Skocz do zawartości

Sprzęt z niskimi temperaturami.


Recommended Posts

Stoję przed zmianą platformy u młodego, problem dotyczy wysokich temperatur.

Obecnie jest to I9-9900KF + asus turbo RTX3070 (blower) / 1440p Obudowa to CoolerMaster Q500L, Cooler Master MasterLiquid Lite 240

 

Wziąłem pod uwagę poniższe komponenty:

 

AMD Ryzen 7 7800X3D

Gigabyte B650M AORUS ELITE AX

DDR5 Kingston FURY 32GB (2x16GB) 6000MHz CL32

 4050zł

 

Intel Core i7-13700KF

Gigabyte Z790 AORUS ELITE AX

DDR5 Kingston FURY 32GB (2x16GB) 6000MHz CL32

4350zl

 

Obudowa raczej zostanie bo nie może być wyższa niż 380mm no chyba że ktoś zaproponuje coś innego(może być głębsza).

 

Sprzęt głownie do giercowania (rust, fivem, cod ….), w przyszłości gpu pewnie do wymiany.

W OC nie będziemy się bawić, ale w celu obniżenia temperatur pewnie trzeba będzie zrobić UV  na płytach serii B650 to możliwe?

 

Kilka wątpliwości

Iść w procesory serii 5? (niższe temperatury)

Porzucić intela (kończąca się platforma, a może czekać do nowej podstawki(tylko to przyszły rok))

Płyty główne ok?

Link to post
Share on other sites
13 godzin temu, donvito napisał:

problem dotyczy wysokich temperatur

Ta obudowa jest beznadziejna pod kątem temperatur. To jest po prostu gorące pudło bez wentylacji. Te "perforacje" to jakiś żart. 

Wydaje mi się, że przy obecnym GPU, zmieniając procka i ram to nie odczujesz różnicy, tym bardziej w grach na 1440p. Jesteś pewien, że chcesz wydać 4 tyś. zł, by było dalej tak samo, tylko z nowszymi komponentami? 9900KF to dalej bardzo wydajny procek.

 

Jeżeli chcesz, by było ciszej i się mniej grzało, to:

Obudowa, ta jest absurdalnie beznadziejna. Zmień ją.  Jeżeli koniecznie powinna być "niska" to może: Lian Li O11 Air Mini? ma tylko 384 mm.  Jeżeli możesz sobie pozwolić na jednak większą obudowę, to be quiet! Pure Base 500DX jest dalej fajnym wyborem, w standardzie masz 3x 140mm wentylatorki, które dają radę. Jeżeli może być to duża obudowa i zależy Ci na ciszy, a nie koniecznie na szklanym panelu, to be quiet! Silent Base 802 ma przewiewny przód i piankę na panelach bocznych. Ta pianka całkiem nieźle redukuje piszczenie cewek i sprawi, że blower z GPU będzie trochę mniej irytujący.

 

Będzie ciszej i zdecydowanie taniej. Chcesz jeszcze ciszej i wydajniej, a budżet wolny? To może lepiej najpierw wymienić GPU? RTX 4070 w wersji z 3 wentylatorami spokojnie zmieści się w budżecie. też poczujesz ją bardziej niż pakowanie nowego procka. 

 

 

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Problem w tym iż i9-9900 dobija do 100 stopni, a z tego co obserwuję to z takim r7-7800 max do 80 dobijają.

Obudowa będzie wymieniana na fractal define 7, ale to jesienią jak wymienię meble.

Powyższe komponenty + rtx4070 tak w 8-10 chciałbym się zmieścić.

Link to post
Share on other sites

Ale dlaczego ten i9 9900kf dobije do 100? 

Myślisz, że 13700kf będzie miał mniejsze temperatury? 

 

Sprawdzałeś, jak temperatury się mają jak zdejmiesz boczny panel? Wymieniłeś pastę? Może cooler do procka ma jakieś problemy? 

Fractal define 7 to kolejne gorące pudło. To nie tak, że dobra obudowa musi mieć mesh na froncie, ale tych dobrych obudów bez frontowego mesha to jest niewiele. 

 

Jeżeli masz ochotę kupić nowego procka, Toja sprawa, ja bym jednak wybrał intela. To jednak nie rozwiąże Twojego problemu. Wydaje mi się, że w złym miejscu szukasz rozwiązania. Może warto kupić większą obudowę i fajny cooler, np Arctic Liquid Freezer 420? Do takiego BQ Silent Base 802 założysz na front, wtedy cpu będzie cicho i chłodno. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Wiem że obecna obudowa to kupa g... docelowo będzie większa, ale to jesienią.

Na dzień dzisiejszy chciałbym obniżyć temperatury przez wymianę podzespołów.

Przy ściągniętym panelu bocznym też jest gorąco, obawiam się że wymiana obudowy i chłodzenia niewiele zmieni, ilość generowanego ciepła będzie taka sama.

Może jednak GPU najpierw wymienić, widzę że różnica pomiędzy 3070 vs 4070 wynosi 40-50W na korzyść nowszej generacji, a to zawsze mniej ciepła.

Link to post
Share on other sites

Sposób na poprawę temperatur w tej obudowie:

 

A tak serio, to sprawdź jakie temperatury będą pod obciążeniem jak wyciągniesz chłodnicę AIO na zewnątrz obudowy, by mogło oddychać. 

 

Kolejna sprawa. Nowe procki wcale nie grzeją mniej, niestety. 
image.png.336d68853b59f11bd2b9daec34851385.png
A to dopiero 13600K :)   Twój i9 9900K zadowala się obecnie niecałymi 120W . AMD niespecjalnie jest lepsze, owszem przy graniu teoretycznie operują z mniejszymi mocami, ale dalej taki Ryzen 7 7700X potrafi ponad 200W wciągnąć. Dodatkowo procki AMD mają absurdalnie gruby IHS, co pogarsza odprowadzanie ciepła. R7 7700 (bez X) ma niby lepszą efektywność i jest tańszy, ale to w sumie to samo co z X, tylko bios standardowo włącza "eco mode". 

Problemem nie jest ilość ciepła, tylko jego efektywne odprowadzanie. Lutownica USB o mocy 8W potrafi rozgrzać grot do 380 st. C. 

 

Obecnie masz GPU z "blowerem", które ciepło odprowadza od razu na zewnątrz obudowy. Jeżeli teraz wymienisz kartę na taką z najczęściej spotykaną konfiguracją - czyli ciepło idzie w kierunku MOBO i panelu bocznego obudowy, to mając nawet kartę, która pobiera mniej energii - będzie się bardziej grzała. Na dodatek podgrzeje jeszcze procesor.

 

TDP procesora -> to taka marketingowa liczba, która nie ma najmniejszego znaczenia. Wyrażana jest w Watach, ale równie dobrze mogłaby być opisana w żelkach na godzinę -> taki Ryzen 7  ma TDP na poziomie 13 dwu gramowych żelków haribo na godzinę.  (13 żelków po 7kcal -> 91 kcal / h -> 105 W)

Link to post
Share on other sites
13 minut temu, Adames napisał:

Ryzen 7 7700X potrafi ponad 200W wciągnąć.

Coś Ci się pomyliło sam CPU maks ciągnie 140w i to w wypalarkach, 7800x3d tylko 91w :
power-multithread.png

W grach jeszcze mniej 7700x średnio 62w 7800x3d 51w:

power-games.png

 

Do gier najlepszy 7800x3d nie ma co się zastanawiać

 

17 minut temu, Adames napisał:

i9 9900K zadowala się obecnie niecałymi 120W

Gdzie tam jak to najgorętszy potwór z 9 gen, 200w wielowątkowo, w grach 100w maks
tdauREAwqYvHhsTjDHesSH-970-80.png&hash=ftdauREAwqYvHhsTjDHesSH-1200-80.pngtdauREAwqYvHhsTjDHesSH-970-80.png&hash=f

Link to post
Share on other sites

R 7 2700X 104 waty?  :rotfl::D

https://www.purepc.pl/test-procesorow-amd-ryzen-7-2700x-vs-intel-core-i7-8700k?page=0,22

 

https://www.purepc.pl/test-procesorow-amd-ryzen-7-2700x-vs-intel-core-i7-8700k?page=0,44

 

1 godzinę temu, donvito napisał:

Dlatego pomysł ze zmianą cpu, nowy proc + uv może rozwiąże problem

Zlikwiduj turbo dla małej liczby rdzeni ,daj 1.2v i dostosuj mnoznik  do stabilnego

Edytowane przez janek20
Link to post
Share on other sites

@wrobel_krk
Te pomiary to też bywają różne, w zależności od źródła, sposobu pomiaru, ustawień platformy, wersji bios...  Na wykresie, który wrzuciłeś to podczas grania taki 5700X niby ciągnie ledwie 49W. U mnie 5600X w stocku potrafi podczas grania zjeść 60 - 70 W.  35W pobiera podczas przeglądania forum. Jak oni to mierzą? Wykresy TechPowerUP są czasem oderwane od rzeczywistości.

 

5600X STOCK -> wypalanie jak to ująłeś. Sprawdzone -> Teraz. 
image.png.d70d1066324f9af55fa5276a579667c2.png

 

 

1 godzinę temu, wrobel_krk napisał:

Coś Ci się pomyliło sam CPU maks ciągnie 140w i to w wypalarkach, 7800x3d tylko 91w :

 

Z tym 7700X źle spojrzałem, zgadza się to popatrzyłem na "system power draw" a nie cpu only. Mea culpa . Z kolei 120W dla 9900K to z screena, który zamieścił autor tematu. Prawdopodobnie jest to przy zastosowaniu stockowych ustawień platformy (intel guide) i faktu, że ta maszyna ma problemy z temperaturkami.

 

Link to post
Share on other sites

Płyta główna to asus H370-I wyłączyłem w biosie "turbo mode", taktowanie procesora spadło i temperatury spadły do 68.

Nie zmienia to faktu iż nadal jestem przed zmianą platformy. Chyba raczej szukam odpowiedzi czy brać am5 czy czekać na nową podstawkę intela.

 

Link to post
Share on other sites

Bez sensu wyłączać turbo mode tylko zrobić UV albo ustawić power limit na np 95w ale turbo zostawić. Szkoda wydajności

7 godzin temu, Adames napisał:

U mnie 5600X w stocku potrafi podczas grania zjeść 60 - 70 W.  35W pobiera podczas przeglądania forum. Jak oni to mierzą? Wykresy TechPowerUP są czasem oderwane od rzeczywistości.

All power measurements on this page are based on a physical measurement of the voltage, current and power flowing through the 12-pin CPU power connector(s)

Mierzą dokładnie na kablach zasilających CPU, czysty system zero aplikacji w tle po to żeby testy były powtarzalne i miarodajne :)

 

Czysty system dokładnie odpalona tylko gra bez dodatkowych innych rzeczy to jest taki pobór mocy, przeglądam neta też mi bierze 30w bo to wszystkie linie zasilające wchodzą w package power do ramu,chipsetu procka itd

U mnie 5800x bierze 50w w grach np diablo a 100w jak odpale cb23 co się zgadza z wykresami mnie więcej biorąc pod uwag ze mam uv, na stock by brał te maks 120w,

Wracając do tematu i pokazując że techpowerup nie jest oderwany od rzeczywistości to inne testy z pomiarami na kablach nie z odczytu czujników, 7800x3d bedzie najchłodniejszy:

14-FHD-Watts.png
93-Blender-Power-Draw.png

 

Do tego najlepszy w grach:
11-FHD-FPS.png

Edytowane przez wrobel_krk
  • Lubię to 2
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, wrobel_krk napisał:

Wracając do tematu i pokazując że techpowerup nie jest oderwany od rzeczywistości

Doceniam, że używasz argumentów, miernictwo to jednak problem sam w sobie bardzo skomplikowany. Przykład z recenzji TechPowerUP z procka Ryzen 7 7800X3D:
image.thumb.png.be57de027effa83afcb71b336d816fb7.png
Średnie zużycie podczas używania aplikacji na poziomie 49.1 W. Teraz ono jest zaniżone, czy zawyżone, czy w sam raz? Test office co zużycia energii? WinRAR? 

Mają tutaj jeszcze miejsce "Compile" -> jaki język, jaki kompilator. Ślepy jestem, nie mogę znaleźć. U mnie kompilacja używając ninja i gcc, dociska procka mocno. 

Prawdopodobnie relatywne rozmieszczenie procków jest poprawne dla ich procedury testowej i przy testach tej samej generacji daje relatywny podgląd na bardziej i mniej "głodne" procki.  Nie przywiązywałbym jednak wagi do numerków, bo te mogą się znacząco zmienić z aktualizacją biosu, windowsa, sterownika do gpu, i wielu wielu innych.

 

Jak testuję modele AI, to tutaj po prostu jest tyle zmiennych, że uzyskany rezultat oznacza tylko tyle, że "tyle wyszło", nic więcej. Uaktualnisz windowsa -> inny wynik, uaktualnisz driver -> inny wynik, skoszą trawnik na osiedlu -> inny wynik. Powiem więcej, wielu naukowców "testuje gpu" w AI mierząc tylko czas przejścia danych przez model. 

 

8 godzin temu, donvito napisał:

Chyba raczej szukam odpowiedzi czy brać am5 czy czekać na nową podstawkę intela.

 

Ten Ryzen 7 7800X3D na chwilę obecną jest prawdopodobnie najefektywniejszym prockiem do grania, aczkolwiek nie jestem pewien czy najlepszym wyborem w ogóle. Zależy także od perspektywy czasu jaki planujesz używać tego procka i czy planujesz robić coś dodatkowo na sprzęcie. Może się okazać, że nowe gry mogą lepiej działać na intelu, który ma wincyj rdzeniuf. Nowa generacja intela może też mieć więcej cache, tak jak i5 12490F. 

 

----edit

Może się jeszcze okazać, że niedługo AMD też wprowadzi na rynek konsumencki procki z Efficiency Cores. AMD właśnie zarpezentowało nowe Epyc z 128 rdzeni (256 wątków) :)    Ciekawe, czy wprowadzą np takiego R5 8600 z 6p + 8e, wtedy może się okazać, że nowy procek całkowicie rozgromi obecną generacją.

Link to post
Share on other sites
10 minut temu, Adames napisał:

który ma wincyj rdzeniuf.

Wincyj rdzeniów nic nie daje jeśli patrzymy na nowczesny mkinimum 8 rdzeni proc:
7950x3d vs 7800x3d różnica w grach wynika tylko z lepszego taktowania na 5950x3d

7950x vs taki 7700x taktowanie na jednym rdzeniu plus ilość cache, tak samo z intelem

13 minut temu, Adames napisał:

Doceniam, że używasz argumentów, miernictwo to jednak problem sam w sobie bardzo skomplikowany. Przykład z recenzji TechPowerUP z procka Ryzen 7 7800X3D:

Dlatego dałem wyniki z 2 stron gdzie są różne wyniki bo metodologia i dobrane warunki testowe dają rożne wyniki liczbowe, ale zależności są bardzo zbliżone np w grach, a uwierz mi śledzę temat na wielu stronach + YT

  • 7800x3d - 69w igor, 51w - TPU
  • 13600k - 97w, 89w tpu

Nawet różne płyty główne dają inne wyniki bo na jednej  proc dostanie 1.45v na drugiej 1.4v

19 minut temu, Adames napisał:

nowy procek całkowicie rozgromi obecną generacją.

W grach ostatnio mamy stopniowy progress ale wielowątkowo naprawdę są duże skoki, topowe procki 13900k czy 7950x mało który użytkowników wykorzystuje choć w 50%

 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...