Skocz do zawartości

Czy karta graficzna jest podpięta prawidłowo?


Recommended Posts

Witam. Dzisiaj postanowiłem otworzyć obudowę, aby powycierać kurze z komputera. Chciałem też przeczyścić obok zasilacza i zdziwiła mnie jedna rzecz. Otóż kabel do niego podpięty ma złącze 8 pinowe, przy czym w lewym górnym rogu wtyczki jest pusta dziura. Ten kabel rozgałęzia się na 2 złącza 6 i 2 pinowe. Karta graficzna to RTX 2080 Super mająca 2 złącza jedno 8 oraz drugie 6 pinów i jest podpięta tym rozgałęzionym kablem. Komputer był składany w serwisie i wszystko w nim działa, ale zastanawia mnie, czy ten kabel nie jest w jakiś sposób zbyt mocno obciążony i czy nie wyjdą przez to problemy w przyszłości. Ostatnio zastanawiam się nad wymianą karty graficznej na jakiegoś używanego RTX 3080, przy czym te karty mają 2 albo nawet 3 złącza po 8 pinów i zastanawia mnie ile kabli musiałbym użyć. Zasilacz to Seasonic Focus GX 850W a procesor i7 12700f, więc komputer sobie z taką kartą powinien poradzić. Też jest jeden problem bo nie mogę znaleźć dodatkowych kabli co były w zestawie z zasilaczem i pewnie będę musiał je dokupić. Czy użycie kabli innych, niż dostarczone przez producenta mogłoby w jakiś sposób uszkodzić podzespoły?

Link to post
Share on other sites

Generalnie powinno się podpinać każde złącze osobnym kablem PCIE ale w praktyce prawie każdy serwis podłącza GPU właśnie tego typu kablem który wychodzi z jednego złącza PCIE. Jeśli posiadasz wolny kabel PCIE to podłącz każde złącze w GPU osobnym kablem.

 

beztytuuzqkfw.jpg

Link to post
Share on other sites

Niech to... Mój MSI RTX 3060 Ti 8GB Gaming X również jest podpięty pojedyńczym kablem do zasilacza be quiet Dark Power 12 750W. Dokładnie tak, jak przedstawiono to na obrazku z opisem STANDARD. Czyli ponownie trzeba będzie grzebać w obudowie... A na dodatek, ten szmelc ma tak sztywne okablowanie, że aż trudno uwierzyć.

 

^^

Link to post
Share on other sites
26 minut temu, Skaza napisał:

Niech to... Mój MSI RTX 3060 Ti 8GB Gaming X również jest podpięty pojedyńczym kablem do zasilacza be quiet Dark Power 12 750W. Dokładnie tak, jak przedstawiono to na obrazku z opisem STANDARD. Czyli ponownie trzeba będzie grzebać w obudowie... A na dodatek, ten szmelc ma tak sztywne okablowanie, że aż trudno uwierzyć.

 

^^

generalnie nie jest to coś złego i będzie działać poprawnie ale w moim przypadku kiedy miałem 2080S i był podpięty jednym kablem to piszczał, na dwóch przestał. Jeśli nic nie robisz teraz w PC a działa poprawnie to zostaw sobie tą robotę i popraw przy jakiejś konserwacji albo cos.

  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...