Skocz do zawartości

Jak wybrać RAM do R5 5600 i MAG B550 TOMAHAWK MAX WIFI?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez zbiku90,

Recommended Posts

Witam.
Mam problem wynikający z tytułu... Co prawda obeznani w temacie i nie lubiący marnować czasu mogą od razu na nie odpowiedzieć, ale jeśli ktoś ma ochotę mi wytłumaczyć kwestię doboru pamięci RAM - będę wdzięczny.
Otóż: kupiłem MAG B550 TOMAHAWK MAX WIFI i jedzie do mnie Ryzen 5 5600.

Więc zaczynam szukać w Internecie pamięci RAM w kategorii "jak najszybsze, ale i niedrogie" mając na uwadze zasadę - większe taktowanie i mniejsze timingi = więcej mocy. No i dual channel..
No i trafiłem na Patriot Viper Steel DDR4 16GB KIT (2x8GB) 4000MHz CL16 o kodzie producenta PVS416G400C6K

Myślę sobie - wysokie taktowanie, niskie timingi, bingo. Po czym wchodzę na stronę powyższej płyty głównej i widzę... że:
1) MSI deklaruje, że maksymalna częstotliwość dwóch kości w trybie dual channel to 3866 MHZ

2) Po wpisaniu powyższego kodu producenta w zestawieniu wpieranych pamięci RAM dlaRyzenow z serii 5000 brak wyników, czyli rozumiem, że owe pamięci RAM nie zadziałają na mojej płycie...
...
Przeczesuję cały ten katalog wspieranych pamięci RAM i nie mogę na niej znaleźć niczego "podobnego" to powyższych patriotów - wydajnością, jak i ceną...
... Złapałem lekkiego doła i wbiłem na waszą stronę (benchmark), wchodzę w wasze "zestawienia polecanych komputerów do xxx złotych" i wchodzę w wasz polecany zestaw do 3500:

3) polecacie płytę główną Gigabyte B550M Aorus Elite oraz pamięć RAM ADATA XPG Gammix D10 32 GB [2x16 GB 3200 MHz DDR4 CL16 DIMM] która ma kod producenta AX4U320016G16A-DB10

4) wchodzę na stronę wspomnianej wyżej płyty od Gigabyte, otwieram listę wspieranych pamięci RAM (For AMD Vermeer CPU), ctr+f, wklejam powyższy kod producenta i.... I go na liście nie ma.

5) zdezorientowany otwieram inny wasz zestaw, za 5k: płyta główna  ASUS TUF GAMING B550-PLUS oraz RAM G.SKILL Ripjaws V Black 32GB [2x16GB 3600MHz DDR4 CL18 XMP2.0 DIMM] o kodzie producenta F4-3600C18D-32GVK

6) znowu wchodzę na stronę powyższej płyty od ASUS, wsparcie pamięci ram dla Ryzenów 5000, wklejam kod tych Ripjawsów i otrzymuję jakieś "ślaczki", sugerujące, że ich też nie ma na liście wsparcie przez ową płytę 

...
Więc osobiście nie mam bladego pojęcia..

 

Może mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi z tymi listami kompatybilności i czy w ogóle są one warte uwagi (po wnioskując po moich dwóch powyższych przykładach - nie są, chyba, że gdzieś robię błąd, albo się mylę), podczas doboru pamięci RAM?
A po wytłumaczeniu - te Patrioty do dobry wybór? Czy Jednak nie zadziałają? A może zadziałają tylko na 3866 MHZ?
... Przepraszam, ale się po prostu pogubiłem - bardzo bym prosił o wytłumaczenie.

zagmatwany.png

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, KMyL13 napisał:

Może mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi z tymi listami kompatybilności i czy w ogóle są one warte uwagi (po wnioskując po moich dwóch powyższych przykładach - nie są, chyba, że gdzieś robię błąd, albo się mylę), podczas doboru pamięci RAM?

Chodzi o to że producent płyty sprawdziłem te RAMy i daje znać że działały, na jakiej częstotliwości, w ilu modułach itd. Ogólnie wybranie czegoś z listy daje duże szanse że pamięć będzie działać bezproblemowo. Jeśli RAMów nie ma na liście to nie znaczy że nie będą działać, najprawdopodobniej producent ich po prostu nie przetestował.

3 godziny temu, KMyL13 napisał:

A po wytłumaczeniu - te Patrioty do dobry wybór? Czy Jednak nie zadziałają? A może zadziałają tylko na 3866 MHZ?

Krótka odpowiedź - nie wiadomo. Oficjalnie R5 5600 jak każdy inny Ryzen z serii 5000 obsługuje max 3200mhz i to tylko w 2 modułach, źródło:

https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-5-5600

Natomiast zazwyczaj ich możliwości kończą się w okolicach 3866-4000 w trybie 1:1. Tyle że jest to traktowane jako podkręcanie i nikt ci tego nie zagwarantuje.

3 godziny temu, KMyL13 napisał:

MSI deklaruje, że maksymalna częstotliwość dwóch kości w trybie dual channel to 3866 MHZ

Ja widzę u nich na stronie że 5100mhz. 3866 dla pamięci dual rank (zupełnie co innego niż channel), czyli moduły 16GB przeważnie.

 

Poza tym w podobnej cenie (ok. 400zł tak?) możesz mieć 2x16 4000 c18 albo 3600 c16 i przyszłościowo wydaje mi się że to będzie lepszy wybór.

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

@zbiku90 

4 godziny temu, zbiku90 napisał:

Chodzi o to że producent płyty...

Czyli to są że tak powiem "pewnie działające  pamięci RAM na start płyty głównej" a inne RAMy są również kompatybilne, ale nie są zawarte w owych listach, albo są "dokładane" w aktualizacjach BIOS?

4 godziny temu, zbiku90 napisał:

Krótka odpowiedź - nie wiadomo...

Hmmm - czyli najprawdopodobniej te RAMy nie będą  pracować w układzie 4000 16, tylko najprawdopodobniej w gorszym? No cóż w takim razie poproszę o jakieś linki do poradników podkręcania RAMu dla zielonych: najpewniej nikt nikt takiego combo jak ja jeszcze nie złożył, więc najwidoczniej skończy się na eksperymencie.

 

4 godziny temu, zbiku90 napisał:

a widzę u nich na stronie że 5100mhz. 3866 dla pamięci dual rank (zupełnie co innego niż channel),

... Czyli nie ogarniam tej RAMowskiej terminologii...

4 godziny temu, zbiku90 napisał:

Poza tym w podobnej cenie (ok. 400zł tak?) możesz mieć 2x16 4000 c18 albo 3600 c16 i przyszłościowo wydaje mi się że to będzie lepszy wybór.

Dwa pytanka:

1) Jak się będzie mieć wydajnościowo do siebie różnica w taktowaniu RAMu a w opóźnieniach? 4000 CL18 będą lepsze, bo MHZ, czy te drugir, bo niższe CL?

2) Czy owe 4000 CL16 z racji tego, że mają IMO dobre statystyki bazowe, to oznacza, że będą mieć ewentualnie lepsze możliwości do podkręcenia, choć jakoś tak czuję, że najprawdopodobniej najlepiej poradziłyby sobie w ewentualnym obniżeniem opóźnień...
... No i w sumie 3-cie pytanie: problemem by było, gdybym za jakiś czas postanowił dołożyć do tego RAMu (4000 CL16) kolejne 2x8?

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, KMyL13 napisał:

Hmmm - czyli najprawdopodobniej te RAMy nie będą  pracować w układzie 4000 16, tylko najprawdopodobniej w gorszym?

Tego nie napisałem. Może być tak że włożysz, włączysz XMP i zadziałają bez problemu.

Godzinę temu, KMyL13 napisał:

1) Jak się będzie mieć wydajnościowo do siebie różnica w taktowaniu RAMu a w opóźnieniach? 4000 CL18 będą lepsze, bo MHZ, czy te drugir, bo niższe CL?

Zależy od zastosowania. Ale ogólnie zazwyczaj częstotliwość > opóźnienia.

Godzinę temu, KMyL13 napisał:

2) Czy owe 4000 CL16 z racji tego, że mają IMO dobre statystyki bazowe, to oznacza, że będą mieć ewentualnie lepsze możliwości do podkręcenia

Być może, z tego co na szybko znalazłem to prawdopodobnie siedzi w nich Samsung B-die, więc jedne z najlepszych kostek na rynku. Tylko że OC pamięci daje max z 1-2% w konkretnych zastosowaniach, a schodzi z tym dużo czasu. Moim zdaniem ludzie przywiązują do tego zbyt dużo uwagi, tzn. lepiej mieć szybszy ram niż wolniejszy, ale bez przesady.

https://www.tomshardware.com/features/ryzen-5000-ram-guide

Godzinę temu, KMyL13 napisał:

No i w sumie 3-cie pytanie: problemem by było, gdybym za jakiś czas postanowił dołożyć do tego RAMu (4000 CL16) kolejne 2x8?

Tak, z dwóch powodów. Po pierwsze jak będziesz chciał dołożyć za parę lat to w sklepach może już ich nie być i będzie problem je znaleźć, a mieszanie ramów to niezbyt dobry pomysł. Po drugie z obsadzonymi 4 slotami kontroler jest bardziej obciążony i trudniej ustabilizować wyższe ustawienia. Dlatego proponuję iść od razu w 2x16GB, ewentualną stratę w opóźnieniach odrobisz podwójną ilością ranków, a pojemności ci wystarczy na długo.

 

Edytowane przez zbiku90
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 17.05.2023 o 18:53, zbiku90 napisał:

Tak, z dwóch powodów...

To prawda. W sumie jak teraz o tym myślę, to jednak 2x8  wydaje się za mało, skoro w tej cenie można wyrwać dwa razy więcej, "ociupinkę wolniejsze"... Zdecydowanie Starczyłby na dłużej..

 

18 godzin temu, AudiAWX napisał:

Nie pchaj się w gips przy Ryzenie, bierz to i styka.

... Sorry, ale nie rozumiem...

Link to post
Share on other sites

Ryzen jest wybredny co do ramu, więc może się skończyć na tym że i tak ustawisz 3600 lub 3700 żeby było stabilnie.
I lepiej 2x16 niż 4x4 bo to druga bolączka.
No i przeważnie nie lubi Patriota.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 18.05.2023 o 12:02, zbiku90 napisał:

Za 10zł więcej nowe, "niemacane".

Heh... Za kilka minut chyba muszę je zamówić, ponieważ dopiero dziś mam wystarczająco czasu aby zabrać się za składanie tego komputera i... I Już co prawda wspomniane Patrioty zamówiłem, dotarły do mnie...
Ale chyba na moje oko one pod ową płytę nie podejdą xD

Chwilę temu chciałem zainstalować na tej płycie RAM, wkładam pierwszą kostkę, dociskam, a ona za Chiny Ludowe nie chce wejść. Sprawdzam, dobra strona, to wcięcie w kostkach po poprawnej stronie, "odblokowalem" sloty z jednej strony (bo z drugiej nie ma), płyty nie chcę rozwalić podczas montażu, bo dociskam a RAM nie wchodzi, więc się przyglądam co może być...
I według mnie (chyba że się mylę) obudowa tego RAMu, gdzie jest ona że tak powiem ścięta po kątem (po takim jakby "ząbku")  w górę po prostu blokuje mi wsunięcie RAMu w sloty xD
Mam rację, prawda? xD
EDIT: A przyglądam się tym Kingstonom i one mają proste, nigdzie nie wyjeżdżające poza te wcięcia w kostkach obudowy, więc IMO one powinny wejść bez problemu xD

No chyba że się mylę, to mnie poprawcie, ale z mojej dedukcji wychodzi takie kuriozum...

 

alejajca.jpg

Edytowane przez KMyL13
sprecyzowanie mojego "odkrycia"
Link to post
Share on other sites
19 minut temu, zbiku90 napisał:

Jeszcze nie miałem takiej sytuacji żeby mi radiator na RAMie kolidował ze slotem. Spróbuj jeszcze raz na spokojnie, lekko ze skosa najpierw tą stronę gdzie nie ma blokady, oczywiście nic na siłę.

Wcięcie na dole jest po dobrej stronie, aby w nie wszedł ten kawałek plastiku? Jest. Kości nie włożę na odwrót, bo wtedy na bank nie wejdzie.
I w tym momencie, gdzie jeszcze daleka droga do wpięcia tej pamięci ten plastik wtyku z lewej strony już chce się wrzynać w aluminiową obudowę.
Natomiast z drugiej strony wygląda to odrobinę lepiej, z tym, że jeżeli wezmę za punkt odniesienia  "zacisk(?) z wcześniejszego slotu i sobie spróbuję wyobrazić, że ten RAM miałby się zatopić w slocie, to tamten plastik też musiałby się wbić w tę aluminową obudowę xD

 

28 minut temu, janek20 napisał:

Coś ty kupił?

A czytałeś w ogóle poprzednie posty, czy tylko spojrzałeś  na zdjęcie?

28 minut temu, janek20 napisał:

To ddr4?

Jak wyżej...

29 minut temu, janek20 napisał:

W drugą strone?

W drugą stronę przecież nie wejdzie, bo pisałem o wcięciu...
 

alejajca2.jpg

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

xD Forum uczy, forum bawi, kiedy myślałeś że widziałeś już wszystko wjeżdża KMyl cały na biało :D

Serio, nie wiem co tu się wydarzyło. Na lewym, górnym zdjęciu widać że radiator faktycznie opiera się na slocie. Chyba trzeba odesłać i brać Kingstony, nie miej żalu bo wydajnościowo na prawdę nie stracisz wiele o ile cokolwiek, a 32GB prędzej czy później się przyda.

W dniu 18.05.2023 o 19:25, AudiAWX napisał:

No i przeważnie nie lubi Patriota. emoji1787.png

To zdanie teraz nabrało dodatkowego sensu :rotfl:

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, zbiku90 napisał:

xD Forum uczy, forum bawi, kiedy myślałeś że widziałeś już wszystko wjeżdża KMyl cały na biało :D

Ej, ale ty się ze mnie nabijasz, bo robię jakiś banalny błąd, czy po prostu odkryłem jakąś niespotykaną niekompatybilność??

Bo ja aż poszedłem do kibla i się ze 2 minuty do lustra śmiałem sam z siebie...

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, KMyL13 napisał:

Ej, ale ty się ze mnie nabijasz, bo robię jakiś banalny błąd, czy po prostu odkryłem jakąś niespotykaną niekompatybilność??

Wygląda raczej na to drugie ;)

1 minutę temu, KMyL13 napisał:

Bo ja aż poszedłem do kibla i się ze 2 minuty do lustra śmiałem sam z siebie...

Nie dziwię ci się :D

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, zbiku90 napisał:

Nie dziwię ci się :D

Ciężko mi złapać dobry kąt ujęcia zdjęcia, ale z drugiej strony widać jeszcze lepiej, że ta obudowa kości blokuje ją przed wpięciem. 
A próbowałem wpiąć jedną kostkę na dwóch różnych slotach i na tych dwóch slotach są lekkie ślady zarysowanio-wygięcia tych wtyków, także tak: ta obudowa faktycznie blokuje i wgniata wtyki xD

"Dziękuję, dobranoc" - w takim razie zamawiam tamte Kingstony, owe Patrioty pakuję i przygotowuję na zwrot i... Ech, niedziela xD

DSC_0027.JPG

  • Haha 2
Link to post
Share on other sites

Teraz głupie pytanie bo nie miałem takiej płyty co ma zatrzask z jednej mańki, ale nie da się przypadkiem odczepić tej końcówki co udaje zatrzask, bo ma od tyłu jakąś szparkę na wkretaczek.

Znaczy jak masz coś połamać, to lepiej odpuść.
Ale ja już bym to uceglał, taka natura.

Link to post
Share on other sites

Ciekawe miałem patrioty na b450 a-max i nie było problemów, jakby się nie dało włożyć do slotu - to niejeden by nie pasowały, chyba że za nisko radiator przyklejony. Ale tu jest raczej 100% standaryzacji
Może głupie pytanie ale odciągnąłeś zatrzaski jak na filmie:

 

Edytowane przez wrobel_krk
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Pierwsze co zrobiłem to wpisałem w google kombinację płyty i ramu, niestety brak wyników. Co ciekawsze na liście QVL są Viper 4 i Viper Elite, a Viper Steel z tym typem radiatora nie ma, to też daje do myślenia.

Link to post
Share on other sites

https://www.reddit.com/r/overclocking/comments/p9hsy2/5800x_patriot_viper_4400mhz_cl19_kit_2x16_mag/


pierwszy lepszy przykład że ktoś ma patrioty na tomahwaku, ale żeby nie można było włożyc nie słyszałem, nie mówię że nie jest to nie możliwe ale chętnie bym to sam zobaczył na własne oczy jeśli to prawda

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...