Skocz do zawartości

Świerszczenie/piszczenie PC przy prostych czynnościach


Recommended Posts

1.Konfiguracja komputera:
grafika: radeon rx 6600 XT
procesor: AMD Ryzen 7 3800x 
płyta główna msi tomahawk b350 (Wersja BIOS 020.003.000.030)
zasilacz thermaltake TR2 s600W
RAM DDR4 GOODRAM (2x16GB) 3600MHz CL18

2.System operacyjny: Windows 11 Pro 64bit

3.Zmiany wprowadzone w systemie i sprzęcie przed wystąpieniem kłopotów: żadne
4.Używany program antywirusowy: żaden

5.Wykonane czynności w celu naprawy problemu: żadne

 

6.Informacje dodatkowe: 
 

Komputer wydaje dzwięki "świerszczenia/szmeru" gdy coś się dzieje na ekranie, np. scrollowanie przeglądarki, najechanie myszką na coś co zmienia wygląd, otwieranie, przesuwanie okienek itd. Dzwięki po odkreceniu obudowy wydają się pochodzić z okolic procesora. 

dźwięk do odsłuchu (ten charakterystyczny dźwięk pojawia się przy najeżdzaniu na zakładkę strony internetowej):
https://files.fm/u/k5t5nwzh4#/view/58zjep5hf
Jest to cichy dźwięk jednakże w ciszy, bez muzyki w tle daje się we znaki.

Dyski raczej odpadają, karta graficzna też gdyż dźwięk wydaje się słychać wyżej - z okolic procesora. Napędów dvd nie mam, odłączałem urzędzenia peryferyjne po kolei - żadnych zmian. Dziś dodatkowo monitory zaczęły szwankować przy takich 'napięciach' czasami coś mignie jakieś zielone kropki piksele się pojawią na ułamek sekundy, wiąże to z tym choć od pół roku tamten problem istniał bez takich objawów. 

Komputer się nie przegrzewa, mogę spokojnie odpalać jakieś gry itd. lecz na słuchawkach to na takie rzeczy się nie zwraca uwagi.

Czym to może być spowodowane? Jakieś skoki napięcia, uszkodzone cewki z płyty głównej? Nie znam się na tym totalnie. Jakieś rady jak to dodatkowo przetestować? Po czasie staję się to jednak uciążliwe.

335610020_779275169799589_793176260334095063_n.jpg

335626473_884571276157307_5925658391946421756_n.jpg

335747905_560953739351751_4124190834339479458_n.jpg

Link to post
Share on other sites

Też mam podobny problem z nowym kompem dźwięk "świerszcza" mnie dobija. Tylko akurat u mnie wydaje się wszystko ok z napięciami i prockiem. Za to strasznie mi szaleje taktowanie pamięci  ram mam 5600mhz. W biosie pokazuje mi 4800 mhz . Za to w afterburnerze taktowanie pokazuje albo 800 albo 5000 z wydawaniem na chwile dźwięku "świerszcza" wtedy taktowanie wchodzi na 10k 0.o . Robiłem wszystko w biosie wyłączałem, włączałem Eist ,Erp, C1E ,XMP , zmianę zasilania z zrównoważonego na wydajne , przeinstalowywałem sterowniki graficzne nic nie pomogło.  Może chociaż tobie pomoże spróbuj poprzestawiać te opcje w biosie.

Edytowane przez rahu
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Jeśli mowa o dźwięku z głośnika słuchawek to spróbuj podłączyć słuchawki/głośniki do wyjścia tylnego a nie front panelu.  Kable / połączenie na front panelu mogą być źle uziemione ekranowane i wtedy słyszysz modulowany pisk który się zmienia np. przy przewijaniu ekranu.
W przypadku gdy mowa o pieszczeniu z wnętrza PC (co jest rzadkością) to piszczą cewki przetwornic może sporadycznie też kondensator elektrolityczny. Trzeba sobie zlokalizować z którego podzespołu wychodzą piski i wymienić / reklamować podzespół.  Jeśli nie masz już gwarancji i nie chcesz inwestować kasy metodą na MacGyvera można zaryzykować zalać kroplą lakieru uzwojenia piszczącej cewki. 

Edytowane przez more
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...