PS.

Tak sobie teraz podbiłem płytę do PRIME Z790-P to też nie ma 4x32 tylko 4x48, jakaś masakra jest z tymi DDR5...

Musiałbym sobie poszukać jakiejś innej płyty z obsługę 4x32 ale koszt podbija fest do góry... i płyty i pamięci.

 

pozdrawiam

SW

 

 

PS.

Znalazłem taką płytę MSI PRO Z790-A WIFI i o dziwo chyba jest 4x32 na 13th KF choć inaczej zapisane, niż w Asus.

Tylko które sobie machnąć, z tego co widać wszystkie są na 4x kolumna J, doradzi ktoś coś :)

 

image.png.67c743215388a19e9e30b3d497edfcbd.png

 

tylko już podskoczyło do 12170,77 zł O.O xD

Edytowane przez SebekW
Link to post
Share on other sites

Co do zasilacza, uważam że nie warto schodzić z mocą.

 

Co do płyty głównej i ram, to są przetestowane zestawy, nie oznacza to, że inne nie zadziałają. Może nawet się zdarzyć, że mimo wszystko pewne prędkości nie zadziałają. To też nie tak, że ich wcale nie odpalisz, odpalisz tylko możliwe, że wtedy zgodnie z JEDEC. Obecność pamięci na OVL zwiększa szanse, że wszystko pójdzie gładko :) 

 

Tak sobie patrzę, to z "tanich" płyt, MSI MAG Z790 TOMAHAWK ma całkiem spore wsparcie na swojej stronie dla konfiguracji 4x32

 

 

 

 

 

 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Jak kupię np. te 5200 i nie będę robił OC to będą chodziły na 4800 czy mniej co może być związane z tymi 4-ma slotami, bo dwa to już wiem że śmiga jako dual channel bez problemów... Ma się rozumieć że SPD speed to odnosi się do procka, a suported speed to jest na płycie więc mogę ustawić max do 5200 w OC ? Czy dobrze myslę ? xD bo już się tracę...

 

pozdrawiam

SW

PS.

Czy UPS do takiej maszynki to dobry pomysł ? Np taki:

https://www.morele.net/ups-powerwalker-vi-2200-sh-fr-10120055-520643/

PS.

Czy UPS do takiej maszynki to dobry pomysł ? Np taki:

https://www.morele.net/ups-apc-bvx2200li-7267492/

Link to post
Share on other sites
17 godzin temu, SebekW napisał:

Znalazłem taką płytę MSI PRO Z790-A WIFI i o dziwo chyba jest 4x32 na 13th KF choć inaczej zapisane, niż w Asus.

Tylko które sobie machnąć, z tego co widać wszystkie są na 4x kolumna J, doradzi ktoś coś :)

 

Większość podanych tu ramów to wersje RGB :) vzyli ++$$ za światełka.

Są jednak:

https://www.morele.net/pamiec-kingston-fury-beast-ddr5-64-gb-5200mhz-cl36-kf552c36bbek2-64-12775281/

 

11 godzin temu, SebekW napisał:

Ma się rozumieć że SPD speed to odnosi się do procka

https://www.jedec.org/standards-documents/docs/jesd400-5a01

Jak wsadzisz tylko, to ram powinien wystartować z prędkością 4800MT CL 40. 

 

11 godzin temu, SebekW napisał:

a suported speed to jest na płycie więc mogę ustawić max do 5200 w OC ?

Oznacza to, że możesz uruchomić profil XMP i jest szansa, że zadziała :)  Profile XMP to jest właśnie OC - procesora w dodatku a nie pamięci jako tako. Możesz potem dalej robić OC i jeszcze trochę te ramy podkręcić. Podkręcanie pamięci przy 4 dimm ma jednak ograniczony potencjał (względem 2 dimm). 

 

11 godzin temu, SebekW napisał:

Czy UPS do takiej maszynki to dobry pomysł ?

Tak, to jest bardzo dobry pomysł. Jaki, to już pytanie do speca od tych rzeczy. 

-------------

BTW, ta płyta MSI PRO Z790-A WIFI i ten marketing MSI:

 

image.thumb.png.e213a36a861350db19cde02437279ff5.png

 

Myślę sobie - dobry deal, taka budżetowa opcja na 2x gpu, nawet jeżeli współdzielone linie i idzie to jako x16 CPU i x8 z chipsetu(sam chipset obsługuje 20x PCIE 4.0), a tu proszę:
image.thumb.png.e6dbe1730fb48f6daafc4593dd9e8bf7.png

 

BRAWO MSI.

 

 

Link to post
Share on other sites

Wezmę sobie tą płytę MSI MAG Z790 TOMAHAWK WIFI

A pamięci takie: https://www.morele.net/pamiec-kingston-fury-beast-ddr5-32-gb-5200mhz-cl36-kf552c36bbe-32-12775278/ są w specyfikacji więc powinno być ok.

 

e4f28ea827f57705.jpg

i tak to chyba finalnie zrobie...

Mam tylko jeszcze zgryz z obudową niby ten Corsair D5000 jest spoko, ale jakoś niewiem...

Poszukam jeszcze deczko.

Link to post
Share on other sites

To może corsair 7000D airflow?  Kosztuje troszkę więcej, ale wsadzisz bez problemu tanie i całkiem sensowne chłodzenie Arctic Liquid Freezer 2 420mm :)
Obudowa zmieści nawet jakbyś chciał zwodować 4090. Jest to jedna z tańszych obudów tej wielkości. 

 

Link to post
Share on other sites

Ten Windows to 10Pro który będzie upgradowany do 11 jeszcze mamy czas chyba do Października tego roku.

https://soft360.pl/windows-10/23windows-10-professional-0885370920819.html

https://soft360.pl/office-2019/32microsoft-office-2019-dla-uzytkownikow-domowych-i-malych-firm-0889842336818.html

 

Strona sprawdzona jest autoryzowanym partnerem M$ i dają certyfikaty na te subskrypcje to są wszystko box-y ale ESD że można przenosić.

Edytowane przez SebekW
Link to post
Share on other sites

Zmień tego 980 Pro na KC3000 a jak chcesz top to Fury Renegade. 
Ten 980 chyba do dziś jest łatany przez firmware, podobnie zresztą jak ostatnio padający 990 Pro 2TB

Zasilacz Platyna ok, kurde ale to ADATA. Nie lepiej Ci zejść do zdecydowanie bardziej markowego Golda? 

W dniu 21.06.2023 o 14:02, SebekW napisał:

Maksymalny pobór mocy przy tym zestawie to 688W,

Nie weźmie Ci ten zestaw, bo piszesz o jednoczesnym pełnym syntetycznym zapętlonym obciążeniu zarówno CPU oraz GPU - obciążenie nierealne do osiągnięcia w codziennym użytkowaniu. 

 

W tej samej cenie masz https://proline.pl/koszyk/49454f1e z LF420 oraz MEshify 2 XL gdzie 420 idzie na top

Dajesz to w montaż + testowanie za 50 zł i niech sprawdzają stabilność pamięci 

Link to post
Share on other sites

Już za późno :) zakupiłem to...

Jeżeli chodzi o zasilacz to bebech jest wyprodukowany przez CWT więc to bardzo dobra marka, ma też od groma zabezpieczeń i różnych certyfikatów, mam 2szt po 750W u dzieciaków i na razie jest git...

 

https://www.youtube.com/embed/tTnpkET070U

za******y test 

 

TEST COMPLETO - XPG CYBERCORE 1000W 80PLATINUM!!!!

Edytowane przez SebekW
Link to post
Share on other sites

Hejka

Nie mogę się z tobą zgodzić @kajtek.gość pokazuje jak działa ten zasilacz, wszystko wyjaśnia, widać obciążenia, wszystko widać, napięcia, prąd, opisuje każdą sekcję, ma specjalnie zbudowany do tego przyrząd, na oscyloskopie widać wszystko jak na dłoni przy maksymalnych obciążeniach, to jest najbardziej wiarygodny i najlepszy test jaki dotąd udało mi się znaleźć w necie, wynika z niego że ten zasilacz jest bardzo dobrej jakości nie można do niczego się doczepić jeżeli chodzi o pracę, a i podzespoły są najwyższej klasy, ma dużo różnych zabezpieczeń. Porównywać zasilacz do karty pamięci m2 NVMe to chyba się nie godzi ;) bo to segment inny jest. Trzeba umieć zachować zdrowy rozsądek ;)

 

Edytowane przez SebekW
  • Haha 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

https://www.tomshardware.com/reviews/xpg-cybercore-1000-platinum-power-supply-review

 

Na jak na platinum to jest to najwyżej średni zasilacz, wiadomo będzie działać bo bebechy ma solidne ale przepłacone

Overall performance needs a boost

Not so tight load regulation at 12V-

High inrush current with 230V

Mediocre transient response at 3.3V

Efficiency at light loads should be higher

Link to post
Share on other sites
W dniu 28.06.2023 o 08:28, SebekW napisał:

Hejka

Nie mogę się z tobą zgodzić @kajtek.gość pokazuje jak działa ten zasilacz, wszystko wyjaśnia, widać obciążenia, wszystko widać, napięcia, prąd, opisuje każdą sekcję, ma specjalnie zbudowany do tego przyrząd, na oscyloskopie widać wszystko jak na dłoni przy maksymalnych obciążeniach, to jest najbardziej wiarygodny i najlepszy test jaki dotąd udało mi się znaleźć w necie, wynika z niego że ten zasilacz jest bardzo dobrej jakości nie można do niczego się doczepić jeżeli chodzi o pracę, a i podzespoły są najwyższej klasy, ma dużo różnych zabezpieczeń. Porównywać zasilacz do karty pamięci m2 NVMe to chyba się nie godzi ;) bo to segment inny jest. Trzeba umieć zachować zdrowy rozsądek ;)

No ja się z tym jednak nie zgodzę. W tej cenie można mieć bardzo dobre jednostki zdecydowanie lepszych marek, które również są na bardzo wysokim poziomie. ADATY bym sam po prostu dla siebie nie kupił w takiej cenie, nawet jakby nie wiem jak to dobrze wypadało w testach - to nadal ADATA. Nie twierdzę że jest zły, słaby. Za tysiaka wolałbym mimo wszystko Seasonica, już nawet w tej cenie masz PRIME-GX 1000W więc top topów + kabel i po sprawie. Ja tak mam, są marki które wymiatają gdzieś w dolnych budżetach, natomiast co do droższych produktów - zdecydowanie patrzę również na samą markę, nie tylko na testy i osiągi. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...