Skocz do zawartości

Monitor 34 curved VA czy IPS?


Recommended Posts

Cześć, przymierzam się do kupna monitora 34" zakrzywionego. W przeznaczeniu głównie do gier, sporadycznie do oglądania. Gram w gry pokroju wiedźmina, gothica, elexa, hogwarts legacy itd. Obecnie mam MSI Optix G271 na matrycy IPS i zastanawiam się czy przejście na VA da mi lepsze wrażenia z grania czy jednak pozostanie na IPS jest lepszym wyborem? +- 2200zł. Aktualnie na oku mam Monitor DELL S3422DWG 34" z matrycą VA.

Link to post
Share on other sites

32" NanoIPS za 2099, ale z płaską matrycą bez UltraWide:

https://www.x-kom.pl/p/663738-monitor-led-32-i-wiekszy-lg-32gp850-b-nanoips-hdr10.html

Moim zdaniem ważne jest to w jakich warunkach przeważnie korzystasz. Przy powyższym, jak i przy każdym IPS, występuje BLB i IPS glow co bardzo irytuje w nocy. NanoIPS ma lepszy kontrast i czerń, która w końcu nie jest szara, to na plus.

VA tradycyjnie mają bardzo dobry kontrast, głęboką czerń i mniejszy BLB/glow, przez co świetnie sprawdzają się wieczorem i w nocy. Główną ich wadą jest smużenie i wolniejszy czas reakcji, co widać w dynamicznych grach np. FPSach online, chociaż nowe modele są lepsze pod tym względem.

https://www.morele.net/monitor-iiyama-g-master-gb3467wqsu-b5-red-eagle-12580379/

Ewentualnie ten LG, na plus 10-bitowe kolory:

https://www.morele.net/monitor-lg-ultrawide-34wp65c-b-8269414/

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Daj spokój VA ma po 10-12ms czasu reakcji, a są na rynku modele co mają 20ms.

Ja widzę bleeding nawet na czarnych stronach jak mi się litery ciągną na pół ekranu, VA ma sporo zalet. Ale nanoips jest tak dobrą matrycą, że trzeba na głowę upaść aby VA brać.

Generalnie jeśli autor nie ma dużych wymagań co do gier, wystarczy mu kilka fps, to VA będzie OK. Największy dramat jest przy grach online które są dynamiczne.

Link to post
Share on other sites

Ja jestem zadowolony z VA, ale sporo używam wieczorem albo w nocy i wtedy jest wyraźnie lepiej. Jakbym korzystał głównie w dzień albo przy dobrym oświetleniu to bym został przy IPS. Za parę lat i tak planuję przesiadkę na OLED jak będą w przystępnej cenie.

Link to post
Share on other sites

mam huawei gt 34 na panelu VA, w nocy ten monitor to bajka. w bardzo jasny dzień ma niestety za mała jasność. Do fps'ow jak najbardziej się nadaje, choć czasem widać jakby za celownikiem taką poświatę. (nie wiem czemu ale raz to widać raz nie)

Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, Corr napisał:

Do fps'ow jak najbardziej się nadaje, choć czasem widać jakby za celownikiem taką poświatę. (nie wiem czemu ale raz to widać raz nie)

Smużenie, albo ghosting spowodowany przez Overdrive. Obecnie żadna technologia wyświetlaczy nie jest idealna i nawet OLED ma wadę - wypalanie.

7 godzin temu, Corr napisał:

w nocy ten monitor to bajka. w bardzo jasny dzień ma niestety za mała jasność

Podlinkowana przeze mnie Iiyama ma jasność na poziomie 550cd/m2 i nie powinno być problemu nawet w słoneczny dzień. Niestety tylko 8-bit kolory przez co HDR będzie mocno homeopatyczny. W tym budżecie nie można mieć wszystkiego i trzeba szukać kompromisu.

Link to post
Share on other sites
17 godzin temu, Corr napisał:

mam huawei gt 34 na panelu VA, w nocy ten monitor to bajka. w bardzo jasny dzień ma niestety za mała jasność. Do fps'ow jak najbardziej się nadaje, choć czasem widać jakby za celownikiem taką poświatę. (nie wiem czemu ale raz to widać raz nie)

monitor do fps z czasem po 10-12ms? Serio?

W dniu 20.04.2023 o 16:32, zbiku90 napisał:

Ja jestem zadowolony z VA, ale sporo używam wieczorem albo w nocy i wtedy jest wyraźnie lepiej. Jakbym korzystał głównie w dzień albo przy dobrym oświetleniu to bym został przy IPS. Za parę lat i tak planuję przesiadkę na OLED jak będą w przystępnej cenie.

nie wiem co ma pora do rzeczy, przecież ten bleeding za literami do z kilometra widać.

Link to post
Share on other sites

Poczekałbym na jakieś oledy w przystępnych cenach by faktycznie odczuć różnicę,  sam stałem przed podobnym wyborem ale porównując kilka monitorów względem obrazu jaki mam na tv to faktycznie aktualne rozwiązania technologiczne to tylko namiastki wyświetlaczy jeżeli porównamy je do oleda. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Roznica pomiedzy va czy ips oczywisci bedzie ale to nie bedzie jakas ogromna roznica, natomiast roznica 32 vs 34 ultra wide to jest cos co dodaje pikanteri.

Ja testowalem pare monitorow 27-32-34 cale ips vs va, poprosilem rowniez o opinie kolege podczas testow i jezeli nie mamy dwoch monitor kolo siebie to ciezko jest wychwycic roznice golym okiem.

34 daje nam duzo lepszy obszar w grach, szczegolnie ciekawie to wyglada w fpsach, wyscigach i symulatorach lotu i to jest cos co widac od razu.

Warto pomyslec o dobrych roletach w lato jezeli mamy sloneczny pokoj oraz o odpowiednim oswietleniu na wieczor /noc

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...